Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

pune banii sa munceasca pentru tine

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
147 replies to this topic

#37
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postradu_z, on Jan 23 2009, 09:34, said:

Nu ti-am cerut nimic pe PM. Tu ai cerut detalii si eu ti-am dat exemplu concret.
Unde merg banii? Pai daca nu ai inteles din ce detalii ti-am dat, atunci....
Eu ti-am cerut detalii public pe forum, iar in PM-ul trimis din proprie initiativa tot nu ai raspuns la ce am intrebat. 12 randuri in care explici o prostie de garantie notariala, si ceri din nou contactare pentru mai multe detalii.

Esti infractor de profesie? Numai astia ambaleaza rahatul asa de dulce si rastalmacesc asa frumos.

E foame de bani baieti. Am citit recent ca FBI a facut a angajare masiva de personal. Probabil pentru vremurile ce o sa vie.

Edited by don_dannielo, 23 January 2009 - 09:43.


#38
radu_z

radu_z

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 22.01.2009

View Postkappa_man84, on Jan 23 2009, 09:38, said:

Da' zi serifule: unde dracu' intra banii aia? Scrie aici, nu pe PM, sa vada toata lumea cum muncesc banii cu ajutorul tau. :huh:

Banii ajung la persoane care au nevoie de ei pt proiectele care le desfasoara si platesc pentru asta.
Daca curiozitatea vreti sa o satisfaceti, va recomand literatura de specialitate.
Sau ca sa nu ziceti ca sunt rau si va iau de sus si sa nu simt ca pierd timpul degeaba va recomand o carte: "Cine mi-a luat banii"
de un autor american de nationalitate japoneza. Poate daca o cititi ve-ti intelege....

#39
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postradu_z, on Jan 23 2009, 09:44, said:

Banii ajung la persoane care au nevoie de ei pt proiectele care le desfasoara si platesc pentru asta.
Deci nu ajung la tine? Ce persoane? Ce proiecte?

View Postradu_z, on Jan 23 2009, 09:44, said:

Daca curiozitatea vreti sa o satisfaceti, va recomand literatura de specialitate.
Sau ca sa nu ziceti ca sunt rau si va iau de sus si sa nu simt ca pierd timpul degeaba va recomand o carte: "Cine mi-a luat banii"
de un autor american de nationalitate japoneza. Poate daca o cititi ve-ti intelege....
Vezi ca scrie o noua carte: http://conspiracyoftherich.com
O citesti live in timp ce o scrie.

Edited by don_dannielo, 23 January 2009 - 09:49.


#40
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Dispari bai de aici cu profitul tau real de 12-20%.

Cu ce garantezi?

Vino cu exemple concrete nu cu barbologie. Semnezi vreun contract ceva?

Da detalii, ca toti suntem interesati.

Si subscriu la ce a zis radumiki: parca esti papagal, repeti acelasi post de n-ºpe mii de ori. :ciocan:

#41
radu_z

radu_z

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 22.01.2009

View Postdon_dannielo, on Jan 23 2009, 09:46, said:

Vezi ca scrie o noua carte: http://conspiracyoftherich.com
O citesti live in timp ce o scrie.

Bonjour :)

Pai daca stiti de nenea, si credeti ce zice el, ar trebui sa ii citi si alte carti ale lui pt ca zice si explica niste chestii foarte interesante.
Pe de alta parte tine doar de putina logica si elementare cunostinte despre economie:
Ce lipseste de pe piata acum? (Banii, sau asa suntem directionati sa credem)
Daca creste cererea pentru ei, ce se intampla cu potentialul lor ca produs (creste, produc mai mult)
Cine are cash acum, ce poate face? (sa-i plaseze in randamente cat mai mari si mai bune)

Si nenea pe care l-ai pomenit, intr-una dintre carti pomeneste despre investitorul inteligent care nu investeste fara garantii.
De aici discutia detaliata despre ipoteci si garantii din PM.
Iar daca ai o garantie in valoare dubla, orice s-ar intampla, cine castiga? (cel cu cash)
Se pare ca discutam alte limbi.

P.S. Tot nenea cu pricine "esplica" cum se imbulzesc oamenii la supermarketuri cand se anunta reduceri la lucruri si obiecte care
sunt lipsite sau pierd din valoare in timp, iar cand se anunta reduceri la proprietati si active fug de le scapara calcaiele sa nu cumva sa piarda.
El a facut tocmai contrariul, de asta este cine este si a ajuns cine a ajuns.
P.S.2 Se numeste inteligenta financiara... cine are urechi sa auda si cine are creier sa priceapa.

#42
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostC.F.S., on Jan 23 2009, 09:49, said:

Vino cu exemple concrete nu cu barbologie. Semnezi vreun contract ceva?
Da semnezi, dar contractele vor avea valoare zero in caz de insolvabilitate.

Un amic a pierdut 100.000 dolari intr-o situatie asemanatoare. Si a fost doar un imprumut catre un alt amic, nu investitie cu 20% pe an. I s-a garantat cu o benzinarie. Contract, notariat tot ce trebuie. Cand a vazut ca nu si-i mai primeste, a incercat executare silita. Dar ce sa mai executi cand benzinaria ajunsese falimentara, iar furnizorii care au declansat falimentul trebuiau platiti primii?

Edited by don_dannielo, 23 January 2009 - 10:05.


#43
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007

View Postradu_z, on Jan 23 2009, 09:34, said:

Vezi tu... intotdeauna in lume exista cei care fac lucrurile sa se intample si chibitii de pe margine
care stiu ei mai bine cum sta treaba, cum ar trebui facuta, cum ar face ei... si nu fac niciodata nimic pt ca sunt chibiti. (daca nu au facut ei nici nu ii cred pe altii in stare)
In timpul asta, cei care fac sa se intample lucrurile, fac ceea ce altora li se pare imposibil si culeg roadele.
Cam acelasi lucru ce s-a intamplat si cu imobiliarele. Cei care au stiut anumite lucruri, le-au facut si in timpul asta chibitii
stiau ei mai bine cum sta treaba, cum ar trebui facuta, cum ar face ei... si nu au facut niciodata nimic pt ca sunt chibiti.
Dupa care, invidia, lacomia, prostia, gandul insuportabil ca ei nu castiga,etc pt cei care au reusit i-a impins sa faca si ei. Iar acum platesc ca fraierii la banci: rate mai mari,
dobanzi mai mari, cursuri eur-ron mai mari etc.
Iti suna cumva cunoscut? :)
P.S. Nu vreau sa par interesant sau superior pt cei care nu inteleg despre ce vb, insa eu stiu ca, daca nu inteleg ceva, tac, ascult, intreb pertinent
si incerc sa invat daca se poate.
ce autocaracterizare frumoasa :wub:

#44
radu_z

radu_z

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 22.01.2009

View Postdon_dannielo, on Jan 23 2009, 10:02, said:

Da semnezi, dar contractele vor avea valoare zero in caz de insolvabilitate.

Un amic a pierdut 100.000 dolari intr-o situatie asemanatoare. I s-a garantat cu o benzinarie. Contract, notariat tot ce trebuie. Cand a vazut ca nu si-i mai primeste, a incercat executare silita. Dar ce sa mai executi cand benzinaria ajunsese falimentara, iar furnizorii care au declansat falimentul trebuiau platiti primii?

Eu nu vorbesc de garantii afaceri, ci bunuri imobile sau mobile.
Sau vrei sa insinuezi (sa te gandesti) ca anul acesta cade piata imobiliara cu 100.%?
Si daca, revin la ex. din P.M. , ai in garantie un imobil de 40.000, si il executi, il scoti pe piata cu 25.000
nu il poti vinde?
Daca il inchiriezi, nu ai cumparat ceva la jumatate de pret si iti produce venit pasiv?
Intreb si eu asa....

View Post>ficus, on Jan 23 2009, 10:04, said:

ce autocaracterizare frumoasa :wub:

Ai dreptate. Ma autocaracterizeza.
Daca nu inteleg ceva, tac, ascult, intreb pertinent nu ma bag in discutie fara sa stiu despre ce e vb.
Multumesc pentru apreciere ;)

#45
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postradu_z, on Jan 23 2009, 10:00, said:

Bonjour :)

Pai daca stiti de nenea, si credeti ce zice el, ar trebui sa ii citi si alte carti ale lui pt ca zice si explica niste chestii foarte interesante.
Pe de alta parte tine doar de putina logica si elementare cunostinte despre economie:
Ce lipseste de pe piata acum? (Banii, sau asa suntem directionati sa credem)
Daca creste cererea pentru ei, ce se intampla cu potentialul lor ca produs (creste, produc mai mult)
Cine are cash acum, ce poate face? (sa-i plaseze in randamente cat mai mari si mai bune)

Si nenea pe care l-ai pomenit, intr-una dintre carti pomeneste despre investitorul inteligent care nu investeste fara garantii.
De aici discutia detaliata despre ipoteci si garantii din PM.
Iar daca ai o garantie in valoare dubla, orice s-ar intampla, cine castiga? (cel cu cash)
Se pare ca discutam alte limbi.

P.S. Tot nenea cu pricine "esplica" cum se imbulzesc oamenii la supermarketuri cand se anunta reduceri la lucruri si obiecte care
sunt lipsite sau pierd din valoare in timp, iar cand se anunta reduceri la proprietati si active fug de le scapara calcaiele sa nu cumva sa piarda.
El a facut tocmai contrariul, de asta este cine este si a ajuns cine a ajuns.
P.S.2 Se numeste inteligenta financiara... cine are urechi sa auda si cine are creier sa priceapa.
Citez din noua carte:

"Don't diversify. Take control of your money and focus your investments. If things get bad, I can control de ups and downs of my investments. The key is taking control rather making investments that you have no control over."

Cum ar veni, idolul tau ne zice sa nu investim in afacerea ta. Care nu se stie a cui e de fapt, vad ca pomenesti de alte persoane implicate. E un fel de mafie or smth?

Edited by don_dannielo, 23 January 2009 - 10:19.


#46
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007

View Postdon_dannielo, on Jan 23 2009, 10:02, said:

Da semnezi, dar contractele vor avea valoare zero in caz de insolvabilitate.

Un amic a pierdut 100.000 dolari intr-o situatie asemanatoare. Si a fost doar un imprumut catre un alt amic, nu investitie cu 20% pe an. I s-a garantat cu o benzinarie. Contract, notariat tot ce trebuie. Cand a vazut ca nu si-i mai primeste, a incercat executare silita. Dar ce sa mai executi cand benzinaria ajunsese falimentara, iar furnizorii care au declansat falimentul trebuiau platiti primii?

Sa il lasam sa spuna ce contract semnam, poate are un apartament pe care il pune garantie pentru banii mei, caz in care interesul meu este imens. Altfel... :death:

Hai bai nene, radu_z - lasa dra*ului caterinca si raspunde la intrebari.

:ciocan: :ciocan: :ciocan: :ciocan:

Edited by C.F.S., 23 January 2009 - 10:21.


#47
radu_z

radu_z

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 22.01.2009

View Postdon_dannielo, on Jan 23 2009, 10:17, said:

Citez din noua carte:

"If things get bad, I can control de ups and downs of my investments. The key is taking control rather making investments that you have no control over."

Cum ar veni, idolul tau ne zice sa nu investim in afacerea ta. Care nu se stie a cui e de fapt, vad ca pomenesti de alte persoane implicate.

Pai tu ce intelegi prin control?
Eu inteleg prin control ca indiferent ce s-ar intampla am de castigat.
Pot sa mai citez pe cineva si spiritele se vor incinge mai tare, ca ma compar cu el sau ceva.
Doar invat de le ei.
"Indiferent daca bursa cade sau creste eu castig" (citat aprox.) Warren Bufet.
In ceea ce ti-am prezentat pana acum si chiar mai sus putin, tocmai ti-am zis ca, daca lucrurile merg rau tot castigi.
Asta inseamna control, nu sa fie lucruri facute de mine,doar cu sentimentul de control sau sa fie pe numele meu si eu defapt sa nu stiu ce e de facut
din lipsa de experienta, cunostinte, dominat de sentimente.

#48
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postradu_z, on Jan 23 2009, 10:25, said:

Pai tu ce intelegi prin control?
Sa inteleg UNDE duci banii? Si sa-mi folosesc creierul sa pricep daca de acolo se pot scoate realist 20+% pe an? Si daca e legal? Cine stie, poate esti camatar care incaseaza 100% pe luna imprumutand banii mei altora, caz in care nu ma intereseaza chiar daca imi vad aia 20% garantat.

You know, chestii simple care se puteau mentiona din primul sau al doilea post, dar care nu se zic nici dupa 3 pagini.

Edited by don_dannielo, 23 January 2009 - 10:33.


#49
radu_z

radu_z

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 22.01.2009

View PostC.F.S., on Jan 23 2009, 10:20, said:

Sa il lasam sa spuna ce contract semnam, poate are un apartament pe care il pune garantie pentru banii mei, caz in care interesul meu este imens. Altfel... :death:

Hai bai nene, radu_z - lasa dra*ului caterinca si raspunde la intrebari.

:ciocan: :ciocan: :ciocan: :ciocan:

La ce contract te referi mai exact?
Repet: investitia este garantata ipotecar (imobiliar/mobiliar) la valoare dubla a investitiei.
Daca nu ar fi asa care ar fi protectia?

View Postdon_dannielo, on Jan 23 2009, 10:29, said:

Sa inteleg UNDE duci banii? Si sa-mi folosesc creierul sa pricep daca de acolo se pot scoate realist 20+% pe an? Si daca e legal? Cine stie, poate esti camatar care incaseaza 100% pe luna imprumutand banii mei altora, caz in care nu ma intereseaza.

You know, chestii simple care se puteau mentiona din primul sau al doilea post, dar care nu se zic nici dupa 3 pagini.

Pai tocmai aici e partea frumoasa.
Hai sa ma intelegi.
Tu vrei sa stii daca, unde ajung banii si daca iti poate aduce acel profit de 20%.
Si daca nu poate?
Omule esti acoperit 200% indiferent ce.
Omul va putea (despre cine stiu eu) si daca nu poate nu trebuie sa stii tu cum sa-i conduci business-ul ca sa iti faci profit.
Oricum faci!

Doar o neintelegere a tutturor factorilor discutati aici te-ar face sa spui ca nu ai control si nu faci profit. :)

#50
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
Deci bagati jdemii de euro in ceva ( aveti incredere, nu va sfiiti, totu' e garantat de un nick de pe forum ), ca sigur o sa scoateti 20% pe an. Cocaina, prostituate, ficati de gasca, ce va intereseaza? Profitul e asigurat! :death:

Eu nu inteleg de ce nu inchide nimeni imbecilitatea asta de topic? :huh: :deadtongue:

#51
radu_z

radu_z

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 22.01.2009

View Postdon_dannielo, on Jan 23 2009, 10:29, said:

Sa inteleg UNDE duci banii? Si sa-mi folosesc creierul sa pricep daca de acolo se pot scoate realist 20+% pe an? Si daca e legal? Cine stie, poate esti camatar care incaseaza 100% pe luna imprumutand banii mei altora, caz in care nu ma intereseaza chiar daca imi vad aia 20% garantat.

You know, chestii simple care se puteau mentiona din primul sau al doilea post, dar care nu se zic nici dupa 3 pagini.


1.Vreau sa-mi zici concret cati camatari cunosti tu care stau pe forumuri? LOL
2. Sunt obisnuit cu astfel de replici. Nenea pe care mi l-ai dat exemplu mai devreme spune cateva lucruri legat de reactia oamenilor.
Citat aprox.: "Faptul ca tu nu poti sa faci anumite lucruri, nu inseamna ca nimeni nu le poate face. Daca tie ti se pare ca este ilegal, nu inseamna ca si este. Faci mai multi bani afara decat "inauntru"."
Sau iti mai dau un citat. Eleanor Roosvelt: "Fa cea ce iti zice inima sa faci pentru ca indiferent ce vei face vei fi criticat. Daca nu faci vei fi criticat, daca faci vei fi criticat."

#52
dcg

dcg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,154
  • Înscris: 22.11.2003

View Postradu_z, on Jan 23 2009, 09:44, said:

Poate daca o cititi ve-ti intelege....

V-om intelege ca si analfabetii recomanda carti ;)

#53
radu_z

radu_z

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 22.01.2009
[quote name='kappa_man84' post='5873553' date='Jan 23 2009, 10:40']Deci bagati jdemii de euro in ceva ( aveti incredere, nu va sfiiti, totu' e garantat de un nick de pe forum ), ca sigur o sa scoateti 20% pe an. Cocaina, prostituate, ficati de gasca, ce va intereseaza? Profitul e asigurat! :death:

Eu nu inteleg de ce nu inchide nimeni imbecilitatea asta de topic? :huh: :deadtongue:[/quote]


Repet: Nu vorbesc despre nimic ilegal!!!

Daca stiti doar oameni care castiga foarte multi bani facand ilegalitati, nu e problema mea.
Mintea voastra este cea care trebui sa va discteze ce sa faceti sau ce sa ganditi.
In timp ce unii cotcodacesc in jurul cotetului despre legalitati, ilegalitati veridicitati etc., altii produc si fac venit pasiv.

5 sunt factorii care influenteaza creierul uman in momentul in care gandeste despre un subiect emotional cum sunt banii:
1. Frica (daca se intampla ceva si pierd);
2. Scepticismul (Daca nu ii adevarat, nu cred ca..., vorbeste asa numai)
3. Lenea (nu ma documentez eu acuma ca am altceva de facut si maine oricum gasesc iarasi fraierul pe forum :) )
4. Obiceiurile proaste (tin de educatia prin care am fost invatati sa privim lumea)
5. Aroganta ( nu stie asta despre ce vorbeste, stiu eu cum se face mai bine, e un nimeni si se da mare etc)

ALEGETI!

[quote name='dcg' date='Jan 23 2009, 10:48' post='5873592']
V-om intelege ca si analfabetii recomanda carti ;)

Cum se scrie corect FALIT sau SCLAV?
Pentru ca ai nevoie sa stii cand lasi mostenirea copiilor.
Ai gasit si tu o gresala in 3 pagini de comentarii....

#54
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View Postradu_z, on Jan 23 2009, 10:54, said:

In timp ce unii cotcodacesc in jurul cotetului despre legalitati, ilegalitati veridicitati etc., altii produc si fac venit pasiv.

In timp ce altii cotcodacesc despre venituri din activitati misterioase :scared: altii cotcodacesc in timp ce banii lor se reproduc prin banci cu dobanzi maricele in vremurile astea. Mult mai sigur asa.  :rolleyes:

P.S.: da, cu dobanda aproximativ cat profitul pe care il promiti tu... ^_^

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate