Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

cautam investitor pt ferma de vaci

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
grig1cml

grig1cml

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.01.2009
Suntem 3 tineri si cautam un investitor pentru infiintarea unei ferme de vaci de lapte,fabrica de procesare si ambalare a produselor lactate,precum si distributie.
      Printre avantaje precizam:
     1. fondurile structurale in proportie de 65% ( zona defavorizata-10% si tineri fermieri-5% adaugati la cei 50% finantare pndr initiala)
     2. tercerea la productie ecologica in 2 ani
     3. lipsa oricarui competitor in judet
     4. amplasarea in apropierea oraselor mari
     5. comision de 6% la realizarea proiectului pentru finantare nerambursabila
     6. executantii proiectului oameni cu vasta experienta( zeci de proiecte aprobate-nu au avut niciodata proiecte respinse-sapard pndr pe agricultura)  
     7. mana de lucru ieftina
     8. eliminarea intermediarilor si nasterea unei oferte greu de refuzat
     9. criza financiara care incepe sa-si faca simtita prezenta si in romania aduce o crestere a ratei somajului,precum si o scadere la nivel de pret a materialelor necesare realizarii proiectului
     10.castigarea unor asociati pentru aceasta afacere, cat si pentru viitor, cat se poate de credibili si capabili ( cv-urile vor fi cunoscute celor interesati dupa ce s-a realizat contactul)
     11. cunostinte
     12. amplasare foarte buna a viitoarelor constructii
     13. finantarea nu trebuie pusa la dispozitie dintr-o data ci in decursul unui an de zile in transe care se vor concretiza in investitie, justificate de contabil. Aceste transe vor fi in lunile martie-aprilie la realizarea culturilor, iunie la demararea constructiilor,martie-aprilie la inceperea functionarii. Finantarea poate fi facuta de exempu si prin asigurarea utilajelor,semintelor necesare culturii,materiale de constructii. Finantarea nu se va face catre o persoana fizica,un cont sau altceva ci din contul investitorului catre furnizorul de servicii (ales de comun acord),necesar etapei in care se afla proiectul. Totul este la vedere si corect atat din punct de vedere juridic cat si moral.
       14. subventiile platite de stat si adaugarea la productie a colectei de lapte

      Printre dezavantaje:
     1. lipsa de experientei (dar prezenta entuziasmului)
     2. proceduri greoaie,efortul depus pana la reusita acestui proiect ( suntem 3 din acest motiv dar si pentru micsorarea gradului de risc,cunostinte diverse si necesare reusitei,punctaj la evaluarea proiectului)
     3. total necunoscuti pe piata (oferta greu de refuzat de care vorbeam mai devreme, cunostinte din domeniul marketingului,precum si tineretea cu entuziasmul,imaginatia,inteligenta si hotararea ar trebui sa rezolve problema)
      4. lipsa banilor ( sustinerea cofinantarii acestui proiect chiar daca se vede ca este fezabil este o ucigatoare de vise. Varianta finantarii cu ajutorul bancii este imposibila din cauza imposibilitatii furnizarii de garantii asa cum prevede regulamentul de functionare...un singur cuvant-NEPUTINTA. Avem nevoie de investitor.)
      5. este o investitie pe termen lung ( in primii 3-4 ani suntem dispusi sa luam din profitul care ne revine numai 10% iar 90% sa fie destinati unui fond de investitii care sa conduca ferma pe graficul pe care l-am stabilit pe anii imediat urmatori inceperii productiei

       Precizari finale:
       1. oferta este negociabila ( preferam o negociere de genul ambele parti castiga,nu una de genul numai o parte castiga pentru ca astfel rezulattul va fi ambele parti pierd)
       2. valoarea investitiei se ridica la aproximativ 100.000 euro ( chiar daca este o suma destul de mare nu trebuie sa ridice intrebari de genul celor care ar sugera o inselatorie. Este atat de mare deoarece acopera toata cofinantarea, astfel in functie de rezultatul negocierii suma va poate fi rambursata de noi din profit pe viitorii ani in proportie de 75% care ar trebui sa fie contributia noastra. Chiar daca este o suma mare ganditi-va ca dupa planul nostru de dezvoltare pe viitorii ani dupa 2 ani poate fi dublat efectivul de animale astfel se dubleaza profitul,si se trece la agricultura ecologica ceea ce tripleaza venitul,dupa 3 ani de functionare se diversifica productia de la lapte la branzeturi,smantana,iaurt,iar dupa 4 ani se poate dubla din nou efectivul de animale. La acest nivel profitul poate ajunge la peste 1 milion de euro pe an.
       3.aceasta este doar o prezentare de ansamblu. Daca este cineva interesat studiul de fezabilitate furnizeaza informatii concrete, insotite de explicatii din partea noastra, precum si precizarea altor avantaje ce nu pot fi discutate decat intr-o intalnire.
        4. Deoarece culturile incep in martie-aprilie, avem nevoie de utilaje (o solutie ar fi si leasing pentru ca prima transa sa fie mai mica) si bani de arenda ( aproximativ 1600 lei pe hectar jumatate la inceput jumatate la sfarsit care se acopera aproape in totalitate de subventii) si de samanta pana la inceputul lui martie, altfel suntem in imposibilitatea de a avea nutretul adunat pe 2 culturi (toamna,primavara pana la popularea grajdurilor) si in pericol de a nu avea cu ce sa hranim animalele sau sa treaca 2009 si sa intram pe cealalta structura a fondurilor unde finantarea initiala este de 40% si nu mai putem ajunge decat la 55%.  10% poate insemna mult la un proiect de o asa anvergura.
        5.Date de contact : 0727208235-numar de telefon
                                           [email protected]   - adresa e-mail
  
         Pentru sfarsit, noi suntem oameni cu principii, dupa cum veti realiza si dumneavoastra daca o sa ne cunoasteti, nu cersim nimic, nu va vindem nimic, noi suntem oportunitatea.

#2
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Legat de lipsa garantiilor, AICI ati incercat? Macar o intrebare nu strica :)

#3
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 grig1cml, on Jan 28 2009, 16:52, said:

Suntem 3 tineri si cautam un investitor pentru infiintarea unei ferme de vaci de lapte,fabrica de procesare si ambalare a produselor lactate,precum si distributie.
.
  
.
.
    2. valoarea investitiei se ridica la aproximativ 100.000 euro ( chiar daca este o suma destul de mare nu trebuie sa ridice intrebari de genul celor care ar sugera o inselatorie. Este atat de mare deoarece acopera toata cofinantarea, astfel in functie de rezultatul negocierii suma va poate fi rambursata de noi din profit pe viitorii ani in proportie de 75% care ar trebui sa fie contributia noastra. Chiar daca este o suma mare ...


Cand am citit introducerea ma asteptam la 4-5 milioane de Euro. Cel putin.

100.000? Pai atat costa numai o masina de transportat laptele, daca nu mai mult.

Ne poti lamuri?

#4
grig1cml

grig1cml

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.01.2009

 TLGsoft, on Jan 28 2009, 16:57, said:

Cand am citit introducerea ma asteptam la 4-5 milioane de Euro. Cel putin.

100.000? Pai atat costa numai o masina de transportat laptele, daca nu mai mult.

Ne poti lamuri?


terenul de amplasare atat a fermei cat si terenul arendat are un pret scazut (1600 lei arendare, 4000 cumparare) ferma are numai 50 de capete la inceput, aprox 100.000 de euro este numai partea de 35% din investitie 65% este acoperita din fonduri structurale. Evaluarea a fost facuta de managerul de proiect. O masina de lapte la pretul si de 50.000 de euro nu vi se pare putin exagerat? Noua da!

 TLGsoft, on Jan 28 2009, 16:57, said:

Cand am citit introducerea ma asteptam la 4-5 milioane de Euro. Cel putin.

100.000? Pai atat costa numai o masina de transportat laptele, daca nu mai mult.

Ne poti lamuri?
          Ferma este de capacitate mica la inceput(50 capete) costurile sunt scazute atat la teren cat si la intocmirea proiectului.100000 DE EURO reprezinta 35% din investitie si 100000 pentru o masina este exagerat. chiar si 40000 este exagerat

#5
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Cota de lapte aveti? Sau e prevazuta in costuri...?

Costul junincilor parca nu intra in costurile eligibile nu? Ati tinut cont de asta?

#6
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 grig1cml, on Jan 28 2009, 18:20, said:

terenul de amplasare atat a fermei cat si terenul arendat are un pret scazut (1600 lei arendare, 4000 cumparare) ferma are numai 50 de capete la inceput, aprox 100.000 de euro este numai partea de 35% din investitie 65% este acoperita din fonduri structurale. Evaluarea a fost facuta de managerul de proiect. O masina de lapte la pretul si de 50.000 de euro nu vi se pare putin exagerat? Noua da!


          Ferma este de capacitate mica la inceput(50 capete) costurile sunt scazute atat la teren cat si la intocmirea proiectului.100000 DE EURO reprezinta 35% din investitie si 100000 pentru o masina este exagerat. chiar si 40000 este exagerat

50000 poate la mana a doua. Si nu cred iti deconteaza cei de la UE asa ceva.

Oricum, sa zicem.  Si crezi ca restul de 250000 (fara sa scadem spagile de rigoare si comisionul celor care intocmesc proiectul) ajung pentru o ferma, sa cumperi 50 capete, sa construiesti o fabrica, si astea sa le dotezi la standarde europene ?

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
TLGSoft, o vaca nu produce mai mult de 50l de lapte pe zi. la 50 de capete, asta inseamna cel mult 2.5 mc de lapte, deci nu ai nevoie de ditamai camionul pt transport(ai in vedere si faptul ca de obicei se fac 2 mulgeri pe zi, deci poti face 2 transporturi). un Transit, modificat pt a transporta bidoane de 25l, cred ca e suficient pentru inceput. si mai mult de 20k + tva nu te costa.

#8
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 _Smiley_, on Jan 28 2009, 19:37, said:

TLGSoft, o vaca nu produce mai mult de 50l de lapte pe zi. la 50 de capete, asta inseamna cel mult 2.5 mc de lapte, deci nu ai nevoie de ditamai camionul pt transport(ai in vedere si faptul ca de obicei se fac 2 mulgeri pe zi, deci poti face 2 transporturi). un Transit, modificat pt a transporta bidoane de 25l, cred ca e suficient pentru inceput. si mai mult de 20k + tva nu te costa.

La 50 de capete, da. Dar crezi ca are rost sa faci fabrica de lapte pentru cantitatea asta? Si distributie?

Hai sa mai dau o cifra: o vaca de rasa este aprox 1300 Euro.

#9
truthman

truthman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 641
  • Înscris: 01.05.2006
Pentru sportul asta trebuiesc cu siguranta investiti foarte multi bani care la randul lor se recupereaza foarte greu. De castiguri nu mai vorbesc. Cine are o suma atat de mare de bani nu cred ca s-ar preta la asa ceva.Sunt alte domenii si afaceri mult mai atragatoare si mai sigure

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006

 TLGsoft, on Jan 28 2009, 19:02, said:

La 50 de capete, da. Dar crezi ca are rost sa faci fabrica de lapte pentru cantitatea asta? Si distributie?

Hai sa mai dau o cifra: o vaca de rasa este aprox 1300 Euro.

grig1cml asa a zis, ca vrea sa inceapa cu 50 de capete.
o varianta ar fi sa inceapa cu ferma si sa vanda laptele unui productor existent. daca afacerea merge bine, ulterior se poate face si fabrica.

#11
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 _Smiley_, on Jan 28 2009, 20:52, said:

grig1cml asa a zis, ca vrea sa inceapa cu 50 de capete.
o varianta ar fi sa inceapa cu ferma si sa vanda laptele unui productor existent. daca afacerea merge bine, ulterior se poate face si fabrica.

Asta e o varianta la banii astia. Dar nu are cum sa coste toate alea doar atat.


Mai ales ca:

Quote

12. amplasare foarte buna a viitoarelor constructii

deci cladirile nu exista. Poate a gasit o metoda sa construiasca o fabrica la pretul unui apartament...

Dar sa nu ne mai dam cu presupusul. Sunt sigur ca ne lamureste el.

#12
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 22.07.2005

 truthman, on Jan 28 2009, 19:19, said:

Pentru sportul asta trebuiesc cu siguranta investiti foarte multi bani care la randul lor se recupereaza foarte greu. De castiguri nu mai vorbesc. Cine are o suma atat de mare de bani nu cred ca s-ar preta la asa ceva.Sunt alte domenii si afaceri mult mai atragatoare si mai sigure

Ma geandeam cand o sa apareti sa dati cu pietre...

#13
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 floraur, on Jan 28 2009, 22:26, said:

Ma geandeam cand o sa apareti sa dati cu pietre...

Ai vorbit la plural, deci ma simt.

Nu l-am luat la misto. Am pus intrebari legitime, zic eu. Din intamplare cunosc pe cineva care exact asta face (bine, la un nivel mai mare, dar nu mi-am dat seama de asta decat ulterior). A cheltuit aproape 1 mil numai pe fabrica, fara dotari.

#14
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 22.07.2005

 TLGsoft, on Jan 28 2009, 21:33, said:

Ai vorbit la plural, deci ma simt.

Nu l-am luat la misto. Am pus intrebari legitime, zic eu. Din intamplare cunosc pe cineva care exact asta face (bine, la un nivel mai mare, dar nu mi-am dat seama de asta decat ulterior). A cheltuit aproape 1 mil numai pe fabrica, fara dotari.

Nu e cazul...
Una e sa faci critica constructiva si alta e sa critici orice initiativa de a face ceva...
Ia citeste mai atent postul citat de mine si o sa intelegi care e problema mea.

Edited by floraur, 28 January 2009 - 22:49.


#15
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,706
  • Înscris: 13.10.2003
Anul trecut era de vanzare o ferma+fabricuta de lactate (SANA) in zona de Vest.
Sincer, am vrut sa o cumpar, deoarece eu cumparam doar marca aia de SANA pe unde o gaseam in Timisoara, din supermarketuri pana la magazinele din cartier.
nu am fost prea hotarat, ma gandeam la greutatile de a conduce o afacere la distanta ptr. ca relocarea mea acolo nu se punea problema, la exigentele legi care se aplica in ind. alimentara care se traduce prin amenzi uriase la fiecare control (sau spagi pe masura), chit ca esti in proportie de 99,999% in ordine, la lipsa mea de experienta pe domeniul agricultura (chit ca asta se rezolva usor, ptr. ca invat repede), etc si am renuntat la idee...

afacerea baietilor entuziasti pare OK, chit ca pleaca de la 0.
sigur, o fabricuta de Sana sau cateva lacto-baruri (o alta obsesie a mea  :P ) cu cornuri calde si covrigi in zone bine plasate ar putea duce la succes, ptr. ca ar creste randamentul afacerii. asa, numai sa vinzi laptele cu 1 Leu litrul e greu...  -_-

#16
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

 radumiki, on Jan 28 2009, 23:00, said:

afacerea baietilor entuziasti pare OK, chit ca pleaca de la 0.
mie asta mi se pare punctul slab: eu ca investitor, vin cu o sută de mii, iar partenerii mei n-au bani, n-au experianță, au doar ideea plus mult entuziasm? Atunci de ce să le dau parte la câștig, doar pentru idee, care oricum nu e una extrem de genială? De ce să nu-mi fac singur fabrica, adică fără parteneri, iar pe băieții entuziaști doar să-i angajez cu salariu fix?

Și ca sa închei, că oricum nu dispun de banii ăia, aș sugera participarea la emisiunea aia cu "Leii" de pe TVR2, le-am citit rapid CV-urile și se pare că oamenii ăia chiar au bani.

#17
comand3r

comand3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 08.09.2005
interesanta oferta      ai pus si banii de un laborator ,salariu de medic veterinar aici  si eventual pt  personalul alocat activitatii  fiind ca beneficiile nu vin de astazi pe maine   si in plus de asta pt. cateva capete care produc ff putin lapte nu prea cred ca este o afacere din care sa produca si bani asta find ca tu incepi deja cu datori (vezi leasing si alte chestii ) si poate ca ratele nu sunt acoperite din productie si trebuie sa faci injecti de capital pe cativa ani pana ajungi sa pui firma macar in balanta 0 , ma refer la balanta >datorii lunare/productie ca sa nu spun de  pretul laptelui care fluctueaza  , iar prin trara romneasca cum ministerul agriculturii nu prea  sustine agricultura prin subventiii iar  tu ca producator roman ajungi sa te bati cu producatori mari din piata EU de exemplu Franta care sustine fermierul cu o parte din bani pe litrul de lapte. Deci daca astazi la bursa laptele se vinde cu 0,4 euro sa sti ca fermierii francezi  mai sustinuti cu inca inca 0,2 euro la un litru deci fermierul francez vinde laptele cu 0.6 euro  si te concureaza pe tine in piata si  esti obligat sa il vinzi cu 0.4 fiind ca in piata valoare o da cererea si oferta .
M-ar interesa sa intru in afacere  find ca am facut un proiect pt cineva in ro anul trecut  si aume o ferma de porci cu aprox. 5000 capete dar ca sa investesc in acest proiect  tr sa ai un plan ff bine pus la punct , ma refer ca in proiect tr sa ai in vedere  si avantaje si dezavantaje   in prezentarea de mai sus eu vad  afacerea ca un bussines de suces  desi nu cred ca este cel putin in urmatorii ani .
Sucess

Edited by comand3r, 29 January 2009 - 01:05.


#18
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 22.07.2005

 radumiki, on Jan 28 2009, 23:00, said:

Anul trecut era de vanzare o ferma+fabricuta de lactate (SANA) in zona de Vest.
Sincer, am vrut sa o cumpar, deoarece eu cumparam doar marca aia de SANA pe unde o gaseam in Timisoara, din supermarketuri pana la magazinele din cartier.
nu am fost prea hotarat, ma gandeam la greutatile de a conduce o afacere la distanta ptr. ca relocarea mea acolo nu se punea problema, la exigentele legi care se aplica in ind. alimentara care se traduce prin amenzi uriase la fiecare control (sau spagi pe masura), chit ca esti in proportie de 99,999% in ordine, la lipsa mea de experienta pe domeniul agricultura (chit ca asta se rezolva usor, ptr. ca invat repede), etc si am renuntat la idee...

afacerea baietilor entuziasti pare OK, chit ca pleaca de la 0.
sigur, o fabricuta de Sana sau cateva lacto-baruri (o alta obsesie a mea  :P ) cu cornuri calde si covrigi in zone bine plasate ar putea duce la succes, ptr. ca ar creste randamentul afacerii. asa, numai sa vinzi laptele cu 1 Leu litrul e greu...  -_-

Bine ca ai adus vorba Radule.

Acum cativa ani o cunostinta (membru activ pe forum), dorea sa isi cumpere un apartament in Galati din niste agoniseli provenite din diverse activitati de comert cu amanuntul. Aveau 50.000$ si erau siguri ca asta vor face, dar soarta a vrut altfel. Au luat un ziar Romania libera unde au vazut un anunt pentru o licitatie de vanzare a unei fabrici de lapte la Bacau. Pretul de deschidere era sub banii pe care ii aveau ei, asa ca au mers acolo.

Uite asa au devenit patronii unei fabrici de lapte, care astazi este una dintre cele mai mari din tara. Este vorba de Almera International, cine nu a auzit de laptele Panda
aici

 retele, on Jan 29 2009, 00:53, said:

mie asta mi se pare punctul slab: eu ca investitor, vin cu o sută de mii, iar partenerii mei n-au bani, n-au experianță, au doar ideea plus mult entuziasm? Atunci de ce să le dau parte la câștig, doar pentru idee, care oricum nu e una extrem de genială? De ce să nu-mi fac singur fabrica, adică fără parteneri, iar pe băieții entuziaști doar să-i angajez cu salariu fix?

Și ca sa închei, că oricum nu dispun de banii ăia, aș sugera participarea la emisiunea aia cu "Leii" de pe TVR2, le-am citit rapid CV-urile și se pare că oamenii ăia chiar au bani.

Poate sunt oameni care nu au timp sa faca altceva decat fac in prezent. Pana la urma oameni dedicati platiti cu salariu nu prea gasesti, e mult mai usor sa lucrezi cu parteneri. Asta daca intradevar vrei sa faci productie cu adevarat si te gandesti pe termen lung, daca nu te bagi in imobiliare cum facea toata lumea deunazi si astepti sa faci bani fara prea mari eforturi...

Edited by floraur, 29 January 2009 - 10:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate