Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Cartuse reincarcate lexmark X2650

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
cyb3rmann

cyb3rmann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.02.2009
sal
am cumparat de vreo 1 luna o imprimanta lexmark x2650
tusul negru s-a terminat, asa ca mam dus cu el la reincarcat
mia pus cerneala in el dar imprimanta crede ca e tot gol
el e bun si cu cerneala ca se ia tus pe servetel
va rog care stie sa ma ajute :(

Edited by Crash, 12 February 2010 - 13:58.
user request


#2
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,939
  • Înscris: 26.05.2007

 cyb3rmann, on Feb 23 2009, 09:29, said:

sal
am cumparat de vreo 1 luna o imprimanta lexmark x2650
tusul negru s-a terminat, asa ca mam dus cu el la reincarcat
mia pus cerneala in el dar imprimanta crede ca e tot gol
el e bun si cu cerneala ca se ia tus pe servetel
va rog care stie sa ma ajute :(
id meu: leo_yooy
Cartusele 14 si respectiv 15 venite cu imprimanta/multifunctionala nu se reincarca, trebuie sa cumperi 14 A ( negru ) si 15 A ( color ) pot fi reincarcate si printarea decurge OK, chiar daca apare mesajul Ink low, dupa refill !
Cei de la refill trebuiau sa-ti spuna ca, cartusul 14 venit cu imprimanta il incarci degeaba, dar, deh....................mai fac si ei vanzare, ca nu toata lumea citeste ForumSoftpedia.com !
:lol:

#3
cyb3rmann

cyb3rmann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.02.2009

 ChemTeacher, on Feb 23 2009, 11:54, said:

Cartusele 14 si respectiv 15 venite cu imprimanta/multifunctionala nu se reincarca, trebuie sa cumperi 14 A ( negru ) si 15 A ( color ) pot fi reincarcate si printarea decurge OK, chiar daca apare mesajul Ink low, dupa refill !
Cei de la refill trebuiau sa-ti spuna ca, cartusul 14 venit cu imprimanta il incarci degeaba, dar, deh....................mai fac si ei vanzare, ca nu toata lumea citeste ForumSoftpedia.com !
:lol:
deci... trb sa iau alte cartuse :|
sper cam acar alea sa mearga

#4
iso

iso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.10.2004
Salutare,
Am cumparat acum ceva timp o multifunctionala Lexmark x2650 si sint multumit de calitatea "lucrarilor" ce le executa. Utilizator vechi de Lexmark fiind, ma asteptam ca refilurile sa mearga fara probleme dar cind am vazut ca(,) cartusul de negru este pe terminate am cautat sa vad cum se incarca. Multumita Softpedia am aflat de problemele de refill la "noile" Lexmark.

Asa ca m'am apucat de treaba, am cauta pe net si am aflat ca(,) cartusele de negru au o separare intre compartimente. Astfel acestea trebuiesc incarcate pe deasupra in partea dinspre duze fara a infige seringa prea mult. Eu am practicat o gaura de 2mm, in principal pentru a vedea daca buretele este colorat in negru(initial am gaurit in partea din spate iar buretele era de culoare alb-galbuie), apoi am constatat dupa ce am introdus cam 8ml de tus ca se incarca mult mai simplu, aerul iesind mai usor din cartus. Acum desi am semnul exclamarii pe cartus vad ca functioneaza in continuare si sper ca daca il tin pe plin tot timpul sa printeze mult si bine. Urmeaza sa procedez la fel si cu cartusul color in speranta ca imprimanta nu va numara copiile facute cu acelasi cartus sau va bloca cumva din soft cartusele la un moment dat ...  



Constat ca cei de la Lexmark s'au porcit iar lacomia lor in loc sa le aduca mai multi bani va produce exact contrariul prin scaderea vanzarilor viitoare de imprimante.
Daca o tin tot asa urmatoarea imprimanta sigur nu va mai fi de la Lexmark !  <_<

#5
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

 cyb3rmann, on 23rd February 2009, 10:29, said:

sal
am cumparat de vreo 1 luna o imprimanta lexmark x2650
tusul negru s-a terminat, asa ca mam dus cu el la reincarcat
mia pus cerneala in el dar imprimanta crede ca e tot gol
el e bun si cu cerneala ca se ia tus pe servetel
va rog care stie sa ma ajute :(
id meu: leo_yooy


Nu e adevarata faza cu 14 vs 14a ...
...s-apoi , reincarcare inseamna reumplere cu cerneala . Din punctul asta de vedere si 14 simplu este reincarcabil .
Functionarea imprimantei cu cartusul reincarcat este PROBLEMA   !!
La Epson poti spune ca nu sunt reincarcabile ci trebuie sa-ti iei de fiecare data cartus.
Lexmark , Canon , si HP au cartuse care pot fi incarcate dar nu e obligatoriu sa functioneze imprimanta cu ele .
Un fel de ...la noroc...
Softul imprimantei iti arata din nou corect doar dupa ce pui cartus nou si in unele cazuri (cum am eu la HP4180 ) daca dai
cleaner cartridge ...

#6
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,939
  • Înscris: 26.05.2007

 LORELYAN, on 25th September 2009, 11:15, said:

Nu e adevarata faza cu 14 vs 14a ...
...s-apoi , reincarcare inseamna reumplere cu cerneala . Din punctul asta de vedere si 14 simplu este reincarcabil .

Lexmark offers for sale two different versions of the same cartridge:

The regular version (#14, #23, #24, #28, #29, #41, #42) is not refillable. It is the "Return Program" or "Prebate" cartridge. Supposedly, when you buy this cartridge you agree to return the empty cartridge to Lexmark. In return, Lexmark gives you roughly $5 off the retail list price of the cartridge.

The "A" version (#14A, #23A, #24A, #28A, #29A, #41A, #42A) can easily be refilled. However, the price of the cartridge is roughly $5 higher than the regular version, so most people unknowingly buy the regular version.

If you want to refill, you will need "A" version cartridges."

#7
infinitul8

infinitul8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 04.05.2006
Am incercat si eu sa reincarc varianta 14A  dupa ce a iesit imprimanta din garantie. La primul am bagat prea multa cerneala si a curs asa ca am mai studiat si am incarcat altul are insa nu prea a mers datorita softului. Desi initial scotea si duzele dau cerneala softul imprimantei ma bate la cap sa schimb cartusul negru si face combinatie din cartusul color pt a scoate un fel de negru-rosiatic. Pe un forum am gasit asta:

Quote

Yes Yes Yes it worked for me. I have a Lexmark x2670 with #14 (black ink cartridge) the one that came with the printer and it ran out of ink. I put tape on the bottom 4 points of the cartridge, put it back in the printer and went through the install cartridge steps that automatically came up including scanning what was printed and it is printing now. When printing you will see a question mark on the black printing status bar but who cares anyway. Praise the Lord!
insa nu a mers nici asa. Numarat de sus in jos (cu tot cu pinul lipsa)  nu avea nici un rezultat, pe urmatorul (fara pinul lipsa) primesc "Unsupported cartridge". Cunoscand gandirea americana am incercat si numarand de jos in sus insa cu aceleasi rezultate.

Cunoaste cineva o posibilitate de a "pacali" softul imprimantei?

Eu am incercat cele de mai sus si acum vreau sa trec la alte teste:

1. Am desfacut un cartus si nu are nici un fel de chip deci imprimanta se bazeaza pe o diferenta de potential intre anumiti pini (ceea ce explica faptul ca a mers la individul respectiv faza cu acoperirea pinilor iar in soft aparea semnul exclamarii). Probabil trebuie introdusa o rezistenta fixa care sa pacaleasca imprimanta ca acolo ar fi cerneala deci rezistenta mica si in acest caz nicidecum nu trebuie acoperiti pinii ci probabil  introdusa o rezistenta echivalenta cu rezistenta buretelui umed (o sa masor asta intr-un burete)
2. Posibil individul sa fi avut o alta versiune de firmware a imprimantei care sa fie "pacalita" asa usor. A mea nu se lasa fraierita asa ca mai insit.
3. Orice idee din partea voastra ar fi buna si o voi incerca


Multam

Edited by infinitul8, 21 October 2010 - 11:19.


#8
sckhreech

sckhreech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 15.12.2006
Salut ,
Pana la urma ia gasit rezolvare la problema cartuselor ?

#9
DefinedArt

DefinedArt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.01.2013
1. Cumperi un cartus nou negru 14a
2. Il folosesti pana la golire
3. Deschizi capacul imprimantei, pentru a glisa cartusele in pozitia de scoatere din imprimanta
4. TRAGI DIN PRIZA IMPRIMANTA !!!
5. Scoti din ea cartusul negru si il reincarci
6. Il montezi inapoi in imprimanta
7.Bagi imprimanta in priza
8. Inchizi capacul
9. Te bucuri de printari in continuare, in ciuda avertismentului "Cartus gol" !
10. Doar asa, sa fie si punctul 10 :)

#10
ConstantinCristian

ConstantinCristian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.01.2015
Am incercat si eu asta si nu a mers.

#11
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Tipul ăsta de imprimantă merge adaptată ptr CISS?

Cartusele unde se pot returna?au reprezentanta in fiecare judet?

#12
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010
Buna intrebare. Am vazut ca lexmark 2550 suporta ciss dar asta 2650?
Aceasi buba cu cartusele o am si eu. Am incercat si 14 si 14a insa nu printa nimic. Apoi am gasit la prosper plaza niste cartuse lexmark 14a  in urma cu un an, am dat vre-o 80 de lei pe unu care a fost reincarcat si merge si acum. Apare mesaju ca e gol dar merge la calitate slaba ce e drept. Pana acum  nu l-am terminat insa dupa ce se termina o sa aflu daca il pot reincarca

#13
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010
se futu dupa reincarcare, imi apare ec5 si nu il recunoaste

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate