Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta
 The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...
 2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...
 

Home cinema sau sistem 5.1 ? vreau sfaturi BUNE

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
bogdan23vl

bogdan23vl

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 96
  • Înscris: 06.12.2008
As vrea sa imi iau un sistem home cinema sau un sistem 5.1 fara dvd :D , ca sistem home cinema in incanta Home_Cinema_LG_HT502SH  http://domo.ro/Audio...nema_LG_HT502SH ... si ca sistem 5.1 nush ce sa zic ... Astept niste sfaturi. Ce  sistem home cinema e bun , daca e bun LG`u ales de mine sau altele postati linkurile voastre cu alte sisteme  , dar cei care vor sa ma ajute sa fii testat sistemu respectiv sau sa il aiba ... sa vorbeasca in cunostinta de cauza ... nu doar impresii ! :D ...

Astept sugestiile voastre !



Multumesc!

#2
bogdan23vl

bogdan23vl

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 96
  • Înscris: 06.12.2008

 bogdan23vl, on Jan 15 2009, 13:45, said:

As vrea sa imi iau un sistem home cinema sau un sistem 5.1 fara dvd :D , ca sistem home cinema in incanta Home_Cinema_LG_HT502SH  http://domo.ro/Audio...nema_LG_HT502SH ... si ca sistem 5.1 nush ce sa zic ... Astept niste sfaturi. Ce  sistem home cinema e bun , daca e bun LG`u ales de mine sau altele postati linkurile voastre cu alte sisteme  , dar cei care vor sa ma ajute sa fii testat sistemu respectiv sau sa il aiba ... sa vorbeasca in cunostinta de cauza ... nu doar impresii ! :D ...

Astept sugestiile voastre !



Multumesc!


sau despre http://www.sono.ro/h...s-140-1359.html  JBL ce ziceti ? dar intrebare este daca il conectez la calculator are el amplificator ca n-am vazut pic de buton pe el sa ii dai volumu mai tare ... sau trebuie bagat la vreun receiver?

#3
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
am eu LGul ala. l-am luat pt galagie cu garantie. si-si face f bine treaba. se aude tare si fara distorsiuni audibile (nivelul line in-ul calibrat dupa volumul cd-urilor cu mp3) la maxim in ciuda puterii pe hartie relativ mici .
duci o petrecere lejer o petreecere la 3 sferturi din vol.
cred ca are un 30-40w putere totala continua tinand cont ca e amp "digital" deci randament ceva mai bun. consum max 60w.
si pe video e bun. are subtitrare mare si imagine buna. din pacate nu prea-l folosesc pt asa ceva.
il folosesc mai mult pe radio sau pt galagie.
pt filme (99% stereo) folosesc de obicei 2 mm110 si o statie. diferenta imensa.
se aude cat de cat bine si LGul dar trebui dat tare pt a avea detalii (pe muzica cat si pe filme). pe mine ma deranjaza asta pt ca nu vreau sa ascult tot timpul tare.

desi poti sa dai din decodoare sa se auda la toate boxele, are doar intrare stereo deci la jocuri...

Edited by undercoverbrother, 15 January 2009 - 16:22.


#4
bogdan23vl

bogdan23vl

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 96
  • Înscris: 06.12.2008
ms pt ajutor ... are bass ceva subwooferu de la lg sau e acoperit de sateliti  ? eu il iau pt muzica si in special filme ca am mai avut un home cinema dar mai slab si se auzea foarte bine in filme  ....

#5
Ediition

Ediition

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.12.2007
Eu am luat un set de boxe 5.1 Genius sw-hf5.1 5005 e mai sarac dotata fata de5000 (nu are a doua intrare de pc) si un Genius sw-hf5.1 5000,au functii de ac3,decodeaza si filme cu sonor DTS .La capitolul putere mai lasa de dorit . . .
   Si un dvd player vortex divx care reda  sonor  dts de la filme dvd ,la un pret mai acceptabil fata de home cinema de o mie de lei  bani noi.

#6
bogdan23vl

bogdan23vl

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 96
  • Înscris: 06.12.2008

 Ediition, on Jan 17 2009, 19:55, said:

Eu am luat un set de boxe 5.1 Genius sw-hf5.1 5005 e mai sarac dotata fata de5000 (nu are a doua intrare de pc) si un Genius sw-hf5.1 5000,au functii de ac3,decodeaza si filme cu sonor DTS .La capitolul putere mai lasa de dorit . . .
   Si un dvd player vortex divx care reda  sonor  dts de la filme dvd ,la un pret mai acceptabil fata de home cinema de o mie de lei  bani noi.


mmm ... eu am avut un genius 5.1 Sw-hf 5000 si nu prea am fost multumit de el daca il dadeam la maxim avea ceva distorsiuni si plus de asta cand il bagam pe un dvd se auzea mult mai incet decat la Pc . Oricum ms pt sugestie !

#7
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

 bogdan23vl, on Jan 17 2009, 17:55, said:

ms pt ajutor ... are bass ceva subwooferu de la lg sau e acoperit de sateliti  ? eu il iau pt muzica si in special filme ca am mai avut un home cinema dar mai slab si se auzea foarte bine in filme  ....
are. e mare subwoorferul. daca nu-ti ajunge bassul, pui subwooferul intr-un colt. se cam dubleaza intensitatea sunetului.
pai tu vrei sa acoperi satelitii cu bassul?  de ce? :huh:
are o functie care baga bass si in sateliti. doar putin dar e de ajuns.
sunetul cel mai bun si cat de cat echilibrat il are cam de la jumatatea vol pana la peste 3 sferturi (pe cd mp3 sau cu nivelul palcii de sunet calibrat dupa cd mp3). sub un sfert nu prea sunt detalii.

 bogdan23vl, on Jan 18 2009, 14:35, said:

mmm ... eu am avut un genius 5.1 Sw-hf 5000 si nu prea am fost multumit de el daca il dadeam la maxim avea ceva distorsiuni si plus de asta cand il bagam pe un dvd se auzea mult mai incet decat la Pc . Oricum ms pt sugestie !

avea distorsiuni pt ca avea preamplificarea mai puternica sa poti asculta si de la surse cu semnal mai slabe.
maximul era pe la 3 sferturi nu la capatul cursei.

#8
bogdan23vl

bogdan23vl

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 96
  • Înscris: 06.12.2008
[quote name='undercoverbrother' date='Jan 18 2009, 20:46' post='5847832']
are. e mare subwoorferul. daca nu-ti ajunge bassul, pui subwooferul intr-un colt. se cam dubleaza intensitatea sunetului.
pai tu vrei sa acoperi satelitii cu bassul?  de ce? :huh:
are o functie care baga bass si in sateliti. doar putin dar e de ajuns.
sunetul cel mai bun si cat de cat echilibrat il are cam de la jumatatea vol pana la peste 3 sferturi (pe cd mp3 sau cu nivelul palcii de sunet calibrat dupa cd mp3). sub un sfert nu prea sunt detalii.




nu vreau sa acopar sateliti cu bassul , vreau sa fie un raport bun  ! am vazut in specificatii ca are si USB poti vedea filmele direct dupa stick ? :) in final ... daca tu zici ca il ai acasa ... merita sa il cumpar ? :D isi face bani ? sau trebuie sa ma orientez spre altele ?

#9
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,149
  • Înscris: 05.12.2002

 undercoverbrother, on Jan 15 2009, 16:22, said:

are doar intrare stereo deci la jocuri...

Are si intrare optica, pe care merge stero / dolby digital / dts

#10
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
merge. doar ca 99% dintre placile de sunet trimit doar stereo pe digital.

nu am incercat niciodata usb-ul. banuiesc ca merg filmele.

singurul lucru pe care am sa il reprosez este lipsa inaltelor si a detaliilor la volum mic. are o functie care baga inalte doar ca surpriza, baga prea multe.
daca ar fi sa iau altul as lua unul cu sateliti cu 2 cai. la LG nu poti sa-i pui alte boxe pe 2 cai pt ca sunetul este egalizat pt un singur dif si are prea multe inalte pe boxe cu tweeter.
daca era subul mai mic nu ma deranja.

daca asculti tare si nu esti prea pretentios zic eu ca merita.

era sa uit de ceva.
decodoarele de surround alea cu dolbi prologic &co merg pe radio si pe intrarea de linie dar nu merg pe cd sau dvd daca nu are material surround. deci daca vezi filme (din vacanta) codate divx stereo nu poti sa folosesti decodoarele dolbi ci doar pe cele facute de LG.
unul cu 3 functii normal, un fel de loudnes plus un alt fel de loudnes care baga sunet in toate boxele plus putin bass in sateliti.
si mai e un fel de decodor facut de LG care mai baga niste inalte.

astea facute de lg merg si impreuna dar nici unul dintre ele nu merge impreuna cu cele dolbi.

Edited by undercoverbrother, 19 January 2009 - 10:49.


#11
bogdan23vl

bogdan23vl

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 96
  • Înscris: 06.12.2008

 undercoverbrother, on Jan 19 2009, 10:07, said:

merge. doar ca 99% dintre placile de sunet trimit doar stereo pe digital.

nu am incercat niciodata usb-ul. banuiesc ca merg filmele.

singurul lucru pe care am sa il reprosez este lipsa inaltelor si a detaliilor la volum mic. are o functie care baga inalte doar ca surpriza, baga prea multe.
daca ar fi sa iau altul as lua unul cu sateliti cu 2 cai. la LG nu poti sa-i pui alte boxe pe 2 cai pt ca sunetul este egalizat pt un singur dif si are prea multe inalte pe boxe cu tweeter.
daca era subul mai mic nu ma deranja.

daca asculti tare si nu esti prea pretentios zic eu ca merita.

era sa uit de ceva.
decodoarele de surround alea cu dolbi prologic &co merg pe radio si pe intrarea de linie dar nu merg pe cd sau dvd daca nu are material surround. deci daca vezi filme (din vacanta) codate divx stereo nu poti sa folosesti decodoarele dolbi ci doar pe cele facute de LG.
unul cu 3 functii normal, un fel de loudnes plus un alt fel de loudnes care baga sunet in toate boxele plus putin bass in sateliti.
si mai e un fel de decodor facut de LG care mai baga niste inalte.

astea facute de lg merg si impreuna dar nici unul dintre ele nu merge impreuna cu cele dolbi.



ok ... deaia ti-am pus si multe intrebari despre cum se aude ca nu am avut unde sa il aud ... am fost in toate magazinele si nu il aveau si trebuie sa imi dau comanda ... si asta o sa fac ! ca la bani aia cat e pe domo.ro 550 RON nu gasesc altceva mai bun !

#12
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
zic totusi ca ar fi bine sa-l asculti. chiar daca intr-o hala gen altex (unde a fost tot timpul expus) nu se aude ca in casa si chiar daca nu costa o caruta de bani.

succes.

#13
bogdan23vl

bogdan23vl

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 96
  • Înscris: 06.12.2008

 undercoverbrother, on Jan 19 2009, 10:23, said:

zic totusi ca ar fi bine sa-l asculti. chiar daca intr-o hala gen altex (unde a fost tot timpul expus) nu se aude ca in casa si chiar daca nu costa o caruta de bani.

succes.


pai asta e ca nu am unde sa vad cum se aude am cautat in toate magazinele posibile si nu il au , toti mi-au zis ca daca e sa fac comanda ! Daca vedeam cum se aude nu mai intrebam pe forum ... offff

#14
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

 undercoverbrother, on Jan 19 2009, 12:07, said:

merge. doar ca 99% dintre placile de sunet trimit doar stereo pe digital.
Realteku meu onboard scoate dolby digital. La fel și X-fi-ul de la Creative. E drept că decodarea o face receiverul.

#15
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Esti SIGUR? X-Fi de la Creative a capatat numai recent un driver suplimentar (costa 5$) care sa faca codarea jocurilor 5.1 in DolbyDigital. Atentie s-a specificat ca este vorba de jocuri, nu de DVD-urile inregistrate in studio (codate in prealabil deci) cu DolbyDigital!

Mai multe detalii: http://forum.softped...howtopic=366334

Edited by SuperDuper, 20 January 2009 - 05:53.


#16
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

 SuperDuper, on Jan 20 2009, 06:52, said:

Esti SIGUR? X-Fi de la Creative a capatat numai recent un driver suplimentar (costa 5$) care sa faca codarea jocurilor 5.1 in DolbyDigital. Atentie s-a specificat ca este vorba de jocuri, nu de DVD-urile inregistrate in studio (codate in prealabil deci) cu DolbyDigital!

Mai multe detalii: http://forum.softped...howtopic=366334
Acum, sincer să fiu, sunt destul de sigur că am spus tîmpenii mai devreme. Na, dacă nu mă joc... :(

#17
bogdan23vl

bogdan23vl

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 96
  • Înscris: 06.12.2008
JBL ESC-360 ce ziceti de sistemu asta ??? cam ciudat costa 12 milioane si are si putere slaba ... Slaba fata de logitech z5500 bine ca si logitechu am inteles ca subwooferu nu are 188 de W ci are 60 reali , am citit aici pe forum zicea cineva ca la testat cu scule profesionale , ma intreb daca JBL`u asta are Watti astia pe bune ... ! Ast Rasp

#18
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Depinde ce intelegi prin W reali... Nici unul din sistemele audio pt PC nu are data puterea (W) "reala".

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate