Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 

Un fel de picture in picture

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2 răspunsuri în acest subiect

#1
narcis79

narcis79

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 29
  • Înscris: 03.10.2003
Am si eu o intrebare (ce poate parea banala unora) care ma framanta de ceva vreme si nimeni nu a reusit sa ma faca sa inteleg, cu atat mai putin internetul asa ca am zis sa intreb si pe un forum.
  Sunt curios cum se face integrarea unei imagini in alta la o perfectiune atat de mare incat nici nu-ti dai seama. Ma refer la o imagine de genul unui om care.. a fost filmat in fata arcului de triumf din Bucuresti dar el apare intr-o imagine in care are turnul Eiffel in spate (deci imagine in miscare). Cu ce soft se poate face asa ceva si in special ce fel de plugin-uri trebuie. Un alt exemplu ar mai fi imaginile des folosite in sitcom-uri sau soap-operas  cand actorul conduce o masina si de fapt e in studio filmat, dar in spare apare ca si cum ar fi pe strada. Oricum se observa ca este facut un montaj prin suprapunerea imaginilor dupa conturul actorului si a masinii.
Softurile care le folosesc mai des (si care le-am prceput mai bine deocamdata) sunt in ordinea in care ma pricep cel mai bine la ele:
- Pinnacle Studio 9 Plus  (fac referire ca nu are nici o legatura cu PIP care il are acest program si care imi baga o imagine dreptunghiulara in alta imagine dreptunghiulara)
- Sony Vegas 5
- Pinnacle Liquid Edition 5.5.

Multumesc

Editat de narcis79, 28 februarie 2005 - 10:38.


#2
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.860
  • Înscris: 25.01.2002
cred ca astea se fac cu ajutorul cromei (ca la rubrica meteo)
de fapt, subiectul este filmat in fata unui panou de o anumita culoare (verde, dar e posibil sa ma insel), culoare care in softul de montaj este transparenta. totul e sa nu fie imbracat in haine de aceeasi culoare, fiindca atunci nici ele nu se vor vedea (asta e de fapt un alt efect). mai ramine sa se suprapuna peste (sa zicem) imaginea cu turnul eiffel si gata!

veyi ca la studio 9 plus ai si croma!

#3
x3mytiz

x3mytiz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.140
  • Înscris: 29.11.2003
Pentru Pinnacle Studio 9 gasesti aici cateva chestii ce te pot ajuta.
Succes!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate