Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Calitate sunet!

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
mark

mark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 12.02.2007
Buna tuturor. Ce vreau sa va intreb: cine ma ajuta cu un site ceva, de unde as putea lua un videoclip ceva care sa aibe sunet HD si totodata sa mearga pe PS3! Vreau sa vad si eu cum merge ca putere un sunet HD fata de MP3, AAC, DolbyDigital. Ceva cu DTS sau ceva mai experimentat, stiti voi sa aibe multi kbps.

#2
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

 mark``, on Jan 23 2009, 18:54, said:

Buna tuturor. Ce vreau sa va intreb: cine ma ajuta cu un site ceva, de unde as putea lua un videoclip ceva care sa aibe sunet HD si totodata sa mearga pe PS3! Vreau sa vad si eu cum merge ca putere un sunet HD fata de MP3, AAC, DolbyDigital. Ceva cu DTS sau ceva mai experimentat, stiti voi sa aibe multi kbps.
un HD poti obtine si dintr-un jeg de Mp3...ca si format ma refer, calitatea va fi cea a Mp3-ului.

#3
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
HD e in special la formatele video....pentru cele audio sunt cele lossless precum formatul flac,se aude incomparabil mai bine decat mp3-urile si ruleaza la mult mai multi kbps.

Nu stiu daca PS3 citeste Flac dar daca da iti recomand sa incerci. ;)

Am pus o poza cu winamp-ul ruland melodii in format flac...se vede si la cati kbps ruleaza,calitate extraordinara.

Attached Files


Edited by kosmin90, 23 January 2009 - 23:58.


#4
cosminel_4u

cosminel_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.07.2007
Si totusi nimeni nu araspuns omului, referitor la un site sau ceva.
Si pe mine m-ar interesa, toti vorbesc de atatea formaturi de muzica digitala superioare mp3 dar nimeni nu da nici o indicatie. Ce formaturi mai sunt in afara de acest "flac" ?? :D Se pot compara formaturile astea digitale, oricat de superior calitative ar fi ele si la cati kbps ar rula cu un CD track original? Si daca da? Care ar fi superior?

#5
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 06.03.2005
Cum adica nu gasesti formate superioare MP3?
Tot ce exista in domeniu muzical este lansat in format CD-DA 16biti/44kHz, nu exista nimic lansat in MP3.MP3, flac si alte prostii provin din comprimarea acestui format.
Eu sunt consternat unii se intreaba ce exista in afara de MP3, incredibil, probabil s-au nascut cu mp3.
Formate audio superioare high-rezolution 24 biti/96Khz in format PCM sau chiar DVD-Audio au nevoie de playere speciale pentru redare nu PS3.SACD este alt format high-rezolution ce poate rula pe unele playere Sony , firma fiind sustinatorul formatului.Nu vei gasi insa nimic pe net sau piratat, formatul nu se poate copia, transfera ruleaza numai dupa discul optic.

Alte formate HD audio sunt cele multicanal ce se gasesc pe unele discuri Blu-Ray dar nu pot fi redate PS3.Astfel de sunet nu exista pe clipuri muzicale , sunt numai cateva filme ce dispun de coloana sonora HD-audio.Apoi daca vrei sa sesizezi diferenta nu iti inchipui ca un sistem precum Z5500 sau alta pocnitoare te va ajuta, nici macar sistemele bune entry cu receiver si incinte nu vor evidentia diferente serioase.

#6
cosminel_4u

cosminel_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.07.2007

 FC72, on Jan 24 2009, 08:27, said:

Cum adica nu gasesti formate superioare MP3?
Tot ce exista in domeniu muzical este lansat in format CD-DA 16biti/44kHz, nu exista nimic lansat in MP3.MP3, flac si alte prostii provin din comprimarea acestui format.
Eu sunt consternat unii se intreaba ce exista in afara de MP3, incredibil, probabil s-au nascut cu mp3.
Formate audio superioare high-rezolution 24 biti/96Khz in format PCM sau chiar DVD-Audio au nevoie de playere speciale pentru redare nu PS3.SACD este alt format high-rezolution ce poate rula pe unele playere Sony , firma fiind sustinatorul formatului.Nu vei gasi insa nimic pe net sau piratat, formatul nu se poate copia, transfera ruleaza numai dupa discul optic.

Alte formate HD audio sunt cele multicanal ce se gasesc pe unele discuri Blu-Ray dar nu pot fi redate PS3.Astfel de sunet nu exista pe clipuri muzicale , sunt numai cateva filme ce dispun de coloana sonora HD-audio.Apoi daca vrei sa sesizezi diferenta nu iti inchipui ca un sistem precum Z5500 sau alta pocnitoare te va ajuta, nici macar sistemele bune entry cu receiver si incinte nu vor evidentia diferente serioase.


Da m-am nascut cu mp3 in brate, de fapt casete, discuri si benzi :D. Dar nu cred ca tu te-ai nascut cu aceste HD-uri in brate. Nu trebuia sa fi atat de "consternat". Pana la urma si tu ai aflat tot intreband, sau citind de la altii.

Referitor la ce ai spus despre Z5500 (dreptate, nu se poate vorbi despre calitate la el) si sistemele entry cu reciver, nu sunt total de acord. Daca punem problema asa, ar trebui sa ne luam toti numai nu stiu ce sisteme de sute de milioane ca sa simtim o diferenta. E treaba de markheting. Daca sti ce vrei de la o boxa o poti face home made si sa se auda mai bine decat una de cateva sute de milioane, doar pentru ca ai conceputo cu un anumit scop. Bine inteles ca nu faci asa ceva dupa ureche. De curiozitate, u ce sistem ai acasa? (ma astept la Monitoare, dar cine stie...poate ma insel)

#7
altai

altai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 651
  • Înscris: 04.04.2007

 cosminel_4u, on Jan 24 2009, 11:54, said:

Da m-am nascut cu mp3 in brate, de fapt casete, discuri si benzi :D. Dar nu cred ca tu te-ai nascut cu aceste HD-uri in brate. Nu trebuia sa fi atat de "consternat". Pana la urma si tu ai aflat tot intreband, sau citind de la altii.

Referitor la ce ai spus despre Z5500 (dreptate, nu se poate vorbi despre calitate la el) si sistemele entry cu reciver, nu sunt total de acord. Daca punem problema asa, ar trebui sa ne luam toti numai nu stiu ce sisteme de sute de milioane ca sa simtim o diferenta. E treaba de markheting. Daca sti ce vrei de la o boxa o poti face home made si sa se auda mai bine decat una de cateva sute de milioane, doar pentru ca ai conceputo cu un anumit scop. Bine inteles ca nu faci asa ceva dupa ureche. De curiozitate, u ce sistem ai acasa? (ma astept la Monitoare, dar cine stie...poate ma insel)


eu zic sa lasam HD deoparte.
pt cine vrea sa asculte muzica la o calitate superiora fata de mp3, alternativa este: dati 10-20 de ron pe un CD original.
veti sesiza o diferenta notabila si pe sisteme audio mai ieftine.
daca mai aveti si un player separat, altul decat cdromul de la calc, atunci v-ati scos. ;)

Edited by altai, 24 January 2009 - 12:12.


#8
SA-HE75

SA-HE75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.04.2006

 kosmin90, on Jan 23 2009, 21:41, said:

Am pus o poza cu winamp-ul ruland melodii in format flac...se vede si la cati kbps ruleaza,calitate extraordinara.

Pe PC nu cred.   :rolleyes:

Mai bine le iei si le arzi cu EAC sau NERO (la viteza cat mai mica) pe un CD Audio, le bagi intr-un CD-player decent (atentie!! CD Player, NU DVD Player) si atunci vei obtine o calitate aproape extraordinara, asta daca muzica aceea a fost inregistrata corect si masterizata cu bun simt.

#9
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

 mark``, on Jan 23 2009, 18:54, said:

...Vreau sa vad si eu cum merge ca putere ( :huh: ) un sunet HD fata de MP3, AAC, DolbyDigital...

un nebun arunca o piatra in balta si 10 destepti se chinuie sa o scoata.
voi nu ati citit ce-l intereseaza pe 'mnealui?

#10
eroarex

eroarex

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 14.06.2007
chiar si asa nu are ce face cu asa ceva pe un ps3 deci :death:
sa incerce flac sau sa caute pe net ... nu dau nume ... filme HD daca vrea dar nu cred ca a postat unde trebuie si in plus are si o exprimare ciudata si mai e si aiurea
frate daca vrei HD iti iei un Home Cinema si cumperi un cd cu muzica si apesi Play ;)
desigur ca se aude mult mai bine decat un mp3 la 128kb/s
de exemplu un flac are peste 1000kb/s si poate ajunge pana la cateva zeci de mii :D
pe cand la HD video e alta poveste, iti trebuie televizor mare sa vezi deferentele asa ca ...

Edited by eroarex, 24 January 2009 - 14:58.


#11
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 undercoverbrother, on Jan 24 2009, 07:05, said:

un nebun arunca o piatra in balta si 10 destepti se chinuie sa o scoata.
voi nu ati citit ce-l intereseaza pe 'mnealui?
Corecta afirmatie...

#12
florinlib

florinlib

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 17.08.2007
Flacul si wavul nu sunt chiar o prostie...comprimarea exista insa practic nu au pierderi de calitate - lossless.
Daca vrea mai multe detalii tehnice AICI

#13
cosminel_4u

cosminel_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.07.2007
din start, "comprimare" inseamna pierderea calitatii... Oricum, nici unul din formaturile digitale nu se poate compara cu cel direct analogic (CDA -cd track), oricare ar fi el....

#14
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,521
  • Înscris: 08.12.2006
La wav comprimarea nu există :)
La flac da, există, însă nu cu pierdere de calitate, nu este comprimare în genul mp3-ului.
Pe de altă parte cda e și el un format digital, nu analogic, și informația audio e identică cu wav-ul 16/44100. Și există formate digitale de o acuratețe superioară cd-ului audio sau wav-ului 16bit/44100Hz :)
De fapt nu există formate analogice în accepțiunea celor digitale, eventual "formatele" mono/stereo sau diferența între diversele medii de înregistrare/stocare.

#15
cosminel_4u

cosminel_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.07.2007

 antinari, on Jan 26 2009, 02:18, said:

La wav comprimarea nu există :)
La flac da, există, însă nu cu pierdere de calitate, nu este comprimare în genul mp3-ului.
Pe de altă parte cda e și el un format digital, nu analogic, și informația audio e identică cu wav-ul 16/44100. Și există formate digitale de o acuratețe superioară cd-ului audio sau wav-ului 16bit/44100Hz :)
De fapt nu există formate analogice în accepțiunea celor digitale, eventual "formatele" mono/stereo sau diferența între diversele medii de înregistrare/stocare.


Daca o sa spun prostii, atunci te rog sa-mi dai ceva materiale sa citesc si eu pentru a ma lumina, dar din putinele mele cunostinte CDA e un format "analogic", in sensul ca sunetul e inregistrat pe cd exact prin modul in care erau inregistrate si discurile vinil, bine inteles cu laser aici ne mai fiind vorba de "frecari". Acum m-am exprimat in cel mai rudimentar mod posibil, bine inteles ca modalitatile nu se aseamana, dar am facut acea analogie ca sa va fac sa intelegeti la ce ma refer. Ca sunt ele recunoscute de pc drept 16/441, e alta poveste. Dar un simplu cdplayer nu are nevoie de un DAC sau de cine stie c procesor pentru transformare analogica, laserul citeste "urcasurile si coborasurile" inregistrate pe cd, transformand diferentele in impulsuri electrice, mai exact semnal audio. Acum bine inteles ca depinde si de cum au fost inregistrate. Exemplu, daca pui un MP3 pe CDA, nu rezolvi nimic, calitatea va fi aceeasi ca a mp3-ului anterior. Nu spun povesti si nu am visat nimic aseara. SUnt chestii care m-au interesat si le-am citit. Plus ca orice semnal electric (general vorbind) isi pierde "calitatile" daca sufera mai multe transformari (analog *pentru ca asa iese din studio* in digital si apoi iar analog). Nu o sa auziti voi semnal digital mai fidel ca cel analog de la cap la coada (sursa, amp, driver).

Offtopic (cu scuzele de rigoare) : Am tot auzit spunandu-se ca muzica souround e acum cea mai cea si chestii de genu. Eu sincer (probabil tot din lipsa de cunostinte), consider asta o mare porcarie. Fratilor, majoritatea muzici inregistrata in studio e stereo si apoi aruncata paralel in N canale ca sa de-a impresia de spatialitate. Ok si care mai e efectul, un amalgam de sunete care vin din toate partile. Bine nu spun ca nu sunt si melodii inregistrate cu grija si direct sourround in mai multe reprize., dar, rare

#16
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Trackurile de pe CD audio sunt fisiere wav. Wav cu parametrii Fs=44.1kHz si 16 biti/esantion.
Doar ca in sistemul respectiv de fisiere al CD audio (CDFS) nu au nume sau terminatie ca pe HDD-ul PC. Scrierea unui CD audio se face prin copierea wav-urilor de pe HDD, fara nici o modificare.
Un pas in plus fata de CD este formatul HDCD (aparut in 1995, 4000 de titluri) care pe CD-uri normale "inmagazineaza" date cu Fs=44.1kHz si echivalentul a 20-24biti/esantion. Aceste discuri pot fi redate si in CD playere normale cu o oarecare comprimare a dinamicii (unii jura ca se aude mai bine) dar sunt CD/DVD playere care decodeaza nativ acest format. In prezent (din 2000) licenta este detinuta de Microsoft si WMP are decodare incorporata HDCD (merge numai pe placi de sunet capabile sa redea 24biti).

Formatul DVD-A este constituit din cateva metode de inregistrare digitala, care culmineaza prin inregistrarea a 5.1 canale audio, cu Fs=96kHz si 24 biti/esantion sau 2 canale (stereo) cu Fs=192kHz si 24 biti/esantion.

SACD nu mai marunteste semnalul audio in biti paraleli (ca la wav) ci aplica o codare/decodare delta/sigma pe 1 bit (numita DSD) la 2.8224 MHz - exact 64 de ori Fs de la CD audio. Din ce am ascultat eu, mi se pare cel mai apropiat de semnalul analogic de pe LP-urile de calitate, doar ca zgomotul de fond lipseste cu desavarsire.

FLAC sunt rezultate prin comprimarea fisierelor wav similara cu formatele .zip sau .rar pentru fisiere de date. Totul este acolo, dar scris intr-un mod mai "inteligent".
mp3-urile sunt comprimate in plus si cu eliminare de informatie - informatia care se condidera neesentiala perceptiei umane este eliminata.
Redarea de fisiere audio de pe HDD nu este la fel de stabila ca de pe un CD-player/DVD-player dedicat, calitatea nefiind aceeasi nici chiar daca asculti FLAC sau Wav extras de pe un CD.


Muzica surround... Se cheama asta muzica NATIVA surround nu mizeriile upsampled de la stereo la 5.1.
Muzica in studio este inregistrata pe multiple piste (16-24, acum digitale toate la 96kHz sau 192kHz), ulterior un inginer de sunet impreuna cu baietii din banda mixeaza aceste canale intr-un produs surround - initial a fost format quadrofonic 4.0 acum este 5.0 su 5.1... Rezultatul se scrie pe un format de inalta definitie - 5 canale la 96kHz si 24 biti. Se observa ca nu se face nici o modificare de reesantionare sau cu una extrem de usor de facut de la 192 la 96 (divizare simpla cu 2).
Dupa care (sau simultan) se mai face o remixare si pentru formatul 2.0 (stereo). Acest mix se scrie pe format CD 2 canale la 44.1 kHz si 16 biti. Deci se va trece printr-o masina de reesantionare de la 96 la 44.1 (nu este simplu, ca nu sunt numere cu divizor simplu) o decimare de la 24 biti la 16 biti si o ingramadire a pistelor mai mare cu reducere a nivelelor pentru a nu se depasi 0 dB (alte pierdere de calitate).
Orice individ cu putine reflexe matematice observa ca aceeasi cantitate de informatie audio este scrisa mult mai inghesuit si mai amestecata pe CD  2.0 decat pe formatele 5.1.

Toate trupele mari au avut inregistrari surround inca din anii '70 dar tehnic era prea scump si calitatea nu era chiar atat de buna. Acum, in era digitala, sunetul surround este la fel de scump de inregistrat ca cel stereo. Este un pic mai scump echipamantul de auditie, dar nicidecum cat de scump era unul quadro in 70-80. Benzile analogice multicanal originale sunt de multe ori remixate surround in prezenta membrilor trupelor pentru a le da o noua viata.
Cine nu a ascultat niciodata muzica surround NATIVA nu stie ce este si arunca cu pareri de genul strugurii sunt acrii... Personal cumpar numai discuri inalta definitie surround (DVDA sau SACD).
Mai nou formatul BD (bluray) permite inregistrari audio HiDef, dar nu prea au aparut titluri (cateva exceptii).
PS: Mai exista si inregistrari DTS surround (un fel de mp3 surround si pe steroizi). Este un bun inceput pentru cei ce vor sa experimenteze si este chiar ok la volume moderate de auditie... dar calitatea adevarata este in DVDA si SACD.

Edited by SuperDuper, 26 January 2009 - 04:21.


#17
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,521
  • Înscris: 08.12.2006
Îmi pare rău că trebui să-ți spun asta, dar e total greșit, chiar din punctul de plecare.
O să mă exprim și eu tot la modul rudimentar
1. cd-urile (audio sau nu) "de firmă" nu se ard cu laserul, ci se inscripționează prin presare (în fine, asta e mai puțin important), însă cam asta ar fi singura analogie cu vinilul, în afara faptului că și cd-ul și vinilul sunt rotunde. CD playerul, la fel ca și cd rom-ul de la calculator, vede sau nu vede "găurile" și le interpretează drept 0 sau 1. Diferența dintre un astfel de "cititor" mai bun sau mai puțin bun e dată în mare măsură de sistemul de corectare a erorilor (ceva de genul aici e posibil să fie 0 sau 1, cum îl citesc?). Pentru orice informație audio inscripționată pe cd este nevoie de un dac (și aici intervine calitatea obiectului respectiv), indiferent de playerul care redă acel cd. Plus că mai există și componenta analogică de după dac, care poate face diferența între două playere cu sistem optic și dac identice
2. materiale sunt suficiente pe net, caută despre PCM (pulse code modulation) și despre standardul red book, pentru început
3. Sunt deja multe studiouri unde se înregistrează în digital, pe adaturi sau direct în calculator. Chiar dacă înregistrarea se face la 24bit/96kHz, să zicem, exportul  final se dă în 16/44,1 PCM WAV dacă materialul e destinat inscripționării pe audio cd, pentru că acel wav se va scrie bit pe bit pe cd, practic identic, diferă doar formatul de fișier, deci nu se mai face nici o conversie de către softul de inscripționare. De aceea winampul îți vede cd-ul audio la 16/44,1.
4. Despre fidelitatea sistemului pur analog versus hibrid digital/analog e mai mult de discutat, simpla calitate de pur analogic sau hibrid analogic/digital (pentru că pur digital nu am auzit să existe) nu spune nimic.

Re off topic. Există înregistrări surround de la mama lor, și nu brand new, ci chiar din timpuri mai vechi (de fapt au fost trase inițial în quadrofonie). Mai există muzică electronică surround din naștere :)  Presupun că din lipsă de cunoștințe consideri muzica surround o mare porcărie. Nu poți băga în aceeași găleată un mp3 stereo "upgradat" la surround (indiferent de ce matrice e implicată în "promovarea" asta) și surroundul nativ de la mama lui.

PS Jesus, iar sunt avocatul surroundului...  :frust:  :roflmaofast:

Edited by antinari, 26 January 2009 - 04:04.


#18
SA-HE75

SA-HE75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.04.2006

 SuperDuper, on Jan 26 2009, 01:52, said:

Trackurile de pe CD audio sunt fisiere wav. Wav cu parametrii Fs=44.1kHz si 16 biti/esantion.

Complet si total GRESIT.

Trackurile audio cd pe CD NU SUNT WAV-uri!

Iar prima explicatie este ca in 1980 cand a fost lansata prima versiune de "Red Book" (carte tehnica) pt. cd-ul audio, sistemul de fisiere WAV, care este compatibil cu windows, machintosh si ulterior ate sisteme de operare nici nu exista.

Singura legatura intre wav si CD audio este ca ambele sunt codificate in PCM.
Wav este un format de fisiere de date care este facut pt a fi utilizat de un computer si nu poate fi "inteles" de cd playere.

Pt a scrie fisiere wav pe un CD Audio deci Audio Nu CD de date, este nevoie ca fisierul sa fie stripuit de "headere" care inseamna codul sursa ce este folosit pt encodarea fisierului in format wav, iar ceea ce ramane, adica data bruta PCM este scrisa/arsa/presata direct pe CD ca trackuri sau piste separate. Toate acestea nu beneficiaza de sistemul informatic de protectie a datelor CRC sau care o mai fii, din simplul motiv ca atunci cand CD-ul audio a fost creat acest sistem informatic nu exista.

Exista cumva windows in 1980?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate