Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Cumparati produse romanesti !

- - - - -
  • Please log in to reply
267 replies to this topic

Poll: Sunteti dispus sa cumparati produse fabricate in Romania pentru a ajuta industria autohtona? (365 member(s) have cast votes)

Sunteti dispus sa cumparati produse fabricate in Romania pentru a ajuta industria autohtona?

  1. Da (191 votes [52.33%])

    Percentage of vote: 52.33%

  2. Nu (37 votes [10.14%])

    Percentage of vote: 10.14%

  3. Doar daca gasesc produse mai ieftine sau mai de o calitate mai inalta (137 votes [37.53%])

    Percentage of vote: 37.53%

Vote Guests cannot vote

#55
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

 alalaltu, on Feb 5 2009, 22:07, said:

By the way, care-s produsele alea bune SI ieftine romanesti? Sa stim macar despre ce vorbim. Deocamdata am aflat despre ciorapi si ceapa.

Incaltaminte si imbracaminte ca si majoritatea produselor agro-alimentare. Pentru a recunoaste produsele fabricate in Romania uitati-va la codul de bare, sa inceapa cu 594 sau 642. Multi cumpara din snobism produse straine mai scumpe si mai proaste.

#56
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

 acusila, on Feb 5 2009, 22:06, said:

ciudat. nu tu ziceai ca loganul e prost si tot asa? :peacefingers: atunci nu era presiunea pe cursul euro?
eu am ironizat doar doua episoade legate de firma dacia de la pitesti .
primul - cel cu cheltuirea a 290000 euro pentru vacanta dealerilor la copa cabana .
al doilea - modul condamnabil in care s-a comportat un vanzator de logan fata de un cumparator care dorea sa achite masina cu banii jos si a fost nevoit pana la urma sa-si cumpere peugeot .
erau doua articole din presa , care aratau neajunsuri majore in activitatea producatorului national de automobile .
nu ma pronunt despre logan daca e o masina proasta , este o masina modesta din conceptie , totusi e singurul concept low cost reusit , pe care vor sa-l copieze si alti mari producatori precum toyota sau vw .
cat de bun este , s-o spuna germanii care si-au cumparat o astfel de masina si care au comparat-o cu toate masinile din clasa ei din intreaga lume .
asta e problema de fond la pitesti - treaba ar trebui facuta mult mai bine , fara gafe de genul celor semnalate mai sus .
spre deosebire de legume sau ciorapi , autoturismele sunt produse care se fabrica pentru o piata globala si sunt supuse unei concurente globale .

 alalaltu, on Feb 5 2009, 22:07, said:

By the way, care-s produsele alea bune SI ieftine romanesti? Sa stim macar despre ce vorbim. Deocamdata am aflat despre ciorapi si ceapa.
ceramica : Cesarom , Sanex , Mondial
mobila - aici sunt multe firme , doar cateva sunt mai mari , cea mai mare parte sunt marci zonale .
vinuri : Murflatar , Cotnari , etc.
problema e ca daca nu am produce nimic competitiv , atunci am fi muritori de foame , precum etiopienii sau somalezii .
sa fie clar , traim atat de bine cat de bine producem .
sau ... tu crezi ca traim asa cum traim pentru ca strainii aduc de toate in tara asta ?  :console:  
ar fi extrem de bine sa aruncam o privire spre tarile cu PIB-ul mult mai mare decat al nostru si am trage imediat concluzii valoroase .

#57
Ultras89

Ultras89

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 609
  • Înscris: 30.10.2007
Eu cumpar produse romanesti :Berea Burger, Maioneza regal mereu aici in Ungaria precum si alte produse din Profi care au siga fabricat in RO! Nu is ele mai speciale ...numai ca is si mai ieftine si ma simt si eu mai bine cand le consum ! Mare placere e sa bei bere de acasa pe plaiurile astea !

#58
nicu13

nicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 07.08.2006
Cum sa cumperi domne produse romanesti cand un frigider indesit este mai frumos, mai economic si mai practic decat unul arctic, aflate in acelasi magazin si culmea si mai ieftin. Cum sa cumperi logan (eu posesor de logan cu accident la activ din care a rezultat o masina nereparabila) cand nu i se deschide airbag-ul. Cum sa cumperi ulei bunica la 8 lei (si culmea rancezit de la cat a stat pe raft) cand gasesti ulei bulgaresc la 4 lei nou nout. Salata de icre cu mucegai din hipermarche, tot romaneasca. CUM? Sa zic ca m-ar impinge patriotismul, dar patriotismul asta a devenit un sport periculos pentru sanatatea mea si bugetul meu.

Edited by nicu13, 05 February 2009 - 22:48.


#59
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

 nicu13, on Feb 5 2009, 22:46, said:

Cum sa cumperi domne produse romanesti cand un frigider indesit este mai frumos, mai economic si mai practic decat unul arctic, aflate in acelasi magazin si culmea si mai ieftin. Cum sa cumperi logan (eu posesor de logan cu accident la activ din care a rezultat o masina nereparabila) cand nu i se deschide airbag-ul. Cum sa cumperi ulei bunica la 8 lei (si culmea rancezit de la cat a stat pe raft) cand gasesti ulei bulgaresc la 4 lei nou nout. Salata de icre cu mucegai din hipermarche, tot romaneasca. CUM? Sa zic ca m-ar impinge patriotismul, dar patriotismul asta a devenit un sport periculos pentru sanatatea mea si bugetul meu.
piata va lucra singura impotriva producatorilor necompetitivi , si-i va elimina fara doar si poate . sa speram ca o data cu aceasta selectie se va produce si trezirea la relitate a tuturor , cel putin a celor viabili .

#60
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006

 Ultras89, on Feb 5 2009, 23:43, said:

Eu cumpar produse romanesti :Berea Burger, Maioneza regal mereu aici in Ungaria precum si alte produse din Profi care au siga fabricat in RO!

Si colonistii moldoveni in TM tot de la Profi se aprovizioneaza...Probabil tot din simt patriotic!  :deviltongue:

Edited by alalaltu, 06 February 2009 - 02:05.


#61
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006

 tihomir, on Feb 5 2009, 22:19, said:

Incaltaminte si imbracaminte ca si majoritatea produselor agro-alimentare. Pentru a recunoaste produsele fabricate in Romania uitati-va la codul de bare, sa inceapa cu 594 sau 642. Multi cumpara din snobism produse straine mai scumpe si mai proaste.
Asta mai lipsea, sa ma apuc sa citesc si codul de bare. :(
Si nu stiu de unde vi se par voua incaltamintea sau imbracamintea romaneasca asa de ieftina... Se stie ca "chinezii au cele mai mici preturi".

#62
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
Voi cred ca visati.... ce produse romanesti sa cumpar, in afara de niste de nijte rostii si un castravete pa timp de vara.

Nu exista produse romanesti, pentru ca nu exista industrie romaneasca, dar in principiu nu prea mai exista agricultura romanesca, in afara de acea de subzistenta.
Toate produsele au venit pe baza de import, ca doar nu ne`am apucat sa producem avioane.

#63
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

 Gabysh, on Feb 13 2009, 22:00, said:

Voi cred ca visati.... ce produse romanesti sa cumpar, in afara de niste de nijte rostii si un castravete pa timp de vara.

Nu exista produse romanesti, pentru ca nu exista industrie romaneasca, dar in principiu nu prea mai exista agricultura romanesca, in afara de acea de subzistenta.
Toate produsele au venit pe baza de import, ca doar nu ne`am apucat sa producem avioane.

ai foarte mare dreptate, dar stii care e prostia si mai mare, cumperi produse romanesti facute cu MATERIE PRIMA din import ....

Edited by madmax80, 15 February 2009 - 07:40.


#64
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
Exact asta ziceam si eu, precum masina Dacia, mare parte din piese sunt facute in Franta, iar altele sunt facute de cativa producatori romani. Dacia Sandero seamana cu Renault Clio. Pana si germanii au ras de noi cum am produs masina. Asa ca, nu se va produce nimic bun pentru noi. Totul in Romania se face pentru imagine !

Exportatorii au inceput sa`si "ia zboru`" din Romania.  Exportatorii sunt extrem de putini.

De asta avem deficit bugetar, ca avem prea multe produse romanesti !

#65
LunaClonatul

LunaClonatul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 09.09.2008
Cumpar produse romanesti, doar in masura in care sunt mai ieftine decat cele straine.

#66
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
Ce nu intelegeti ca nu sunt produse romanesti !!
Iar, daca sunt, materia prima este adusa din import si ulterior se produce "ceva" in tara. Acele lucruri sunt exportate catre firma mama si vandute catre distribuitorii romani. Mare branza in fasole nu facem, suntem precum niste scalvi ai lor.

#67
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

 Gabysh, on Feb 13 2009, 22:00, said:

Voi cred ca visati.... ce produse romanesti sa cumpar, in afara de niste de nijte rostii si un castravete pa timp de vara.
pui proaspeti - excelenti ;
peste - cel autohton , desigur ;
legume : marar , patrunjel , pastarnac , leustean ;
miere de albine - atentie mare la furnizor - sa fie de incredere ;
vin , tuica, palinca ;
bere ;
detergenti : DERO
ciment ;
otel , fier-beton;
medicamente - de Iasi , Cluj , Bucuresti ;
mobila : cu brand sau fara ;
ceramica : Cesarom , Sanex , Mondial ;
ciorapi : Campina , Roman , Cisnadie ;
benzina , motorina ;
etc. , etc.
Voi credeti ca ar putea trai Romania daca nu ar produce ceva ?
Nu sunteti convinsi ? Atunci trageti o fuga pana in Etiopia sau Somalia .
Hai ... nu mai fiti chiar asa rai , critica asta e in primul rand autocritica ! Faceti lucruri bune acolo unde munciti , cereti si celor din jur sa faca la fel si va fi mult mai bine in Romania .

#68
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006

 arcond, on Feb 21 2009, 21:28, said:

detergenti : DERO
ciment ;
otel , fier-beton;
Cred ca jumate din detergentii de pe piata sunt produsi in Romania. Insa m-ai convins, uite, acum ma duc sa iau 3-4 saci de ciment. Dar daca astfel ii ajut pe romanii care produc, ii ajut si pe patroni, si nu stiu pe care: pe elvetienii de la Holcim sau pe francezii de la Lafarge???

#69
gcontra

gcontra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 26.12.2008
Exista CD-uri/DVD-uri Made in Romania? parca l-am auzit pe laudandu-se ca face asa ceva.

#70
LunaClonatul

LunaClonatul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 09.09.2008
Exista.

#71
gcontra

gcontra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 26.12.2008

 LunaClonatul, on Feb 23 2009, 22:19, said:

Exista.
Zi si mie cum se numesc casa stiu ce sa cumpar.

#72
plmokn

plmokn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 09.02.2009

 JJOne, on Feb 23 2009, 20:04, said:

Cred ca jumate din detergentii de pe piata sunt produsi in Romania. Insa m-ai convins, uite, acum ma duc sa iau 3-4 saci de ciment. Dar daca astfel ii ajut pe romanii care produc, ii ajut si pe patroni, si nu stiu pe care: pe elvetienii de la Holcim sau pe francezii de la Lafarge???
Si preferi sa cumperi de la francezi, facut in Franta, la un pret mai mare sau de la francezi, facut in Romania??

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate