Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi
 Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...
 Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...
 

Harman Kardon HKTS 2

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
cosminel_4u

cosminel_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.07.2007
de acest sistem ce spuneti? Parca seama mult in mai toate cu z5500
http://www.edifier-i....com/indexx.htm
:D am mai gasit o firma in afar de asta care avea sisteme asemanatoare celor logitech....Acum logitechul sa se fi inspirat/...sau invers?? :D
ce parere aveti de EDIFIER???

#20
altai

altai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 651
  • Înscris: 04.04.2007

View Postcosminel_4u, on Jan 17 2009, 00:09, said:

de acest sistem ce spuneti? Parca seama mult in mai toate cu z5500
http://www.edifier-i....com/indexx.htm
:D am mai gasit o firma in afar de asta care avea sisteme asemanatoare celor logitech....Acum logitechul sa se fi inspirat/...sau invers?? :D
ce parere aveti de EDIFIER???

sugestia mea e sa uiti de sistemele pt pc.
nu inteleg cum niste sateliti micuti pt medii si inalte pot concura  niste incinte sanatoase de  1m inaltime.

eu as face asa: un receiver 5.1 sony sau panasonic (astea sunt mai ieftine) la care as cupla niste boxe + subwoffer mai tarziu cand mai fac rost de niste bani.
vezi ca in general sony au iesire de sub neamplificata asa ca iti trebe sub activ

#21
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Toate receiverele adevarate au iesirea de sub neamplificata.

#22
cosminel_4u

cosminel_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.07.2007
sa sti altai ca e optiunea care mi-ar conveni cel mai mult. poti sa-mi recomanzi te rog niste situri, sau modele de recivere si de boxe :D
ideea cu sistemele pc si satelitii lor e ca redau fidel o anumita gama de fregvente (in spatele specificatiilor de pe hartie) si sunt facute sa placa maselor,adica forta bruta si sunet puternic. singura chetsie pe care o apreciez la ele este basul (care mi-l doresc cat mai puternic si cat mai fidel), dar cum ai spus si tu, asi putea sa castig asta si cu putina rabadare si mai multi bani.
astept cateva sugestii din partea ta:D
ms mult

#23
altai

altai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 651
  • Înscris: 04.04.2007
La receivere cele mai ieftine sunt sony, panasonic, yamaha si pioneer.
magazine: altex, mediagalaxy si o gramada online
te vor costa undeva la 800 ron noi iar SH... depinde cum le gasesti


in clasa superioara sunt NAD, Denon, HarmanKardon si altele.
astea sunt receivere f bune dar si destul de scumpe.
daca nu le gasesti SH sari rau din buget.
magazine online, ex: beloud.ro

Boxe: ceva mai slabute cum ar fi eltax, verio, au la altex
Mai bune: JBL, magnat monitor, monitor audio etc
preturi in jur la 400 ron

Deci cu un buget de 1200-1300 ron ai putea sa incropesti un sitem entry-level nou fara subw
Subw am vazut unul SONY la Altex in jur la 350 ron

Retine: 1300+350 vei avea un sistem acceptabil nu de rupt gura targului

Bafta si lasa z5500 pe raft e pt speriat vecinii nu pt muzica.

#24
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
As mai adauga ca la un sistem cu boxe adevarate, subwooferul nu este o necesitate. Decat daca vrei sa dai tencuiala jos de pe pereti... :)

#25
cosminel_4u

cosminel_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.07.2007
desi nu e de laudat, dar am boala darmatului tencuielii :D

O sa vad cand am timp sa merg prin magazine sa probez cate ceva. SONY e o firma care pare serioasa. acum sper sa nu ma dezamageasca. Ceea ce ma dezamagit putin in legatura cu reciverele, e faptul ca am auzit lume plangaduse de faptul ca nu sunt spontane in redarea muzicii, sau nu au nus ce dinamica fata de un simplu amplificator audio. pana la urma si ele sunt doar o combinatie dintre un reciver radio si un amplificator (cu mai multe canale, dar ma rog....). Un simplu amplificator ar fi mai ok? Adica, chiar exista diferenta asta de redare?? Mi-ar place mult un reciver, pentru ca la nevoi, l-as putea folosi si pentru souround. Acum inca o intrebare, tinand cont ca eu nu am mai pus urechea pe asa ceva. Sunt mai relevante specificatiile reciverelor decat ale sistemelor multimedia? stiti la ce ma refer: acele sute de W si benzi de redare fregventa :D

#26
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Partea de radio este o jucarie. Nu de aia se numesc RECEIVERE ci pentru ca sunt DIGITAL RECEIVER - accepta la intrare semnalele audio digitale si le trimit spre amplificatoare.
Sony nu sunt atat de tari in domeniul audio, dar ca entry level... merg. S-au dat mai sus clasele si sunt de acord cu ele.

#27
cosminel_4u

cosminel_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.07.2007
SuperDuper, tu pari sa sti destule in legatura cu chestiile astea audio. Crezi ca sunt adevarate si fazele alea, gen ca recevirele nu au nush ce dinamica fata de simplele amplificatoare stereo?....ce am scris eu mai sus acolo. am gasit postate pe forumuri chestii de genu asta.
Am invatat ceva nou :D multumesc (dece se numesc recivere). sincer ma gandeam doar la partea cu radio (reciver =trebuie sa receptioneze ceva, dar uite ca sunt putin mai destepte decat ma asteptam eu). E super partea cu intrare digitala, sa inteleg ca au acel DAC in ele si te scutesc oarecum de problema placii de sunet (care e mai buna ca alta), nu?...sau nu inteleg eu bine??

#28
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Receiverele in aceeasi gama de pret ca un amplificator stereo au caracteristici un pic mai slabe - pe hartie. In realitate insa nu sunt diferente atat de mari si imposibil de decelat cu niste boxe de 2 lei in apartament de bloc.
Cea mai mare diferenta in calitatea audio o fac boxele. La ele trebuie sa nu te zgarcesti si sa intrebi daca sunt potrivite pentru camera ta (marime).
Da, receiverele digitale au cateva DAC-uri (cate unul pe canal) care transforma semnalul digital in analogic (ca noi auzim cu urechi analogice :)). Semnalul pentru acele DAC-uri vine de la un procesor de sunet care aplica corectii, decodeaza face bass management, emuleaza surround din semnal stereo... ma rog, fiecare firma cu algoritmii ei.
Receiverele mai au si ADC-uri la intrarile stereo care transforma semnalele audio analogice venite pe acolo in digital pentru a putea fi prelucrate de acel procesor audio.

In principu poti alimenta un receiver digital cu semnal audi digital din PC, numai ca daca se va auzi surround sa nu este o alta discutie, purtata aici.

#29
cosminel_4u

cosminel_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.07.2007
ce parere aveti de JBL E100 ??? http://www.1001case....0__p112193.html

Par super :D. Voi ce ziceti? Ar merita atatia bani?...sau sunt prea mari ?? Poate pentru ca sunt invatat cu specificatiile sistemelor audio, mi se pare mereu ca oricat de mari ar fi boxele standfloor, 125 sau 150w nu o sa-mi fie de ajuns :D Poate e doar ....

Sper ca va dati seama cat de importanta e pentru mine ideea ca trec la un sistem hi-fi de la sisteme pc :D Si mai ales ca zic eu, voi m-ati ajutat putin sa ma orientez spre asa ceva.

Se mai pot compara sisteme de genul z5500 cu un receiver sanatos i astfel de boxe, gen jbl e100??

#30
Chevelle

Chevelle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 22.04.2008

View Postcosminel_4u, on Jan 17 2009, 22:56, said:

ce parere aveti de JBL E100 ??? http://www.1001case....0__p112193.html

Par super :D. Voi ce ziceti? Ar merita atatia bani?...sau sunt prea mari ?? Poate pentru ca sunt invatat cu specificatiile sistemelor audio, mi se pare mereu ca oricat de mari ar fi boxele standfloor, 125 sau 150w nu o sa-mi fie de ajuns :D Poate e doar ....

Sper ca va dati seama cat de importanta e pentru mine ideea ca trec la un sistem hi-fi de la sisteme pc :D Si mai ales ca zic eu, voi m-ati ajutat putin sa ma orientez spre asa ceva.

Se mai pot compara sisteme de genul z5500 cu un receiver sanatos i astfel de boxe, gen jbl e100??

Parerea mea e ca un sistem PC de cutiute pitigaiate n-are cum sa faca fata calitativ vorbind (poate nici chiar cantitativ) unor boxe bune floorstanding. Asta e doar parerea mea...findca asa am crescut pe stereo...si nu-mi place amalagamul ala de galagie, cand nu mai aud clar stanga-dreapta, plus ca bassul mi se pare ridicol de superficial (e puternic dar nu bubuiala ma intereseaza) la unele sisteme de genu'. Pentru galagie sunt bune; chiar si pt muzica daca n-ai pretentii foarte mari si esti fan surround. Eu unul nu sunt. Acum depinde ce ai tu in plan...doar muzica sau filme si jocuri.

Edited by Chevelle, 17 January 2009 - 23:31.


#31
cosminel_4u

cosminel_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.07.2007
si totusi nu mi-a raspuns nimeni la intrebarile legate de jbl e100.
Am inteles ca multi considera sistemele astea pc cutiute si altele, dar au si ele punctele lor forte....
Nu vreau sa aud critici omni prezete pe fiecare forum la z5500, ca nu are inalte, ca nu are nush ce....NU MERSI! Le stiu prea bine...
Vreau sfaturile voastre, pentru a ma incadra in suma apropiata de z5500 sau un maxim 2000ron, pemtru a-mi lua pasii spre un alt nivel al "muzicii:, mai apropiat de hi-fi, receiver si doua boxe standfloor.

astept inca ....

#32
cosminel_4u

cosminel_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.07.2007
de Pioneer sc-7070, sau surorile lor, ce parere aveti?
Mi-au atras privirea pentru ca Pioneer e un nume, iar boxele prezinta date  promitatoare. Plus ca sunt doar 900ron perechea
(pana acum combinatia cea mai buna intre ceea ce vreau si pret).
Totusi, dezavantaje ar fi cred eu, faptul ca au tubul sau tuburile de bass-refelex in spate, (si am inteles ca se pozitioneaza greu in camera din cauza aceasta) si desi sunt standfloor, nu sunt de forma tour (turnulete, stiti voi.. :P)

Daca stiti modele de boxe standfloor, in acelas format si aproape aceleas dimensiuni cu acestea (woofer macar 8"), astept sa-mi mai dati si mie niste sugestii, (daca se poate si cu aerisirea bass-reflex in fata, dar numai daca se poate)

Se vede ca nu-s plimbat prin magazine audio

Help me .... :D

#33
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 24.03.2006
Pioneer alea sunt jale. :D
Mai bine Magnat Soundforce daca tii neaparata la galagie. Alea chiar urla peste orice 5.1 inculsiv celebrul Logitech. Ca sa nu mai spun ca suna mult mai bine.

Daca imi permiti sa-mi dau cu parerea, am sa-ti spun ce as lua eu in cazul unui buget de aprox 2000 RON max. Una pereche Monitor Audio BR2 sau Magnat Quantum 503 si un amplificator stereo NAD sau Denon.

#34
cosminel_4u

cosminel_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.07.2007
pioneer e firma destul de renumita in partea audio si (nu ca le-am auzit), dar dupa cum arata, par destul de serioase boxele cs-7070 (wooferul ala de 20 sau 25 cm, eu zic ca e destul de mare pentru o compresie buna si un bass frumos). Ce mi-ai recomandat tu "Soundforce", par mai mult boxe de exterior si nu cred ca la fidelitatea de redare se compara cu cs-7070 (e doar o presupunere), dar numai dupa cum arata, iti dai seama ca sunt destinate zgomotului acele "soundforce" (boxele sunt imbracate in mocheta atunci cand sunt destinate folosintei mixte, mutarii dintr-o parte in alta pentru diferte petreceri si ect.) Ai ascultat macar vre-unul din modele acelea??

Ce mi-ai recomandat tu in ultima instanta, acele Monitor si magnat, sunt ok, dar dupa cum m-a sfatuit superduper (si eu eram de aceesi parere), nu ar trebui sa fiu zgarcit la boxe, (ca de ele depinde 80% din sunet -apreciere personala-) si cred ca o sa las acest buget de 2000ron numai pentru boxe si sa mai astept pentru un reciver.

Panala la urma, nici o parere despre jbl e100 sau e80??? http://www.1001case...._80__p1032.html

#35
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
cs 7070 sunt slabe rau pt pretul cerut. atat ca performante cat si ca rezistenta in timp.
daca nu ma insel au si tub de bass in spate. deci mai greu cu asezarea.

daca tot ai bani de pioneerurile alea ia-ti niste monitor audio br2 si gata, ai boxe calumea. chiar daca nu vor urla la fel de tare.

#36
cosminel_4u

cosminel_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.07.2007

View Postundercoverbrother, on Jan 19 2009, 10:56, said:

cs 7070 sunt slabe rau pt pretul cerut. atat ca performante cat si ca rezistenta in timp.
daca nu ma insel au si tub de bass in spate. deci mai greu cu asezarea.

daca tot ai bani de pioneerurile alea ia-ti niste monitor audio br2 si gata, ai boxe calumea. chiar daca nu vor urla la fel de tare.


Sa sti ca nu ma asteptam, dar ai avut dreptate. Am auzit astazi cs7070 si am ramas dezamagit rau. Le-am acultat in Media Galaxy.
Nu ma asteptam la asa redare proasta. :(

Am vazut Monitor audio br2 si par ok, numai ca nu le-am auzit si imi doream ceva standfloor, de preferat, ca forma in formatul cs7070 (daca se poate si cu tubul bass-reflex in fata).

O sa ascult si monitoarele acelea de curiozitate. Cine stie :D poate ma indragostesc iar.

daca aveti sugestii referitoare la boxele in formatul de care v-am spus mai sus, sunt nerabdator sa le aflu.

PS: am ascultat si jbl northbridge e80 si lafel de dezamagit sunt. si cs-urile si jbl-urile, numai pocnituri, zbarnaituri, bass deloc, claritate.....Ma rog. Poate era vorba si de incaperea foarte mare, dar totusi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate