Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

Harman Kardon HKTS 2

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
JBL are si boxe bune, dar seria northridge nu este printre ele... sunt dedicate unui alt gen de cumparatori :)
Acum vezi ce insemna sa te uiti dupa boxe bune... din pacate este greu sa obtii ce vrei, mai ales daca esti constrans de bani.
Pana la urma trebuie sa faci un compromis :)

Edited by SuperDuper, 20 January 2009 - 05:44.


#38
cosminel_4u

cosminel_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.07.2007
Da, cred ca ai dreptate, numai ca nu a-si vrea sa dau bani pe boxe, doar de dragul de a nu fi din clasa multimedia si de a fi in clasa hi-fi, si ele sa se auda mai prost decat un sistem de pc. Poate ca exagerez acum comparandu-le cu asa ceva, dar sincer, chiar am fost dezamagit de cum se auzeau. Nu m-au incantat nici macar o secunda. Si nu stiu ce sa fac.

Nu a-si vrea boxe in formatul "turnulet" neaparat si mai ales a-si vrea sa le evit pe cele ce nu sunt standfloor. Mi-as dori boxe in formatul celor Pioneer cs-7070 (standfloor dar nu turnulet:D), daca e posibil, cum am spus si mai sus, cu aerisirea bass-reflex in fata. Vreau macar cate un woofer de 20cm (8") pe ele, pentru ca sunt de parere ca o compresie buna se castiga cu o membrana mai mare (e o chestie personala)

Chiar nu stie nimeni alte modele de boxe in acest format? :(

#39
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

 cosminel_4u, on Jan 20 2009, 14:09, said:

Vreau macar cate un woofer de 20cm (8") pe ele, pentru ca sunt de parere ca o compresie buna se castiga cu o membrana mai mare (e o chestie personala)


Din pacate, pana nu scapi de preconceptia asta cu diametrul driverului de bas, cam greu sa gasesti ceva la 2000 ron. Ti-as recomanda spre auditie (musai auditie inainte, s-ar putea sa nu iti placa, sunt putin altfel) o pereche de standfloor care din pacate nu mai lasa loc in buget si pt altceva (cu putina negociere s-ar putea sa primesti si surround-uri asortate in banii aia dar nu bag mana in foc).

Vezi http://www.aoy.ro/pr...9...at=0&page=3 , eu am dat MM880 ca sa mi le iau pe astea.

#40
cosminel_4u

cosminel_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.07.2007
nu am auzit nici m880 si nici pe acestea, dar dupa cum am mai spus nu prea imi plac standfloor de genul "turnulete". Tocmai pentru acesta ma bat cu capul de nenea google sa-mi gaseasca boxe in formatul clasic (gen pioneer sc-7070) http://www.be-loud.r...ioneer/CS-7070/  Chiar si mai scumpe, nu conteaza (desi va rog sa nu exagerati :P ). Daca puteti sa ma ajutati cu niste modele, asi fi recunoscator. Eventual si niste magazine din Bucuresti unde asi putea sa testez :D si alte tipuri de boxe, turnulete sau nu :D.

#41
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

 cosminel_4u, on Jan 20 2009, 14:38, said:

nu am auzit nici m880 si nici pe acestea, dar dupa cum am mai spus nu prea imi plac standfloor de genul "turnulete". Tocmai pentru acesta ma bat cu capul de nenea google sa-mi gaseasca boxe in formatul clasic (gen pioneer sc-7070) http://www.be-loud.r...ioneer/CS-7070/ Chiar si mai scumpe, nu conteaza (desi va rog sa nu exagerati  ). Daca puteti sa ma ajutati cu niste modele, asi fi recunoscator. Eventual si niste magazine din Bucuresti unde asi putea sa testez  si alte tipuri de boxe, turnulete sau nu .


Din pacate forma asta de incinta a cam fost abandonata de ceva ani. Din modele curente nu imi vine in minte decat Tannoy din seria Prestige si Dimension dar din pacate nu mai e importat oficial in RO si costa cat o masina buna. Ar mai fi Dali Concept 8 sau 10, KEF seriile ce incep cu iQ si ajungem la B&W care deja depasesc de 3 ori bugetul.

Edited by hellrider, 20 January 2009 - 15:01.


#42
cosminel_4u

cosminel_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.07.2007
M-as multumi si cu modele mai vechi de forma aceasta, chiar daca nu se mai fabrica acum. Poate gasesc ceva la mana a-2a sau mai stiu eu. Ideea e ca nu am prea mare habar ce sa caut. si cum Jbl-urile alea m-au dezamagit atat de tare si erau 1700ron nu mai stiu la ce sa ma uit. Chiar nu mai gasesti nimic calumea pana in 2000ron??

referitor la dimensiunea difuzoarelor, poate ca nu e cea mai buna conceptie, dar raman la parerea ca mult mai bine se aude un difuzor cu membrana mai mare, cel putin la low-frequency. Stiu ca si un dif mai mic se aude bine avantajat de incinta si filtre, dar tot mai mare este compresia la un dif maricel. nu? :D

#43
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Acum poate ca ce vrei tu sa auzi nu este ceea ce TREBUIE sa se auda. Adica creierul se adapteaza la folosirea indelungata a unor sisteme proaste, incat l aauzirea unui sistem care suna asa cum trebuie ti se va parea ca suna oribil.
Am o banuiala ca iti place basul puternic si accentuat... gen pet muzica house, hip-hop sau alte asemenea. Ceea ce personal dezagreez total si deci sfaturile mele s-ar putea sa nu se potriveasca cu ce vrei tu sa auzi.
Eu nu folosesc subwooferul decat in filme si numai pentru canalul de LFE, altii baga si basii din canalele front in sub (pe langa faptul ca au boxe full pe front)... chestii de gusturi.

#44
cosminel_4u

cosminel_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.07.2007

 SuperDuper, on Jan 20 2009, 17:19, said:

Acum poate ca ce vrei tu sa auzi nu este ceea ce TREBUIE sa se auda. Adica creierul se adapteaza la folosirea indelungata a unor sisteme proaste, incat l aauzirea unui sistem care suna asa cum trebuie ti se va parea ca suna oribil.
Am o banuiala ca iti place basul puternic si accentuat... gen pet muzica house


Da intr-adevar imi place bassul accentuat si coborat cat mai mult in fregventa, cat mai profund si in acelas timp cald, completat de niste medii care sa nu pacane si ceva inalte care sa-ti mangaie urechile, nu sa ti le faca sa tiuie :D

Din ce am auzit eu pana acum, wooferele parca nici nu erau acolo, se miscau degeaba, mediile pacaneau de nu mai intelegeai nimic iar inaltele  sunau de parca ai fi zgariat o tabla cu unghiile.

Referitor la bass stiu ca multi mi-ati raspunde cu "ia-ti si un subwoofer si ai rezolvat problema", numai ca eu sunt de parere ca niste boxe bune ar putea sa diminueze total lipsa unui subwoofer.

Superduper, tu ce sistem ai? Astept inca sugetii referitoare la boxe... :(

#45
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Eu am un receiver digital Harman Kardon si niste boxe acolo... pe front am 2 Klipsch RB-61. Inca le mai "rodez", sunt noi. Pe center am un center din alea specializate Sony (este util in filme, mai putin in muzica, nu ma agit sa iau unul mai bun) si pe surround am 2 boxe mai vechi Technics pe 3 cai. In plan sunt inca 2 Klipsch, cand o mai creste contul in banca...
Versiunile floorstanding erau mai scumpe si nici nu prea aveam loc pe peretele ala sa le pun. Se auzeau insa si mai si...
Am si un subwoofer Sony (ieftin, nu sunt innebunit dupa sub-uri), setat sa redea numai canalul LFE (atat in filme cat si in muzica).

Edited by SuperDuper, 20 January 2009 - 18:35.


#46
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Cred ca banuiesc cam ce cauti. Din pacate genul aala de boxe second sunt forjate rau. Incearca pe okazii sau pe aici pe la publicitate si pe pe forumul hi-fi.ro.
Ca idee AICI, de aici te descurci sa mai cauti

Sau ai putea incerca o auditie de CerWin Vega.

#47
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Subscriu la sugestia cu Cerwin Vega. Personal nu le agreez, dar au intr-adever un bass puternic. Am mai zis, chestie de gust...

#48
cosminel_4u

cosminel_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.07.2007

 SuperDuper, on Jan 20 2009, 18:45, said:

Subscriu la sugestia cu Cerwin Vega. Personal nu le agreez, dar au intr-adever un bass puternic. Am mai zis, chestie de gust...

Mersi.Mai vazusem pe situri CerWin Vega si nu stiam ce sa cred despre ele. Nu mai auzisem de firma aceasta si....
Par ok. Mi-au placut si Boxe Revox Atrium B MKII http://www.okazii.ro...er-yamaha-.html . Daca ati putea sa-mi spuneti unde asi putea gasi noi. Multumesc.

#49
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Din pacate boxe de calibrul Revoxurilor (studer) noi, nu mai ai cum sa gasesti.
Incearca sa faci o auditie de niste Cerwin Vega, s-ar putea sa iti placa. Bafta.

#50
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Eventual poti sa incerci sa asculti niste Klipsch-uri. Nu stiu cati bani esti dispus sa investesti, seria F de la ei cred ca ti-ar place.

#51
svart

svart

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.03.2008

 SuperDuper, on Jan 20 2009, 19:56, said:

Eventual poti sa incerci sa asculti niste Klipsch-uri. Nu stiu cati bani esti dispus sa investesti, seria F de la ei cred ca ti-ar place.


pai problema e ca nu prea ai unde sa asculti klipschuri la noi, din cate stiu eu. si mie imi sta gandul la rb-61 alea, dar as fi vrut sa le ascult inainte, si nu am unde. ca tot veni vorba, cum suna basii la ele ? Ca am citit ceva review-uri unde se plangea lumea ca nu se prea aud. Eu inca ma gandesc sa le folosesc cu un amplificator, asa ca doar cu ele raman, fara sub.

Edited by svart, 20 January 2009 - 21:07.


#52
cosminel_4u

cosminel_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.07.2007
Multumesc baieti. Chiar apreciez  ca ati reusit sa-mi dati cateva idei si chiar imi plac. O sa incerc sa fac niste auditii numai ca in afara de Media Galaxy din Unirii unde nu am gasit mare lucru, nu stiu unde alt-undeva sa ma duc. Daca mai stiti magazine, complexuri, reprezentatii de firme unde asi putea sa ascult sau macar sa-mi clatesc ochii :D, astept sa ma ajutati.

Multumesc inca o data si ...tot respectu' pentru voi si softpedia :D

#53
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,521
  • Înscris: 08.12.2006

 cosminel_4u, on Jan 21 2009, 01:21, said:

Multumesc baieti. Chiar apreciez  ca ati reusit sa-mi dati cateva idei si chiar imi plac. O sa incerc sa fac niste auditii numai ca in afara de Media Galaxy din Unirii unde nu am gasit mare lucru, nu stiu unde alt-undeva sa ma duc. Daca mai stiti magazine, complexuri, reprezentatii de firme unde asi putea sa ascult sau macar sa-mi clatesc ochii :D, astept sa ma ajutati.

Multumesc inca o data si ...tot respectu' pentru voi si softpedia :D
În București este showroomul real acustic. Altul nu știu, dar poate știu bucureștenii.

#54
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
stereoclub, are showroom in bv si in buc
Mario plaza la subsol dar nu stiu ce mai au acolo.
audioconcept (dar nu stiu daca au ce cauti tu)
hi-life pe dorobanti
o lista mai completa dar neactualizata gasesti aici

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate