Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Energie electrica "gratis"

- - - - -
  • Please log in to reply
158 replies to this topic

#37
TazzY

TazzY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 13.11.2006
Viva Nikola Tesla ;)

#38
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PosttheMisuser, on Apr 29 2009, 23:40, said:

Am citit prima parte.. o idee asemanatoare am avut prin clasa 3-a.. 4-a. (am avut un unchi electrician + electronist amator care m-a educat in electrice din gradinita). Impresia mea e ca vorbim de puteri cu 5..6 ordine de marime mai mici. Adica de 1mil x mai mici. Anyway.. treaba asta mi-a dat o mica idee pe care cred ca o s-o mai cuget putin. (tot in domeniul 'free', desigur :) )

Merita insa sa nu lasi garda jos in problema captarii fulgerelor si a electricitatii direct din foc, fara conversie termica si lucru mecanic, ... adica sa ai randament de 90 %, ... nu ai mai avea nevoie nici de motoare, nici de reactoare, nici de deuteriu ori antimaterie.  ;)

#39
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,123
  • Înscris: 25.02.2007

View PostInfinitty, on May 2 2009, 09:25, said:

Merita insa sa nu lasi garda jos in problema captarii fulgerelor si a electricitatii direct din foc, fara conversie termica si lucru mecanic, ... adica sa ai randament de 90 %, ... nu ai mai avea nevoie nici de motoare, nici de reactoare, nici de deuteriu ori antimaterie.  ;)
Interesant cum zici tu, da' si 100% din foc, tot nu e o chestie foarte ajutatoare. Adica cate lemne, carbuni sau altele tre' arse pentru treaba asta.
Cochetam cu alta idee.. da' mi-e o lene groaznica si nu prea am chef de ea. (unde-s anii tineretii ? :) )
Folosirea vantului intr-un sistem electrostatic. Ca o elice cu dinam doar ca fara ambele. Dar, puterea vantului. Si ma intrebam, in cazul fericit, cata energie pe unitatea de volum se poate obtine la un vant oarecare.
Daca sunt entuziasti care ar cugeta la o astfel de idee, PM ME !

#40
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PosttheMisuser, on May 2 2009, 22:10, said:

Interesant cum zici tu, da' si 100% din foc, tot nu e o chestie foarte ajutatoare. Adica cate lemne, carbuni sau altele tre' arse pentru treaba asta.
Cochetam cu alta idee.. da' mi-e o lene groaznica si nu prea am chef de ea. (unde-s anii tineretii ? :) )
Folosirea vantului intr-un sistem electrostatic. Ca o elice cu dinam doar ca fara ambele. Dar, puterea vantului. Si ma intrebam, in cazul fericit, cata energie pe unitatea de volum se poate obtine la un vant oarecare.
Daca sunt entuziasti care ar cugeta la o astfel de idee, PM ME !

Poti obtine ceva energie da ai nevoie de un fel de melc-nautilus cu suprafata captatoare mare (zeci de m2), tabla sa fie subtire si din aluminiu si bine izolat fata de pamant.

#41
1Q-D3xT3r

1Q-D3xT3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.10.2008
Nu prea am inteles idea cu foita de aluminiu , vrei sa ne detailezi ?!

#42
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Post1Q-D3xT3r, on May 5 2009, 22:29, said:

Nu prea am inteles idea cu foita de aluminiu , vrei sa ne detailezi ?!

vantul care electrizeaza aluminiul --------------------> incarcare electrostatica, ... iar cu cat este suprafata de electrizare mai mare ------------------>...

s-ar putea face aceeasi treaba cu acel pamatuf de sters praful realizat din fibre sintetice subtiri.

#43
1Q-D3xT3r

1Q-D3xT3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.10.2008
Hai sa vorbim despre alte metode de obtinere a curentului electric . Am citit cum mult timp in urma articolele urmatoare am si facut practic . O baterie care scoate in medie cam 0.7 V facuta din foita de aluminiu (staniol) , carbune activ (de preferat cu rezistenta cat mai mica ) electrolit (solutie concentrata de NaCl adika sare de bucatarie ) si poate scoate pana la 100 mA , eu am facut practic si am legat multimetrul in paralel , si am obtinut 250 mA bateria era mai mare putin ;) .... Oricum daca faci 5-6 bateri dastea iti aprinde un LED ... http://www.exo.net/~...airbattery.html   http://oscilatii.blo...iniu-i-aer.html mult succes la construirea ei ! :OK:

#44
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,574
  • Înscris: 20.10.2006

View Post1Q-D3xT3r, on Apr 7 2009, 21:43, said:

Ar fi tare sa lua o bicicleta , montata pe un suport , rotile sa fie in aer , si sa fie legate la ea mai multe dinamuri ..... Un dinam da cam ~3 W , pui 10 vei avea ~30 W .... :> ar fi tare.. ai lumina o camera frumos....Si ai fi si mai sanatos `  :lol:
Si nu vad de ce nu e realizabil asta.

#45
1Q-D3xT3r

1Q-D3xT3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.10.2008
Care vrea neaparat FREE ENERGY , ar putea`o realiza ....

#46
perus

perus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 01.06.2007
Ceva aproape free energy ar fi joule thief [nu stiu cum se traduce]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xvJzbcv2nac?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#47
1Q-D3xT3r

1Q-D3xT3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.10.2008
Nustiu de ce le numesti free energy .... in primul rand ambele consuma curent electric . Circuitul din schema e avantajos pt faptul ca poti aprinde un led care functioneaza la 3,5 V  cu o baterie normala de 1,5 V , care paote fi aproape descarcata , am incercat si eu practic :D . Iar aia cu becul economic la fel , consuma curent !!!

#48
perus

perus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 01.06.2007
da dar din 1,5 faci pana la 200v depinde de marimea toroidalului
EU am incercat chestia asta cu o bara de ferita pe care am bobinat 2x 60 spire de lita subtire si am obtinut 250v si 160 ma

#49
azzz

azzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 13.09.2007
legat de captarea curentului electric din atmosfera, ... am suspendat la o inaltime de 10m un fir de cupru de lungime 280m izolat la capete, considerat (+). De acesta am legat alt fir izolat pe care l-am coborat in casa, care la atingere cu usa metalica considerata impamantarea (-) facea  un arc electric continuu de aproximativ 3-5cm . am pus mana pe firul izolat si m-am curentat foarte tare... cand era innorat, arcul electric crestea la 8cm. Nu am reusit sa masor curentul pentru ca nu am avut aparatura necesara,...am inteles de pe alte frorumuri ca asa ceva este interzis la noi in tara:(


precizez ca experimentul a fost facut in Italia iar pe o raza de 400 de hectare nu se afla nici un turn radio sau TV

daca aveti idee despre ce este vorba ...

#50
1Q-D3xT3r

1Q-D3xT3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.10.2008
Vrei sa ne faci un desen ?? Sau sa fi mai explicit ? :D:D:D

View Postperus, on May 23 2009, 22:45, said:

da dar din 1,5 faci pana la 200v depinde de marimea toroidalului
EU am incercat chestia asta cu o bara de ferita pe care am bobinat 2x 60 spire de lita subtire si am obtinut 250v si 160 ma
Despre care vorbesti ? De acea cu LED`ul sau despre aia de pe youtube ?

#51
perus

perus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 01.06.2007
poate genera cam 200v si 100 si ceva miniamperi daca este bobinat pe bara de ferita iar daca este toroidal mare ca cel de pe youtybe poate genera 250v
ESTE DESTUL DE PUTERNIC SA APRINDA UN NEON DAR DESTUL DE SLAB PENTRU CA NU ARDE UN LED
DACA IL PUI LA 12V SI NU MOARE TRANZISTORUL VOLTAJUL CRESTE CONSIDERABIL DAR SCADE AMPERAJUL

Attached Files



#52
1Q-D3xT3r

1Q-D3xT3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.10.2008
Si ce fel de tranzistor ai folosit? sa nu imi spui ca 2n3904 .....

#53
perus

perus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 01.06.2007
pentru 12v am folosit bd243c
2n3904 mege perfect la 1,5v

#54
1Q-D3xT3r

1Q-D3xT3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.10.2008
la schita aia cu 60/60 ai folosit bd.. ai alimentat circuitul cu 12 V si tia iesit 250 ?hmm:>

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate