Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza
 Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...
 Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...
 

Softbox

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
64 răspunsuri în acest subiect

#1
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.789
  • Înscris: 28.05.2004
Vreau sa-mi fac un soft-box (sau doua) si am gasit solutia pentru construirea softboxului, dar din ce-am gasit pe net am observat ca se plang foarte multi de problema caldurii degajate de sursele de lumina.

Problema caldurii poate fi o potentiala cauza pentru incendiu (mai ales daca softboxul este construit din materiale usor inflamabile). Lampile halogen din cate am inteles sunt cele mai fierbinti.

Intrebarea mea este: cu ce fel de combinatie de surse de lumina pot obtine o iluminare de 500 - 1000 W (sa zicem echivalenta cu 5-10 becuri clasice de 100W) care sa se incalzeasca cat mai putin ?

Posibile solutii sunt becuri normale, becuri economice, lampi halogen, tuburi fluorescente (desi aici apare problema dimensiunilor mari), etc...

Aveti asa ceva prin "studiourile" voastre ?

#2
gallax

gallax

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 632
  • Înscris: 27.07.2004
Am eu niste lampi de 500w (d'alea de iluminat exterior), dar o sa-ti spun abia in week-end cata caldura fac.

#3
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.137
  • Înscris: 29.01.2004
Eu am 2 lampi cum are gallax dar de 250W si-ti pot spune ca se incalzesc infernal de tare. Pur si simplu ard tot ce se atinge de ele in timpul functionarii.

#4
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.789
  • Înscris: 28.05.2004
Da, cred ca la lampile de halogen renuntz... mai astept si alte pareri, dar cred ca in final solutia e cu becuri (normale sau economice)...

Si daca si alea s-or incinge, pun vreo 2 coolere :)

Editat de adipelcz, 25 februarie 2005 - 10:55.


#5
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.146
  • Înscris: 09.09.2003
tot ce e bec peste 200W se incinge ca dracu... (alea cu halogen se incing si la 20W  :) )

#6
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.137
  • Înscris: 29.01.2004
Becurile nu vor putea sa ofere suficienta putere. Din pacate e o dilema mare aici.

#7
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.789
  • Înscris: 28.05.2004
pai cred ca voi face asa: fac 1 softbox (e simplu si nu e cine stie ce efort) cu 10 becuri. Cumpar 10 becuri de 100, le infig acolo si vad cata lumina dau. Daca voi putea face poze la ISO 200, f 5.6, cu timpi de genul 1/80, 1/100, voi fi multumit. Voi fi multumit si cu ISO 400. Ca acum, am 3 becuri de 100W orientate spre tavan si cu lumina respectiva, la ISO 800 obtin 1/40 - 1/50 timp de expunere, la f3.5.

Si daca lumina se dovedeste suficienta asa, si caldura degajata de becuri prea mare, probabil ca vor trebui puse becuri economice care am inteles ca se incalzesc mai putin (dar care si costa mult mai mult).

O sa va tzin la curent cu evolutia lucrarilor :)

#8
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.146
  • Înscris: 09.09.2003
vezi ca sunt niste becuri ca palnia asa cu marginile opace si numai capatul de sus  lumineaza, alea dau senzatia de putere  asa...

Editat de add, 25 februarie 2005 - 11:09.


#9
gallax

gallax

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 632
  • Înscris: 27.07.2004
Solutia cu becuri economice nu stiu daca sta in picioare.
Cat despre 5 becuri de 100w puse impreuna... Am o veioza cu abajur metalic si bec de 60w. Dupa 2 minute de functionare pot folosi abajurul ca aparat pentru "pastile" de tzantari...
Vazusem undeva o solutie misto cu neoane (d'alea "scurte"), dar 5-10 bucati.

#10
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.137
  • Înscris: 29.01.2004
M-a rugat odata un prieten sa-i fotografiez niste interioare de apartamente si l-am pus sa-mi cumere o plafoniera din aia de 5 neoane. Mi-am confectionat eu din fâși alb un difuzer. Vreau sa va zic ca daca mai ai si alte surse de lumina WB iese cumplit. Am renuntat repede la idee, cel putin pentru poze de interior.

#11
Read.Me

Read.Me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 93
  • Înscris: 11.02.2005
adi eu zic sa cumperi 3-4 blitzuri si te-ai scos.
nu stiu exact ce poate sistemul de la canon dar cred ca merita incercat.

#12
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 8.563
  • Înscris: 09.12.2001
eu am alta solutzie. becuri fluorescente la 5100K, le iau cam cu $12 bucata si dau lumina bunicica singure, cat unul de 200W. cuplate 2-3 itzi faci treaba. sunt si astea nitzel calde dar nici departe de ce se incalzesc cele normale. viatza lor e enorm de lunga, lumina e f buna. consum f redus.

eu folosesc dinastea la produse... cu orele, nu transpira nimeni.

n'am cum sa va ajut guys, aici totul e pe 110, dar sunt convins ca exista si pe 220

#13
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.789
  • Înscris: 28.05.2004
Foarte buna solutia cu 3-4 blitz-uri. Mai ales ca nu imi permit nici macar un amarat de 420EX. Eu caut o solutie IEFTINA de iluminare mai buna decat becurile obisnuite care nu ma ajuta prea mult si care sa excluda blitz-urile, din motive de costuri.

Eu voi incerca cu becuri obisnuite (macar au temperatura de culoare aproximativ egala cu cele de pe tavan si nu o sa am probleme cu WB).

#14
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.789
  • Înscris: 28.05.2004
Becuri fluorescente sunt alea economice ? Ca eu nu stiu exact care-s astea...

Asta e bec fluorescent ? Asa arata ?

Fișier atașat  bec.jpg   7,34K   128 download-uri

#15
Read.Me

Read.Me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 93
  • Înscris: 11.02.2005
eu tot nu inteleg la ce ai nevoie de timp de 1/80
pai 1/30 ce are? pentru ca ai putea sa folosesti becuri mai slabe.

#16
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.789
  • Înscris: 28.05.2004
@Read.Me

Pai e simplu : in primul rand datorita focalei (50 - 80 mm) si in al doilea rand datorita "mobilitatii" excesive a modelului care e fetitza mea si care are cateva luni si nu-i pot spune sa stea nemiscata. Crede-ma ca e f greu sa reusesc 5 fotografii nemiscate din 40-50 cu ea, cu timpi de 1/40.

#17
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.554
  • Înscris: 15.04.2004
Da adi, chiar asa... softbox-ul se foloseste pt a fotografia obiecte statice, folosind trepied. Deci timpii ceva mai lungi de expunere ar trebui sa fie ok.

#18
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.789
  • Înscris: 28.05.2004
@Necro - Gresesti. Softboxul se foloseste pentru a fotografia orice. Sunt mai multe tipuri de softbox (si da, alea gen cutie sunt pt produse). Eu vreau altceva. Eu vreau o sursa de lumina controlabila, puternica si soft - pt. portrete in special.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate