Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Sabatul, origine si valabilitate

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4998 replies to this topic

#3529
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,713
  • Înscris: 16.03.2004
În cazul răspunsurilor de natură teologică, un like acordat presupune acceptul acelei doctrine. Altfel, este dat ”la mișto”.
Dacă pocăitul Jakob se odihnește duminica fiindcă împăratul Constantin, pe care el îl respectă fiindcă a introdus dogma treimică, a declarat ziua soarelui ca fiind ”a șaptea zi a săptămânii”, chiar dacă până atunci era prima zi.

#3530
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,377
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 09 iulie 2016 - 15:48, said:

Jakob, matale ții duminica, deci de ce dai like cuiva care nu este duminicar? Posted Image
Pentru ca eu pot fi frate si cu duminicarii si cu sambatarii si cu saptamanarii.

 dark, on 09 iulie 2016 - 16:22, said:

Impăratul Constantin a declarat ziua soarelui ca fiind ”a șaptea zi a săptămânii”, chiar dacă până atunci era prima zi.
Duminica este prima zi a saptamanii.  :habarnam:

#3531
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

 dark, on 09 iulie 2016 - 16:22, said:

În cazul răspunsurilor de natură teologică, un like acordat presupune acceptul acelei doctrine. Altfel, este dat ”la mișto”.
Dacă pocăitul Jakob se odihnește duminica fiindcă împăratul Constantin, pe care el îl respectă fiindcă a introdus dogma treimică, a declarat ziua soarelui ca fiind ”a șaptea zi a săptămânii”, chiar dacă până atunci era prima zi.

Aici nu scrie asa ceva la intelesul de "like". Vezi sensul 4 cu referire pentru dezbateri.
Apropo de duminica, nu stiam ca "Dies Dominus" - de unde provine denumirea de duminica - se traduce prin "ziua soarelui". Posted Image

Edited by dapix, 09 July 2016 - 18:47.


#3532
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,713
  • Înscris: 16.03.2004

 dapix, on 09 iulie 2016 - 18:47, said:

Apropo de duminica, nu stiam ca "Dies Dominus" - de unde provine denumirea de duminica - se traduce prin "ziua soarelui". Posted Image

Inițial a fost ziua soarelui, nu ți-am spus?Posted Image
Mai marele vostru Constantin și-a permis să schimbe serbarea inițiala, Sâmbăta, cu ziua soarelui, pe care a redenumit-o 'Ziua Domnului'
Îmi poți demonstra biblic de ce Duminica este Ziua Domnului? Eu cred că Domnul are toate zilele, nu numai una.

#3533
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,377
  • Înscris: 26.01.2007
Despre Sfantul Constantin este scris si in Biblie.

#3534
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

 dark, on 09 iulie 2016 - 18:59, said:

Inițial a fost ziua soarelui, nu ți-am spus?Posted Image
Mai marele vostru Constantin și-a permis să schimbe serbarea inițiala, Sâmbăta, cu ziua soarelui, pe care a redenumit-o 'Ziua Domnului'
Îmi poți demonstra biblic de ce Duminica este Ziua Domnului? Eu cred că Domnul are toate zilele, nu numai una.

Eu nu l-as critica atat de mult pe Constantin deoarece a luat decizia de a denumi o zi cu numele Domnului. In definitiv, exista ziua lui Marte, a lui Mercur, a lui Jupiter, a lui Venus, a lui Saturn. De ce noi, crestinii, nu am avea o zi cu numele Domnului nostru. Ce ar fi asa de rau in asta?

Edited by dapix, 09 July 2016 - 20:01.


#3535
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,713
  • Înscris: 16.03.2004

 dapix, on 09 iulie 2016 - 19:59, said:

De ce noi, crestinii, nu am avea o zi cu numele Domnului nostru. Ce ar fi asa de rau in asta?

Pentru că toate zilele sunt ale Domnului. Și nu e cazul să treci peste ceea ce este scris. Ai primit poruncă să numești o zi ca fiind a Domnului, și apoi să poruncești ca toți să o sfințească?

 Sfantul Jakob, on 09 iulie 2016 - 19:26, said:

Despre Sfantul Constantin este scris si in Biblie.
Arată.

Edited by dark, 09 July 2016 - 20:08.


#3536
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,377
  • Înscris: 26.01.2007
Daniel 7:25
El se va încumeta să schimbe vremurile şi legea

#3537
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

 dark, on 09 iulie 2016 - 20:08, said:

Pentru că toate zilele sunt ale Domnului. Și nu e cazul să treci peste ceea ce este scris. Ai primit poruncă să numești o zi ca fiind a Domnului, și apoi să poruncești ca toți să o sfințească?
Crestinii nu asculta decat de porunca Domnului in ce priveste sfintirea. Dar numirea unei zi cu numele Domnului nu e nici o tragedie. E lumesc, intr-adevar, dar nu e gresit, nu e nici un pacat. Nu tin minte ca Domnul sa fie impotriva denumirii zilelor. Daca-ti aduci aminte, chiar El l-a pus pe om sa dea nume si animalelor.

Edited by dapix, 09 July 2016 - 20:20.


#3538
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,713
  • Înscris: 16.03.2004
Gal 4.9. Dar acum, dupa ce ati cunoscut pe Dumnezeu sau, mai bine zis, dupa ce ati fost cunoscuti de Dumnezeu, cum va mai intoarceti iarasi la acele invataturi incepatoare, slabe si saracacioase, carora vreti sa va supuneti din nou?
10. Voi paziti zile, luni, vremuri si ani.
11. Ma tem sa nu ma fi ostenit degeaba pentru voi.


#3539
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,110
  • Înscris: 10.09.2008

 Sfantul Jakob, on 09 iulie 2016 - 20:10, said:

Daniel 7:25 El se va încumeta să schimbe vremurile şi legea

Da, în viziunea adventistă, ”cornul mic” care se încumetă este ierarhia bisericii, papalitatea, care a preluat prerogativele împăratului roman. Și schimbarea este cea a zilei de sâmbătă cu duminica ca zi de odihnă.

Sensul cuvintelor din Daniel 7:25 ar putea fi cu totul altul. Cornului mic i s-a ”dat” stăpânire mondială și putere asupra sfinților trei vremuri și jumătate de către Cel Atotputernic, după care stăpânirea i se ia și se ”dă” Fiului Omului. Este o decizie luată la Curtea cerească și nu se poate schimba.

Edited by logic1, 10 July 2016 - 06:50.


#3540
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 dark, on 09 iulie 2016 - 20:25, said:

Gal 4.9. Dar acum, dupa ce ati cunoscut pe Dumnezeu sau, mai bine zis, dupa ce ati fost cunoscuti de Dumnezeu, cum va mai intoarceti iarasi la acele invataturi incepatoare, slabe si saracacioase, carora vreti sa va supuneti din nou?
Asta-i tare de tot. Delir pavelian la cel mai înalt nivel...

#3541
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 SOCRATE_MMXII, on 10 iulie 2016 - 08:45, said:

Asta-i tare de tot. Delir pavelian la cel mai înalt nivel...
In ce sens ? Poti argumenta mai pe larg ? E si firesc ca dupa  ce iei cunostinta ca exista un Creator interesat de persoana ta sa nu te intorci la vechile metehne . Cel care face asta ori e inrobit de obiceiuri lumesti ori nu a patruns cu adevarat duhul lui Dumnezeu in el , adica nu accepta ca duhul dragostei sa faca parte din viata .

#3542
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Doar un dement cu accese de grandomanie paranoidă poate spune asemenea inepții. Dacă Pavelică fără frică trăia azi, Socola îi era domiciliul.
N-are rost să detaliez, că-mi ridic în cap bisericoșii...

#3543
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 dark, on 09 iulie 2016 - 16:22, said:

Dacă pocăitul Jakob se odihnește duminica
Ce inseamna sa te odihnesti de Sabat?

#3544
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,713
  • Înscris: 16.03.2004

 kruger, on 13 iulie 2016 - 09:38, said:

Ce inseamna sa te odihnesti de Sabat?
Cred că la întrebarea asta poate răspunde un adventist.
Eu nu mă odihnesc în funcție de ziua săptămânii ci funcție de cum sunt obosită sau nu. Pentru mine, toate zilele sunt închinate Domnului Isus iar ”odihna” de care vorbește Pavel când spune ”rămâne o odihnă de Sabat pentru creștini” este una în Cristos, ne odihnim prin credință fiindcă Isus a realizat pe Cruce toată lucrarea de mântuire de care putem beneficia noi prin credință.

#3545
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
Corect.
Legea Sabatului spunea: "Să lucrezi şase zile şi să-ţi faci lucrul tău." iar in Evrei 4, unde scrie de Sabatul nou in care intra toti copiii lui Dumnezeu, spune:  "Fiindcă cine intră în odihna Lui se odihneşte şi el de lucrările lui, cum S-a odihnit Dumnezeu de lucrările Sale. "

Se observa usor ca e vorba de acelasi tip de "lucru" de care omul se odihneste.

#3546
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 logic1, on 10 iulie 2016 - 06:50, said:

Sensul cuvintelor din Daniel 7:25 ar putea fi cu totul altul. Cornului mic i s-a ”dat” stăpânire mondială și putere asupra sfinților trei vremuri și jumătate de către Cel Atotputernic, după care stăpânirea i se ia și se ”dă” Fiului Omului. Este o decizie luată la Curtea cerească și nu se poate schimba.
Biserica are "stapanire", in sensul poruncilor de a asculta si de mai marii bisericii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate