Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri
 

Duplicate meta descriptions, Duplicate title tags pentru blog Wordpress

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
bogdanghebea

bogdanghebea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.12.2006
Buna ziua tututor,
Citesc de ceva timp acest forum insa din pacate nu am reusit sa gasesc o soluti pentru problema cu care ma confrunt.

este vorba despre erorile din web master tools si de pe contul Google unde am inregistrat blogul meu www.topopage.net

Blogul este facut in wordpress iar din cate am citit acest wordpress (mai bine zis template-urile) sunt concepute in asa maniera incat creeaza aceste erori motorului de cautare google.
Iata imagine despre care este vorba:[ http://i145.photobucket.com/albums/r213/bogdanghebea/Capture.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu pot scapa de aceste de indicizare .
Mentionez ca  ca am modificat fiserul robots.txt excluzand category si feed plus multe alte chestii care ar putea crea duplicate content. Puteti vedea fisierul robot.txt aici: www.topopage.net/robots.txt.
Link-urile care google mi le arata ca avand erori (30 la numar) daca le verific cu acest(http://www.seochat.c...ider-simulator/) spider simulator(pentru a vedea cum le vede google) imi sunt prezentate ca avand description si title diferit unul de celalalt!
As dori sa postez si cateva dintre cele 30 de link-uri cu duplicate meta tag si duplicate meta description dar nu as vrea sa fie acuzat de spam(doresc doar sa imi rezolv problema)

as dori sa mai mentiones ca am instalat si configurat totul cu All in One SEO pack (am folosit ca referinta ebook-ul de pe www.tudi.ro)
Astept un feedback din partea celor care stiu mai multe!
Va multumesc anticipat.

Edited by bogdanghebea, 30 January 2009 - 17:56.


#2
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Ce folosesti ptr seo? Nu cred ca daca folosesti All in one seo pack mai ai probleme :)

#3
bogdanghebea

bogdanghebea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.12.2006

 lord_ice, on Jan 30 2009, 18:32, said:

Ce folosesti ptr seo? Nu cred ca daca folosesti All in one seo pack mai ai probleme :)
pai tocmai asta e ca folosesc ALL in ONE seo pack

configurat dupa cum am citit pe ebook-ul de pe www.tudi.ro

si am zis verific link-urile cu erori pe un simulator de google ca cel postat la inceputul topicului si nu imi apar linkuri cu acelasi ttle tag sau acelasi description content ...insa google asa le vede.

O fi din cauza ca se updsateaza mai greu?
desi in webmaster tools arata si data ultimului update...care e dat curenta!

deci am robots.txt, sitemap.wml, all seo pack !!!

#4
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Iti ara in wmt ultimul acces, nu si ultimul update...vezi cache-ul de pe linkuri la ce data e generat.

#5
bogdanghebea

bogdanghebea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.12.2006

 lord_ice, on Jan 31 2009, 00:37, said:

Iti ara in wmt ultimul acces, nu si ultimul update...vezi cache-ul de pe linkuri la ce data e generat.

Multumesc din nou pentru raspuns insa nu cred ca ai dreptate, dupa cum de altfel se vde din foto!As vreoogle-ul a de altfel sa ai dreptate!
Uitate bine in coltul stanga jos in fotografie!
daca din WMT dau click pe unul din linkurile alea mi le deschide in original nu in cache !Daca le controlez pe fiecare dintre ele cu un tool on line care imita spider google imi arata ca fiecare dintre ele au titluri si descrieri diferite!
deci unde vede google duplicate meta dsecription  si duplicate meta content ???(si la un tip de eroare si la la altul sunt mentionate aceleasi linkuri !!!! inclusiv category .... care "category " sunt scoase de aproape 24 de ore din indexare(sunt puse in robots.txt))

recunosc ca sunt un pic cam derutat si nu stiu ce sa mai inteleg....poate e doar chestiune de timp...s-ar parea ca SEO nu e matematica-si nici google nu e !

Astept va rog si alte opinii si sugestii cu privire la duplicate meta dsecription  si duplicate meta content

foto[ http://i145.photobucket.com/albums/r213/bogdanghebea/Capturewmt.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bogdanghebea, 31 January 2009 - 03:20.


#6
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
io zic sa casti ochii in sursa.
meta duplicat in index: <meta name="generator" content="WordPress 2.7" />
presupun ca ala apare in toate paginile. in rest nu m-am uitat.

#7
bogdanghebea

bogdanghebea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.12.2006

 ciuly, on Jan 31 2009, 11:50, said:

io zic sa casti ochii in sursa.
meta duplicat in index: <meta name="generator" content="WordPress 2.7" />
presupun ca ala apare in toate paginile. in rest nu m-am uitat.
Multumesc pentru sugestie, poti te rog sa-mi explici mai clar unde si dupa ce trebuie sa ma uit mai exact!

Am vazut in sursa ce zici tu: <meta name="generator" content="WordPress 2.7" />

Insa nu inteleg unde anume trebuie sa ma mai uit, si ce anume imi recomanzi sa fac? Trebuie sa sterg linia aia din cod?

Edited by bogdanghebea, 31 January 2009 - 11:13.


#8
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Nu are ncii o legatura, acel meta il au TOATE site-urile cu Wp, "Please leave this for stats" asa poate fi duplicat si meta-ul de verificare pentru google webmaster tools, doar titlul si meta-descriptionul cauzeaza...in cazul tau e vb de metadescription, schimba regula de generare a ei...ia vezi in config la all in one seo pack.

Edited by lord_ice, 31 January 2009 - 11:20.


#9
bogdanghebea

bogdanghebea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.12.2006

 lord_ice, on Jan 31 2009, 12:19, said:

Nu are ncii o legatura, acel meta il au TOATE site-urile cu Wp, "Please leave this for stats" asa poate fi duplicat si meta-ul de verificare pentru google webmaster tools, doar titlul si meta-descriptionul cauzeaza...in cazul tau e vb de metadescription, schimba regula de generare a ei...ia vezi in config la all in one seo pack.



Confirm ce spui tu....mia confirmat asta si google! Nu are legatura cu duplicate meta description sau duplicate meta tag !

Edited by bogdanghebea, 31 January 2009 - 11:46.


#10
bogdanghebea

bogdanghebea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.12.2006

 bogdanghebea, on Jan 31 2009, 12:32, said:

Confirm ce spui tu....mia confirmat asta si google! Nu are legatura cu duplicate meta description sau duplicate meta tag !


revin cu vesti noi...in WMT nu mai am 30 respectiv 37 de erori cu duplicate meta descriptions si duplicate title tags , a mai scazut nu marul lor la 12 respectiv 7.
se vede ca google a trecut inca odata pe site si a revizuit din link-uri!
Oricum banuiala mea se confirma....toata treba era de la google....puteam sta eu si in cap! e doar o banuiala!

Acum am alta pe cap : in panoul de control de la web master tools am urmatorul mesaj:

This site may be distributing malware. Google users will see a warning page when they attempt to visit pages within this site. You can visit the  Google Safe Browsing diagnostic page for your site for detailed information about the problems we found. Help

Help
Please review StopBadware.org's Security Tips for Websites and make any necessary changes to your site. When you have cleaned your site, you can request a review, and we'll evaluate your site.

Request a review


La fel nu stiu de unde ..ce ...si cum !!!

Habar nu aveam ca exista asa ceva si pentru siteuri!!! Daca ai virusi in calculator , reformatezi si pui iar windows-ul, dar daca ai pe blog ce dreacu mai faci????

A mai avut careva probleme de genul asta, ce trebuie facut in asemenea situatii?Exista vreun scanner on line pentru a-mi scana blogul si a-mi confirma ca google nu da errori!

Va multumesc!

#11
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
http://forum.softped...howtopic=496702

S-a intamplat global.

#12
bogdanghebea

bogdanghebea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.12.2006
Multumesc pentru link!
Ma apuc sa citesc!

#13
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004

 lord_ice, on Jan 31 2009, 11:19, said:

Nu are ncii o legatura, acel meta il au TOATE site-urile cu Wp, "Please leave this for stats" asa poate fi duplicat si meta-ul de verificare pentru google webmaster tools, doar titlul si meta-descriptionul cauzeaza...in cazul tau e vb de metadescription, schimba regula de generare a ei...ia vezi in config la all in one seo pack.
da ma, stiu, dar nu de DOUA ori. eu am verificat o pagina care cica avea meta-uri duble, am gasit un singur meta dublu, generatorus, si deci am concluzionat ca poate softu ala raporteaza aiurea. daca softu zice ca e, iar tu te uiti manual si vezi ca nu e, pe cine dai vina? pe pagina sau pe soft? ;)

#14
bogdanghebea

bogdanghebea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.12.2006

 ciuly, on Jan 31 2009, 20:42, said:

da ma, stiu, dar nu de DOUA ori. eu am verificat o pagina care cica avea meta-uri duble, am gasit un singur meta dublu, generatorus, si deci am concluzionat ca poate softu ala raporteaza aiurea. daca softu zice ca e, iar tu te uiti manual si vezi ca nu e, pe cine dai vina? pe pagina sau pe soft? ;)

s-ar parea ca partial s-a rezolvat de la sine problema, ma rog facusem in precedent un sitemap fara sa includ categoriile si arhiva si am inclus in blog si robots.txt customizat dupa care se pare ca a trecut google si a mai taiat din link-urile cu eroare.

La link-urile ramase , cei drept am umblat aseara si am modificat nsite chestii la articole, ma refer la custom link din panoul de control wordpress! sper sa nu fi facut vreo prostie, dar nu conteaza ca acum am prins firul si plus ce mai citesc pe aici pe forum o scot la capat!
Oricum va tin la curent !

#15
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

 ciuly, on Jan 31 2009, 19:42, said:

da ma, stiu

Sa vezi ce te injur!  :lol:

 ciuly, on Jan 31 2009, 19:42, said:

pe cine dai vina? pe pagina sau pe soft? ;)


Pe soft...normal  -_-

#16
bogdanghebea

bogdanghebea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.12.2006
Apropo de mesajul pe care l-am primit de la google (postat mai sus) mia disparut deja din WMTools ...dupa ce am cerut un review pentru blog.

Mia ramas doar A review for this site is still pending. Please check back later. dar cred ca in parte e rezolvata problema sper sa fi fost doar o eroare google!

#17
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
De obicei review-uri ceri doar cand ai site-ul penalizat/banat/catalogat malware sau chestii de genul...
Nu era nevoie de un review...daca iti raspunde cineva ma el, te va marca drept low priority si probabil data viitoare nu ti se va mai lua in considerare...Dne fereste sa nu ai probleme mari atunci :|

#18
bogdanghebea

bogdanghebea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.12.2006
Multumesc de observatie, voi fi mai atent data viitoare!
Oricum intre timp probleme cu blogul meu s-au rezolvat in proportie de 90%!

Va multumesc tuturor care ati postat pe acest topic!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate