Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Religia - cea mai mare pacaleala a lumii?!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2482 replies to this topic

#2449
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,792
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsupermanx, on 8th July 2009, 17:21, said:

ne-ai lasat sa intelegem ca te duci la biserica, bati cruci si dai spagi la popi fara sa crezi o iota.
Fiecare intelege ce poate, nu are rost sa scoti alte vorbe din gura omului doar ca nu ti se potriveste ce a iesit, tu esti cel care "ne" puneai la zid ca vai ca cum ca nu se dau bani la biserica si alte minciuni sfruntate cum ziceam mai sus, la care ti-am replicat se dau la greu (mai mult sau mai putin legal, cert imoral intrucat ne iau oricum bani si din impozite) si ca nu ma intereseaza ce crezi sau cum etichetezi, cine merge la biserica si cine nu sau pentru ce se duce, asta e total irelevant in discutia asta, probabil vrei doar sa distragi atentia de la bani ca ti-ai dat seama ca ai gresit :)

Pacat ca nu avem si noi o miscare de secularizare puternica ca in alte state ca desi teoretic suntem stat laic in realitate mintile oamenilor sunt plecate cu sorcova...

Edited by andreic, 08 July 2009 - 20:44.


#2450
supermanx

supermanx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 30.10.2008

View Postandreic, on 8th July 2009, 21:29, said:

Fiecare intelege ce poate, nu are rost sa scoti alte vorbe din gura omului doar ca nu ti se potriveste ce a iesit, tu esti cel care "ne" puneai la zid ca vai ca cum ca nu se dau bani la biserica si alte minciuni sfruntate cum ziceam mai sus, la care ti-am replicat se dau la greu (mai mult sau mai putin legal, cert imoral intrucat ne iau oricum bani si din impozite) si ca nu ma intereseaza ce crezi sau cum etichetezi, cine merge la biserica si cine nu sau pentru ce se duce, asta e total irelevant in discutia asta, probabil vrei doar sa distragi atentia de la bani ca ti-ai dat seama ca ai gresit :)

Pacat ca nu avem si noi o miscare de secularizare puternica ca in alte state ca desi teoretic suntem stat laic in realitate mintile oamenilor sunt plecate cu sorcova...

ce dracu' nu ne-ntelegem desi vorbim aceeasi limba!

eu am zis ca si-n suedia si-n romania se platesc impozite si o parte din banii aia ajung la culte

tu ai zis ca trebuie sa le dai bani la popi in afara de impozite

eu am zis ca trebuie sa te duci la biserica ca sa trebuiasca sa le dai bani la popi in felul la care faceai tu referire dar ca nu prea pari dus la biserica

tu ai zis ca eviti sa te duci dar totusi trebuie sa te duci

eu ti-am zis ca mi se pare ipocrit sa te plangi de spagile pe care trebuie sa le dai desi te supui de forma unor obligatii

si tu de-atunci o dai in sus si-n jos ca eu am zis ca nu se dau bani la biserica, desi eu n-am zis asta :)

cred ca n-ai fost atent... eu combateam ideea unuia ca in suedia ar fi de neconceput ca din impozite sa fie subventionate cultele si nu alte aiureli pe care credeai tu ca le-as fi spus

PS - nu ma intereseaza daca tu indeplinesti formal nu-s-ce ritualuri religioase desi gasesc in continuare ipocrit sa te dai ateu pe forum ca sa-ti eliberezi constiinta incarcata de perversiunile la care te supune biserica...

Edited by supermanx, 08 July 2009 - 23:44.


#2451
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,792
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsupermanx, on 9th July 2009, 00:41, said:

tu ai zis ca trebuie sa le dai bani la popi in afara de impozite
eu am zis ca trebuie sa te duci la biserica ca sa trebuiasca sa le dai bani la popi in felul la care faceai tu referire dar ca nu prea pari dus la biserica
Si cum spuneam, la ocazii speciale (nunti botezuri) mai cu seama ca am in familie simpatizanti te duci ca n-ai ce-i face, si platesti fireste...

View Postsupermanx, on 9th July 2009, 00:41, said:

tu ai zis ca eviti sa te duci dar totusi trebuie sa te duci
eu ti-am zis ca mi se pare ipocrit sa te plangi de spagile pe care trebuie sa le dai desi te supui de forma unor obligatii
Nu este ipozrizie pentru ca oricum si daca nu te duci platesti prin impozit iar atunci cand ai si tu nevoie sa zicem dintr-o data ma lovesc la cap intr-o nicovala si devin credincios (:P) trebuie sa deschid punga... stii cum e, ca in filmele cu Louis de Funes cand il puneau aia la biserica sa le faca donatii :)

View Postsupermanx, on 9th July 2009, 00:41, said:

cred ca n-ai fost atent...
Sa zicem, am rapsuns mai sus.

View Postsupermanx, on 9th July 2009, 00:41, said:

eu combateam ideea unuia ca in suedia ar fi de neconceput ca din impozite sa fie subventionate cultele si nu alte aiureli pe care credeai tu ca le-as fi spus
Asta este cu totul altceva si cred ca aici a fost neintelegerea de baza, eu interpretand exact pe dos. Evident ca este de neconceput, si asta cam in orice tara unde libertatile si nediscriminarea sunt mai bine respectate, Finlanda, Norvegia...

Edited by andreic, 09 July 2009 - 01:13.


#2452
supermanx

supermanx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 30.10.2008

View Postandreic, on 9th July 2009, 02:08, said:

Asta este cu totul altceva si cred ca aici a fost neintelegerea de baza, eu interpretand exact pe dos. Evident ca este de neconceput, si asta cam in orice tara unde libertatile si nediscriminarea sunt mai bine respectate, Finlanda, Norvegia...

Pretinzi ca in Scandinavia cultele nu sunt subventionate? M-as mira sa fie asa...

#2453
covorasul_lunecos

covorasul_lunecos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.10.2009
religie = inghenunchiarea gandirii umane prin propaganda fortata.

*atentie , se lipeste doar de cei slabi de caracter

#2454
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Si stiinta e religie, savantii de fapt nu stiu mai nimic sigur.
Dar voi ati ales sa-i credeti pe ei.
Treaba voastra, dar eu zic ca voi sunteti slabi de inger.

#2455
bumerangu

bumerangu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 05.10.2009
Fratilor buna ziua tuturor...

e mare topicul acesta, de aceea toate mesajele nu le-am citit, imi dau seama ca parerile is contradictorii, dar aderarul e unul singur....

Cine a citit si a incercat sa patrunda in esenta Noului Testament trebuie sa cunoasca ca insusi Isus Cristos a spus ca religia e mare pacaleala si manipulare, fiindca asa zisii religiosi pe dinsii nu se scapa cu invataturile lor mai mult omenesti si pe altii ii indeparteaza de la Dumnezeu...

unicul adevar e Buna Vestire a lui Isus Cristos, noi de asta doar si ascultam....

#2456
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postcovorasul_lunecos, on 24th October 2009, 18:10, said:

religie = inghenunchiarea gandirii umane prin propaganda fortata.

Pana nu explici cum ingenuncheaza religia gandirea, nu se prea intelege ce vrei sa spui, decat ca ai cuvinte denigratoare la adresa ei... Iar ca propaganda fortata a invatamantului laic obligatoriu nu mi se pare sa fie, ca altfel nu ar vorbi unii, care se pare ca stiu sa scrie si sa citesca, atatea prostii despre ea, ceea ce inseamna ca sunt departe de a fi inteles ceva.

Quote

*atentie , se lipeste doar de cei slabi de caracter

Si tare de caracter ce inseamna? Capos?...  :)

#2457
7g_tronic

7g_tronic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.11.2009

View Postsearcher-star, on 26th October 2009, 09:52, said:

Si stiinta e religie, savantii de fapt nu stiu mai nimic sigur.
Dar voi ati ales sa-i credeti pe ei.
Treaba voastra, dar eu zic ca voi sunteti slabi de inger.

stiinta are TOT timpul la baza ceva FIZIC , ceva ce poate si este dovedit in mod obiectiv pentru toate categoriile de oameni ale planetei. adica nu trebuie sa fi ateu ca sa atestezi ca EXISTENT curentul electric. pentru un ateu , cat si pentru un credincios acesta EXISTA.

religia , conceptul de religie si conceptul de zeu suprem nu are in sprijin nimic mai mult decat CUVINTE care sunt = cu 0

View Postbumerangu, on 29th October 2009, 18:13, said:

Fratilor buna ziua tuturor...

e mare topicul acesta, de aceea toate mesajele nu le-am citit, imi dau seama ca parerile is contradictorii, dar aderarul e unul singur....

Cine a citit si a incercat sa patrunda in esenta Noului Testament trebuie sa cunoasca ca insusi Isus Cristos a spus ca religia e mare pacaleala si manipulare, fiindca asa zisii religiosi pe dinsii nu se scapa cu invataturile lor mai mult omenesti si pe altii ii indeparteaza de la Dumnezeu...

unicul adevar e Buna Vestire a lui Isus Cristos, noi de asta doar si ascultam....

vezi ca e topic cu existenta lui Dumnezeu. cand ai dovezile necesare ale existentei poti sa spui aici ca exista sau nu. pana atunci consider o jignire a colegilor sa spui niste lucruri ca si cum ar fi adevarate dar fara sa ai dovezi.

View Postkaruna, on 29th October 2009, 21:07, said:

Pana nu explici cum ingenuncheaza religia gandirea, nu se prea intelege ce vrei sa spui, decat ca ai cuvinte denigratoare la adresa ei... Iar ca propaganda fortata a invatamantului laic obligatoriu nu mi se pare sa fie, ca altfel nu ar vorbi unii, care se pare ca stiu sa scrie si sa citesca, atatea prostii despre ea, ceea ce inseamna ca sunt departe de a fi inteles ceva.



Si tare de caracter ce inseamna? Capos?...  :)


pai ca sa iti dai seama la ce se refera postul respectiv tre sa iei o carte de istori , una de filozofie si sa incepi sa citesti. crezi ca sta cineva sa explice acum lucruri elementare si de care o persoana cu o gandire sanatoasa isi da seama instant?


tare de caracter inseamna un om care reuseste pe propria putere fizica si mai ales psihica fara a avea nevoie de autosugestii cu zei si religii.

#2458
mossel

mossel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 26.04.2009

View Post7g_tronic, on 4th November 2009, 00:58, said:

adica nu trebuie sa fi ateu ca sa atestezi ca EXISTENT curentul electric. pentru un ateu , cat si pentru un credincios acesta EXISTA.

Sigur că există, deoarece îi vedem și efectele și, mai ales, ne convingem prin experiment.

Tu l-ai experimentat pe Dumnezeu?

Îți răspund tot eu: fier beton armat!!!

Da, religia în sine, ca sistem, e o formă de manipulare în sensul unei credințe false.

Edited by mossel, 04 November 2009 - 12:04.


#2459
7g_tronic

7g_tronic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.11.2009

View Postmossel, on 4th November 2009, 12:02, said:

Sigur că există, deoarece îi vedem și efectele și, mai ales, ne convingem prin experiment.

Tu l-ai experimentat pe Dumnezeu?

Îți răspund tot eu: fier beton armat!!!

Da, religia în sine, ca sistem, e o formă de manipulare în sensul unei credințe false.

ca sa experimentez ceva , acel ceva tre sa EXISTE ca si fierul beton despre care vorbesti. dar cand acel ceva nu exista si nu poate fi dovedit de catre nimeni atunci in cel mai absurd caz pot sa experimentez CONCEPTUL de dumnezeu prin puterea autosugestiei , ceea ce inseamna ca am nebunit din momentul in care imi autosugerez existenta unor forte supranaturale fara sa am dovezi in acest sens.

#2460
7g_tronic

7g_tronic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.11.2009
acest topic are nevoie de un chestionar de genul:

Ce este religia?

1. manipulare
2. adevar

si sugerez celor care raspund pe chestionar sa spuna si de ce au votat in un fel sau altul pentru a putea dezbate.



de asemenea am observat ca nimeni aici nu aduce nimic extern. o sa incep eu:

http://www.lovethetr...ut_religion.htm

#2461
mossel

mossel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 26.04.2009

View Post7g_tronic, on 4th November 2009, 01:39, said:

ca sa experimentez ceva , acel ceva tre sa EXISTE

Și tu ai descoperit de mult că nu există, așa-i?!  :D

#2462
7g_tronic

7g_tronic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.11.2009

View Postmossel, on 4th November 2009, 14:41, said:

Și tu ai descoperit de mult că nu există, așa-i?!  :D

pai nu eu sunt in cauza , ci oamenii care gandesc de 2000 de ani. din pacate sunt prea putini care gandesc.

#2463
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009
Pai daca ceva nu poate fi dovedit ca exista, mai trebuie dovedit ca nu exista? Mai ales cand este vorba despre ceva inventat de oameni.

#2464
7g_tronic

7g_tronic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.11.2009

View PostNightm4re, on 4th November 2009, 16:47, said:

Pai daca ceva nu poate fi dovedit ca exista, mai trebuie dovedit ca nu exista? Mai ales cand este vorba despre ceva inventat de oameni.

cu ce rost sa mai trebuiasca dovada inexistentei? dar totusi , e foarte simpla: de mii de ani nimeni nu a vazut , nu a atins , nu a receptat cu nici un simt uman acest zeu.

au existat oameni intradevar care au spus ca ei au vazut , au simtit , au auzit , au mirost zeul insa nu au putut dovedii nimic mai mult decat ca sunt nebuni sau ca sufera de boli grave de minte

#2465
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008

View Postsearcher-star, on 26th October 2009, 09:52, said:

Si stiinta e religie, savantii de fapt nu stiu mai nimic sigur.
Tu citesti mesajele altora de la sute si mii de kilometri departare sau crezi ca citesti mesajele altora de la sute si mii de kilometri departare ?

Edited by Stapanul_clonelelor, 04 November 2009 - 18:38.


#2466
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

View Post7g_tronic, on 4th November 2009, 18:24, said:

cu ce rost sa mai trebuiasca dovada inexistentei? dar totusi , e foarte simpla: de mii de ani nimeni nu a vazut , nu a atins , nu a receptat cu nici un simt uman acest zeu.

au existat oameni intradevar care au spus ca ei au vazut , au simtit , au auzit , au mirost zeul insa nu au putut dovedii nimic mai mult decat ca sunt nebuni sau ca sufera de boli grave de minte
Atat de simplu incat nu m-am gandit pana acum.
Totusi, daca imi permiti, timp de mii de ani ai monitorizat personal sau zici si tu asa din auzite ca sa te bagi in seama?
Pentru ca o  dovada sa fie acceptata de tine ar trebui sa fie expusa la muzeul de istorie ori o vrei livrata de o firma de catering? Sunt sigur ca sunt firme care livreaza la domiciliu spiritualitate, mai toti o vor in forma asta.
Probabil ca n-ai gasit inca in pagini aurii si de aia nu intelegi. Mai cauta, nu fi asa sigur, in principiu nimic nu-i imposibil, numai ca trebuie descoperit. Un Einstein se naste greu, niciodata nu zi niciodata, si n-o sa gresesti.
Ce stii tu [si de unde] ca inseamna religia, in afara de manipulare? Mai NIMIC? Nu ma mir.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate