Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch
 Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma

Prima World HD
 Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...
 Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!
 

As vrea sa fac o "aventura" in Australia

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
julemany

julemany

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 11.03.2008
Salut...

Mie imi place foarte mult Australia si stiu extrem de multe despre ea...

As dori insa, pentru cei care sunt de pe acolo sa imi spuneti si mie cam cat costa o chirie, cu ce salariu as trai bine(ma refer cam mediu pe economie), as prefera la o meserie de vanzator sau ceva asemanator incat sa nu fie prea multa treaba... si sa mai imi prezentati, din propria "aventura", cum stau lucrurile pe acolo...

De exemplu, anul trecut am terminat Jurnalismul si oare as putea gasi acolo ceva in domeniul meu, ca prin cate am vazut pe internet cam cer experienta, si eu experienta am doar 2 luni de zile  :lol:

multumesc anticipat, astept opinii

Edited by julemany, 04 February 2009 - 00:23.


#2
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004
Cum vrei sa vii in Au, ca turist sau ca emigrant? Ca turist nu ai voie sa muncesti, iar ca emigrant procesul de emigrare in sine e o aventura suficienta si dureaza minim doi ani.
Sa lucrezi ca jurnalist aici, venind din afara Australiei si mai ales dintr-o tara non-anglofona, e extrem de greu.
Despre chirii si salarii: depinde unde vrei sa te stabilesti (metro sau regional), informatii gasesti detaliate pe net, atat pe site-urile oficiale cat si pe cele comerciale.
Zi si tu mai clar cum vrei sa vii, unde vrei sa te stabilesti, si asa mai departe.

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,083
  • Înscris: 25.06.2007

View Postjulemany, on Feb 4 2009, 00:23, said:

Salut...

Mie imi place foarte mult Australia si stiu extrem de multe despre ea...

As dori insa, pentru cei care sunt de pe acolo sa imi spuneti si mie cam cat costa o chirie, cu ce salariu as trai bine(ma refer cam mediu pe economie), as prefera la o meserie de vanzator sau ceva asemanator incat sa nu fie prea multa treaba... si sa mai imi prezentati, din propria "aventura", cum stau lucrurile pe acolo...

De exemplu, anul trecut am terminat Jurnalismul si oare as putea gasi acolo ceva in domeniul meu, ca prin cate am vazut pe internet cam cer experienta, si eu experienta am doar 2 luni de zile  :lol:

multumesc anticipat, astept opinii

Cam naiva abordarea...
Stii foarte multe despre Australia dar nu stii lucrurile de baza (chirii, salarii)...ai impresia ca vanzatorii nu prea au multa treaba (e o meserie foarte solicitanta!), ai una dintre cele mai nefolositoare calificari in vederea unei emigrari...hmm!
Ca sa emigrezi trebuie sa fii facut dintr-un aluat mai special, nu e nici asa de simplu si nici asa de usor pe cat se pare!
Dar il las pe Beastie si pe alti ''canguri'' sa te lamureasca, ei sunt in miezul problemei.
Oricum, succes!

#4
julemany

julemany

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 11.03.2008
Deci, eu vreau sa merg acolo sa emigrez, poate sa imi petrec restul vietii, nu sa vizitez...

Stiu ca nicio meserie nu e usoara, dar ma refer sa nu ma duc pe santier si sa imi rup oasele, ceva care sa stau si sa fac treaba intr'o cladire, un magazin... intelegeti voi...

Si cu chiria "beastie" nu ma poti ajuta cu niste site'uri nu conteaza orasul?? dar as prefera Brisbane ca e mai "micut"

Si cam cu ce salariu pe an as trai bine(bine ma refer infara de cheltuielile pe chirie si necesare sa imi mai ramana si ceva pe acolo pentru distractie, plimbari, etc...)

Multumesc...

P.S.: "Bogdan R" eu stiu multe despre din punct de vedere istoric, geografic, biologic... nu despre economia statului sau altceva(nu traiesc acolo ca sa am habar)

Edited by julemany, 04 February 2009 - 11:24.


#5
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postjulemany, on Feb 4 2009, 20:22, said:

Si cu chiria "beastie" nu ma poti ajuta cu niste site'uri nu conteaza orasul??
realestate.com.au

View Postjulemany, on Feb 4 2009, 20:22, said:

Si cam cu ce salariu pe an as trai bine(bine ma refer infara de cheltuielile pe chirie si necesare sa imi mai ramana si ceva pe acolo pentru distractie, plimbari, etc...)
Cam de la 45K AUD brut in sus.

#6
julemany

julemany

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 11.03.2008
aha...ms mult "beastie"

dar altceva, ce mi'ai mai putea spune despre locurile de pe acolo? Descrie'mi oleaca economia, oamenii, orasele, entertainment(am auzit ca sunt multe sporturi extreme:>)

mersi mult....

#7
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007
:-)...vrei sa emigrezi dar nu sa muncesti la munca de jos..."asa ceva acolo..."...de "emigranti" de genul asta nu pre are nevoie OZ sau NZ...au ei destui :-)

Cat despre salarii...datele statistice sunt cate se poate de neconcludente...si eu cand am ajuns in NZ stiam una...ca sa constat cu surprindere ca in Hawks Bay salariul mediu brut se invarte undeva la 20-25 K. Salariul pe ora tentant pt anumite categorii de meseriasi nu spune prea multe pt ca sunt multe categorii de meserii cu cerere doar sezoniera...max 6 luni pe an, dupa care stau pe tusa...sau ma rog "on benefit".

Ti-am dat cateva date mai ales despre NZ pt ca nu iti trebuie viza ca turist si spre deosebire de OZ odata ajuns acolo daca -ti gasesti un job relevant poti sa ramai (by the way...eu am plecat cu viza de rezidenta permanenta...procesul de emigrare a luat cam 7 luni)...dar daca vrei "aventura"...NZ e destul de mare.

#8
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
pai daca stie sa faca altceva, de ce sa faca "munca de jos"? ca doara nu-i o obligatie a imigrantului sa-nceapa maturator de strada.

#9
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

View PostPengoon, on Feb 5 2009, 12:01, said:

pai daca stie sa faca altceva, de ce sa faca "munca de jos"? ca doara nu-i o obligatie a imigrantului sa-nceapa maturator de strada.


normal ca nu e ...dar cand emigrezi...trebuie sa fi pregatit sa o faci si pe asta..altminteri...multi au o multime de surprize odata ajunsi intr-o alta lume...pentru un "jurnalist" cu atat mai mult.

#10
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
pai unii nu emigreaza cu orice pret ca mor de foame. de fapt tot mai putini is in situatia aia. mie mi se pare normal sa te interesezi ce se poate face in domeniul tau. daca singura perspectiva realista ar fi fost salahor in constructii si cules de pastarnac pe camp, io unu ramaneam frumos acasa. avand in vedere ca n-am murit de foame in RO, nu vaz de ce-as contempla o cariera in salubritate sau agricultura dupa 5 ani si o diploma de "Poli".

#11
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

View PostPengoon, on Feb 5 2009, 12:17, said:

pai unii nu emigreaza cu orice pret ca mor de foame. de fapt tot mai putini is in situatia aia. mie mi se pare normal sa te interesezi ce se poate face in domeniul tau. daca singura perspectiva realista ar fi fost salahor in constructii si cules de pastarnac pe camp, io unu ramaneam frumos acasa. avand in vedere ca n-am murit de foame in RO, nu vaz de ce-as contempla o cariera in salubritate sau agricultura dupa 5 ani si o diploma de "Poli".


bun...atunci raspuns direct. Cu o diploma de "jurnalist" obtinuta in Ro in Australia nu se poate face...mai nimic...ca daca arfi fost omul jurnalist de succes in Ro nu l-ar mai interesa aventurile in Australia....

Dar mai sti :-) ...poate ma insel...daca are omul un 20 K euro poate sa incerce o aventura de un an in OZ...eu l-am indreptat spre NZ pt ca e mai usor...iar la "sporturile extreme" stau mai bine :-)

#12
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postjulemany, on Feb 5 2009, 20:15, said:

Descrie'mi oleaca economia, oamenii, orasele, entertainment(am auzit ca sunt multe sporturi extreme:>)
Pana sa ajungi aici trebuie sa treci prin procedura de emigrare, asta e primul sport extrem :)
Despre restul ce sa-ti zic, oricum parerea mea, in special despre oameni, nu conteaza. Ceea ce cuiva ii place altuia poate sa-i provoace greata, sau invers. Dar ca idee, overall, balanta bune / rele in Au inclina, cel putin pentru noi, catre bune, chiar daca se simte ca economia (si implicit viata de zi cu zi) a inceput si aici sa fie afectata de criza mondiala. China a scazut exporturile si economia Au e dependenta intr-o mare masura de exportul de energie catre China.
Cat despre lucratul pe meseria ta, din pacate Lukkkas a pus punctul pe i, sansele de a lucra aici ca jurnalist sunt aproape nule ca proaspat rezident. De altfel, trebuie sa fii pregatit sa o iei de jos, multi au facut asta cand au ajuns aici. Cunosc consultant SAP, acum sef de proiect, care la venirea din Ro a facut pizza delivery, dar exemple ca asta sunt muuuuulte.
@Pengoon, nu cred ca exista cineva intreg la minte sa isi modifice "career path"-ul din cercetator in impingator de carucioare la supermarket, dar fiind la inceput intr-un loc in care nu te stie nimeni, tre' sa o faci si pe-asta ca sa nu lesini de foame pe la interviuri.

Edited by beastie, 05 February 2009 - 15:51.


#13
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
pai tocmai d-aia te interesezi inainte de situatia pe teren si eventual mergi in iscoada de vreo 2-3 ori p-acolo si nu meri la plezneala. io inainte de sa ma mut in germany am fost minim de vreo 10 p-acolo.

Edited by Pengoon, 05 February 2009 - 16:52.


#14
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004
Costurile dpv timp si bani intre o calatorie Ro-De si un Ro-Au sunt oarecum diferite, nu crezi? Ca sa nu pomenesc de situatia de acum, in care romanii au acces nerestrictionat la piata muncii in multe state europene. Prin comparatie, pentru Au trebuie sa treci prin furcile caudine ale procesului de emigrare (asta daca nu vii direct cu contract, ceea ce se intampla foarte rar).
Sa fac minim 2-3 drumuri Ro-Au, doar sa vad daca-mi place, mi se pare nerealist. Pai eu am avut jet-lag o saptamana la venirea aici, eram complet desincronizat, mi-e groaza numai cand ma gandesc la drumurile in Europa pe care o sa le avem probabil mai incolo.

Edited by beastie, 05 February 2009 - 17:22.


#15
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
sa tot fie. sunt cat se poate de justificabile, in momentul in care te trezesti ca treaba a fost o idee proasta

Quote

Ca sa nu pomenesc de situatia de acum, in care romanii au acces nerestrictionat la piata muncii in multe state europene.
io am taiat-o in 2000. dar si acum, de ex. in germany ciuciu drept de munca daca nu ai contract sau esti "academician".

Edited by Pengoon, 05 February 2009 - 20:10.


#16
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View PostPengoon, on Feb 6 2009, 05:08, said:

sunt cat se poate de justificabile, in momentul in care te trezesti ca treaba a fost o idee proasta
Usor de zis cand stai la 2h de zbor de tara natala. Pur si simplu ce spui tu nu se poate aplica in cazul Australiei, nu poti folosi acelasi rationament cand pleci in evaluarea unei destinatii aflate la o distanta de 10 ori mai mare. Zboruri Ro-De poti face in fiecare weekend, in special cu companiile low-cost. Asa ceva e imposibil pentru situatia Ro-Au.
Dar oricum am deviat

#17
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 14.01.2007

View Postbeastie, on Feb 6 2009, 04:01, said:

Usor de zis cand stai la 2h de zbor de tara natala. Pur si simplu ce spui tu nu se poate aplica in cazul Australiei, nu poti folosi acelasi rationament cand pleci in evaluarea unei destinatii aflate la o distanta de 10 ori mai mare. Zboruri Ro-De poti face in fiecare weekend, in special cu companiile low-cost. Asa ceva e imposibil pentru situatia Ro-Au.
Dar oricum am deviat

Deci....un bilet de avion Ro Germania...il iei cu 50 de E la low cost...sau mergi o noapte cu micorbusul...pana in OZ sau NZ...mergi 50 de ore (cu stopuri) si te costa in jur de 1500 E. Procedura de emigrare nu mi se pare atat de dificila...ce-i drept ia ceva timp mai nou. Poate sa o faca oricine care stie Engleza de IELTS si poate sa compecteze niste formulare (actele traduse etc...e de presupus ca sunt binevenite pt oricine vrea sa lucreze in afara).
Conforma Acordului European TOATE restrictiile privind dreptul de sedere si de munca in Germania vor trebui eleminate in urmatorii 3-4 ani...tari ca Spania sau Gerecia le-au eliminat deja, iar Danemarca o va face din aprilie 2004.
Jurnalistul nostru, mai ales daca e foarte tanar...desigur ca poate sa vina pentru " o aventura " in OZ sau NZ...cei 1500 E de drum si poate in caz de extreme sa-i recupereze culegand cirese, 3-4 saptamani (sezonul e chiar de Craciun)...sa nu mai pun la socoteala distractia din asemenea locuri in care pe langa gratare, focuri de tabara si zbenguit pe plaja poti sa-ti mai si infigi ghearele (si nu numai) in cate o brazilianca.
E plin de "aventurieri" dintr-astia...se impart in 2 categorii...tineri pana in 25 de ani...proaspeti absolventi britanici in general sau nemti care dupa absolvirea studiilor fac  o calatorie d e1 an sau 2 in jurul lumii...si folosesc OZ si NZ ca statii de alimentare cu ceva cash inainte de periplul in Asia de Sud Est sau America de Sud unde nu se merita sa lucrezi ci doar sa lenevesti (exista permise speciale de lucru pe baze bilaterale pt ei). O a doua categorie mai redusa ca numar...e formata tot din occidentalui de 40-45 de ani, contabili, fnctionari etc...care vor o pauza....dupa o casnicie destramata...sau ani de stat la murat in cate un birou vor sa-si schimbe viata...1 an de calatorit cu rucsacul in spate in jurul lumii ajuta la psihic.

#18
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View PostLukkkkas, on Feb 6 2009, 18:43, said:

tineri pana in 25 de ani...proaspeti absolventi britanici in general sau nemti care dupa absolvirea studiilor fac  o calatorie d e1 an sau 2 in jurul lumii...si folosesc OZ si NZ ca statii de alimentare
Din ce stiu Romania nu are nici un acord de genul asta cu Au, dar intr-adevar e plin de backpackers din Europa de Vest aici, lucreaza casual si bat toata Australia intr-o Toyota Hiace inchiriata. Viata frate, mi-ar fi placut si mie asta la 23-24 ani :w00t: dar daca nu m-a nascuta mama olandez sau neamt :)
De NZ nu stiu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate