Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 

DC++ activ (retea locala + retea apartament)

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
11 răspunsuri în acest subiect

#1
NoFuN

NoFuN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 77
  • Înscris: 12.12.2004
Am urmatoarea situatie si caut raspuns la ea de ceva timp. Am dat search de mi-a venit rau si nu am gasit absolut nimic care sa ma ajute!
Sunt conectat la o retea de bloc cu clasa de ip-uri 192.168.101.x.
La randul meu am in casa o retea locala 2 calc (192.168.0.x).
Un calculator are 2 placi de retea iar Internet sharing am facut si cu ICS si cu NAT, momentam am WinRoute.
Problema mea este ca nu pot (daca se poate eventual) sa accesez un hub din reteaua de bloc (sa zic 192.168.101.y:zzzz) de pe al doilea calculator din reteaua mea (cel din private).
Am incercat cu ip forward cu portmapping etc etc si tot ce am mai gasit la search pe forumul asta, dar nu imi merge, si oricum banuiesc ca nu e legat de asta atat timp cat nu accesez un hub extern.
Daca aveti un raspuns care sa ma ajute as ramane dator  :D
Va multumesc!!!

#2
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 15.397
  • Înscris: 29.11.2001
man, ca sa mearga pe activ, trebuie sa forwardezi porturile naibii ... indiferent ca e retea locala sau nu, atata timp cat matale iesi masqaradat pe al doilea computer ...

uite niste link-uri:

http://www.portforwa... /dc setup.htm

http://www.broadband...ts.com/faq/6518

http://forums.afterd...view.cfm/145840


Poate ajuta!

#3
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.950
  • Înscris: 23.06.2003
Pe mine m-a ajutat! :)

http://forum.softped...showtopic=44810

#4
NoFuN

NoFuN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 77
  • Înscris: 12.12.2004
Eu va multumesc pentru raspunsuri dar tot nu ma ajuta cu nimic. Sau nu stiu eu sa fac portmapping. Problema mea nu e ca nu se conecteaza pe activ ci ca nu se conecteaza deloc la hubul din reteaua externa.
Repet config retelelor:
sunt conectat la o retea externa cu ipuri din clasa 192.168.101.x subnet 255.255.255.0. In aceasta retea exista un hub de dc cu adrwesa sa zic 192.168.101.22:6666. La randul meu am in apartament o retea cu alta clasa de ip-uri 192.168.1.x conectata la reteaua mare prin NAT. Iar problema mea este ca nu pot accesa din interiorul retelei mele hubul de dc din reteaua mare (nici macar pe pasiv).
In caz ca este vorba de port forward va rog sa imi ziceti si mie pas cu pas (for dummies  :D ) ce trb sa fac, pt ca din cate am citit eu pe acest forum si pe altele nu ma ajuta ci nimic. Ceva de genul:
netsh routing ip nat add portmapping "EXTERNAL_INTERFACE_NAME" TCP 0.0.0.0 3389 192.168.x.x 3389
netsh routing ip nat add portmapping "EXTERNAL_INTERFACE_NAME" UDP 0.0.0.0 3389 192.168.x.x 3389

#5
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.063
  • Înscris: 13.11.2002
Mai ai partea 2 de configurat: Clientul!
Dai la activ, pui IP-ul extern retelei locale, adica gateway in reteaua mai mare si pui portu forwardat. Portu poate fi oricare, il poti recicla si pentru alte servicii.

De curiozitate, poti da ping la serveru de DC sau poti sa accesezi fisiere din reteaua mica in aia mare?

Editat de mrproper, 24 februarie 2005 - 20:27.


#6
NoFuN

NoFuN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 77
  • Înscris: 12.12.2004
Nu pot sa dau ping iar de accesat reteaua mare nici nu am incercat de pe al 2-lea calculator din reteaua privata. Banuiesc ca trb sa setez acelasi workgroup pe ambele mele calc, la fel ca unul deja existent in reteaua mare.

#7
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.063
  • Înscris: 13.11.2002
nu neaparat, merge cu \\192.168.0.x\

sau macar poti accesa un server http extern?

#8
NoFuN

NoFuN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 77
  • Înscris: 12.12.2004
nu pot da nici ping si nici sa accesez vreun calc din reteaua mare. Sa fie ceva legat de netsh routing ip nat add addressrange ......
Server externe pot accesa linistit (pe pasiv normal ca nu am acces la routerul retelei mari).

#9
NoFuN

NoFuN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 77
  • Înscris: 12.12.2004
Sau netsh routing ip nat addressmapping?

#10
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.063
  • Înscris: 13.11.2002
Un sharing de windows simplu se face asa:
Stergi device-urile hardware corespunzatoare placilor de retea.
Reboot.
Reconfigurare ip-uri.
SOHO Wizard cu activarea sharingului de net, zici ca calc tau se leaga la net si altele iau net de la el.
Activezi serviciul de remote acces and routing sevices.
Incerci ping, si browsing pe retea.

#11
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 15.397
  • Înscris: 29.11.2001
asta ajuta?

http://forum.softped...=41032&hl=netsh

#12
NoFuN

NoFuN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 77
  • Înscris: 12.12.2004
Va multumesc pentru sfaturi, nu prea m-au ajutat dar m-ati facut pe mine sa ma gandesc mai mult si i-am dat pana la urma de cap. Nu era vorba de forwarding etc etc, era pur si simplu ca subnet mask-ul trb sa fie acelasi. Acum ca am rezolvat si problema asta si vad de pe un calculator local si hubul de dc si radiourile gazduite in reteaua mai mare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate