Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

Tichetele de vacanta ale lui Udrea

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
45 răspunsuri în acest subiect

#1
relu58

relu58

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 409
  • Înscris: 12.06.2007
De ce mi-a fost frica n-am scapat, nu mai plec anul asta in Turcia :lol:
http://www.tmctv.ro/...de_vacanta.html

#2
yvonna

yvonna

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 310
  • Înscris: 29.01.2008

 relu58, on Feb 18 2009, 14:16, said:

De ce mi-a fost frica n-am scapat, nu mai plec anul asta in Turcia :lol:
http://www.tmctv.ro/...de_vacanta.html
cooooooool! Welcome to Romania!

#3
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.881
  • Înscris: 13.12.2007

 relu58, on Feb 18 2009, 14:16, said:

De ce mi-a fost frica n-am scapat, nu mai plec anul asta in Turcia :lol:
http://www.tmctv.ro/...de_vacanta.html
ROMANIA MAMA NOASTRA

#4
qwer2114

qwer2114

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 36
  • Înscris: 09.01.2008

 yvonna, on Feb 18 2009, 15:31, said:

cooooooool! Welcome to Romania!
Stai linistit nu sau aprobat tichetele de vacanta

#5
yvonna

yvonna

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 310
  • Înscris: 29.01.2008

 qwer2114, on Feb 18 2009, 15:45, said:

Stai linistit nu sau aprobat tichetele de vacanta
Hai sa vedem si partea buna! Cu 15.mil de persoana/ 30 de cuplu stau si eu cateva zile in Poiana ( ca nu ma aobliga nimeni sa merg pe jegul de litoral....)

Editat de me_and_myself, 18 februarie 2009 - 16:02.


#6
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.976
  • Înscris: 19.06.2006
Eu nu vaz nicio parte buna. Desi nu-s afectata de masura, sunt aproape indignata. De ce sa ma obligi sa-mi fac concediul in tara? Ca sa ajut turismu' romanesc? Pai nu vreau, tocmai ca fac eforturi sa-l sabotez. Ca-s satula de jeg, nesimtire si servicii proaste pe bani multi.

#7
razvan_23

razvan_23

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 17.02.2009

 relu58, on Feb 18 2009, 14:16, said:

De ce mi-a fost frica n-am scapat, nu mai plec anul asta in Turcia :lol:
http://www.tmctv.ro/...de_vacanta.html

Din punctul meu de vedere este o porcarie.Am citit legea si nu cred ca o sa fie cineva dispus sa plateasca bani pt asa ceva.
Merita sa cititi legea sa va distrati ce aberatii sunt stipulate acolo.

#8
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 945
  • Înscris: 24.05.2007
Am citit legea si am ramas intr-o ceata densa. Este foarte vaga si lasa multe portite pentru fraude si tepe. Dar in fine...

"Art. 6. - (1) Salariatul are dreptul să primească tichete de vacanță numai dacă consimte ca în cursul unui an calendaristic, pe o perioadă de minim 4 luni și maxim 11 luni, să plătească o contribuție lunară echivalentă cu minim 25% și maxim 100% din salariul minim pe economie.
(2) Angajatorul stabilește nivelul contribuției sale lunare la Fondul comun pentru tichete de vacanță, în funcție de prioritățile sale financiare. Contribuția angajatorului nu poate fi mai mică decât contribuția lunară a salariatului, reprezentând minim 25% din salariul minim pe economie.
(3) La data împlinirii perioadei de contribuție, unitatea emitentă, la cererea angajatorului, va emite tichete de vacanță nominale. Valoarea nominală a tichetelor va fi egală cu suma vărsată până atunci de către salariat și angajator la Fondul comun pentru tichete de vacanță, la care se adaugă o sumă egală cu dobânda calculată de banca unde este deschis contul special pentru vărsămintele efectuate de salariat și angajator."

Sa inteleg ca eu ca angajat trebuie sa contribui cu minim 135 RON (25% din salariul minim pe economie) si la fel si angajatorul, ca apoi eu sa primesc tichete in valoare egala cu suma stransa + maruntis considerat de banca a fi dobanda???
Adica eu practic platesc 50% din vacanta si angajatorul meu restul de 50% din vacanta??? Si mai sunt obligat si sa merg in RO la servicii de toata jena?

Hai ca alta modalitate de furt nu le-au mai trecut prin cap idiotilor de la turism, in frunte cu blonda aia terminata...

Editat de blue_wings, 18 februarie 2009 - 18:26.


#9
gogoroiu

gogoroiu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 727
  • Înscris: 01.06.2007
na, că s-a aprobat ordonanța de urgență!
între 2.000 și 3.600 lei, cum vrea angajatorul... dacă vrea!
hotelierul care primește tichetele va avea un avantaj: valoarea tichetelor încasate nu se mai impozitează ca profit...
valabile doar în ro...
eliminarea turismului la negru (40% din piață)...

băi oameni buni,

la furat nu ne întrece nici dracu, mă!!!
voi vă dați seama ce manevre subterane vor fi cu decontările?

democrație românească!

#10
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 847
  • Înscris: 18.03.2008

 me_and_myself, on Feb 18 2009, 15:58, said:

Eu nu vaz nicio parte buna. Desi nu-s afectata de masura, sunt aproape indignata. De ce sa ma obligi sa-mi fac concediul in tara? Ca sa ajut turismu' romanesc? Pai nu vreau, tocmai ca fac eforturi sa-l sabotez. Ca-s satula de jeg, nesimtire si servicii proaste pe bani multi.

deci intelegi de ce-l vand da?

#11
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.976
  • Înscris: 19.06.2006

 flc, on Feb 18 2009, 19:23, said:

deci intelegi de ce-l vand da?

Inca nu.  :console:

Later Edit

Art. 8. - Vanzarea de catre salariati si comercializarea de catre agentiile de turism a tichetelor de vacanta constituie contraventie si se
sanctioneaza cu amenda de la 1.000 lei la 5.000 RON.

Editat de me_and_myself, 18 februarie 2009 - 19:43.


#12
artemisa24

artemisa24

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 373
  • Înscris: 04.04.2006
mai mare porcarie nici ca se putea............"blonda" de la drept le coace BINE................. :thumbdown:  :thumbdown:  :thumbdown:

#13
relu58

relu58

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 409
  • Înscris: 12.06.2007

 me_and_myself, on Feb 18 2009, 19:35, said:

Inca nu.  :console:

Later Edit

Art. 8. - Vanzarea de catre salariati si comercializarea de catre agentiile de turism a tichetelor de vacanta constituie contraventie si se
sanctioneaza cu amenda de la 1.000 lei la 5.000 RON.
Parca asta-i o problema ! La inventivitate nu ne intrece nimeni :D
Cu tichetele de masa s-a sesiyat cineva ? Te duci cu carutul la hypermarket si vezi cum platesc oamenii CD-ul, vodca sau chilotii tanga. Da, vodca sta pe masa, iar ca sa stai la masa trebuie sa te imbraci, nu ?
Cand o auzi pe tanti ca urmareste FISCALIZAREA, te apuca rasul. Mai lipsesc cartela de ului si de zahar si ne-am fiscalizat ca pe vremea lui Ceasca  :)

#14
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.403
  • Înscris: 20.05.2006
"Tichetele de vacanță vor înlocui primele de vacanță"
Trag nadejde ca, daca pana acum n-am capatat niciodata prime de vacanta, n-or sa-mi dea nici tichete de vacanta!  :naughty:

Ma si gandesc ce preturi nesimtite vor pune hotelierii si cum le vor baga pe gat turistilor toate lăturile - ca pe vremuri, cand voiai sa mergi pe litoral si iti dadea obligatoriu niste tichete de masa cu care trebuia sa mananci musai la hotelul ala, unde ti se azvarlea ceva necomestibil, din epoca dinozaurilor...

#15
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.403
  • Înscris: 20.05.2006

 blue_wings, on Feb 18 2009, 18:23, said:

"Art. 6. - (1) Salariatul are dreptul să primească tichete de vacanță numai dacă consimte sa..."

Deci am putea sa NU consimtim?  :deadtongue:

#16
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.792
  • Înscris: 31.03.2008

 blue_wings, on Feb 18 2009, 16:23, said:

Am citit legea si am ramas intr-o ceata densa. Este foarte vaga si lasa multe portite pentru fraude si tepe. Dar in fine...

"Art. 6. - (1) Salariatul are dreptul să primească tichete de vacanță numai dacă consimte ca în cursul unui an calendaristic, pe o perioadă de minim 4 luni și maxim 11 luni, să plătească o contribuție lunară echivalentă cu minim 25% și maxim 100% din salariul minim pe economie.
(2) Angajatorul stabilește nivelul contribuției sale lunare la Fondul comun pentru tichete de vacanță, în funcție de prioritățile sale financiare. Contribuția angajatorului nu poate fi mai mică decât contribuția lunară a salariatului, reprezentând minim 25% din salariul minim pe economie.
(3) La data împlinirii perioadei de contribuție, unitatea emitentă, la cererea angajatorului, va emite tichete de vacanță nominale. Valoarea nominală a tichetelor va fi egală cu suma vărsată până atunci de către salariat și angajator la Fondul comun pentru tichete de vacanță, la care se adaugă o sumă egală cu dobânda calculată de banca unde este deschis contul special pentru vărsămintele efectuate de salariat și angajator."

Sa inteleg ca eu ca angajat trebuie sa contribui cu minim 135 RON (25% din salariul minim pe economie) si la fel si angajatorul, ca apoi eu sa primesc tichete in valoare egala cu suma stransa + maruntis considerat de banca a fi dobanda???
Adica eu practic platesc 50% din vacanta si angajatorul meu restul de 50% din vacanta??? Si mai sunt obligat si sa merg in RO la servicii de toata jena?

Hai ca alta modalitate de furt nu le-au mai trecut prin cap idiotilor de la turism, in frunte cu blonda aia terminata...

Aș pune pariu că în instituțiile publice nu va putea fi exprimat în mod liber consimțământul. Tutismul românesc trebuie susținut și doamna ministreasă aclamată pentru realizări.

#17
relu58

relu58

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 409
  • Înscris: 12.06.2007

 amonra_71, on Feb 20 2009, 09:39, said:

Aș pune pariu că în instituțiile publice nu va putea fi exprimat în mod liber consimțământul. Tutismul românesc trebuie susținut și doamna ministreasă aclamată pentru realizări.
Chestia e mai nuantata.
Daca la unii se va zice "dati voi, ca dam si noi", nenea Pogea - colegul lui tanti zice CIUCIU :P :
http://www.tmctv.ro/...ngajatilor.html

#18
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.792
  • Înscris: 31.03.2008
Poate să zică multe. Și până acum la MF s-au dat prime de vacanță. Fără nici o legătură cu profitul. Să înțeleg că nu dă tichetu dar dă prima? S-ar putea să se întâmple ca la Interne.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate