Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri
 

Sfat de conectare tv lcd la un sistem audio

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
8 răspunsuri în acest subiect

#1
floryn73

floryn73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 35
  • Înscris: 14.10.2008
Am un LCD samsung full HD si veau sa il conectez la un sistem audio si nu stiu care ar fi cel mai potrivit pentru asta. As vrea daca se poate sa gasesc un sistem sa se auda surround. Nu as vrea sa investesc prea mult pentru asta si nici pretentiile mele in privinta calitatii sunetului nu sunt prea mari. La pc am un sistem 5.1 logitech x-530 de care sunt foarte multumit si as vrea acelasi sistem si pentru tv. Nu stiu daca pot face la tv setarile pentru el. va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006
TV-ul tau nu are iesire surround analogic (cu 5.1 canale analogice), deci nu vei putea folosi un sistem de boxe PC ca cel de mai sus.

Editat de SuperDuper, 01 februarie 2009 - 14:37.


#3
floryn73

floryn73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 35
  • Înscris: 14.10.2008
la sistemul care il am  este un fel de adaptor care intra cele trei cabluri din pc si ies doua care cred ca se pot conecta la tv........

#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006
Pai adaptorul ala iti va trimite semnalul stereo din TV in toate difuzoarele, dar nu il va face surround, va ramane stereo (stereox2). Nu stiu ce face cu cel central, un mix probabil din L si R... sau nimic. Oricum, nu merita sa iti iei un sistem surround daca vrei sa il asculti stereo, mai ales la un asa TV. Ai difuzoarele TV pt stereo.
Intr-un asemenea setup merita sa fie luat un receiver digital si boxe legate la el pt decodarea semnalelor digitale surround din filmele de pe DVD sau din receptorul de satelit. Din TV nu ai ce semnal surround sa "scoti" - in Romania.

Editat de SuperDuper, 02 februarie 2009 - 00:53.


#5
floryn73

floryn73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 35
  • Înscris: 14.10.2008
Multumesc pentru raspuns cred ca m-am lamurit si as vrea ca moderatorii sa inchida topicul.

#6
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.535
  • Înscris: 08.12.2006

Vizualizare mesajfloryn73, pe Feb 3 2009, 09:01, a scris:

Multumesc pentru raspuns cred ca m-am lamurit si as vrea ca moderatorii sa inchida topicul.
http://forum.softped...m...t&p=4618556

#7
floryn73

floryn73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 35
  • Înscris: 14.10.2008

Vizualizare mesajantinari, pe Feb 3 2009, 15:16, a scris:

corect. no coment.

#8
michel2o37

michel2o37

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 03.02.2007

Vizualizare mesajSuperDuper, pe Feb 1 2009, 14:37, a scris:

TV-ul tau nu are iesire surround analogic (cu 5.1 canale analogice), deci nu vei putea folosi un sistem de boxe PC ca cel de mai sus.

Salut.

Se dau urmatoarele componente:

Sistem 5.1 Creative
Tv LCD - LG model 42LF76.

Fișier atașat  lg.jpg   73,42K   244 download-uri

Dupa cum se vede in poza Tv-ul are o iesire "Digital Audio Output" si cea analogica normala 2canale. Se poate  conecta sistemul 5.1 la tv folosind iesirea  digitala, si daca da ce fel de mufa imi trebuie  si de unde o pot cumpara in Bucuresti? Multumesc.

Numai bine,
Michel

#9
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.644
  • Înscris: 21.06.2007

Vizualizare mesajmichel2o37, pe Feb 26 2009, 20:28, a scris:

Salut.

Se dau urmatoarele componente:

Sistem 5.1 Creative
Tv LCD - LG model 42LF76.

Atașament lg.jpg

Dupa cum se vede in poza Tv-ul are o iesire "Digital Audio Output" si cea analogica normala 2canale. Se poate  conecta sistemul 5.1 la tv folosind iesirea  digitala, si daca da ce fel de mufa imi trebuie  si de unde o pot cumpara in Bucuresti? Multumesc.

Numai bine,
Michel

Sistemul tau creative nu are iesire digitala,deci nu-l poti conecta la tv.Un sistem 5.1 care are asa ceva e logitech z-5500.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate