Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

genius, logitech sau altec ?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
@cosminel_4u, kosmin90, N.i.c.e_B.o.y.
inainte de a scrie ca un bass corect e ala care-ti infunda urechile  :thumbdown: , ascultati odata basul produs de un sistem (cu sau fara subwoofer) intr-o camera amenajata, cu basstraps corect amplasate
read this
Bass-ul de la un concert in aer liber de exemplu, coboara mai jos decat orice sub gen Z2300. Ala de ce nu infunda urechile? ;)
Presiune sonora are orice incinta acustica, dar eu nu de aia vorbeam

Edited by motanu44, 19 January 2009 - 23:28.


#20
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007

View Postmotanu44, on Jan 19 2009, 23:17, said:

@cosminel_4u, kosmin90, N.i.c.e_B.o.y.
inainte de a scrie ca un bass corect e ala care-ti infunda urechile  :thumbdown: ,


Nu stiu unde am zis eu sau altcineva ca  bassul corect e ala care-ti infunda urechile.....eu am dat exemplu o melodie la care z-2300 coboara foarte jos si practic iti infunda urechile datorita presiunii acustice...doar ATAT!
Normal ca exista si bass de ala bum bum cum sunt de exemplu la concertele in aer liber dar eu nu vorbeam de ala.

Data viitoare citeste mai cu atentie.

Edited by kosmin90, 20 January 2009 - 00:00.


#21
cosminel_4u

cosminel_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.07.2007

View Postmotanu44, on Jan 19 2009, 23:17, said:

@cosminel_4u, kosmin90, N.i.c.e_B.o.y.
inainte de a scrie ca un bass corect e ala care-ti infunda urechile  :thumbdown: , ascultati odata basul produs de un sistem (cu sau fara subwoofer) intr-o camera amenajata, cu basstraps corect amplasate
read this
Bass-ul de la un concert in aer liber de exemplu, coboara mai jos decat orice sub gen Z2300. Ala de ce nu infunda urechile? ;)
Presiune sonora are orice incinta acustica, dar eu nu de aia vorbeam


Nu a spus nimeni ca basul corect e ala care-ti infunda urechile, doar iti explicam ca redarea sunetului depinde de mediul in care e amplasat boxa.

Si intr-una din camerele cu basstrraps si cu amplasamente corecte, sunetul tot de mediu depinde.
Pune tu o boxa de concert sub birou si o sa vezi ca-ti infunda si mintile =)); Si boxele de concert, se aud cum se aud, din cauza mediul in care sunt amplasate. Poti sa ai o instalatie foarte puternica si sa observi ca nu se aude destul de tare la un concert in camp, fata de aceeasi instalatie montata in centrul orasului.

Nici tu nu sti ce scri si mai mult de atat ce sustii, macar ai putea sa nu te incapatanezi si sa analizezi problemele inainte de a vorbi, ca sincer spui baliverne pe care nici tu nu le crezi.

Nu pot sa-ti deschid eu acum mintea si sa te fac sa intelegi sum stau putin treburile si poate daca asi putea, nu asi face-o. (pana la urma toti ne-am chinuit sa invatam din necazurile altora :P)

Pentru curiozitatea ta, stiu c inseamna boxe de concert si studio, pentru ca am lucrat cu amandoua, dar asta e o alta poveste. Iar tu compari aparaturi din arii total diferite (si sunt sigur ca nici macar nu realizezi chestia asta).

Basul nu are o "definitie" stricta: "asa trebuie sa se auda bassul"! Ceea ce numim noi bass, se refera la sunetele de joasa fregventa, cu aproximatie plecand de la 40hz (in cazul sistemelor audio home). Nu exista bariere perfect delimitate matematic intre Bass, Medii si Inalte, denumirile acestea sunt doar orientative.

#22
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Eu zic sa va linistiti
Deja suntem offtopic rau de tot

Domnu' cosminel_4u, cu voia dvs se poate sa "scriti" un pic mai ingrijit? Si mai politicos? Ar da bine forum-ului softpedia sa aratam ca suntem si bine-crescuti si stim sa scriem.
Se vede ca nu ai inteles nimic din articolul respectiv... Sau poate in aroganta ta nici nu l-ai citit.
Despre raspunsul acustic al unei incaperi si puncte de reflexie ai auzit ? ;)
Ia binevoieste si citeste-l dumneata pe tot... ca eu nu la presiunea sonora ma refer aici.


kosmin90, te invit cu mare placere cu z2300-le in cauza pe la mine, ascultam si cu basstraps si fara si ai sa vezi diferentele intre bass-ul care bubuie si iti infunda urechile, si cel care nu. Pe ce melodie vrei tu. :P

#23
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,521
  • Înscris: 08.12.2006

View Postmotanu44, on Jan 20 2009, 01:29, said:

Eu zic sa va linistiti
Deja suntem offtopic rau de tot
Nu chiar, atâta timp cât discuția e constructivă și civilizată, nu e off topic. E dezvoltare a subiectului :)

View Postmotanu44, on Jan 20 2009, 01:29, said:

Domnu' cosminel_4u, cu voia dvs se poate sa "scriti" un pic mai ingrijit? Si mai politicos? Ar da bine forum-ului softpedia sa aratam ca suntem si bine-crescuti si stim sa scriem.
Cam asta vreau și eu să spun... regula e "Combate postul, nu userul". Contrariul poate genera warn și alte chestii mai puțin plăcute.

Ca să fiu și eu on topic cât de cât, am ascultat un Z5500. În opinia mea e bun pentru orice altceva decât muzică. Nu pot însă să spun că nu dă impresia de putere :)

#24
cosminel_4u

cosminel_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.07.2007

View Postmotanu44, on Jan 20 2009, 01:29, said:

Eu zic sa va linistiti
Deja suntem offtopic rau de tot

Domnu' cosminel_4u, cu voia dvs se poate sa "scriti" un pic mai ingrijit? Si mai politicos? Ar da bine forum-ului softpedia sa aratam ca suntem si bine-crescuti si stim sa scriem.
Se vede ca nu ai inteles nimic din articolul respectiv... Sau poate in aroganta ta nici nu l-ai citit.
Despre raspunsul acustic al unei incaperi si puncte de reflexie ai auzit ? ;)
Ia binevoieste si citeste-l dumneata pe tot... ca eu nu la presiunea sonora ma refer aici.


kosmin90, te invit cu mare placere cu z2300-le in cauza pe la mine, ascultam si cu basstraps si fara si ai sa vezi diferentele intre bass-ul care bubuie si iti infunda urechile, si cel care nu. Pe ce melodie vrei tu. :P


Se vede ca tu ai citi foarte atent ce am scris eu. Nici nu am pomenit de presiunea sonora. Daca atitudinea mea te-a deranjat, imi cer scuze (tot respectul pentru softpedia). Dar daca nu ai cu ce sa raspunzi la o astfel de atitudine, nu arunca moneda pe scris, si altele. Tu ma trimiti pe mine sa citesc, cand tu habar nu ai ce spui. Fi mai atent la ceea ce sriu altii si nu mai adopta o atitudine aroganta. Nu te-a luat nimeni in deradere, ci doar ti-am dat cateva explicatii, tocmai ca spuneai prostii si erai foarte convins de ele. Dar vad ca in loc sa analizezi mai bine, te incapatanezi sa ai tu ultimul cuvant. Daca asta conteaza pentru tine si nu subiectul discutiei in sine (in care nu e rusinos sa recunosti ca nu sti anumite lucruri - doar pentru asta ne batem tastaturile aici-), atunci eu ma retrag si voi evita sa ma mai adresez direct tie.

Scuze pentru offtopic, dar tu ai fost cel care a inceput sa vorbeasca pe langa subiect, am incercat doar sa te corectam.

#25
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Eu te cred ca stii ca "redarea sunetului depinde de mediul in care e amplasat boxa", dar cred ca tocmai TU nu ai inteles prea bine acest lucru... ;)

"Nu pot sa-ti deschid eu acum mintea si sa te fac sa intelegi sum stau putin treburile si poate daca asi putea, nu asi face-o"
Sunt eu mai binevoitor si fac acest lucru pentru tine:

In orice camera, in functie de dimensiuni, exista anumite frecvente la care undele sonore se reflecta din pereti si se suprapun in antifaza, creand undele stationare, asa-numitul "muddy bass", acel bas care bubuie, vuieste si care infunda urechile si il auzim mult mai tare decat ar trebui. Aceste frecvente, intr-o camera obisnuita de apartament de bloc se situeaza intre cca 30-120hz. Atunci cand difuzorul care le reda (subwoofer-ul sau woofer-ul dintr-o incinta pe mai multe cai) este asezat intr-un punct ce este zona de maxim de presiune pentru o anumita frecventa, acesta va stimula unda stationara corespunzatoare si ca urmare in camera vor aparea locuri in care frecventa respectiva se va auzi mai tare si locuri in care se va auzi mai incet, creand denivelari mari de pana la 20db in raspunsul in frecventa al unei incaperi neoptimizate acustic. In punctul in care se aude mai tare creeaza cum am spus senzatia de urechi infundate si pe termen lung poate cauza si dureri de cap, adica exact fenomenul de care se plange (sau cu care se lauda ?) kosmin90. Este evident ca la el in camera se creeaza unde stationare pe una din frecventele ce reprezinta notele din gama in care e cantata melodia stimabilului Akon. La mine se creeaza unde stationare care apar undeva pe plaja de frecvente 65-70hz (urechiometric, ca n-am masurat cu microfonul, din pozitia de ascultare). Criteriul "urechiometric" este exact senzatia de urechi infundate de care vorbesc, senzatie perceputa generand un sine wave de la 150hz la 30hz si ascultand pe ce frecventa "se aud" undele stationare.Am incercat sa rezolv neajunsul asta asezand pentru inceput boxele in pozitii care undele stationare specifice camerei sa fie minime pentru pozitia de ascultare (ideal era pentru toata camera, dar practic vorbind este nerealist).
Apoi am pus basstraps pe colturi (momentan pana la jumatate, luna cealalta pana sus - deh, bugetul 'coane Fanica :) ), ceea ce a dus la o imbunatatire semnificativa si audibila chiar si pentru neinitiati. Problema nu s-a rezolvat astfel complet, au mai ramas neacoperite punctele de reflexie primara (testul cu oglinda!), dar acest compromis sunt dispus sa-l fac si sa nu le mai pun, din motive estetice :P

Sper ca "balivernele" mai sus ti-au suplimentat cat de cat cunostintele pe care le detii in materie de incinte acustice (si nu pun la indoiala acest lucru). Insa nimeni nu s-a nascut invatat, printre care nici tu ;) Te rog lasa aroganta la o parte, si mai citeste odata ceea ce am incercat sa zic de la bun inceput despre ce greseste kosmin90 cand lauda basul sub-ului de la Z2300 in camera lui. Acum ai inteles sper ca nu la presiune sonora ma refeream, ci la reflexia undelor din pereti.
Ai zis bine "orice incinta acustica ai lua tu in considerare sa sti ca depinde 99% de prezenta aerului si a obstacolelor din jur (in cazul nostru, pereti, mobila, etc) pentru a produce sunet.", dar ce incercasem eu de la bun inceput a fost sa subliniez ca nu intotdeauna sunetul care ajunge la urechile noastre reflectat de pereti si mobila, este acelasi cu cel emis de difuzor, in cazul nostru cel de la subul lui kosmin90, si poate ajunge amplificat de camera de auditie, creand impresia de "bas mortal", dar incorect.

Sugerez sa incheiem subiectul asta, sau sa-l mutam intr-un topic dedicat "Amenajarea camerei de auditie". Nu de alta, dar nu stiu cat de mult ii vine in ajutor lui emanuelb sa ia decizia "genius, logitech sau altec ?" :lol:

LE: se vede ca postam in acelasi timp - mea culpa, nu tu ai pomenit de presiune sonora, ci N.i.c.e_B.o.y.. Il invit pe aceasta cale sa citeasca cele de mai sus, dorind astfel sa lamuresc subiectul la care ma referisem de la bun inceput.

Edited by motanu44, 20 January 2009 - 02:54.


#26
cosminel_4u

cosminel_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.07.2007
Desi am spus ca o sa evit sa ma mai adresez direct tie, explicatii stiintifice  putem sa copiem fiecare din materiale de pe internet, sau tot felul de articole explicative si sa postam pe forum. Eu vroiam sa vad ce ai inteles tu, dar se vede ca nimic si continui doar sa te dai mare. (plus ca acest "copy-paste" pe care l-ai facut tu, te contrazice 90% cu ce spuneai in primele postari)

PS: Vrei sa-ti spun si de unde ai luat acele cuvinte? :P Serios acum, poate ca ar fi cazul sa incetam cum ai spus si tu si poate am avea mai multe de castigat unul de la celalalt daca nu ne-am mai impunge :D

Tu ce sistem ai acasa? Si daca ma poti ajuta cu niste sfaturi referitoare la boxe. Eu tocmai ce mi-am vandut z-ul meu si vreau sa ma apropii cat de cat de hi-fi. Desi am lucrat cu destule tipuri de boxe, cum am mai spus, am si eu golurile mele si acum cand a venit vorba de mine, chiar nu stiu ce sa-mi iau. A-si vrea ceva standfloor dar nu "turnulete"  ci ceva in genul la pioneercs-7070 (ma refer ca si forma:D) http://www.be-loud.r...ioneer/CS-7070/  (pe acestea le-am auzit si am fost foarte dezamagit:()

Daca se poate si cu aerisirea bass-reflex in fata si un woofer de macar 20cm (8") pe ele, ar fi ideal. astept sugestiile voastre.

#27
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,521
  • Înscris: 08.12.2006
Teoria e egal cu 0 când intervine subiectivitatea. Tocmai de aceea este recomandabil să asculți unul sau mai multe sisteme/boxe înainte de a lua o decizie. Pur și simplu, de multe ori e chestie de gusturi.

PS Undele staționare chiar există :)

PS2 Undeva mai jos, pe la generalități, e o rubrică H2H (head to head)  :P

#28
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

View Postantinari, on Jan 21 2009, 01:30, said:

PS2 Undeva mai jos, pe la generalități, e o rubrică H2H (head to head)  :P
:lol: nu stiam ca exista asa ceva
vad ca inca e 'virgina' rubrica...  :lol:
Shall we? :boxing:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate