Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Cumparati produse romanesti !

- - - - -
  • Please log in to reply
267 replies to this topic

Poll: Sunteti dispus sa cumparati produse fabricate in Romania pentru a ajuta industria autohtona? (365 member(s) have cast votes)

Sunteti dispus sa cumparati produse fabricate in Romania pentru a ajuta industria autohtona?

  1. Da (191 votes [52.33%])

    Percentage of vote: 52.33%

  2. Nu (37 votes [10.14%])

    Percentage of vote: 10.14%

  3. Doar daca gasesc produse mai ieftine sau mai de o calitate mai inalta (137 votes [37.53%])

    Percentage of vote: 37.53%

Vote Guests cannot vote

#109
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,589
  • Înscris: 20.10.2006
Si eu m-as cam bucura sa dea odata pentru totdeauna faliment Dacia si sa se termine totul. Mai greu o vreme, dar se elimina raul din radacina.

View PostAstor, on Mar 10 2009, 10:11, said:

Impozitul pe salarii e maruntis. Locurile alea de munca ramaneau si daca nu era privatizata. Aia-s sclavi, sluj la frantuj.

Mi se rupe si de toate locurile de munca din tara ale sclavilor care traiesc si muncesc doar sa aduca profit strainilor. Cand din munca lor o sa rezulte ceva pentru bunastarea lor (locuinte, strazi, autostrazi, etc) ok, dar cand fac masini pentru occidentali si sunt platiti cat sa nu moara de foame, mai bine someri sau retrasi la sapa in mediul rural decat sclavi.
Tu zici ca ti se rupe de locurile de munca din romania, ca sunt maruntis, si ca aia fac sclavism care lucreaza acolo, insa cu siguranta mai bine putin decat nimic, adica somaj.

#110
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

View PostLunaCrystal, on Mar 10 2009, 12:35, said:

Tu zici ca ti se rupe de locurile de munca din romania, ca sunt maruntis, si ca aia fac sclavism care lucreaza acolo, insa cu siguranta mai bine putin decat nimic, adica somaj.
Nu, mai bine fac un Lastun pentru ei decat 10 Loganuri pentru francezi. Ar trai mai bine.

#111
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
asa scrie si la Angst, "cumparati produse facute in Romania" .... si costa 32ron kilogramul de muschi de porc, cand in alte parti il iei cu 19-22ron ;)

halal patriotism ....

#112
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

View PostoSerX, on May 21 2009, 00:47, said:

asa scrie si la Angst, "cumparati produse facute in Romania" .... si costa 32ron kilogramul de muschi de porc, cand in alte parti il iei cu 19-22ron ;)

halal patriotism ....

traiasca profitul lor mare si frumos.....

#113
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
inainte nu ma uitam la preturi, luam ce'mi placea ..... chestia asta m'a facut sa deschid ochii rau de tot pe ce dau banii ... vb cu bunica'mea si i'am zis ca faceam o fripturica samd.. si cand m'a intrebat cat costa kg de muschiuletz la bucuresti - cand i'am zis a zis ca am innebunit ..... si de la faza asta deschid ochii de 2-3 ori inainte de a deschide buzunarul .... cu facut in romania sau in africa de sud -> nu ma intereseaza ..... ma gandesc sa fie un produs decent/bun la un pret normal ....

cine zice ca produsele din romania sunt bune, ca sunt ecologice samd ..... cred ca e un bullshit ... si romanasii nostri au imprumutat metodele de productie care acum cativa ani, probabil, au fost criticate si interzise in europa/lume ..... peste cativa ani poate or face si ai nostri lucruri bune ....

#114
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Da, cumpar produse romanesti.
   Si ca sa va dau cteva exemple, am doua loganuri la activ, ceva arctic, din sapte perechide pantofi toate sunt facut in Romania, am camasi de la Braiconf si Starconfex, am pantaloni Serby sau Secuiana, etc etc.

   Ce-i drept daca nu gasesc produse romanesti acolo unde am nevoie, sau daca pretul lor este cu mult mai mare (peste 50%) atunci este posibil sa cumpar si lucruri din import.

   Am promovat intotdeauna produsele romanesti, si mi-am indemnat colegii si rudele sa cumpere produse romanesti. Din pacate, multa lume este reticienta, si multi practic o ard aiurea in figuri ca au standartul peste produsele "made in Romania"

   De ceva ani tot emit indemnuri nationaliste si toata lumea facea misto de mine, acum sa-i vad eu pe toti cei care nu mai suportau produsele autohtone ce au de zis. Acum sa vad daca le convine ca raman fara locuri de munca, acum sa-i vad eu pe toti pe unde scot camasa.

   Vai de capul nostru de romani. Crede-ti ca eu ma omor dupa Logan ?, insa am preferat sa circul banii mei in tara mea. Ca pana la urma tara asta va ofera si scoli si spitale si politie si strazi si de toate. Asa bune sau rele cum sunt ele, insa ea vi le ofera. In austria dai 10 euro daca vrei sa mergi o saptamana pe autostrazile lor, asa ca nu mai comentati aiurea despre cat de rahat e tara voastra.

   Nimeni nu ofera nimic dar in schimb vrea, vorbele lui Kennedy se pare ca au avut mai mult adevar decat puteam sa-mi imaginez. Deci dupa ce ca noi nu facem mai nimic pentru tara, politicienii si ei de asemenea nu fac nimic, din contra, avem cu totii asteptari, si mai si blamam.

   Exemplu concret. Am fost IERI in magazin si am cumparat oua, am ales oua roamnesti in detrimentul celor din import, desi am platit pe 10 oua 4.8 ron in loc de 4 ron pentru cele din import.
    <_<

Edited by tavktm, 07 July 2009 - 10:51.


#115
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

View Posttavktm, on 7th July 2009, 11:48, said:

Da, cumpar produse romanesti.
   Si ca sa va dau cteva exemple, am doua loganuri la activ, ceva arctic,
Logan e frantuzesc, la ei se duce profitul, iar Arctic e turcesc de ani buni.

View Posttavktm, on 7th July 2009, 11:48, said:

Vai de capul nostru de romani. Crede-ti ca eu ma omor dupa Logan ?, insa am preferat sa circul banii mei in tara mea. Ca pana la urma tara asta va ofera si scoli si spitale si politie si strazi si de toate. Asa bune sau rele cum sunt ele, insa ea vi le ofera.
Nu se "circula" deloc in tara ta ci in tara lu' Napoleon, Osman Pasa sau Hitler.

View Posttavktm, on 7th July 2009, 11:48, said:

Exemplu concret. Am fost IERI in magazin si am cumparat oua, am ales oua roamnesti in detrimentul celor din import, desi am platit pe 10 oua 4.8 ron in loc de 4 ron pentru cele din import.
Si esti mandru de asta? Tocmai ai incurajat specula si lipsa productivitatii. Producatorul de ou a primit 0.48 lei, samsarul agricol, strainul cu supermarketul si iubitul tau stat au luat restul.

#116
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View PostAstor, on 7th July 2009, 13:48, said:

Logan e frantuzesc, la ei se duce profitul, iar Arctic e turcesc de ani buni.


Nu se "circula" deloc in tara ta ci in tara lu' Napoleon, Osman Pasa sau Hitler.

   Bun, sunt deacord, sunt productii privatizate, atunci ce putem face ? Veniti voi cu alte idei mai bune si eu ma voi conforma fara sa comentez.
   Oricum Loganul are multe componente fabricate in Romania, mana de lucru este asigurata de romani, reparatii, service-uri, piese de schimb, majoritatea acestora se fac cu capital integral romanesc.

   Ceva trebuie facut !!!

#117
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,067
  • Înscris: 24.02.2006
poate ca trebuie sa incepem si noi campanii intitulate "Romani, produceti articole mai bune!" sau "Producatori romani, scadeti preturile! Se poate si cu profit mai mic!" sau "Producatori romani, scadeti preturile! Investitiile nu trebuie neaparat amortizate in jumatate de an!"


in economie sunt 2 jucatori principali: producatorul si consumatorul. nu vad de ce numai consumatorul trebuie sa faca eforturi si sa accepte conditiile producatorului, totul in numele iesirii din criza.
producatorul trebuie sa se simta si el si sa ia masuri, pentru ca si pe el il afecteaza criza.

#118
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Post_Smiley_, on 7th July 2009, 21:47, said:

poate ca trebuie sa incepem si noi campanii intitulate "Romani, produceti articole mai bune!" sau "Producatori romani, scadeti preturile! Se poate si cu profit mai mic!" sau "Producatori romani, scadeti preturile! Investitiile nu trebuie neaparat amortizate in jumatate de an!"


in economie sunt 2 jucatori principali: producatorul si consumatorul. nu vad de ce numai consumatorul trebuie sa faca eforturi si sa accepte conditiile producatorului, totul in numele iesirii din criza.
producatorul trebuie sa se simta si el si sa ia masuri, pentru ca si pe el il afecteaza criza.

Foarte corect, insa intre timp trebuie sa scapam si noi de ideile preconcepute cum ca produsele romanesti sunt mai scumpe si mai proaste calitativ. Pana la urma Loganul nu are concurent decat masini second hand eventual, si cred eu ca nici textilele nu stau rau la capitolul calitate.

Dar nu cred ca trebuie ca eu acum sa fac teoria calitatii produselor romanesti, pur si simplu Romania este tara noastra, iar noi vrem sau nu suntem copii ei.
Va intreb si eu, daca parintii vostri ar face zacusca si dulceata pentru voi (de o calitate bunicica), ati prefera sa luati de la vecinii lor si nu de la ei ?? Poate e tampita comparatia, insa daca nu gandim ca noi Romanii suntem in definitiv o familie, vom culege capsuni inca 100 de ani in stepele altora.  <_<

#119
detective

detective

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 24.03.2007
In general produse alimentare romanesti, altceva nu pentru ca ori sunt mai scumpe ori sunt de proasta calitate ori chiar ambele, ori nu gasesc.

As vrea sa avem produse de calitate si romanesti in toate categoriile, cu cea mai mare placere as cumpara dar....vise, doar vise.

In orice caz putinele produse alimentare romanesti, in special cele taranesti nu se compara cu mizeriile alea de importuri imbibate cu chimicale.

nu se compara un ardei sau o rosie de la vecinu din gradina cu rosiile din metro sau o lubenita cumparata de la nenea cu Aro din colt de strada cu una de la Selgros ( apropo chiar azi am mancat, yummy ::D ).

Romanul s-a prostit si a vandut tot ce am avut la straini, vezi Dacia, vezi altele, etc, ne-a mai trebuit si UE, ca sa ne ia si ce am avut cat de cat mai bun, dai in durerea mea.

Drive safe

#120
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,067
  • Înscris: 24.02.2006

View Posttavktm, on 7th July 2009, 22:51, said:

Foarte corect, insa intre timp trebuie sa scapam si noi de ideile preconcepute cum ca produsele romanesti sunt mai scumpe si mai proaste calitativ. Pana la urma Loganul nu are concurent decat masini second hand eventual, si cred eu ca nici textilele nu stau rau la capitolul calitate.
nu e vorba neaparat de idei preconcepute. pe mine, cand ma duc sa cumpar ceva, nu ma prea intereseaza tara din care provine produsul respectiv. ma uit la proprietatile produsului (continut, ambalaj, pret etc) si aleg in functie de ele. nu e vina mea ca dupa ce ajung acasa descopar ca am cumparat mai mult chestii produse in afara.


View Posttavktm, on 7th July 2009, 22:51, said:

Dar nu cred ca trebuie ca eu acum sa fac teoria calitatii produselor romanesti, pur si simplu Romania este tara noastra, iar noi vrem sau nu suntem copii ei.
Va intreb si eu, daca parintii vostri ar face zacusca si dulceata pentru voi (de o calitate bunicica), ati prefera sa luati de la vecinii lor si nu de la ei ?? Poate e tampita comparatia, insa daca nu gandim ca noi Romanii suntem in definitiv o familie, vom culege capsuni inca 100 de ani in stepele altora.  <_<
diferenta e ca parintii nu incearca sa obtina un profit de pe urma noastra.
chestia cu solidaritatea trebuie sa se desfasoare in ambele sensuri. nu e ok ca producatorul sa puna preturi cat de mari vrea el atunci cand economia merge bine, sa aiba profit foarte mare, iar cand apare criza el sa pastreze preturile umflate (sau eventual sa le mai micsoreze un pic) si cumparatorul sa trebuiasca sa fie "solidar" si sa cumpere in continuare.


daca am avea o industrie care sa vanda la pretul de productie, eu as fi primul care as spune : "trebuie sa fim solidari cu oamenii aia, hai sa cumparam de la ei!". dar in momentul in care apare si profitul, "solidaritatea" nu prea isi mai are rostul. mai degraba e o relatie "smecher-fraier" aici, tu te gandesti "hai sa cumpar de la romani, sa ajutam la depasirea crizei" si el se gandeste "ia te uita, la preturile astea umflate prostii astia tot cumpara! ia sa mai reduc un pic cantitatea, sa mai castig si eu bani de un BMW".

#121
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,059
  • Înscris: 02.03.2003
Imi vine in minte un producator de mezeluri dupa retete romanesti, fara chimicale -  "Aurora" - Vrancea.
Eu sunt un fan al produselor bune romanesti si un dusman al celor straine proaste.
Vorbesc aici in special despre produsele alimentare.

#122
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

View Posttavktm, on 7th July 2009, 19:14, said:

Bun, sunt deacord, sunt productii privatizate, atunci ce putem face ? Veniti voi cu alte idei mai bune si eu ma voi conforma fara sa comentez.
Renationalizarea fabricilor care merg in pierdere si nu platesc nimic la stat.


View Posttavktm, on 7th July 2009, 19:14, said:

Oricum Loganul are multe componente fabricate in Romania, mana de lucru este asigurata de romani, reparatii, service-uri, piese de schimb, majoritatea acestora se fac cu capital integral romanesc.
Da, dar Ion de la Pitesti castiga 400 Euro in timp ce Jeac de la Paris castiga 4.000 Euro. Iar Megane-ul nu costa de 10 ori mai mult decat Loganul si nu e de 10 ori mai bun. Iar mancarea lui Jeac e mai ieftina decat a lui Ion. De unde crezi ca are Dacia/Renault bani de subventionat productia franceza? De pe plantatia romaneasca.


View Postterratec, on 8th July 2009, 10:11, said:

Imi vine in minte un producator de mezeluri dupa retete romanesti, fara chimicale -  "Aurora" - Vrancea.
Eu sunt un fan al produselor bune romanesti si un dusman al celor straine proaste.
Vorbesc aici in special despre produsele alimentare.
Nu mai fi chiar atat de sigur, au descoperit si romanii chimicalele de cativa ani, dar inca n-au "descoperit" efectele secundare. Stiu cel putin doi producatori romani carora le mor angajatii pe capete de diverse forme de cancere (unul de mezeluri si o avicola). Bine, inca nu se compara cu pulpele de pui americane din anii 90 mari cat unele de strut si pline de chimicale ca un laborator de chimie, dar nici curate nu mai sunt demult.

#123
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,067
  • Înscris: 24.02.2006

View PostAstor, on 8th July 2009, 19:57, said:

Renationalizarea fabricilor care merg in pierdere si nu platesc nimic la stat.
.....

de ce, vrei sa revenim la comunism?

n-ar fi mai buna intrarea in faliment a fabricilor care merg in pierdere? in felul asta, eliberezi piata de elementele necompetitive si permiti aparitia unor alte afaceri, mai competitive, care or sa fie in stare sa obtina profit.

#124
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

View Post_Smiley_, on 9th July 2009, 07:33, said:

de ce, vrei sa revenim la comunism?
Ar fi paradis dar nu e posibil. Oricum nu au legatura (cel putin teoretic una cu alta), vezi Sualezia care nationalizeaza in draci si cica e capitalista.

View Post_Smiley_, on 9th July 2009, 07:33, said:

n-ar fi mai buna intrarea in faliment a fabricilor care merg in pierdere? in felul asta, eliberezi piata de elementele necompetitive si permiti aparitia unor alte afaceri, mai competitive, care or sa fie in stare sa obtina profit.
Nu, e o cretinitate ridicata la rang de solutie universala: in practica va exista un cost social extram de ridicat (somaj ce va fi mentinut tot din banii publici) iar sansele ca altcineva sa faca o noua fabrica de la zero si sa o faca si profitabila sunt inexistente daca prima fabrica, deja facuta de comunisti, a dat faliment. Daca era atat de simplu sa faca o fabrica de la zero, de ce Renault a luat Dacia si a produs cativa ani Solenze (conceptie romaneasca)? De ce Ford a luat Daewoo care a luat Olcit? De ce se bat gigantii europeni pe energia romaneasca (OMV pe Petrom, nemtii si francezii pe gaze, grecii pe telefonie, etc).

Pentru ca in practica e bullshit treaba cu "sa moara ce-i al statului ca face privatul ceva si mai mare si mai frumos". Avem benzina mai buna sau mai ieftina de cand s-a vandut Petromul? Nu, e mai scumpa si la fel de proasta. E telefonia fixa mai buna si mai ieftina de cand s-a vandut Romtelecomul? Nu, aceleasi servicii de rahat la un pret majorat. Nu mai vorbesc de toate hotelurile privatizate....

Cei 20 de ani e capitalism ne-au aratat deja cum sta practica, privat nu inseamna mai ieftin si mai bun ci la fel sau chiar mai rau, dar mai scump. In plus, toate exemplele de mai sus nu sunt de fapt privatizari ci vanzari catre tari straine: gazul romanesc e vandut firmelor de stat nemtesti si franceze, apa la fel, cimentul la fel, etc.

O firma de stat nu inseamna neaparat ca e proasta sau merge inevitabil spre faliment, exemplele occidentale sau cele de pe vremea comunistilor sunt elocvente. Dar se poate lasa impresia asta prin distrugerea ei controlata, pentru a putea fi vanduta pe nimic.

#125
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,586
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Si ca sa va dau cteva exemple, am doua loganuri la activ, ceva arctic, din sapte perechide pantofi toate sunt facut in Romania, am camasi de la Braiconf si Starconfex, am pantaloni Serby sau Secuiana, etc etc.
Daca ar fi si la noi o lege cum e in SUA unde nu poti sa scrii MADE IN USA decat dac produsul respectiv contine minim 80% ( sau ceva apropiat ) componente fabricate in SUA, probabil ca nici un produs din cele la care te referi nu s-ar incadra, poate doar Loganul care in prezent este integrat destul de mult aici. Pantofii si confectiile -talpa, pielea , materialul textil, ata, nasturii - totul vin de afara.

#126
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

View Posteiffel, on 9th July 2009, 11:18, said:

Daca ar fi si la noi o lege cum e in SUA unde nu poti sa scrii MADE IN USA decat dac produsul respectiv contine minim 80% ( sau ceva apropiat ) componente fabricate in SUA, probabil ca nici un produs din cele la care te referi nu s-ar incadra
Si-n Germania si China e la fel.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate