Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

As vrea sa fac o "aventura" in Australia

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

View Postbeastie, on Feb 6 2009, 11:01, said:

Din ce stiu Romania nu are nici un acord de genul asta cu Au, dar intr-adevar e plin de backpackers din Europa de Vest aici, lucreaza casual si bat toata Australia intr-o Toyota Hiace inchiriata. Viata frate, mi-ar fi placut si mie asta la 23-24 ani :w00t: dar daca nu m-a nascuta mama olandez sau neamt :)
De NZ nu stiu.

Toyota Hiace la care te referi nu cred ca e inchiriata...de obicei e cumparata pe 500 $ sau in anumite perioade ale anului luata pe gratis din aeroport...cei care nu le pot vinde le abandoneaza in aeroport cu cheile in contact si actele in geam :-).
Cat despre NZ..."acordurile" bilaterale nu sunt neaparat necesare, in anumite zone dau vize de munca ad/hoc, altminteri i-ar manca de vii fermierii.
Oricum lumea e mai relaxata...in vest in general...noi esticii morivat sau nu suntem prea speriati de saracie si de teama de mizerie...de aceea acumulam ca harciogii, construim ducem totul la vizuina ...sa fie pt zile negre. Occidentalii sunt mai senini...sa nu ai nimic altceva in afara de rucsacul cu 2 schimburi si sa o iei de la inceput oriunde e ceva normal...ce-i drept un job decent ti le asigura pe toate in 3-4 luni (chirie decenta, masina, vacanta...si ce mai trebuie)..printre backpakers mai sunt....si multi "smecheri"...francezi mai ales...care in timp ce colinda emisfera australa iau ajutorul de somaj (cam 400 E) acasa...mai bine zis livrat in contul Visa.

#20
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View Postbeastie, on Feb 6 2009, 03:01, said:

Usor de zis cand stai la 2h de zbor de tara natala. Pur si simplu ce spui tu nu se poate aplica in cazul Australiei, nu poti folosi acelasi rationament cand pleci in evaluarea unei destinatii aflate la o distanta de 10 ori mai mare. Zboruri Ro-De poti face in fiecare weekend, in special cu companiile low-cost. Asa ceva e imposibil pentru situatia Ro-Au.
Dar oricum am deviat
asta e. d-aia-i bine sa reconsideri daca a te mute in capatu' alalalt al globului e o idee buna.

#21
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

View PostPengoon, on Feb 6 2009, 11:27, said:

asta e. d-aia-i bine sa reconsideri daca a te mute in capatu' alalalt al globului e o idee buna.


...acu depinde :-)....cine viseaza la o casa cu gradina si piscina langa plaja + un mic yaht ...e greu de crezut ca o va avea vreodata in Germania sau in Franta...e in schimb ceva foarte normal pt un om cu venituri medii in OZ sau NZ

#22
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
eh pe naiba. o taraba-n outback poti sa-ti iei si-n Brandenburg si o sa coste mai putin decat un apartament de 4 camere la bukale.
asta daca vrei sa te trezesti dimineata acolo. io unu m-am trezit dimineata, timp de vreo luna, "in the woods" unde se termina prusia si incepe saxonia. cat o fi de faina natura, am hotarat destul de repede ca as vrea un job si nu sa-mi prind mancarea cu capcane pentru iepuri.

#23
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

View PostPengoon, on Feb 6 2009, 11:48, said:

eh pe naiba. o taraba-n outback poti sa-ti iei si-n Brandenburg si o sa coste mai putin decat un apartament de 4 camere la bukale.
asta daca vrei sa te trezesti dimineata acolo. io unu m-am trezit dimineata, timp de vreo luna, "in the woods" unde se termina prusia si incepe saxonia. cat o fi de faina natura, am hotarat destul de repede ca as vrea un job si nu sa-mi prind mancarea cu capcane pentru iepuri.

Se pare ca nu prea sti cum vine socoteala...in OZ sau NZ in asta consta avantajul...ca poti sa traiesti in mijlocul naturii si sa ai job intr-un oras...in NZ oriunde ai fi ai la distanta de 20 de min cu masina aeroport cu conexiune pe international supermarket, banca, teren de golf etc. Orasele acolo sunt intinse pe suprafete imense tocmai datorita parcurilor, gradinilor etc....cei drept in ultimii ani chinezii mai ales au inceput sa constuiasca blocuri pt ai lor, ca tare le mai plac.

#24
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View PostLukkkkas, on Feb 6 2009, 20:44, said:

casa cu gradina si piscina langa plaja + un mic yaht [...] e in schimb ceva foarte normal pt un om cu venituri medii in OZ sau NZ
Casele (mai ales alea langa plaja) sunt scumpe in Au, poate cel mult sa inchiriezi. Dar da, o barca de-aia isi cam poate permite oricine vrea.
Pengoon, sa stii ca Australia si NZ sunt extrem de diferite de Europa. Aici in suburbii esti efectiv ca la tara, zone impadurite la greu, caraie papagalii si megpies toata ziua, la noi pe strada trece cate-o masina pe ora, s.a.m.d. Acasa chiar esti "in the woods". Unde stau eu, de exemplu, avem 3 parcuri (dintre care doua ENORME) pe o raza de 15 minute de mers plecand de acasa. Iar parc nu inseamna doua leagane prafuite si 3 alei, ci si padure si lac. Noi locuim la 21km de city, daca as lucra acolo as face cel mult 45 minute cu trenul (din care 10-12 minute drumul pe jos pana la gara, o placere). Lucrez insa tot intr-o suburbie, la 18km distanta, si fac intre 20-30 minute cu masina, in functie de conditiile de trafic.
Repet, sunt diferente mari, trebuie sa ma crezi pe cuvant :)

Lukkkkas, bine ca ai amintit, ca uitasem efectiv de terenurile de golf, tenis, footy sau rugby :D Cand l-am inscris pe fiu-meu la tenis am avut de ales intre 5 baze sportive, toate aflate la mai putin de 20 minute de mers cu masina. Sa nu pomenesc de scoli, care au hectare de teren la dispozitie.

#25
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

View Postbeastie, on Feb 6 2009, 12:07, said:

Casele (mai ales alea langa plaja) sunt scumpe in Au, poate cel mult sa inchiriezi. Dar da, o barca de-aia isi cam poate permite oricine vrea.
Pengoon, sa stii ca Australia si NZ sunt extrem de diferite de Europa. Aici in suburbii esti efectiv ca la tara, zone impadurite la greu, caraie papagalii si megpies toata ziua, la noi pe strada trece cate-o masina pe ora, s.a.m.d. Acasa chiar esti "in the woods". Unde stau eu, de exemplu, avem 3 parcuri (dintre care doua ENORME) pe o raza de 15 minute de mers plecand de acasa. Iar parc nu inseamna doua leagane prafuite si 3 alei, ci si padure si lac. Noi locuim la 21km de city, daca as lucra acolo as face cel mult 45 minute cu trenul (din care 10-12 minute drumul pe jos pana la gara, o placere). Lucrez insa tot intr-o suburbie, la 18km distanta, si fac intre 20-30 minute cu masina, in functie de conditiile de trafic.
Repet, sunt diferente mari, trebuie sa ma crezi pe cuvant :)

Sunt scumpe poate langa Melbourne, Brisbane sau Sidney...in orase mai mici mai ales de pe coasta de vest nu...iar diferentele in materie de costiir de la un oras la altul sunt enorme 4-5 la 1....Salbaticiuni sunt cate vrei pe langa casa...in NZ nu sunt papagali...sunt insa posumi, caprioare...sa nu mai pun la socoteala masculul de leu de mare pe al carui teritoriu nu trebuie sa-l incalci cand intri pe plaja (apare imediat si...daca nu esti suficient de iute  :D ) (oile nu intra la socoteala).

#26
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004
In orase mai mici da, sunt ieftine casele, dar acolo si posibilitatile de job sunt limitate. Cat despre orasele mici de pe coasta de vest, sa te duci tu sa stai in Kalgoorlie :P Perth e mai scump la locuinte decat Melbourne, e aproape de Sydney, in conditiile in care salariile sunt mai mici. Dar cererea acolo a fost enorma in ultimii ani datorita boom-ului in domeniul minier pe Coasta de Vest. Acum cu criza asta Australia o sa exporte mai putina energie catre China (deja BHP a anuntat ca o sa faca 6000 de concedieri, din care peste 3000 in Au) si ma astept ca preturile caselor sa scada si in Perth, deja in restul tarii au inceput sa o ia incet-incet in jos.

View PostLukkkkas, on Feb 6 2009, 21:16, said:

Salbaticiuni sunt cate vrei pe langa casa...in NZ nu sunt papagali...sunt insa posumi
Possumi care mi se pare ca au fost "importati" din Oz si care fac ravagii. Si pe aici sunt garla, mai mereu vezi cate unul mort pe marginea drumului, cel mai des loviti de masini, uneori prajiti la curent alternativ :) Cand mai ies seara sa ma plimb se intampla sa mai vad cate unul mergand pe cablurile de curent. Au fost cazuri in care un possum din asta a lasat fara curent cateva strazi :)
La 10 km mai la est sunt suburbii unde, in special noaptea sau dimineata, vezi canguri traversand strada.

#27
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

View Postbeastie, on Feb 6 2009, 13:32, said:

In orase mai mici da, sunt ieftine casele, dar acolo si posibilitatile de job sunt limitate. Cat despre orasele mici de pe coasta de vest, sa te duci tu sa stai in Kalgoorlie :P Perth e mai scump la locuinte decat Melbourne, e aproape de Sydney, in conditiile in care salariile sunt mai mici. Dar cererea acolo a fost enorma in ultimii ani datorita boom-ului in domeniul minier pe Coasta de Vest. Acum cu criza asta Australia o sa exporte mai putina energie catre China (deja BHP a anuntat ca o sa faca 6000 de concedieri, din care peste 3000 in Au) si ma astept ca preturile caselor sa scada si in Perth, deja in restul tarii au inceput sa o ia incet-incet in jos.
Possumi care mi se pare ca au fost "importati" din Oz si care fac ravagii. Si pe aici sunt garla, mai mereu vezi cate unul mort pe marginea drumului, cel mai des loviti de masini, uneori prajiti la curent alternativ :) Cand mai ies seara sa ma plimb se intampla sa mai vad cate unul mergand pe cablurile de curent. Au fost cazuri in care un possum din asta a lasat fara curent cateva strazi :)
La 10 km mai la est sunt suburbii unde, in special noaptea sau dimineata, vezi canguri traversand strada.

Despre Perth visavis de Sidney...cand stateam in NZ...auzeam pe la emisuni TV experesia "twice the price for half the size"...in fine...cat despre oraselele mai izolatecu case ieftine...parerea mea este ca aici sunt adevaratele oportunitati pt meseriasi mai ales,(dar nu numai)...nu in marile orase in care IT-stii se calca in picioare. Pentru proaspat emigrantii chiar le recomand orasele mai mici pentur o perioada de acomodare...cu stilul de viata, limba etc.

#28
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004
Cand mergi singur o fi cum zici tu, dar daca pleci cu familie cred ca e mai bine in orase mai mari, sansele de a-ti gasi de lucru repede si de a alege intre scoli pentru copii sunt altele. Dar orasele mici au si ele farmecul lor

#29
cangurul

cangurul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 02.02.2009
Prietene sunt absolut de acord cu beastie.Sotia mea a terminat si profesat jurnalism in Ro dar din pacate in Aus. nu a fost posibil.Eu am terminat stiinte juridice si am profesat avocatura in Buc. dar din fericire in Aus. nu a fost posibil.Asa ca atunci cand te gandesti la o aventura prin "down under" pregateste-te pentru o experienta de viata adevarata.Cat despre restul (chirii etc) uita-te pe raspunsurile lui beastie pt. ca in proportie de 90% sunt reale.Bafta!

#30
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

View Postcangurul, on Feb 17 2009, 11:34, said:

Prietene sunt absolut de acord cu beastie.Sotia mea a terminat si profesat jurnalism in Ro dar din pacate in Aus. nu a fost posibil.Eu am terminat stiinte juridice si am profesat avocatura in Buc. dar din fericire in Aus. nu a fost posibil.Asa ca atunci cand te gandesti la o aventura prin "down under" pregateste-te pentru o experienta de viata adevarata.Cat despre restul (chirii etc) uita-te pe raspunsurile lui beastie pt. ca in proportie de 90% sunt reale.Bafta!


"Bafta" la ce?...doar nu l-ai luat in serios pe "aventurier " :-) ...desi...adevarul e  ca nu se stie niciodata, cand eram in Auckland auzisem de un roman venit cu viza turistica si care a ramas gasindu-si job la Radio NZ...alte detalii nu stiu.

Edited by Lukkkkas, 17 February 2009 - 12:16.


#31
cangurul

cangurul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 02.02.2009

View PostLukkkkas, on Feb 17 2009, 21:10, said:

"Bafta" la ce?...doar nu l-ai luat in serios pe "aventurier " :-) ...desi...adevarul e  ca nu se stie niciodata, cand eram in Auckland auzisem de un roman venit cu viza turistica si care a ramas gasindu-si job la Radio NZ...alte detalii nu stiu.
Cine stie?Poate baiatul chiar vrea sa "bage" aventura vietii lui si poate invata cate ceva din astea.Poate invata ceva care sa-l ajute in continuare in jugla din Ro.

#32
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postcangurul, on Feb 17 2009, 20:34, said:

Sotia mea a terminat si profesat jurnalism in Ro dar din pacate in Aus. nu a fost posibil.Eu am terminat stiinte juridice si am profesat avocatura in Buc. dar din fericire in Aus. nu a fost posibil
Prietene, tu stai cumva in Endeavour Hills si tii un fular cu Steaua la luneta de la Falcon? :)

#33
cangurul

cangurul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 02.02.2009

View Postbeastie, on Feb 17 2009, 22:50, said:

Prietene, tu stai cumva in Endeavour Hills si tii un fular cu Steaua la luneta de la Falcon? :)
Te-ai prins;nu foarte departe de voi :lol:
P.S. Nu te supara pe STEAUA!
P.S.2 E Fairmont nu Falcon, te rog.

#34
RaymondDenis

RaymondDenis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 29.12.2006

View Postbeastie, on Feb 17 2009, 14:50, said:

Prietene, tu stai cumva in Endeavour Hills si tii un fular cu Steaua la luneta de la Falcon? :)
Cam toti romanii stau in Endeavour Hills, tu unde stai beastie?

#35
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View PostRaymondDenis, on Mar 31 2009, 12:32, said:

Cam toti romanii stau in Endeavour Hills
In afara de cei pe care i-au prins saptamana trecuta ca dadeau cu jula la bancomat in Chelsea, am inteles ca erau din vest :)
Tu stai tot in Endeavour Hills? E misto tare zona aia, numai dealuri. Noi stam in Nunawading si tare ne cam lipseste painea aia afgana de la brutariile din Dandenong. Macar tot e bine ca lucrez in Oakleigh si au brutaria aia franceza cu paine adevarata, nu elasticul de la Coles :)

Edited by beastie, 31 March 2009 - 12:40.


#36
RaymondDenis

RaymondDenis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 29.12.2006

View Postbeastie, on Mar 31 2009, 12:32, said:

In afara de cei pe care i-au prins saptamana trecuta ca dadeau cu jula la bancomat in Chelsea, am inteles ca erau din vest :)
Tu stai tot in Endeavour Hills? E misto tare zona aia, numai dealuri. Noi stam in Nunawading si tare ne cam lipseste painea aia afgana de la brutariile din Dandenong. Macar tot e bine ca lucrez in Oakleigh si au brutaria aia franceza cu paine adevarata, nu elasticul de la Coles :)
Eu stau in Narre Warren North, pe unu dintre aia prinsi il stiu cumparam haine de la el:) ce mica e lumea cand te gandesti:D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate