Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri
 

E normal?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
giovanni22ro

giovanni22ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 19.09.2005
E normal ca siteul meu sub forma http://www.xyz.com/ (de ex.) sa aibe page rank=2, dar cand dau clic pe pagina acasa (.index) si se transforma in http://www.xyz.com/index.html sa scada page rank la zero? Prima pagina nu este echivalenta cu index? De ce nu este tot 2?

#2
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
E pagina diferita...un site nu are acelasi Pr pe toate paginile.

ex:
www.blogul.net PR 2
blogul.net PR N/A

;)

#3
giovanni22ro

giovanni22ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 19.09.2005

View Postlord_ice, on Feb 2 2009, 23:00, said:

E pagina diferita...un site nu are acelasi Pr pe toate paginile.

ex:
www.blogul.net PR 2
blogul.net PR N/A

;)

Pai daca este o pagina diferita, ea nu trebuie sa existe fizic si in calculatorul meu? Caci eu am: ".index", ".servicii", ".utile" si ".contact" ? Si practic, eu credeam ca numele siteului coincide cu ".index". Ciudat.

#4
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Index e prima pagina incarcata, daca ai linkuri ce trimit in root / , e posibila o interpretare diferita, ceea ce e si cazul daca domeniul are Pr X si index.html altul...se intampla si cazul invers :)
Linkurile interne au link la index.html sau la domeniu?

#5
giovanni22ro

giovanni22ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 19.09.2005

View Postlord_ice, on Feb 2 2009, 23:30, said:

Index e prima pagina incarcata, daca ai linkuri ce trimit in root / , e posibila o interpretare diferita, ceea ce e si cazul daca domeniul are Pr X si index.html altul...se intampla si cazul invers :)
Linkurile interne au link la index.html sau la domeniu?
Linkurile interne au link la index.html si spre deosebire de acestea au pr=1. Si pe mine acest lucru ma mira, cum tocmai pagina principala sa fie = 0. Daca stii cum sa remediez problema, daca este o problema, te rog sa-mi spui si mie.

#6
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
pui un redirect 301 de la / la /index.html.
explicatie relativ tehnica: serverul web va servi aceeasi pagina pt cele 2 request-uri chiar daca sunt diferite, ceea ce duce la diversele diferente, dintre care si pr-u. motorul de cautare nu are cum sa stie ca / este acelasi cu index.html sau index.php sau index.asp sau index.cucubau sau mai stiu eu ce, decat dupa ce le are pe amandoua si le compara si vede ca-s aproximativ aceeasi pagina. tu poti foarte bine sa ai pe acelasi site / sa fie un anume continut, /index.html altul, /index.php altul, /index.asp altul samd.

#7
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Da, e bun 301.
Doar ca...vei avea Pr 0 pana la urmatorul upgrade :)

DirectoryIndex...ar trebui sa faca deja redirectionarea asta...depinde de ce control panel folosesti!

Succes!

Edited by lord_ice, 03 February 2009 - 15:51.


#8
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
eu nu mai cred in acuratetea acestui atat de trâmbitat PR...
am un domeniu care sta in redirect de vreo 2 ani, iar la ultimul update m-am trezit cu el de la 0 (cum era normal) la 4...
mai ca-mi vine sa-l vand (cum fac astia mici de pe-aici cand le creste traficul de la 50 la 100 pe trimestru)...

oricare ar fi explicatia, acest PR nu este decat un praf in vant; nu e decat un mic algoritm dintre cele cateva sute, mii, milioane(?) cate are tata G.

#9
das_catalin

das_catalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 01.03.2007

View Postsoul4blade, on Feb 3 2009, 17:52, said:

.............
oricare ar fi explicatia, acest PR nu este decat un praf in vant; nu e decat un mic algoritm dintre cele cateva sute, mii, milioane(?) cate are tata G.
imi cer scuze pentru off topic, dar tin sa afirm ca nu sunt de acord cu afirmatia de mai sus, pr-ul poate fi folosit pentru a castiga cativa euro in plus pe luna
las aici o pagina care plateste pe luna un pret fix pentru lincuri pe pagini cu pr traduc(citez) de pe pagina lor:
"125 ? pe luna cu un PageRank? de 1
165 ? pe luna cu un PageRank? de 2
215 ? pe luna cu un PageRank? de 3
Mult mai mult daca PageRank-ul es superior "
site-ul e in limba spaniola (fac traduceri pentru cine are nevoie contra cost :D), nu prea am gasit comentarii negative despre ei, ii urmaresc de cateva luni, nu am introdus codul de la ei pe site, deocamdata pentru ca nu sunt compatibili cu adsense sau cel putin asa cred si nu ma risc ca reclama e genul "vanzare de link-uri" si din cate stiu google nu permite asta
deci sa revin acum 1/2 on topic :D eu zic ca e bun si pr-ul cat de cat la ceva

Edited by ciuly, 03 February 2009 - 22:30.
reclama


#10
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Eu is de acord cu Soul :)
Iar site-ul mi se pare un fake, daca nu e fake, inseamna ca-mi permit sa dau 6 rate la ap pe luna din banii de al ei :) Dar nu cred :)

#11
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006

View Postdas_catalin, on Feb 3 2009, 18:11, said:

fac traduceri pentru cine are nevoie contra cost
nu m-ai nimerit: nevasta-mea vorbeste fluent spaniola...
ok, nu vorbim de cei care chiar dau "doi bani" pe un PR - poate n-ai inteles ironia (cand spuneam ca vreau sa-l vand era un fel de-a face bascalie);
eu ma refer la importanta lui strategica in pozitionarea unui sait pe plansa asta imensa a internetului...

#12
das_catalin

das_catalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 01.03.2007

View Postlord_ice, on Feb 3 2009, 19:58, said:

Eu is de acord cu Soul :)
Iar site-ul mi se pare un fake, daca nu e fake, inseamna ca-mi permit sa dau 6 rate la ap pe luna din banii de al ei :) Dar nu cred :)
nu e fake, daca nu ma insel la categori lui( vinzare lincuri) in spania in forum-ul ce se ocupa cu castigurile publicitare cel mai folosit a iesit pe primul loc, o sa verific mai tarziu si o sa revin cu informatii mai exacte, nu stiu insa daca acepta site.uri romanesti, iar de platit banii aia e pentru un numar de linkuri undeva in jur de aproximativ 10 pe pagina parca, nu am aprofundat mult informatiile de acolo ca am doar un singur site cu pr 1, restul de 0 :D, si cred ca deocamtata imi e mai rentabil adsense
ps. mereu incerc sa dau informatii folositoare, sa ajut pe altii ca si eu am primit informatii care m-au ajutat mult pe forumuri

#13
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
ps-ul tau m-a facut sa rosesc (eu n-am mai dat sfaturi de multa vreme...)
traim intr-o lume cruda ...

#14
das_catalin

das_catalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 01.03.2007

View Postsoul4blade, on Feb 3 2009, 20:25, said:

ps-ul tau m-a facut sa rosesc (eu n-am mai dat sfaturi de multa vreme...)
traim intr-o lume cruda ...
pai eu nu am zis ca pe forumuri romanesti :D(dar aici pe softpedia am primit cateva raspunsuri care m-au ajutat), ce sa faci daca noi romanii suntem nu stiu cum sa zic probabil cel mai potrivit ar fi rautaciosi, nu stiu daca am vazut pe forumurile latine la cele serioase ( si noi suntem latini- dar zic latine ca sa ma pot referi la toti vb de spaniola) jigniri si insulte ca pe forumurile in limba romana, noi mereu suntem cei mai buni, mereu le stim pe toate si sa nu mai zic ca mereu ne este frica sa nu ne fure cineva ideile :D----(off topic la off topic am casitgat procesul cu ucraina - )
o fi lumea cruda --- dar eu nu o vad chiar asa in negru/ e un defect al nostru al romanilor, de fapt al esticilor, aici in spania mereu suntem intrebati de ce nu radem si noi mai mult(cand zic noi ma refer la toti esticii)
cred ca si tu ai gasit destule sfaturi bune prin formuri care ti.au folosit candva cand aveai nevoie, poate acum ai mai putin nevoie

View Postsoul4blade, on Feb 3 2009, 20:25, said:

nu m-ai nimerit: nevasta-mea vorbeste fluent spaniola...
glumeam si eu acolo, sa ma mai bag in seama :D ca sunt si eu roman nu ?!

si sa reven la off topicul meu de mai sus si sa zic ca preturile alea sunt pentru un numar de lincuri
pentru un singur link cu pr 1 pretul e undeva in jur de 2,5 euro pe pagina
dar mai bine las aici un tutorial despre acest program de afiliere dar din pacate pentru cei care nu cunosc limba este tot in spaniola

ps nici eu nu pun mare pret pe pr dar cum am citit discutia aici si cum am vazut tot pe aici ca sunt multi romania care au pagini cu pr bun am zis sa ajut si eu cat pot comunitate de internauti si webmasteri din romania atat cat pot si eu ca sunt incepator

Edited by ciuly, 03 February 2009 - 22:33.
alt link extern


#15
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

View Postsoul4blade, on Feb 3 2009, 19:25, said:

ps-ul tau m-a facut sa rosesc (eu n-am mai dat sfaturi de multa vreme...)
traim intr-o lume cruda ...

:lol: Shame on you, cum dau altii sfaturi folositoare tu de ce nu poti ?  :rolleyes:

#16
giovanni22ro

giovanni22ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 19.09.2005
Multumesc pentru sfaturi. Siteul este gazduit de rehost.ro. Am intrat in CPanel la Index Manager, dar m-am blocat. Nu stiu cum sa fac redirectonarea cu 301. As cauta, dar nu stiu unde. Nu vreau mura-n gura, dar macar spuneti-mi pe unde sa caut. Ma gandesc ca daca stau bine la page rank, sunt si bine pozitionat pe google. De asta ma lupt! Va rog!

#17
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
te gandesti gresit dar te poti gandi in continuare :) daca au unii rabdare/chef sa re-scrie ce s-a mai scris de nu stiu cate ori, ai noroc. daca nu, cauta discutiile mai vechi pe tema asta.

#18
giovanni22ro

giovanni22ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 19.09.2005

View Postciuly, on Feb 4 2009, 00:50, said:

te gandesti gresit dar te poti gandi in continuare :) daca au unii rabdare/chef sa re-scrie ce s-a mai scris de nu stiu cate ori, ai noroc. daca nu, cauta discutiile mai vechi pe tema asta.
In regula. Multam

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate