Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

Legatura sedii prin fibra optica

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
newolf

newolf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.01.2005
Salut am urmatoarea situaite: am un sediu unde se afla serverul si file serverul, am 2 swichuri 3com 3300 xm si 3300 tm si 2 canale de date pe 4 fire de fibra optica single mode. Care este cea mai buna solutie de viteza ca sa unesc cele 2 sedii?

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,680
  • Înscris: 15.06.2004
Indiferent de pret ?
Poate spui si pe ce distanta ?

#3
newolf

newolf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.01.2005
Distanta este de 1 - 1,3 km. Fibra este deja trasa, ma gandeam sa achizitionez 2 switchuri 2950t de la cisco si niste transceivere (media convertoare) de 1000 MB si sa pun intr-un capat un cisco si un 3com si in celalalt capat celalalt cisco si 3com.
Este viabila solutia? Adica am viteza de 1 GB intre sedii? Multumesc mult!

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,680
  • Înscris: 15.06.2004
Problema o reprezinta media convertoarele de 1000Mb, care se gasesc greu, uneori doar pe comanda si la preturi destul de ridicate. Oricum tinand cont de celelalte echipamente care le vrei, se pare ca nu e nici o problema cu pretul.

Viteza de 1GB nu o sa o ai. Doar teoretic. Probabil, o rata de transfer reala de maxim 80 Mb/s. Oricum e singura solutie ptr o asemenea viteza pe distanta asta. Si cum fibra e deja trasa...

#5
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,149
  • Înscris: 05.12.2002
80Mb??? come on, am ajuns la 90Mb cu jaf-uri de realtek-uri si switch ATi fara nici un fel de management, cabluri trase alandala, etc...
Poate 80MB, dar si atat mi se pare putin. 1GBit ~=120 MBytes/sec rata de transfer maxima teoretic, deci la 100MBytes/sec ar trebui sa ajunga fara probleme.

#6
newolf

newolf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.01.2005
Ziceai ca e o singura solutie pentru acea viteza. Care este acea solutie... nu ma cramponez in fibra optica, poate mai tarziu o sa fac un upgrade...

#7
veverita

veverita

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 13.12.2004

newolf, on Mar 3 2005, 16:21, said:

Distanta este de 1 - 1,3 km. Fibra este deja trasa, ma gandeam sa achizitionez 2 switchuri 2950t de la cisco si niste transceivere (media convertoare) de 1000 MB si sa pun intr-un capat un cisco si un 3com si in celalalt capat celalalt cisco si 3com.
Este viabila solutia? Adica am viteza de 1 GB intre sedii? Multumesc mult!

<{POST_SNAPBACK}>


poti cumpara switchuri catalyst 2940-8TF:

8 Ethernet 10/100 ports + 1 Ethernet 100BASE-FX + 1 1000BASE-X SFP port (one uplink active at a time)

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,680
  • Înscris: 15.06.2004
N-am zis ca "e o singura" solutie ci ca "e singura" solutie.
Alice, nu te contrazic, am avut si eu ocazional rate de transfer de 100Mbytes, dar in mod normal nu depasesc 80. Depinde si de restul echipamentelor, si de incarcarea retelei.

#9
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
pai incarcarea retelei  poate este la 100mbytes, no?
nu era vorba la cat merge UN transfer, ci la cat duce toata reteaua, deci incarcarea ei se aduna la transferul total.

#10
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Subscriu. Dar incarcarea tinde asimtotic spre 100 MBtes... Sunt mici sansele sa ai rata de transfer continua la aceasta rata.

Edited by laurentiu907, 04 March 2005 - 17:17.


#11
xtrip19

xtrip19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 14.08.2003
mey wolfy ai bagat lumea-n ceata:)
de ce nu descrii situatia complet?:)...in primul rand tu doar intre sedii ai fibra optica care poate duce functie de capetele hardware pana la 1Gb. Dar, cum tu intr-un capat ai ...maxim 20 de calc ce vor transfera fisiere excel, accesa pdf-uri si trafic de genu asta nu se va ajunge niciodata la o justificare pt un astfel de brandwith. Apoi..switch-urile 3com la care sunt legate workstations-urile,servere-le dintr-un capat sunt pe 100Mb si utp, iarasi limitare si ..nejustificata alegerea pt 1gb.  
Ar trebuie sa le schimbi si pe alea:)
Media convertoare de un 1gb sunt rar de gasit. Te-ai gandit de ce? pt ca sunt rar folosite, pt ca f putina lume ajunge sa foloseasca 1 gb

#12
newolf

newolf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.01.2005
Mey, mey... ceatza este din cauza vremii... legatura intre sedii vreau sa o fac intre cisco-uri si nu intre 3com-uri, adica 3com-urile o sa  aiba un rol secundar in faza asta. Apoi ma gandeam la trafic la chestia asta: mail, elsa ( care manaca resurse) apoi vas-uri daca ar fi vreunul sau altul, plus incarcarea video daca vrea cineva sa acceseze serverul video din partea celalalta, internetul, asl-ul, tot ce misca... sunt sanse destul de mari sa se atinga nivelul asta de incarcare. Si media convertoarele alea sunt idea lui Cristi care am inteles ca le primeste de nu's unde... in final pe mine ma intersa pana la ce viteza pot merge cu solutia data la inceputul topicului.

#13
xtrip19

xtrip19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 14.08.2003

newolf, on Mar 7 2005, 08:40, said:

Mey, mey... ceatza este din cauza vremii... legatura intre sedii vreau sa o fac intre cisco-uri si nu intre 3com-uri, adica 3com-urile o sa  aiba un rol secundar in faza asta. Apoi ma gandeam la trafic la chestia asta: mail, elsa ( care manaca resurse) apoi vas-uri daca ar fi vreunul sau altul, plus incarcarea video daca vrea cineva sa acceseze serverul video din partea celalalta, internetul, asl-ul, tot ce misca... sunt sanse destul de mari sa se atinga nivelul asta de incarcare. Si media convertoarele alea sunt idea lui Cristi care am inteles ca le primeste de nu's unde... in final pe mine ma intersa pana la ce viteza pot merge cu solutia data la inceputul topicului.

<{POST_SNAPBACK}>



treaba....voastra daca vrei sa cheltuiti mii de euro pe dejaba..si va zgariciti la o centrala ca lumea;
oricum..ca argument inteligent ce ai putea sa il aduci ar fi sa cauti niste softuri care sa iti testeze lan-ul actual, in configuratia actuala, adica...masurat traficu generat de anumite programe, timp de raspuns al server-ului, cum merge o cerere in paralele cu o incaracre full spre unu din servere...si din astea. Apoi sa monitorizezi porturile din switch-uri si sa vezi care porturi deci ce statii, ce resurse soft din acele statii iti consuma si etc...
se pot face tare multe ...;)


ahh...si inca ceva cu te ajuta ma rog ca tu ai conexiune 1 gb intre cisco-uri cand imediat dupa ele ai 3com-urile care sunt de 100mb, deci intelege ca pt a beneficia de leg de 1gb tre sa ai echipamente de 1gb si in continuarea cisco-urilor, sau ...cisco sa imparta inteligent aceasta conexiune de 1gb. Pe scurt aceste switch-ruri sunt total pt altceva, ..nicidecum pt 30-40 de calc cu rata de cereri spre servere f mica, servere care la randu lor..nu vor "beneficia" nici ele de "colosala" conexiune de un 1gb pt ca NU POT

Edited by xtrip19, 07 March 2005 - 09:27.


#14
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
Man, daca vrei mai mult de 1 gigabit, deja se complica situatiunea ... linkurile pe 10 gigabiti (sa nu zic de mai mult) sunt destul de usturatoare ca pret, si sensibile ca intretinere ... Stiu de o retea pe 10 aici in bcuresti, conecteaza sediile unei banci (solutia implementata de connex, sau - ma rog - brandul lor de date, din cate tin minte). Cat despre STPuri pe gigabit, iarasi ustura undeva in partea postero-laterala ... Doar daca vrei sa folosesti ambele perechi simultan ar renta ... macar pentru failover, desi banuiesc ca perechile sunt pe aceeasi teava, asa ca tot nu te scapa de tarnacopu' lucratorului bucurestean de la ADP & Co.

In rest, pentru o solutie gigabit decenta, ma indoiesc ca treci (sustinut) de 700 Mbps reali, ceea ce - oricum - e o performanta ... Iar pentru o retea de 20-30 de computere e AUR ;) ... Iti dai seama, un angajat cu un computer mai tzapan o sa isi traga un "document" avi de pe file server-ul din celalalt capat in 10 - 15 - 20 sec ;) ... Un switch istet cu modul optic direct (nu vad rostul MCului gigabit aici, dai pe el cat nu face) la fiecare capat, si cred ca vei avea o multime de useri multumiti, un admin linistit si un contabil-sef cu ceva "cosmare" pentru o perioada, datorita facturilor de la achizitia switchurilor cu tot ce le trebuie! ;)

Eheheeee .... unde-s vremurile cand ne chinuiam cu bridgeuri prin camin, ca n-aveam destul cablu BNC la dispozitie (mai precis nu aveam prelungitoare - I-uri, si ne era mila sa stricam frumusete de sertizari, asa ca foloseam un junghi pe post de bridge la un prieten in camera ... da' aveam retea pe 3 etaje! :D ... si copiam un film in mai putin de 20 minute! :D

Succes!

#15
newolf

newolf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.01.2005
TyBy poti sa imi dai o mana de ajutor cu topicul Schimbare switchuri?
Merci mult!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate