Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

scart- RGB sau component video ?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
5 răspunsuri în acest subiect

#1
emanuelb

emanuelb

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 512
  • Înscris: 03.12.2008
Am o intrebare legata de conectivitati/semnale video.
Recent mi-am luat un ps2, si pe langa cablul standard (compozite) mi-am m-ai luat 2 cabluri - unul scart - rgb, altul component video. Problema e ca nu sunt sigur care dintre ele este mai bun. Cand am schimbat compozit-ul cu rgb, diferenta a fost mare. In schimb, am probat mai multe jocuri pe rgb si component, dar nu prea am observat o diferenta notabila, afara ca pe component am posibilitatea sa selectez progressive scan.
Intrebarea mea este: teoretic vorbind, care semnal video este mai bun ? RGB sau component video (yuv) ?
Am cautat pe net, dar din pacate, scart-rgb este folosit numai in Europa, asa ca informatii nu prea sunt. Pe wikipedia sunt niste articole, dar nu adreseaza problema mea - rgb vs component.
Pana acum m-am lamurit in privinta unor semnale, si ierarhia ar fi asa:
1. HDMI
2. component video (yuv - ros-verde-albastru)
3. s-video
4. compozite
Problema e ca nu stiu unde se incadreaza RGB, asa ca am adresez cunoscatorilor in conectivitati/ semnale video pt lamurire. Multumesc

#2
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 1.474
  • Înscris: 26.08.2005
Component > RGB cel putin in teorie.

#3
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.640
  • Înscris: 06.03.2005
Component este evident mai bun, poate transmite inclusiv progresiv HD 720p sau 1080i.
Alt atu important al conexiuni este faptul ca foloseste conectori RCA solizi si cablu ecranat individual de 75 ohmi fata de lamelele si contactele precare din mufa SCART si unde avem un manunchi de fire neecranate.
Cu toate astea conexiune RGB din SCART este superioara celei S-Video si sunt cazuri izolate specifice cand poate depasi calitatea video component.
Cand se intampla asta? cand playerul face gresit transformarea semnalul SD, prin upscaling si/sau progresiv pe iesirea component.In astfel de cazuri semnalul RGB primit pe SCART de tv-u si procesat de tv-u poate arata mai bine decat ce primeste de la player pe component.

#4
emanuelb

emanuelb

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 512
  • Înscris: 03.12.2008
bun, deci merg cu componentul. Multumesc pt ajutor.  :)

#5
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postemanuelb, on Feb 9 2009, 03:36, said:

Recent mi-am luat un ps2,...
PS2 scoate acelasi semnal ca si rezolutie pe RGB sau pe component. Avantajul conexiunii component este ca admite si progresiv scan - ceea ce la un TV cu CRT ar fi un avantaj (daca ar fi capabil de afisare progresiva) pentru ca ar reduce flickerul, dar la un TV LCD deja nu are importanta, imaginea este convertita oricum la progresiv intern, pentru afisare.
Ca fluiditate a jocului, in ambele situatii se vor trimite acelasi numar de FPS-uri, la afisarea progresiva dublandu-se cadrele. Mai importante sunt jocurile care accepta format "wide" dupa mine.

PS: Eu am conectat PS2-ul meu tot pe component, doar din motive ca aia este o conexiune libera la TV-ul meu :)

Editat de SuperDuper, 11 februarie 2009 - 03:44.


#6
thor76

thor76

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 616
  • Înscris: 26.11.2004

View PostSuperDuper, on Feb 11 2009, 03:42, said:

PS2 scoate acelasi semnal ca si rezolutie pe RGB sau pe component. Avantajul conexiunii component este ca admite si progresiv scan - ceea ce la un TV cu CRT ar fi un avantaj (daca ar fi capabil de afisare progresiva) pentru ca ar reduce flickerul, dar la un TV LCD deja nu are importanta, imaginea este convertita oricum la progresiv intern, pentru afisare.
Ca fluiditate a jocului, in ambele situatii se vor trimite acelasi numar de FPS-uri, la afisarea progresiva dublandu-se cadrele. Mai importante sunt jocurile care accepta format "wide" dupa mine.

PS: Eu am conectat PS2-ul meu tot pe component, doar din motive ca aia este o conexiune libera la TV-ul meu :)
Ce ai spus mai sus e aplicabil si la wii? Pe LCD wide?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate