Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...
 

genius, logitech sau altec ?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
emanuelb

emanuelb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 03.12.2008
Salut, as dori sa achizitionez un sistem 5.1, si as avea nevoie de niste sfaturi, pt ca nu prea ma pricep.
- sistemul vreau sa il conectez la dvd player (am 2 - ambele au iesiri rca ros-alb, audio coaxial, optic, iar unul are si 6 mufe special pt 5.1)
- ma intereseaza in special pt filme - as vrea ca si filmele 2.0 s se auda prin toate 6 boxele (chiar daca nu e surround)
- camera e de 3,5 m pe 4,3 m
M-am oprit la 3 variante, si nu sunt sigur care merita cel mai mult:
- genius :  http://www.ultrapro....xe/box150ge065/
-  logitech g51 - http://altex.ro/cata...amp;itemId=2228
- altec lansing fx5051 - http://mediagalaxy.r...amp;itemId=2681

Despre genius am auzit ca ar fi cea mai slaba firma din cele 3, dar arata foarte fain si e cel mai ieftin. Logitech-ul mi s-a mai spus ca e bun, dar nu reproduce prea bine inaltele, si se aude cam infundat (bass-ul). Altec mi s-a spus ca se aude cel mai clar, dar rms -ul e mult inferior logitech-ului, si pretul e mai piperat.
  M-ar interesa opinia unor persoane care se pricep, eventual care au asemenea sisteme: ce parere au ,care s-ar merita cel mai mult ?
        Multumesc

ps: daca e vreo problema cu linkurile, le sterg (le-am dat doar pt exemplificare)

Edited by emanuelb, 18 January 2009 - 13:58.


#2
bogdan23vl

bogdan23vl

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 96
  • Înscris: 06.12.2008

 emanuelb, on Jan 18 2009, 12:56, said:

Salut, as dori sa achizitionez un sistem 5.1, si as avea nevoie de niste sfaturi, pt ca nu prea ma pricep.
- sistemul vreau sa il conectez la dvd player (am 2 - ambele au iesiri rca ros-alb, audio coaxial, optic, iar unul are si 6 mufe special pt 5.1)
- ma intereseaza in special pt filme - as vrea ca si filmele 2.0 s se auda prin toate 6 boxele (chiar daca nu e surround)
- camera e de 3,5 m pe 4,3 m
M-am oprit la 3 variante, si nu sunt sigur care merita cel mai mult:
- genius :  http://www.ultrapro....xe/box150ge065/
-  logitech g51 - http://altex.ro/cata...amp;itemId=2228
- altec lansing fx5051 - http://mediagalaxy.r...amp;itemId=2681

Despre genius am auzit ca ar fi cea mai slaba firma din cele 3, dar arata foarte fain si e cel mai ieftin. Logitech-ul mi s-a mai spus ca e bun, dar nu reproduce prea bine inaltele, si se aude cam infundat (bass-ul). Altec mi s-a spus ca se aude cel mai clar, dar rms -ul e mult inferior logitech-ului, si pretul e mai piperat.
  M-ar interesa opinia unor persoane care se pricep, eventual care au asemenea sisteme: ce parere au ,care s-ar merita cel mai mult ?
        Multumesc

ps: daca e vreo problema cu linkurile, le sterg (le-am dat doar pt exemplificare)



Genius 5.1 am avut eu nu are nici pe departe 150 W si se aude prost numai bubuiala si claritate deloc , logitecu nu are nici el 155 W cat spun ei la caracteristici dar se aude mult mai bine fata de genius , genius e firma de tastaturi nu de sunet :)  ... citeste mai multe pe forumuri de specialitate sa vezi cam cati bani trebuie sa dai pentru un 100 - 200 W REALI , altec lasing sunt bune au o claritate mare ... In principiu ai de ales intre logitec si altec lasing acum ramne la aprecierea ta ! Depinde ce vrei bubuiala sau claritate :)

#3
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007
Eu as opta pentru FX5051. Pentru o camera de aprox. 20mp cei 60-70 W RMS sunt arhisuficienti iar subwooferul este o bijuterie! Pentru filme, in mod deosebit, acolo unde ai nevoie de putere pe canalul LFE, Altec-ul consider ca este superior celorlalte doua modele. FX-ul se comporta foarte bine si in auditie muzicala low-budget. Toate cele 3 sisteme (daca nu ma insel) au un mod fake-surround din sursa mono/stereo, asa ca te poti baza pe auditie ”multicanal” :) pe oricare dintre ele. Daca DVD player-ul cu iesire analogica 5.1 ”stie” Dolby Prologic pe iesirea respectiva, poti folosi functia asta in loc de fake-surround-ul din sistem.
Logi-ul respectiv este si el destul de potent cand vine vorba de a acoperi o camera de 15-20mp insa FX-ul castiga teren la capitolul bass si liniaritate. Daca ai posibilitatea de a asculta cele doua(trei) sisteme inainte de a le cumpara, ti-ar fi de ajutor.

#4
emanuelb

emanuelb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 03.12.2008
deci se confirma ca altec-ul merita cel mia mult.
multumesc mult, baieti.  :)  Am sa testez logitech-ul si altec-ul. daca mai exista opinii, le primesc cu placere :rolleyes:

#5
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
Ciudat...eu am auzit ca tocmai altec-ul sta prost la bass.....daca nu stiai in general se zice ca logitech au un bass prea puternic si inalte si medii slabe dar asta e total neadevarat caci cu o placa de sunet buna se rezolva totul. ;)

Cel mai bine este sa asculti ambele sisteme,altec si logitech,ca sa-ti faci o parere si sa alegi ce-ti place tie. :) (eventual cauta pe google pareri despre ambele sisteme daca vrei detalii).

Edited by kosmin90, 18 January 2009 - 19:28.


#6
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

 kosmin90, on Jan 18 2009, 19:05, said:

daca nu stiai in general se zice ca logitech au un bass prea puternic si inalte si medii slabe dar asta e total neadevarat caci cu o placa de sunet buna se rezolva totul. ;)

Cel mai bine este sa asculti ambele sisteme,altec si logitech,ca sa-ti faci o parere si sa alegi ce-ti place tie. :) (eventual cauta pe google pareri despre ambele sisteme daca vrei detalii).

Multumesc pentru luminare...
Intuiesc ca ai Logitech prin casa, nu? :)
Eu mi-am spus parerea, ca om ce am ascultat atat Logitech cat si A/L. Sub-ul de compresie din A/L suna mai bine, cel putin pentru urechile mele. Este izobaric, asadar poate dezvolta (in teorie) un SPL de doua ori mai mari decat volumul real al incintei. Bass-ul mi se pare mult mai profund si mai conturat decat la Logitech. Deasemenea, cred ca, coboara lejer sub 37-40hz, lucru pe care nu-l pot spune si despre Logitech. Si nu, nu am nici Logitech nici A/L prin casa.

daca nu stiai, ceea ce "se spune" despre sisteme audio consumer, mai ales in comparatii de genul Logi vs. A/L vs. Genius etc., reprezinta, in mare parte, "orgoliul" umflat al posesorilor de astfel de sisteme. Ma astept ca un posesor de A/L sa laude Altec-ul si sa spuna despre Logitech ca sunt mai slabe, la fel cum ma astept si la contrariu.

Repet, daca poti asculta cele 3 sisteme, alegerea va fi mai usoara :)

#7
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
logitech au un sunet prost, cu multe "goluri" de frecventa(zic eu ca lipsesc mai mult de jumate din octavele audibile) si cu abateri fff mari de la liniaritate. mai ales pe bass.
nici altec nu e prea breaz dar nici bass de 1-2 note nu are sau diferente asa mari dintre bass medii si inalte.

#8
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007

 hubbabub1601, on Jan 18 2009, 21:07, said:

Multumesc pentru luminare...
Intuiesc ca ai Logitech prin casa, nu? :)
Eu mi-am spus parerea, ca om ce am ascultat atat Logitech cat si A/L. Sub-ul de compresie din A/L suna mai bine, cel putin pentru urechile mele. Este izobaric, asadar poate dezvolta (in teorie) un SPL de doua ori mai mari decat volumul real al incintei. Bass-ul mi se pare mult mai profund si mai conturat decat la Logitech. Deasemenea, cred ca, coboara lejer sub 37-40hz, lucru pe care nu-l pot spune si despre Logitech. Si nu, nu am nici Logitech nici A/L prin casa.

Chiar daca am logitech(se vede si in semnatura) asta nu inseamna ca imi laud sistemul....nu stiu unde ai vazut tu ca mi-am laudat sistemul sau firma logitech.Persoanele pe care le cunosc eu si-au achizitionat sisteme audio logitech exact pentru bass,pentru ca sunt recunoscute pentru bassul lor puternic.


Eu detin z-2300(si te rog eu nu o lua ca pe o lauda)...si in combinatie cu audigy1,versiunea premium,conectori auriti.....are un bass de te indoaie,ia ca exemplu melodia akon-i wanna love you... nu pot sa ajung la jumate din volum la sistem cu bass maxim(volum din win 75% si din winamp 50%) caci nu mai auzi nimic,ti se infunda urechile.,hainele joaca pe tine,asta bass care coboara mult...

"Sub-ul de compresie din A/L suna mai bine, cel putin pentru urechile mele"  Exact...ce suna bine pentru tine nu e valabil si pentru mine,nu toti avem aceasi ureche.

Cum am spus-o si in primul post al meu...iti recomand sa le asculti pe ambele,sa-ti faci o idee,caci parerile sunt impartite...numai tu poti sa-ti dai seama ce-ti place.

O seara buna.

Edited by kosmin90, 18 January 2009 - 22:56.


#9
cosminel_4u

cosminel_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.07.2007
Intr-adevar z2300 e un sistem caruia nu prea ai ce sa-i critici. Sunetul nu prezinta goluri, e doar efectul produs de subdimensionarea satelitilor pe langa subwoofer (si asta e singurul lui defect). Satelitii sunt prea mici si prea slabi ca putere pentru a acoperi sunetul subwooferului si mai ales pentru a suporta semnalul generat de amplificator. Nu spun ca ajung in distorsiuni, atentie, spun doar ca tinut mai mult timp la volum mare, acestia se incalzesc si in final se ard.
     Am avut sistemul asta timp de doi ani pana acum doua zile. Foarte multumit, si daca cineva are sa-i reproseze ceva in privinta bassului, atunci e nebun sau nu la auzit (scuzati jignirea, dar...).
        E singurl sistem din clasa 2.1 cu certificare THX si cu putere asa mare. Plus ca wooferul de 8" (20cm) se ridica cu mult peste toate sistemele cu chichinete de woofere de 16cm(gen clasicul Genius 5.1) sau mai mici. Compresia e realizata excelent iar diametrul mare a membranei ajuta mult la acest lucru. E impresionant ce poate face subwooferul acela. Plus ca nu exista probleme de distorsiuni, oricat de tare lai da, sau de supraincalzire daca il ti la o petrecere sau ceva. E construit sanatos.

kosmin90.  Nu cred ca reglajul de bass la maxim te ajuta prea mult. Eu cat l-am avut, basul a stat numai la jumatate, dupa aceasta jumatate, in afara de putina infundatura si vibratii cat cuprinde nu-ti mai ofera mare lucru, plus ca nu e sanatos pentru nici un subwoofer sa fie fortat in asa hal. Mai bine il lasi la jumate si mai ridici din volum (sfatul meu). :D

#10
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007

 cosminel_4u, on Jan 18 2009, 23:02, said:

kosmin90.  Nu cred ca reglajul de bass la maxim te ajuta prea mult. Eu cat l-am avut, basul a stat numai la jumatate, dupa aceasta jumatate, in afara de putina infundatura si vibratii cat cuprinde nu-ti mai ofera mare lucru, plus ca nu e sanatos pentru nici un subwoofer sa fie fortat in asa hal. Mai bine il lasi la jumate si mai ridici din volum (sfatul meu). :D

Stai linistit...ca nici eu nu-l tin la bass maxim(doar cand vreau sa mai disper vecinii cu melodii de bass :drac:) caci ma ia cu dureri de cap..e extrem de puternic.De fortat nu l-am fortat mult niciodata...l-am folosit moderat,pentru o camera de apartament e mult prea puternic.

#11
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

 kosmin90, on Jan 18 2009, 22:41, said:

un bass de te indoaie,ia ca exemplu melodia akon-i wanna love you... nu pot sa ajung la jumate din volum la sistem cu bass maxim(volum din win 75% si din winamp 50%) caci nu mai auzi nimic,ti se infunda urechile.,hainele joaca pe tine

 kosmin90, on Jan 18 2009, 23:08, said:

ma ia cu dureri de cap..e extrem de puternic.
Daca iti infunda urechile inseamna ca aia e frecventa care-ti rezoneaza in camera ... ala nu e nici pe departe basul sub-ului, ci impresia pe care ti-o creeaza camera. Mai ales ca ai zis ca nu mai auzi nimic, adica acopera melodia, te doare capul si hainele joaca pe tine. Sa ghicesc - zbarnaie si biroul ?
Ia uita-te la spectrum analyzer, apare doar pe o plaja mica de frecvente (la mine 65-70hz intr-o camera de 17mp). Eu daca pun boxele (MM880) pe scaune ceva, dispare bubuiala si senzatia de  urechi infundate si bum-bum, iar biroul nu mai vibreaza, ca atunci cand le tin pe podea.
Sau poti sa generezi din SoundForge (de ex) un sine wave de la 130hz la 30hz sa zicem, si vezi ca numai intr-un loc anume iti infunda urechile.
Sau muta sub-ul in alta camera - va mai suna la fel akon-i wanna love you?

Sorry ca sunt cam offtopic, dar ce vreau eu sa zic e ca daca tie ti se pare un bas mortal la Z2300 pe akon-i wanna love you, altii nu vor avea acelasi bas pe care il lauzi tu... E mare parte o impresie pe care o lasa camera. Poate alt posesor de Z2300 pune mel respectiva si spune "la mine nu imi infunda urechile melodia asta". Ala nu e un bas curat, ci unul bubuit si amplificat de camera.
Dar ... gusturile nu e discuta. Unora asa le place, altii incearca sa scape de el :P

#12
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007
@kosmin - sunt perfect de acord cu tine, am ascultat un Z2300 si, intr-adevar, intr-o camera obisnuita de 20-25mp, bass-ul este pronuntat. chiar exagerat. Asta este avantajul difuzorului mare si a portului de bass reglat pe o frecventa de ~40hz ce dezvolta foarte puternic armonice. Mie nu-mi place genul asta de bass tocmai pentru ca acopera "fortat" o plaja de frecvente ce satelitii nu o pot asigura, altfel spus, de la 80hz in sus nu "auzi" decat subwooferul iar frecventele joase, 30-50hz sunt,practic, acoperite de frecventele rezonante. Am mai discutat cu oameni ce-mi spuneau acelasi lucru, cum ca prefera genul asta de bass in defavoarea unuia mai.. punchy, precis si profund, precum cel oferit de o incinta de compresie, chiar si izobarica. Eu nu folosesc subwoofer in sistemul de auditie, ma bazez doar pe o pereche de shelf-uri pe stand-uri (Bose 901 MKVI) conduse de un NADC372. Adevarat, melodia lui Akon nu-mi zboara biroul din loc, insa, cu volumul la 50-60%, egalizator flat, corector de ton flat, aud atat un bas profund cat si vaicarelile rapper-ului respectiv :)

In ultima instanta, alegerea unui setup audio se face dupa o auditie prealabila, eventual comparativa cu alte sisteme din aceeasi gama.
Off: ai avut ceva probleme cu satelitii la Z-ul tau? Citisem ca au prostul obicei de a ceda dupa folosire intensa, la volum mare.

#13
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
motanu44. Daca ala nu e bass atunci ce e?...nu e produs de subwoofer?...adevarat ca nu e bass de ala bum bum ci de ala care vibreaza si inca tare...eu am dat exemplu melodia respectiva unde datorita faptului ca subul coboara foarte mult are o rezonanta mare si apoi tu cum vrei sa sune la fel cand secretul basului cat mai puternic e locul unde il asezi....e normal ca sa sune diferit la altcineva dar tot ai sa ai un bass bun indiferent de locatie datorita subului de la sistem.

"Ala nu e un bas curat, ci unul bubuit si amplificat de camera." imi pare rau dar aici vorbesti in necunostiinta de cauza(si pun pariu ca nu l-ai ascultat)...la mine nu vibreaza biroul si nimic altceva doar usa de la camera doar daca dau tare de tot si camera e destul de mare(subul e tinut langa birou)....deci basul e clar.
Si stai linistit ca la alte melodii si in special la cele in format lossless se aude impecabil pe o placa de sunet buna.

Da...asta e singurul defect la sistem,faptul ca satelitii sunt subdimensionati si la volum mare cu bass mare sunt acoperiti de subwoofer.

"Off: ai avut ceva probleme cu satelitii la Z-ul tau? Citisem ca au prostul obicei de a ceda dupa folosire intensa, la volum mare."  Nu am avut deloc probleme cu satelitii...mult nu lam folosit la volum mare dar chiar si asa nu s-au incalzit deloc,ma gandesc ca lumea care o avut probleme cu el il foloseau si pe o placa de sunet onboard si de aici si problemele.

Edited by kosmin90, 19 January 2009 - 15:21.


#14
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
problema de fiabilitate a satelitilor tine de centrarea proasta a bobinei.
am fost mai de mult cu un prieten sa isi ia o minune dintr-asta si am cautat ceva (de obicei dupa ce il refuzam pe primul nu il mai desfaceau pe al doilea) pana am gasit un sistem cu ambele dif centrate bine si care nu se freaca de putzica aia.

nu recomand sa faceti treaba pt ca nu stiu pe ce e infasurata bobina dar daca ar fi sistemul meu as lubrifia acolo sa nu se mai frece.

#15
N.i.c.e_B.o.y.

N.i.c.e_B.o.y.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 13.08.2007

 motanu44, on Jan 19 2009, 00:14, said:

Daca iti infunda urechile inseamna ca aia e frecventa care-ti rezoneaza in camera ... ala nu e nici pe departe basul sub-ului, ci impresia pe care ti-o creeaza camera. Mai ales ca ai zis ca nu mai auzi nimic, adica acopera melodia, te doare capul si hainele joaca pe tine.
Sorry ca sunt cam offtopic, dar ce vreau eu sa zic e ca daca tie ti se pare un bas mortal la Z2300 pe akon-i wanna love you, altii nu vor avea acelasi bas pe care il lauzi tu... E mare parte o impresie pe care o lasa camera. Poate alt posesor de Z2300 pune mel respectiva si spune "la mine nu imi infunda urechile melodia asta". Ala nu e un bas curat, ci unul bubuit si amplificat de camera.

Si la mine sa intampla la fel la acea melodie  :lol:. "motanu44" de presiune sonora ai auzit? Ori ca stau cu urechea la gaura bassului reflex (la volum foarte mic desigur) ori ca stau in camera (volumul cam la 40%) tot mi se infunda urechile. Asa ca nu camera este devina pentru ca vi se infunda urechile ci presiunea sonora. Am ascultat melodia asta pe Jamo, Jbl cu subwoofer desigur si la fel bassul se auzea ca la Z-2300 iti infunda urechile cand venea parte cu frecventa joasa.

Pentru intiatorului topicului as recomanda Altecul daca il mai gaseste  :)

#16
cosminel_4u

cosminel_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.07.2007

 motanu44, on Jan 19 2009, 00:14, said:

Daca iti infunda urechile inseamna ca aia e frecventa care-ti rezoneaza in camera ... ala nu e nici pe departe basul sub-ului, ci impresia pe care ti-o creeaza camera. Mai ales ca ai zis ca nu mai auzi nimic, adica acopera melodia, te doare capul si hainele joaca pe tine. Sa ghicesc - zbarnaie si biroul ?
Ia uita-te la spectrum analyzer, apare doar pe o plaja mica de frecvente (la mine 65-70hz intr-o camera de 17mp). Eu daca pun boxele (MM880) pe scaune ceva, dispare bubuiala si senzatia de  urechi infundate si bum-bum, iar biroul nu mai vibreaza, ca atunci cand le tin pe podea.
Sau poti sa generezi din SoundForge (de ex) un sine wave de la 130hz la 30hz sa zicem, si vezi ca numai intr-un loc anume iti infunda urechile.
Sau muta sub-ul in alta camera - va mai suna la fel akon-i wanna love you?

Sorry ca sunt cam offtopic, dar ce vreau eu sa zic e ca daca tie ti se pare un bas mortal la Z2300 pe akon-i wanna love you, altii nu vor avea acelasi bas pe care il lauzi tu... E mare parte o impresie pe care o lasa camera. Poate alt posesor de Z2300 pune mel respectiva si spune "la mine nu imi infunda urechile melodia asta". Ala nu e un bas curat, ci unul bubuit si amplificat de camera.
Dar ... gusturile nu e discuta. Unora asa le place, altii incearca sa scape de el :P

Pentru cunostinta ta generala "motanu44", ca se vede ca habar n-ai de acustica, rezonante si tranzmiterea sunetului (si nu o lua ca pe o jignire), un difuzor (orice difuzor) functioneaza pe principiul urmator: Membrana (sistem mecanic), reactioneaza la electromagnetul generat de bobina (ce se afla pe ea) si undele magnetice ale magnetului permanent al difuzorului, producand vibratii (miscari) ale aerului, ce ajung la urechile noastre (se mai numesc si unde sonore - vibratiile aerului) si ne misca timpanele...etc, de aici cred ca pricepi ce se intampla. Ti-am dat cea mai scurta definitie posibila a functionarii unui difuzor ca sa iti dai seama ca tranzmiterea undelor sonore se face numai prin aer (un difuzor in vid, nu se aude -membrana se misca, dar nu are ce sa miste la randul ei, aerul lipseste, iar undele sonore nu exista, legatura dintre urechi si miscarile membranei).

Asa ca orice incinta acustica ai lua tu in considerare sa sti ca depinde 99% de prezenta aerului si a obstacolelor din jur (in cazul nostru, pereti, mobila, etc) pentru a produce sunet.

Daca pentru tine, wooferul z2300 (sau orice boza) e un fals pentru ca nu se aude lafel in fiecare camera, atunci scuza-ma ca-ti spun, dar nu cred ca ar putea cineva sa te faca sa intelegi mare lucru din ce inseamna incintele acustice, prea repede.

Ideea e ca boxele neaparat depind de mediul in care sunt amplasate, oricare ar fi ele.


Pentru ca am avut destul timp z2300 si am si ceva experienta in electronica (nu o luati ca pe o lauda, dar am lucrat mult pe partea de sonorizari si constructie amplificatoare - boxe *am si eu lipsurile mele, stati linistiti, nimeni nu stie tot*), o sa va lamuresc care e problema cu satelitii de z2300.

Nu e vorba cum s-a spus mai sus de frecarea bobinei cu acel con de aluminiu (in nici un caz). Toate difuzoarele au un con, sa stiti, chiar daca nu e asa proeminent ca cel de la logitechuri (acestea mai proeminente au un rol, pentru redarea fregventelor inalte). daca ar exista aceasta frecare, de care s-a pomenit mai sus, oricat de mica ar fi ea, difurile nu ar rezista prea mult timp nici la volum mic si poate ca nici nu s-ar misca membranele la un moment-dat. Membrana unui difuzor e prinsa de un mecanism extrem de fin. In orice caz, nu aici este problema (ca sa nu ma intind prea mult)

Sunetul satelitilor este acoperit de subwoofer si difuzoarele nu rezista la o folosire excesiva doar pentru ca sunt proiectate gresit. sunt mult prea slabe pentru amplificarea din sistem, iar in timp mai indelungat la volum maxim se intampla exact ce este firesc, bobina se supra incalzeste, se topesc izolatiile ei si in final cedeaza, arzandu-se difurile.

Toate sistemele z2300 au problema acesta, multi nu au intalnit-o pentru ca nu le-au folosit excesiv. Daca incercati cu alte boxe de aceesi resitenta electrica (8ohm ) , ce tin mai mult de 40w, problema dispare, iar daca acestea au si un spl ceva mai mare decat al satelitilor si eventual o membrana mai maricica (pentru o compresie mai buna), dispare si problema de acoperire a sunetului subwooferului.
sper ca m-am facut inteles. Sunt explicatii foarte rudimentare, dar nu pot sa scriu nici povesti prea lungi :D (intelegeti voi)

#17
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007
eu am un Altec FX 5021 (ala 2+1) cu un audigy 4 si sunt foarte multumit, chiar nu am nimic de reprosat. Nu am folosit nicodata mai mult de 80 % din volum.
Bineinteles, itzi recomand Altec-ul, ce scrie pe acolo chiar aia poate, in plus este o firma care pe sugmentul asta este una din cele mai bune (calitativ).
Despre Z2300 nu stiu ce sa zic, intre el si FX 5021 a trebuit sa aleg si am ales Altec-ul.
Acum depinde si de camera, daca ai loc si pozitionezi bine satelitii, cred ca un sistem 5+1 itzi ofera mai multe satisfactii decat un 2+1 la aceeasi putere.
Eu merg pe Altec, decizia este a ta ...

#18
cosminel_4u

cosminel_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.07.2007

 mircea21, on Jan 19 2009, 22:35, said:

, cred ca un sistem 5+1 itzi ofera mai multe satisfactii decat un 2+1 la aceeasi putere.

Depinde la ce folosesti sistemul, si mai ales pe muzica un 2.1 clar e mai bun. Plus ca 90% din mp3-uri si alte formaturi de pe pc sunt stereo, iar sistemele 5.1 redau cu un fake pe toate boxele si nu  mai intelegi nimic din efectul stereo. Se aude "tare', e doar o impresie, pentru ca sunetul vine din toate partile. Insa vei fi impresionat cum un 2.1 depaseste la volum si claritate un 2.1.(bineinteles, ma refer la o anumita gama de preturi si produse) :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate