Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 

Cumparati produse romanesti !

- - - - -
  • Please log in to reply
267 replies to this topic

Poll: Sunteti dispus sa cumparati produse fabricate in Romania pentru a ajuta industria autohtona? (365 member(s) have cast votes)

Sunteti dispus sa cumparati produse fabricate in Romania pentru a ajuta industria autohtona?

  1. Da (191 votes [52.33%])

    Percentage of vote: 52.33%

  2. Nu (37 votes [10.14%])

    Percentage of vote: 10.14%

  3. Doar daca gasesc produse mai ieftine sau mai de o calitate mai inalta (137 votes [37.53%])

    Percentage of vote: 37.53%

Vote Guests cannot vote

#91
vadergrd

vadergrd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 21.08.2006
Nu numai ca sunt dispus , dar asa si fac. poate produsele nu sunt 100% romanesti , de la design pana la productie, dar stiu ca daca iau ceva , unde macar unul din pasii necesari au fost facuti in tara nostra, bag  indirect bani tot "la noi" :). vb unui prieten ne asteapta un comunism care va fi fortat din finante si din mentalitate.

#92
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Mi se rupe de economia romaneasca, e moarta de mult. NU mai exista produse romanesti de ani buni.

#93
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Se pare ca multora le e greu sa priceapa ca un produs proiectat de un francez de exemplu, daca e facut in Romania, cu angajati romani, cu distribuitori romani, cu taxe la statul roman e "romanesc". Pe noi taxele la statul roman ne tin in viata nu ca profitul e incasat de Patriciu in loc de nu stiu ce rus care vinde benzina in ROmania.

Edited by filipxxx, 27 February 2009 - 17:48.


#94
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 22.07.2005

 filipxxx, on Feb 27 2009, 17:48, said:

Se pare ca multora le e greu sa priceapa ca un produs proiectat de un francez de exemplu, daca e facut in Romania, cu angajati romani, cu distribuitori romani, cu taxe la statul roman e "romanesc". Pe noi taxele la statul roman ne tin in viata nu ca profitul e incasat de Patriciu in loc de nu stiu ce rus care vinde benzina in ROmania.

Ai dreptate si rezultatul pool-ului este mincinos, oamenii nu gandesc asa...

Edited by floraur, 27 February 2009 - 17:57.


#95
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
Romania nu este in stare sa faca niste sosele, care sunt cel mai important lucru pentru un oras si voi vorbitit de produse romanesti.

De asta cumparam noi de la americani harburile lor, de la masini pt armata, avioane pana la flota armatei ca noi nu avem astfel de lucruri.

In afara de alimente care se fabrica doar pt subzistenta care e precum agricultura, nu producem nimic. Tramvaiele le cumparam la mana a doua de la austrieci precum si vagoanele pt metrou.

Cum sa nu fie o atitudine anti-romaneasca daca pe zi ce trece traiul devine din ce in ce mai greu si totodata simti ca inebunesti stand in trafic plus multe altele care ne fac viata grea. Mai aud diferite personaje cand spun ca isi iubesc tara si incep sa planga. Asta e o porcarie, prostie mare. Nu stiu daca crede cineva.

#96
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

 filipxxx, on Feb 27 2009, 17:48, said:

Se pare ca multora le e greu sa priceapa ca un produs proiectat de un francez de exemplu, daca e facut in Romania, cu angajati romani, cu distribuitori romani, cu taxe la statul roman e "romanesc". Pe noi taxele la statul roman ne tin in viata nu ca profitul e incasat de Patriciu in loc de nu stiu ce rus care vinde benzina in ROmania.
Puisor, nici macar Patriciu nu plateste impozite ca e as in offshore-uri.

Ca sa intelegi si tu manevra: Dacia face profit 10 milioane de euro, Reno Cyprus LTD o consiliaza cum sa isi aleaga mai bine maturatoarele si o taxeaza cu 9.9 milioane de euro. Profit ramas: 0,1 milioane euro impozabil 16% in Romania, ca sa nu bata la ochi, si 9.9 milioane euro profit Reno impozabil 1% in Cipru. Perfect legal. Uneori nu fac deloc profit, li se rupe de aparente. Pricepusi?

Daca Dacia ramanea de stat si producea si azi Lastunuri, tot ajungeau mai multi bani la buget din taxe.

Si daca tot am amintit de Logan, ban pentru Jac si Jozefin: http://www.sfin.ro/a..._en_france.html

Edited by Astor, 27 February 2009 - 19:52.


#97
gcontra

gcontra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 26.12.2008

 Astor, on Feb 27 2009, 15:13, said:

Mi se rupe de economia romaneasca, e moarta de mult. NU mai exista produse romanesti de ani buni.
Zi-mi o tara din europa care daca ar inchide granitele mai mult de un an s-ar putea lauda ca pot trai cu ce e Made la ei! In trei luni ar iesi cu furci si cu topoare pe strazi! Nici mandra Germanie n-ar rezista ca n-ar mai merge mertzanele fara planetarele chinezesti si fara haleala de import. Nu mai zic de gaz si de petrol......... in 2 ani ar fi Congo cu capitala la Berlin!

Edited by gcontra, 27 February 2009 - 23:21.


#98
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 gcontra, on Feb 28 2009, 00:20, said:

Zi-mi o tara din europa care daca ar inchide granitele mai mult de un an s-ar putea lauda ca pot trai cu ce e Made la ei! In trei luni ar iesi cu furci si cu topoare pe strazi! Nici mandra Germanie n-ar rezista ca n-ar mai merge mertzanele fara planetarele chinezesti si fara haleala de import. Nu mai zic de gaz si de petrol......... in 2 ani ar fi Congo cu capitala la Berlin!

Franta.

#99
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

 Astor, on Feb 27 2009, 19:43, said:

Puisor, nici macar Patriciu nu plateste impozite ca e as in offshore-uri.

Ca sa intelegi si tu manevra: Dacia face profit 10 milioane de euro, Reno Cyprus LTD o consiliaza cum sa isi aleaga mai bine maturatoarele si o taxeaza cu 9.9 milioane de euro. Profit ramas: 0,1 milioane euro impozabil 16% in Romania, ca sa nu bata la ochi, si 9.9 milioane euro profit Reno impozabil 1% in Cipru. Perfect legal. Uneori nu fac deloc profit, li se rupe de aparente. Pricepusi?

Daca Dacia ramanea de stat si producea si azi Lastunuri, tot ajungeau mai multi bani la buget din taxe.

Si daca tot am amintit de Logan, ban pentru Jac si Jozefin: http://www.sfin.ro/a..._en_france.html

Patriciu e doar un exemplu cunoscut de roman bogat. E clar ca aia din top 100 capital nu platesc statului cat li se cere si asa e cam in toata lumea. important e ca pe langa bogatia lor traiesc mai bine sau mai prost multe mii de romani anjagati la firmele lui, care de voie de nevoie platesc taxe statului ca omul de rand nu-si trimite banii in Cipru.

#100
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

 gcontra, on Feb 27 2009, 23:20, said:

Zi-mi o tara din europa care daca ar inchide granitele mai mult de un an s-ar putea lauda ca pot trai cu ce e Made la ei! In trei luni ar iesi cu furci si cu topoare pe strazi! Nici mandra Germanie n-ar rezista ca n-ar mai merge mertzanele fara planetarele chinezesti si fara haleala de import. Nu mai zic de gaz si de petrol......... in 2 ani ar fi Congo cu capitala la Berlin!
Germania, Anglia, Norvegia, Suedia.
Daca vrei si exemple extraeuropene ar fi si mai multe!

#101
gcontra

gcontra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 26.12.2008

 kos_funny, on Feb 28 2009, 10:21, said:

Germania, Anglia, Norvegia, Suedia.
Daca vrei si exemple extraeuropene ar fi si mai multe!
Glumesti! Nici macar "mama Rusie" n-ar rezista desi produce aproape orice si are resurse naturale... cred ca nimic nu-i lipseste la capitolul asta.  Daca Germania ar ramane fara gazele si petrolul din import probabil ar mai produce decat carnati si bere si l-ar inventa pe Hitler  iar. Centrale nucleare le-au inchis si minele de carbune daca nu ma insel.

#102
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 arcond, on Feb 27 2009, 09:43, said:

apropo de atitudinea antiromaneasca a unora de pe aici :
http://forum.softped...howtopic=508923
e cam greu sa-i faci pe romani sa se iubeasca !


de ce unii nu vor sa vada realitatea: industria romaneasca NU EXISTA!!! de aia se traieste in romania asa cum se traieste!
eu locuiesc in strainate dar si inainte faceam cumparaturile in Ungaria ,Austria sau Germania, de ce? : produse de calitate la jumatate de pret! eu nu-mi dau banii din patriotism sau alte prostii de astea,eu dau banii pe calitate.
  lucrez in irlanda de mai multi ani si vin acasa in romania aproape in fiecare luna dar de fiecare data cu masina plina de cumparaturi. de ce ? pentru ca in romania aceleasi produse sunt mai scumpe de 2 ori . sa nu vorbim de calitate. si la urma urmei hai sa vorbim pe bune ce imi ofera industria nationala: vreau o camera foto, nu se face in romania,la fel o camera video, un receptor de satelit,un sistem de sunet,un gps,un microbus 8+1 locuri,un laptop,o masina de teren,o plita vitroceramica,un router wireless.... si multe multe altele. asa ca si daca vrei nu ai de unde ,in romania nu se produce asa ceva si nici nu vad cand se va produce. chiar daca s-ar produce pun pariu ca preturile ar fi duble fata de produsele de afara in bunul obicei romanesc.
  nic mie nu-mi convine sa vin cu masina plina ochi trei sferturi de europa dar daca pretul e bun asta e. exemple cu carul:
   tv lcd 42 inch cumparat in irlanda 500 euro ,acelasi tv in romania 750 euro,laptop in irlanda 650 euro ,in romania 1000 euro,sistem sunet cumparat in irlanda 450 euro in romania 700 euro,camera video irlanda 400 euro in romania 650 euro,camera foto irlanda 300 euro :romania 500 euro..... ce sa mai zic? absolut tot e mult mai ieftin inclusiv mancarea. cu 200 euro duc in romania mancare pentru 2 luni pentru familie ,mancare care aici ar fi poate 400 de euro. asa ca motive sa cumperi produse straine si mai ales de afara sunt destule. oare de ce fantastica industrie romaneasca nu e in stare sa produca nici in anul 2009 lame de barberit,ceea ce altii produc din 1911?

#103
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007
in stilul ei caracteristic, Mihaela Radulescu nu se putea abtine sa nu ne spuna cum consuma ea produse romanesti Cica se da pe unghii cu acetona de la Farmec, are demachiant Doina si mananca pufuleti. Uita totusi sa spuna ca are vreo cateva masini de peste 100 de mii de euro bucata si care sigur nu sunt de la Mioveni, iar de imbracat se imbraca de la Milano si Paris.
vorba cuiva de pe forumul unui ziar: "Da' icre de scafandru roman nu serveste?"

#104
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
Vedetele doar vor sa-si faca imagine, sa nu zica ca nu sunt in rand cu lumea. In afara sa se laude nush nimic sa faca.

Nu cred ca exista vreo tara in lume care sa reziste cu inchiderea granitelor. Nu rezista Franta fara gazule Rusiei, chiar daca Franta e pe primul loc la atom-energie in Europe, ei tot mai importa 20% din gaze.

#105
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Ideea nu e sa poti trai cu granitele inchise ci sa exporti mai mult decat importi.

#106
turbulent

turbulent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 17.01.2006

 Astor, on Feb 27 2009, 19:43, said:

Puisor, nici macar Patriciu nu plateste impozite ca e as in offshore-uri.

Ca sa intelegi si tu manevra: Dacia face profit 10 milioane de euro, Reno Cyprus LTD o consiliaza cum sa isi aleaga mai bine maturatoarele si o taxeaza cu 9.9 milioane de euro. Profit ramas: 0,1 milioane euro impozabil 16% in Romania, ca sa nu bata la ochi, si 9.9 milioane euro profit Reno impozabil 1% in Cipru. Perfect legal. Uneori nu fac deloc profit, li se rupe de aparente. Pricepusi?

Daca Dacia ramanea de stat si producea si azi Lastunuri, tot ajungeau mai multi bani la buget din taxe.

Si daca tot am amintit de Logan, ban pentru Jac si Jozefin: http://www.sfin.ro/a..._en_france.html


Parțial adevărat ce zici tu. Dar mai e ceva. Dacia produsă în România oferă locuri de muncă la 10.000 de români. Impozitele pe acele salarii, taxele și contribuțiile aferente se virează la bugetul României. Dacă Dacia dă faliment în loc de 10.000 de cntribuabili vei avea 10.000 de șomeri pe care statul trebuie să-i susțină. În plus falimentul Dacia antrenează falimentul altor unități industriale din țară și așa mai departe. Un studiu din Capital arăta că dacă am cumpăra produse românești am putea salva 1.000.000 de locuri de muncă.

#107
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Impozitul pe salarii e maruntis. Locurile alea de munca ramaneau si daca nu era privatizata. Aia-s sclavi, sluj la frantuj.

Mi se rupe si de toate locurile de munca din tara ale sclavilor care traiesc si muncesc doar sa aduca profit strainilor. Cand din munca lor o sa rezulte ceva pentru bunastarea lor (locuinte, strazi, autostrazi, etc) ok, dar cand fac masini pentru occidentali si sunt platiti cat sa nu moara de foame, mai bine someri sau retrasi la sapa in mediul rural decat sclavi.

#108
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008

 turbulent, on Mar 9 2009, 23:28, said:

Parțial adevărat ce zici tu. Dar mai e ceva. Dacia produsă în România oferă locuri de muncă la 10.000 de români. Impozitele pe acele salarii, taxele și contribuțiile aferente se virează la bugetul României. Dacă Dacia dă faliment în loc de 10.000 de cntribuabili vei avea 10.000 de șomeri pe care statul trebuie să-i susțină. În plus falimentul Dacia antrenează falimentul altor unități industriale din țară și așa mai departe. Un studiu din Capital arăta că dacă am cumpăra produse românești am putea salva 1.000.000 de locuri de muncă.
Poi marea problema a Daciei este ca doar ansambleaza masinile in Romania, nu produce masina de la 0, cum ar fi trebuit sa faca. Piesele ba sunt importate sau facute de alti baieti din Romania. Nici macar o masina 100% romaneasca nu avem.

Nu mi-ar parea rau ca firma Dacia sa intre in faliment, ca mare lucru nu face. Mai mult ma tem de oamenii care vor fi disponibilizati fiindca nu vor mai avea ce sa manance.

Eu nu am inteles nici pana in ziua de azi ce se produce in Romania, in afara de mancare, care si aia mai este adusa si din import.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate