Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 

Lumea linux incotro?

- - - - -
  • Please log in to reply
217 replies to this topic

#199
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Pe langa faptul ca multe imprimante sunt suportate default in Linux (ceea ce in Windows e un vis, de aia ai nevoie de n cd-uri cu drivere) exista drivere pentru acestea, adesea pe site-ul producatorului (sau da, trebuie sa cauti cum se face, din cauza neiteresului/nesimtirii producatorului)
Ati vazut probabil ca pe cutia device-urilor hardware apare cate o imagine cu sigla diferitelor sisteme de operare. Daca imprimanta ta are doar sigla Windows, nu te astepta sa functioneze by default pe Linux/Mac.
Toate acestea fiindca producatorul "de rahat" nu a introdus drivere si pentru alte sisteme de operare pe cd-ul imprimantei "de rahat".
Am o intrebare: Miros urat paginile imprimate la imprimantele alea de rahat? ;)

#200
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002

View PostFratello_2007, on Feb 4 2009, 21:33, said:

Prefer sa nu pierd timpul cu astfel de tooluri de protectie si optimizare.
De la Vista in sus chiar nu mai e nevoie de defragmenteri si tool-uri d-astea destepte de tweaking si optimizare ce altceva nu fac decat sa iti frece registrii in ultimu` hal, dupa cum le taie capul. Sistemele de fisiere, hardware-ul si call-urile de system au evoluat sa stii, nu mai traiesti in era Win98 SE ;)

View PostFratello_2007, on Feb 4 2009, 21:33, said:

Prefer ca la fiecare dezinstalare a unei aplicatii totul sa ramana curat.
Faptul ca developerii anumitor aplicatii sunt de-a dreptul retarzi si pe dinafara cu structura OS-ului si nu stiu sa faca si curatenie dupa ei, nu e vina sistemului de operare. Sa stii totusi ca daca folosesti installerele clasice pentru a iti livra o aplicatie, la uninstall chiar nu mai ai continut rezidual. Crede-ma. Nu ma crezi? Fa un rahatel de aplicatie in Vstudio, c++, orice, pack-eaz-o cu Win Installer 3.1, fa-l sa-ti bage si chei in registrii si da uninstall, dupa care search cu regedit.

View PostFratello_2007, on Feb 4 2009, 21:33, said:

Prefer sa nu imbatraneasca OS-ul dupa utilizarea "indelungata".
Aici esti foarte vag. Totusi, stiind la ce te referi, pe laptop-ul meu de acasa folosesc de 2 ani Vista Basic. Nu l-am reinstalat niciodata, si lucrez intens pe el. Da, navighez pe net la greu si folosesc messenger, torrente, etc. Nu am antivirus pt ca nu am nevoie. Nu am mai avut o infectie de 4 ani, pt ca nu ma duc pe tot felul de cretinatati de site-uri de "zguduiala" sau mai stiu eu ce sa risc asa ceva si nu deschid orbeste orice executabil primit pe mail, in bulk. Si ca idee, lucrand in domeniul securitatii software si antivirus, pot sa te asigur ca IE 7 chiar nu mai ruleaza script-uri si alte chestii de genul. Le blocheaza si ai notificari. Si la IE 6 poti seta nivelul de content filtering. Pun pariu ca habar n-ai de unde si ai preferat sa iei de buna afirmatia "IE sucks frateee mori infectat"

View PostFratello_2007, on Feb 4 2009, 21:33, said:

Prefer sa folosesc ceva free si de bun gust care nu are o politica corporatista.
Autocad are politica corporatista? Asta ca sa nu aduc in discutie MS. Confunzi notiunile din comoditate, pt a iti gasi argumente. Mergand pe ideea ta, nu ai poltiica corporatista => nu ai un product planning si management al calitatii => software precar.

View PostFratello_2007, on Feb 4 2009, 21:33, said:

Prefer sa intru fara frica pe cate site-uri vreau eu si pe care vreau.
A, deci sa inteleg ca tu tot ce faci pe net e sa ti-o "smotocesti" pe diverse site-uri folosind browsere ce nu te sacaie cu content filtering si te-ai infectat de 2-3 ori in viata. Asta nu e vina nimanui.

View PostFratello_2007, on Feb 4 2009, 21:33, said:

Prefer sa stau linistit si sa nu caut ca bezmeticul la seriale si crackuri.
In schimb cauti ca bezmeticul de 3 ori mai mult rezovlari si indicii pt diverse situatii hilare. Si le mai si incerci, asta in cazul in care cineva iti poate zice ceva precis.

View PostFratello_2007, on Feb 4 2009, 21:33, said:

Prefer sa customizez si sa aranjez OS-ul asa cum vreau eu.
Si Windowsu` de opreste din chestia asta? Inseamna ca habar n-ai sa te uiti sub capota, daca tot esti atat de linuxar pe cat pretinzi.

View PostFratello_2007, on Feb 4 2009, 21:33, said:

Lista poate continua.
Pe mine unul mai lamurit, nu mai e nevoie. Te-am adaugat in catalogul FOSS-chaotic-crap ;).

View PostFratello_2007, on Feb 4 2009, 21:33, said:

*PS: o sa sustin tot ceea ce inseamna open-source cat pot de mult si o sa incerc sa ajut acolo unde o sa pot.
Indiferent de situatie voi fi gata sa ajut.

Aici esti binevenit. Software open source scriu si eu si il dau si public. Intotdeauna e nevoie de implicare. Dar Open Source != Linux. Linux adopta politica Open Source si atat. E un concept/mod de lucru/cum mai vrei tu sa ii zici

SPOR si PACE! :rolleyes:

#201
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View PostPittick, on Feb 6 2009, 14:42, said:

De la Vista in sus chiar nu mai e nevoie de defragmenteri si tool-uri d-astea destepte de tweaking si optimizare ce altceva nu fac decat sa iti frece registrii in ultimu` hal, dupa cum le taie capul. Sistemele de fisiere, hardware-ul si call-urile de system au evoluat sa stii, nu mai traiesti in era Win98 SE ;)

meesa not thinking so

Quote

[...]
Vista comes with a defrag program (Microsoft's worst yet, in terms of usability) and it even comes preconfigured to defrag the hard drive once each week.


#202
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
Ma refeream la faptul ca nu mai e nevoie sa dai defrag. Eu unul chiar nu am simtit nevoia de defrag de la XP in sus, atat la servici cat si acasa.

#203
bigguy82

bigguy82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Faptul ca developerii anumitor aplicatii sunt de-a dreptul retarzi si pe dinafara cu structura OS-ului si nu stiu sa faca si curatenie dupa ei, nu e vina sistemului de operare. Sa stii totusi ca daca folosesti installerele clasice pentru a iti livra o aplicatie, la uninstall chiar nu mai ai continut rezidual. Crede-ma. Nu ma crezi? Fa un rahatel de aplicatie in Vstudio, c++, orice, pack-eaz-o cu Win Installer 3.1, fa-l sa-ti bage si chei in registrii si da uninstall, dupa care search cu regedit.
Aici nu ai dreptate in totalitate. Ia baga tu fisiere in System32 si vei vedea ca respectivul fisier ramane, poate sa fie el si fisier text. Si asta pentru ca e pus automat ca shared item (sau resource, nu mai stiu exact care e denumirea folosita) si daca nu umbli cu un tool de editare a msi-ului (in tabela File, in coloana Attribute ....daca am retinut bine).  La fel e si cu cheile de registry, depinde pe ce componenta o sa fie puse in pachet. Deci pot afirma cu siguranta ca nu ai dreptate, dar, daca te pricepi la MSI packaging, poti face sa iti scoata cam toate fisierele/cheile de registri adaugate de pachet, desi e destul de mult de lucru (depinde de marimea si complexitatea aplicatiei).

Edited by bigguy82, 06 February 2009 - 17:14.


#204
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
Pai la asta ma refeream si eu, daca chiar iti dai interesul si vrei sa faci o treaba calitativa, la packing te vei asigura ca ce ai pus mai si scoti. De aceea exista si task-uri de kit testing in departamentele QA, etc. Intr-adevar, treaba cu System32 e cat se paote de reala, si nu e singura locatie. Dar nu vorbeam de asta, ci de lipsa de cunostinte MSI a multor developeri de pe piata. Majoritatea treateaza tool-urile ca pe ceva trivial si de aici apar problemele. Dar asta nu tine de OS. Singura solutie pt asta ar fi sa apara un modul de AI (glumesc) in OS care sa zica "hmmmm.. X a pus a,b si c aici. Uite ca nu le scoate. ce nesimtit. lasa ca le scot eu". Un soi de GarbageCollector pt fisiere puse aiurea si uitate acolo :).
Deja cred ca ne indepartam nitel de la subiect prin aceste explicatii.

@Fratello: sa nu crezi ca sunt troller, etc etc. intru rar pe aici. din ce in ce mai rar pentru ca mentalitatea FOSS a inceput sa mi se para cretina (ma refer la manifestarile orbesti de genul celor de pe acest topic) si prefer sa nu ma enervez.

#205
visez.trance

visez.trance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 31.12.2006

View PostPittick, on Feb 6 2009, 18:29, said:

@Fratello: sa nu crezi ca sunt troller, etc etc. intru rar pe aici. din ce in ce mai rar pentru ca mentalitatea FOSS a inceput sa mi se para cretina (ma refer la manifestarile orbesti de genul celor de pe acest topic) si prefer sa nu ma enervez.
Da, sigur nu ești.. și totuși i-ai răspuns cu aceeași monedă.

#206
sabotor78

sabotor78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 02.06.2006
Ma, e ciudat cum esti catalogat ca troller daca cumva ai tupeul sa spui ca Windows-ul nu e chiar prost iar Linux nu reprezinta chiar solutia la orice, chiar daca vi cu argumente incontestabile. Doamne fereste sa aibe cineva alta parere decat voi ca-i troller. Pfffffffffff

#207
visez.trance

visez.trance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 31.12.2006
1. A, deci sa inteleg ca tu tot ce faci pe net e sa ti-o "smotocesti" pe diverse site-uri folosind browsere ce nu te sacaie cu content filtering si te-ai infectat de 2-3 ori in viata. Asta nu e vina nimanui.

2. In schimb cauti ca bezmeticul de 3 ori mai mult rezovlari si indicii pt diverse situatii hilare. Si le mai si incerci, asta in cazul in care cineva iti poate zice ceva precis.

3. Si Windowsu` de opreste din chestia asta? Inseamna ca habar n-ai sa te uiti sub capota, daca tot esti atat de linuxar pe cat pretinzi.

4. Pe mine unul mai lamurit, nu mai e nevoie. Te-am adaugat in catalogul FOSS-chaotic-crap (IMG:http://forum.softpedia.com/style_emoticons/default/wink.gif) .

În perspectiva mea vorbele sale car puțină greutate în argumente și par orientate ca un atac la persoană. Nu că Fratello ar fi avut dreptate, pentru că de cele mai multe ori nu are  IMHO.

Edited by visez.trance, 06 February 2009 - 23:04.


#208
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Marfa treaba, sa stau sa adun ceea ce lasa in urma un soft.
Dar ala care nu stie ce sa caute si sa stearga ce face? Se documenteaza ?
A! Deci exact ca in linux. Pana la urma totul tine de documentare.
Nu pun Vista pt. ca mananca multe resurse si araca ca drq.
Efecte inutile, briz-brizuri de care nu am envoie.
De ce as folosi ceva care face praf sistemul la resurse cand pot folosi o distributie linux?
In Xp si Vista stau un car de vreme sa instalez aplicatii, drivere si sa configurez.
In linux install si atat, am totul gata de utilizat.
Mie unul imi e mai usor sa lucrez in linux decat in windows. Am totul la un click departare.
Poate fac si screenshoot sa vezi ce inseamna un desktop util.

1. In orice windows fie el si vista am nevoie de X tooluri, fara antivir nu stau, fara firewall la fel(ala din windows e varza.) etc.
2. A si ma doare pe mine ca nu stiu aia sa faca aplicatii. Oricum oricat de curat ar face tot ramane shit in urma lor.(e vorba si de cum gestioneaza OS-ul datele.)
3. Windows-ul merge din ce in ce mai greu, da semne de oboseala si asta pot sa spun din experienta proprie. Voi folositi tools ca sa il dregeti.
4. Nu folosesc AutoCAD. Citeste EULA de la MS, poate te convingi.
5. Crezi ca numai site-urile XXX au virusi ? Dar alea cu cracks and serials ? Nu am nevoie sa crackuiesc autocadul sau photoshop-ul ?
Cand dai cautare cu google esti sigur ca ceea ce returneaza el nu poate contine si virusi, adica site-urile afisate pot avea malware si virusi.
6. Chiar nu am nevoie de serials and cracks pe linux. Multi din voi aveti nevoie.
7. Daca Vista se poate customiza atat de mult ca o distributie Linux eu maine il cumpar. Sau tu te referi la schimbat tema ?
8. Nu incerc sa conving pe nimeni cu nimic, vreau sa dovedesc ca windows nu e excelent, are o gramada de probleme si buguri.
Nu vine cu nimic mai bun decat o distributie linux, privind totul ca platforma OS.

Mie imi place linux, ai ceva cu mine ?
Daca nu iti place linux nu folosi. E mai simplu asa. Nu dai batai de cap nimanui.
Nu stiu de ce va intrigati atat, cand totul este simplu. Prea simplu, dar vad ca nu intelegeti.
Hai sa trecem pe MAC, vreti ? (eu vreau dar nu am bani de MAC.) :D
Nu cumva MAC ca OS bate la fund totul in materie de desktop ? (privit doar ca OS.)
Nu cumva vine exact cu rezolvarea problemelor subliniate de mine ?

Edited by Fratello_2007, 06 February 2009 - 23:40.


#209
bigguy82

bigguy82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Marfa treaba, sa stau sa adun ceea ce lasa in urma un soft.
Dar ala care nu stie ce sa caute si sa stearga ce face? Se documenteaza ?
Pittick se reverea la cei care sunt platiti sa faca kit-uri de instalare, nu la utilizatori. Deci in mod normal daca pachetele ar fi facute cum trebuie, nu ar trebui sa lase nimic in urma.

Quote

Pai la asta ma refeream si eu, daca chiar iti dai interesul si vrei sa faci o treaba calitativa, la packing te vei asigura ca ce ai pus mai si scoti. De aceea exista si task-uri de kit testing in departamentele QA, etc. Intr-adevar, treaba cu System32 e cat se paote de reala, si nu e singura locatie. Dar nu vorbeam de asta, ci de lipsa de cunostinte MSI a multor developeri de pe piata. Majoritatea treateaza tool-urile ca pe ceva trivial si de aici apar problemele.
Nu stiu daca ai lucrat cu Wise Packaging Studio sau cu Orca si daca stii ca cei de la Microsoft au un set de reguli (nu mai stiu cum sunt numite exact) pentru realizarea pachetelor msi, dar, iti spun din experienta, regulile respective nu sunt respectate nici de cei de la MS. Daca nu ma crezi, ia un kit de office, si valideaza-l cu Orca, Wise Packaging Studio sau Install Shield si o sa fii uimit de cate warning-uri/erori o sa vezi la validare. Si e vorba de un pachet facut de cei de la MS nu de orice producator de software...si daca nici ei nu respecta regulile stabilite de ei, apoi ce sa mai zicem de altii?

Quote

Nu pun Vista pt. ca mananca multe resurse si araca ca drq.
Personal, sunt de acord cu tine, dar aici tine de gusturi si e perfect normal ca tie sa nu-ti placa si altora sa le placa. Mai nou este KDE si pentru Windows, nu stiu daca e final sau alpha/beta, dar este si poti sa il faci sa arate cum vrei.

Quote

Efecte inutile, briz-brizuri de care nu am envoie.
Asta exista si pe Linux gratie compiz. Dar, la fel ca si pe Linux le poti dezactiva.

Quote

In Xp si Vista stau un car de vreme sa instalez aplicatii, drivere si sa configurez.
Cateodata e nevoie sa faci asta si pe Linux. Spre exemplu eu nu am gasit inca o distributie care sa suporte by default placa de retea wireless Atheros 5007 EG.
La fel in Windows cat si in Linux dupa ce ai instalat sistemul si aplicatiile principale poti face o imagine si apoi nu mai ai probleme.

Quote

In linux install si atat, am totul gata de utilizat.
Mie unul imi e mai usor sa lucrez in linux decat in windows.
Aici sunt de acord cu tine, dar asta nu inseamna ca e valabil pentru toata lumea.

Quote

8. Nu incerc sa conving pe nimeni cu nimic, vreau sa dovedesc ca windows nu e excelent, are o gramada de probleme si buguri.
Ai dreptate, dar nici Linux nu e perfect. Are si Linuxul destule neajunsuri si bug-uri, dar in mare parte se rezolva ceva mai repede. Faptul ca pentru mine sau pentru tine avantajele Linuxului sunt mai importante decat dezavantajele nu inseamna nimic pentru altii.

Fratello_2007, sa nu crezi ca am ceva cu tine, dar modul in care te exprimi, cel putin la o prima vedere pare ca nu esti altceva decat un fanatic Linux si cu atitudinea pe care o ai nu o sa reusesti sa convingi pe nimeni ca Linux e mai bun. Trebuie sa fii mai calm, si mai diplomat ... is sa nu te ataci in halul asta :)
Faptul ca in postul te-am contrazis cu multe lucruri legate de linux sau windows nu inseamna ca eu consider ca Windos e mai bun decat Linux sau ca Linux nu poate fi folosit ca desktop; folosesc Linux ca desktop OS de cativa ani si nu prea cred ca in viitorul apropiat o sa trec pe windows...doar incerc sa fiu obiectiv si sa vad plusurile si minusurile ambelor sisteme de operare, pentru ca niciunul nu e perfect.

#210
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Nu sunt fanatic stai linistit, Inca am dual boot.
Normal ca sunt dezavantaje si avantaje de fiecare parte.
Cand am spus cele de mai sus am spus de ce prefer EU linux, era si logic sa nu se aplice pt. toata lumea.
Nu am spus ca Windows sucks si linux e cel mai bun. (Pt. mine e cel mai bun, pt. altii posibil sa nu fie.)
Nu incerc sa conving pe nimeni sa treaca pe linux. Am atati prieteni carora nici nu le-am spus sau amintit de linux.
Iar cand aduc aminte de el nu incerc sa ii conving. Daca intreaba de ce il folosesc le spun motivele.
Eu nu instalez sub linux decat imprimanta si NVIDIA. In windows poti dezactiva efectele dar nu devine configurabil la fel ca o distributie Linux.
Chiar si fara efecte Windowsul papa extrem de multe resurse.

Cum spuneam au fost parerei personale, iar eu am expus motivele pt. care folosesc linux. (nu vorbeam la modul general.)
Nu are rost sa fac comparatie intre un kernel si un OS. Ar fi total aiurea sa compar mere cu pere.

Edited by Fratello_2007, 07 February 2009 - 16:51.


#211
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005

View PostFratello_2007, on Feb 7 2009, 17:50, said:

Nu sunt fanatic stai linistit, Inca am dual boot.
Normal ca sunt dezavantaje si avantaje de fiecare parte.
Cand am spus cele de mai sus am spus de ce prefer EU linux, era si logic sa nu se aplice pt. toata lumea.
Nu am spus ca Windows sucks si linux e cel mai bun. (Pt. mine e cel mai bun, pt. altii posibil sa nu fie.)
Nu incerc sa conving pe nimeni sa treaca pe linux. Am atati prieteni carora nici nu le-am spus sau amintit de linux.
Iar cand aduc aminte de el nu incerc sa ii conving. Daca intreaba de ce il folosesc le spun motivele.
Eu nu instalez sub linux decat imprimanta si NVIDIA. In windows poti dezactiva efectele dar nu devine configurabil la fel ca o distributie Linux.
Chiar si fara efecte Windowsul papa extrem de multe resurse.

Cum spuneam au fost parerei personale, iar eu am expus motivele pt. care folosesc linux. (nu vorbeam la modul general.)
Nu are rost sa fac comparatie intre un kernel si un OS. Ar fi total aiurea sa compar mere cu pere.
Pe ce mașină rulezi linuxul?

#212
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Un micro atx, 512 Mb ram, procesor 2200+ AMD Sempron, HDD 250 Gb, Video Nvidia GeForce 5200.

Edited by Fratello_2007, 07 February 2009 - 18:02.


#213
bigguy82

bigguy82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 15.06.2004
In sfarsit un reply normal din partea ta, fara sa te ataci :P  ( ma refeream la postul 211 :) nu la ultimul )

Quote

In windows poti dezactiva efectele dar nu devine configurabil la fel ca o distributie Linux.
Nu am spus asa ceva. Am spus ca poti schimba de la tema default cu care vine linuxul in tema aia care seamana cu default-ul de la Win 98.
Configurabilitatea e motivul pentru care folosesc eu Linuxul. Faptul ca e free, ceva mai rapid (pe hw-ul meu), ca nu prea sunt virusi, etc...sunt doar bonusuri:)

Edited by bigguy82, 07 February 2009 - 21:57.


#214
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Asta ti se pare tie singurul reply "normal"?
De atacat ma atac pe moment, dar imi trece repede.
Eu folosesc linux din urmatoarele motive:
- mult mai configurabil;
- merge pe hardware mai vechi;
- pt. ca e free;
- pt. ca e mai secure;
- pt. ca streseaza mai putin hardware-ul;
- pt. ca vine cu update-uri dese.

Ajung motivele astea. Multe din noutati vin mai intai in linux.
De exemplu suportul pt. 64 de biti a aparut prima data pe linux.
Acum fiecare are dreptul la o opinie, fiecare foloseste ce ii place si ce il prinde.
Ce nu mi-a placut la sabotor78 a fost faptul ca el incearca sa ne convinga sa trecem pe Windows. (am de unde alege: Solaris, linux, BSD, MAC)
O fi windows cel mai folosit OS, dar asta nu inseamna ca e cel mai bun.
Acum depinde ceea ce ceri de la OS.

Edited by Fratello_2007, 07 February 2009 - 22:28.


#215
bigguy82

bigguy82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 15.06.2004

View PostFratello_2007, on Feb 7 2009, 22:25, said:

- pt. ca streseaza mai putin hardware-ul;
Asta e discutabil.

Quote

De exemplu suportul pt. 64 de biti a aparut prima data pe linux.
Asta poate doar daca te referi doar la Linux si la Windows, nu?

Quote

Asta ti se pare tie singurul reply "normal"?
Nu am zis ca e singurul :)

#216
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Eu simt stresul de pe XP si cel de pe Linux. Cel putin in distributia pe care o folosesc.
Hardul nu caraie asa cum caraie pe windows, temperatura procesorului e sub ce-a din windows.
Da la cele doua m-am referit.

Cum ziceam fiecare alege ce ii place.
Ma uitam peste PC-BSD, fain dar totusi are cerintele mai mari decat le are distributia pe care o folosesc, iar JDK-ul e vechi rau de tot in repourile lor.
Din poze si cele citite din documentatia lor e superb, foarte usor de instala si folosit.
As spune ca are tool-uri foarte bune pt. un user care habar nu are de FreeBSD.

Edited by Fratello_2007, 07 February 2009 - 23:16.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate