Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

conectare lcd - calculator

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
cissergiu

cissergiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 24.02.2009
salutare . sunt nou pe forum si nu stiu daca am gresit ceva deschizand acest nou topic.

Care imi este problema.. ?
Pai in primul rand vreau sa zic ca mi-am cumparat un lcd Panasonic TX-32LE8 si as vrea sa il conectez la calculator (filme, etc). :P    Problema este ca lcd-ul nu are intrare pc dar am auzit ca sunt si alte solutii.. calculatorul este mai mult o tigaie.. Procesor AMD Sempron 3000+ 1.81 GHz , 512 ram , placa video asus 9550 de 128 mb, si altele (dak e nevoie mai zic :D )  . Lcd-ul are o multime de intrari in spate dar placa video nu are decat un S-Video si output pt monitor.

plsssssssssss           i neeeeeeeedd heeeeeeelp :mellow:

#2
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,150
  • Înscris: 05.12.2002
Are s-video in lateral. Ori il conectezi pe s-video, ori iei o placa video cu DVI (si/sau HDMI)

#3
halmiro

halmiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 23.06.2006
Daca ai mufa euroscart la tv si iesire s-video la placa video iti trebuie un cablu cu mufa s-video si jack la un capat (pe care le legi la placa video si cea de sunet - in cazul in care vrei sunetul pe TV) si mufa euroscart la celalalt capat pe care il conectezi la TV.

Peace!

#4
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Dar de ce nu a mentionat nimeni de HDMI ??? Bine e vreo 30 RON cablul adaptor PC to TV, dar bate de la distanta calitatea de pe s-video, care eu zic ca e de tot rahatul pentru standardele actuale.

#5
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,150
  • Înscris: 05.12.2002
No shit? Ia mai citeste primul reply...

#6
cissergiu

cissergiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 24.02.2009
am gasit la un ,agazin un cablu cu un jack HDMI si unul DVI. Problema care ma framanta acum este daca semnalul ajuns in LCD este HD  :huh: sau dau banii degeaba pe hdmi ca si asa e destul de scump cablul

#7
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View PostAlice, on Feb 25 2009, 13:40, said:

No shit? Ia mai citeste primul reply...

Yeah... ai trimis omu' sa-si ia placa video. Noroc ca si-a dat seama si singur ca se poate rezolva cu un amarat de cablu. :rolleyes:

#8
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,150
  • Înscris: 05.12.2002
Cate 9550 ai vazut cu un singur DVI si s-video? Ca eu nu am mai vazut, si asa s-a inteles din ce a spus.

#9
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View PostAlice, on Mar 6 2009, 10:11, said:

Cate 9550 ai vazut cu un singur DVI si s-video? Ca eu nu am mai vazut, si asa s-a inteles din ce a spus.

Asa, si unde e problema ? :huh:

#10
cissergiu

cissergiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 24.02.2009
..mdaa .. sa revenim.. semnalul ajuns este hdmi ?! k nu as vrea sa dau 50 lei pe un cabluy care nici macar nu isi face treaba. Sau cel putin nu are cum. Asa cumpar un amarat de s-video de low-quality si economisesc 40 de lei  :blink:  mai ales cu criza asta financiara...... :D

Edited by cissergiu, 07 March 2009 - 10:56.


#11
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Ia-ti ma cablu si lasa-i in pace pe astia ca numa gura e de ei, daca ii intrebi care e semnalu' de rosu sau masa de albastru se uita crucis. Ia-ti cablu DVI/HDMI, eventual un adaptor DSUB/DVI si gata, ai imagine.

#12
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,150
  • Înscris: 05.12.2002

View PostSINEKT, on Mar 6 2009, 18:52, said:

Asa, si unde e problema ? :huh:
M-am exprimat gresit, s-a inteles ca are un s-video si un d-sub. Pentru ca, eu unul, nu am vazut placa video cu 1 dvi si 1 s-video si atat. Iar in momentul in care spui "mufa pentru monitor" la un 9550, te gandesti la d-sub.

Semnalul este digital, da. HDMI = DVI + sunet.

#13
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 10.09.2007
si eu caut la fel un cablu la care sa conectez un viitor LCD de 42" FULL HD la PC...am o placa video ati 4870 cu 2 iesiri DVI ... daca iau un cablu normal din comert DVI-HDMI isi va face treaba pt HD ??

Edited by Al3xandrus, 26 March 2009 - 13:47.


#14
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,150
  • Înscris: 05.12.2002
Raspuns strict la intrebare: DA.

Elaborand un pic:
4870 are SI placa audio. Daca faci rost de adaptorul DVI-HDMI care a venit cu placa (DOAR un adaptor care a venit cu un 4870 posibil si cu 4850, nu cu alta placa, si sigur nu ce se gaseste in comert) si un cablu HDMI-HDMI, poti scoate si audio pe acel cablu. Bineinteles, daca te intereseaza asta.

#15
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 10.09.2007
ati 4870 ? de cand are SI placa audio ? :D E vorba de un HIS cu 512 mb, dar sincer sa fiu nu cred ca are SI placa audio integrata (ma cam amuz ca deh...sorry anyway :P)

Da, chiar ca este posibil sa am printre cablurile alea si adaptorul DVI-HDMI sa ma uit, sa vedem, ma interesa doar care e treaba cu interconectatul, trebuie DVI-HDMI sau mai sunt si alte metode?

#16
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View PostAlice, on Mar 26 2009, 15:26, said:

4870 are SI placa audio. Daca faci rost de adaptorul DVI-HDMI care a venit cu placa (DOAR un adaptor care a venit cu un 4870 posibil si cu 4850, nu cu alta placa, si sigur nu ce se gaseste in comert) si un cablu HDMI-HDMI, poti scoate si audio pe acel cablu. Bineinteles, daca te intereseaza asta.

Ma tu mai ai multe de-astea ? Mai am un pic si deschid blog de perle cu tine :lol: Auzi tu, placa video cu placa audio integrata :coolspeak:

#17
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,699
  • Înscris: 23.10.2006

View PostSINEKT, on Mar 27 2009, 03:04, said:

Ma tu mai ai multe de-astea ? Mai am un pic si deschid blog de perle cu tine :lol: Auzi tu, placa video cu placa audio integrata :coolspeak:
Am o placa ati 2900 si am sunet pe cablul HDMI care ajunge in receiver si de acolo in plasma, deci exista posibilitatea sa ai sunet prin placa video. :bigwhitegrin:

Edited by baribalu, 27 March 2009 - 08:55.


#18
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Eu ma indoiesc in continuare. Poate are ceva conector pe ea care se leaga prin interiorul unitatii la placa audio, deci fiind vorba efectiv despre o prelungire a jackului, nu procesare electronica. Si chiar daca, prin absurd exista, e o mare aberatie. Pai la ce mai exista si placi audio separat ? E ca si cum ai pune plug pe BMW, cine stie, poate te duci la arat cu el pe camp :lol:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate