Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!
 La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

windows 10 drivere startup degrad...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Quantum computing / Calculatoare ...

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri
 

Home cinema sau sistem 5.1 ? vreau sfaturi BUNE

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
42 răspunsuri în acest subiect

#37
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.005
  • Înscris: 25.09.2003

 cosminel_4u, on Jan 22 2009, 19:21, said:

Ce era neinregula la Reciver 5.1 , fronuri "solide", rear, center si sub?? :D

Pai la fronturi solide la ce mai trebuie sub? Cu un receiver bun si fronturi solide, ca cele de care ai intrebat intr-un alt topic, ar trebui sa dai peste 300 EUR pe un sub care sa fie macar aproape de performantele pe bas ale fronturilor. Din punctul meu de vedere e redundant daca nu scoti >500 EUR numai pe sub.

#38
bogdan23vl

bogdan23vl

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 96
  • Înscris: 06.12.2008

 cosminel_4u, on Jan 22 2009, 15:21, said:

Eu recent am ajuns la concluzia ca 3000ron investiti intr-un sistem audio, de genul Reciver , frontui ceva mai "solide", rear, center + subwoofer, merita mai mult decat 1000ron intr-un sistem de genul Z5500. Acum referitor la aceste sisteme Home-cinema de care vorbesti tu, sincer am o oarecare retinere. Nu am auzit foarte multe, dar din cate am vazut si auzit, nu-mi inspira nici puteri mari, nici cine stie ce calitate. Chiar le consider slabute si intre orice homecinema si Z5500, referindu-ma la partea de amplificare a-si alege sigur Z-ul. Bine, e adevarat ca un Home-cinema probabil vine si cu o amplificare in DVD-player, ceea ce e un plus (DVD-playerul) si poti si vizualiza filme cu el si etc.

Cum am mai spus, depinde pentru ce ti-l doresti si ce gusturi ai la muzica. Depinde unde vrei sa-l amplasezi, depinde ce vrei sa faci cu el :D

M-am gandit si la partea asta : un receiver si un 4.1 , dar e problema ca 2 boxe le am si sunt bune ... dar sunt pe 4 ohmi si alea de vreau sa le iau sunt pe 8 , merge sa le bag asa pe un receiver? :)

#39
cosminel_4u

cosminel_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 100
  • Înscris: 09.07.2007

 hellrider, on Jan 23 2009, 10:22, said:

Pai la fronturi solide la ce mai trebuie sub? Cu un receiver bun si fronturi solide, ca cele de care ai intrebat intr-un alt topic, ar trebui sa dai peste 300 EUR pe un sub care sa fie macar aproape de performantele pe bas ale fronturilor. Din punctul meu de vedere e redundant daca nu scoti >500 EUR numai pe sub.
  
Poate redundant pentru unii, si la ce mai au nevoie fronturile "solide" de subwoofer, acum depinde de gusturile fiecaruia. Cel ce doreste o accentuare mai mare a sunetelor de joasa fregventa, are nevoie si merita pentru el sa-si puna bani de'oparte si pentru sub. Celui ce nu are astfel de gusturi, probabil ii va fi inutil un sub. Eu am intrebat de multe fronturi, acum nu stiu la care te referi tu. Daca am intrebat de ele, nu inseamna neaparat ca sunt decis sa le si iau. Inca ma hotarasc ce sa iau :D

Iar subul e necesar si merita banii, in functie de muzica pe care o asculta fiecare si gusturile pe care le are. E ceva subiectiv, nimeni nu poate spune atcuiva daca are nevoie de el sau nu. Euu am recomandat sistemul 5.1 complet (respectiv set boxe 5.1 si receiver) ca idee, daca cel ce se hotaraste sa mearga pe varianta propusa de mine, considera ca nu are nevoie de sub sau alte boxe, e alegerea lui. Dar topicul se numeste "recomandari 5.1", deci clar se face referire si la sub :D

 bogdan23vl, on Jan 23 2009, 13:39, said:

M-am gandit si la partea asta : un receiver si un 4.1 , dar e problema ca 2 boxe le am si sunt bune ... dar sunt pe 4 ohmi si alea de vreau sa le iau sunt pe 8 , merge sa le bag asa pe un receiver? :)

Merge daca reciverul accepta la iesiri si 4ohm. Se specifica in detaliile lui, nu stiu ce putere dezvoltata pe 8ohm si alta putere (mai mare) pe 4ohm. Nu cred ca ar fi vreo problema daca 2 canale ar fi la 4ohm si altele 2 la 8ohm.

electric vorbind. muzical, s-ar putea cele pe 4 sa se auda mai tare si sa nu se sincronizeze prea bine cu cele pe 8ohm, dar asta e alta problema. Electric nu ar trebui sa pateasca nimic.

#40
bogdan23vl

bogdan23vl

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 96
  • Înscris: 06.12.2008

 cosminel_4u, on Jan 23 2009, 21:41, said:

Poate redundant pentru unii, si la ce mai au nevoie fronturile "solide" de subwoofer, acum depinde de gusturile fiecaruia. Cel ce doreste o accentuare mai mare a sunetelor de joasa fregventa, are nevoie si merita pentru el sa-si puna bani de'oparte si pentru sub. Celui ce nu are astfel de gusturi, probabil ii va fi inutil un sub. Eu am intrebat de multe fronturi, acum nu stiu la care te referi tu. Daca am intrebat de ele, nu inseamna neaparat ca sunt decis sa le si iau. Inca ma hotarasc ce sa iau :D

Iar subul e necesar si merita banii, in functie de muzica pe care o asculta fiecare si gusturile pe care le are. E ceva subiectiv, nimeni nu poate spune atcuiva daca are nevoie de el sau nu. Euu am recomandat sistemul 5.1 complet (respectiv set boxe 5.1 si receiver) ca idee, daca cel ce se hotaraste sa mearga pe varianta propusa de mine, considera ca nu are nevoie de sub sau alte boxe, e alegerea lui. Dar topicul se numeste "recomandari 5.1", deci clar se face referire si la sub :D



Merge daca reciverul accepta la iesiri si 4ohm. Se specifica in detaliile lui, nu stiu ce putere dezvoltata pe 8ohm si alta putere (mai mare) pe 4ohm. Nu cred ca ar fi vreo problema daca 2 canale ar fi la 4ohm si altele 2 la 8ohm.

electric vorbind. muzical, s-ar putea cele pe 4 sa se auda mai tare si sa nu se sincronizeze prea bine cu cele pe 8ohm, dar asta e alta problema. Electric nu ar trebui sa pateasca nimic.


da cele mai bune sunt alea pe 4 ohm ? se aud mai bine decat cele pe 8 ... alea se aud prea infundat asa ... sau gresesc io ?

#41
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006
Nu are nici o legatura impedanta boxelor cu sunetul redat. Decat prin prisma ca majoritatea amplificatorelor moderne ai distorsiuni minime la 8 ohmi...
Este extrem de recomandat ca impedanta boxelor sa fie "matched" cu cea nominala a amplificatorului/receiverului.

#42
cosminel_4u

cosminel_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 100
  • Înscris: 09.07.2007

 SuperDuper, on Jan 24 2009, 19:00, said:

Nu are nici o legatura impedanta boxelor cu sunetul redat.

Ba cam are, dar la boxele astea noi e insesisabila.

#43
stericuta

stericuta

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 762
  • Înscris: 16.03.2005

 SuperDuper, on Jan 24 2009, 19:00, said:

Este extrem de recomandat ca impedanta boxelor sa fie "matched" cu cea nominala a amplificatorului/receiverului.


Motivul pentru care impedantele trebuie sa fie egale este acela ca in aceste conditii are loc transferul (randamentul) maxim de putere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate