Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Drepturi de autor

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
AlfaIT

AlfaIT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 11.09.2008
De curand mi-am facut un tracker (domeniu .ro , sursa dupa internet,poate ceva ai tarziu si de'o paine...)
Vreau sa stiu cum pot face astfel incat eu ca principalul administrator al trackerului sa fiu absolvit de orice vina si useri sa fie responsabili pentru faptele lor.
Ca n-am chef sa ajung la "maneca scurta " sau cu nu stiu ce amenda.
+ sunt minor +Gazduire o am de la o firma , nu este la mine in PC

#2
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Oricum ai face, daca se tin sa te faca, de asta nu poti scapa:]
promovare de marfuri pirat art 139 ind 5 LG 8/96

#3
AlfaIT

AlfaIT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 11.09.2008
Poate daca il fac public si  la inregistrare sa pun niste termeni  prin care cel ce a urcat programul sa se faca raspunzator?
Orice modalitate, chiar daca este nevoie sa ma duc si la ei  sa fac ceva hartii  ,orice.

#4
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,624
  • Înscris: 20.10.2006
Nu cred ca exista. Dar totusi de ce iti e frica daca esti minor ? Parca minorii nu puteau fi arestati, asa ca risti doar sa ramai fara site. O solutie deloc la indemana e sa fi dintr-o tara unde pirateria nu e prea ilegala, cam asa supravietuiesc marile trakere.

#5
firasg

firasg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 23.01.2005
daca te referi la asa zisele "disclaimere", astea n-au nicio valoare juridica si nu te pot absolvi de nicio vina.
in rest, un tracker poate fi implicat in promovarea de marfuri pirat in aceeasi masura in care ISP-ul care-ti ofera legatura fizica la internet e vinovat de faptul ca ti-a pus la dispozitie modalitatea de a distribui material pirat. Cu alte cuvinte e discutabil daca ti se poate retine sau nu vreo vinovatie in incalcarea drepturilor de autor. Asta nu poate stabili decit o instanta, desi nu-ti doresc sa ajungi acolo.
Daca ai peste 14 ani raspunzi penal.

Aye aye!

le: cred ca ar trebui mutat thread-ul la drept penal :)

Edited by firasg, 14 January 2009 - 00:41.


#6
AlfaIT

AlfaIT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 11.09.2008
Deci a cazut toata partea cu "disclaimeurile" si am peste 14 ani :(
Deci eu am host platit in caz de ceva singura problema este de a ramane fara site .Dar propietarul frmei de hosting se poate "infuria" si da vina pe mine ?Din cate stiu hosturile nu ar trebuii sa permita trackere?
Cineva di USA (de pe un forum international de trackere) mi-a sugerat sa nu folosim host din USA.De ce?Acolo legea impotriva drepturilor de autor este mult mai "puternica"?

Edited by AlfaIT, 15 January 2009 - 20:21.


#7
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008

View Postortega, on Jan 13 2009, 20:44, said:

Oricum ai face, daca se tin sa te faca, de asta nu poti scapa:]
promovare de marfuri pirat art 139 ind 5 LG 8/96
In nici o tara.

#8
AlfaIT

AlfaIT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 11.09.2008
dar daca ??
Ma gandeam ca singura modalitate sa dea de mine este IP-u atat in rest nimic altceva si cei de la hosting au adresa mea dar o pot sterge si ramande decat Numele si un prenume

#9
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008
numai eu inteleg altceva prin "drepturi de autor"?    :rolleyes:

#10
AlfaIT

AlfaIT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 11.09.2008
Poate ca da .Eu ma refeream cum sa fac sa nu incalc Drepturile de autor ;).Dar calc cam stramb dupa cate vad

Edited by AlfaIT, 17 January 2009 - 00:02.


#11
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008

View PostAlfaIT, on Jan 17 2009, 00:00, said:

Poate ca da .Eu ma refeream cum sa fac sa nu incalc Drepturile de autor ;).Dar calc cam stramb dupa cate vad

Sa nu promovezi in nici un fel marfuri pirat. Americanii si vest-europenii nu se joaca cu drepturile de autor, te gasesc si-n gaura de sarpe. Pe langa libertatea ta, te trezesti si cu datorii colosale. Nu poti ocoli legea, crede-ma.

#12
AlfaIT

AlfaIT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 11.09.2008
dar in cazul siteuri-lor gen dump fisierulmeu ??

#13
firasg

firasg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 23.01.2005
nu inteleg de ce vrei de buna voie sa-ti asumi un risc inutil. Sint suficiente exemple de trackere inchise, cu staff-ul si unii uploaderi la racoare (e.g. oink). In acelasi timp sint exemple de trackere care au supravietuit intr-un mod cu totul admirabil (e.g. TPB), chiar daca presiunile de ordin legal asupra lor sint imense.
Zic admirabil nu pentru ca as incuraja incalcarea legilor penale, ci pentru ca in contextul actual aceste legi sint total depasite de contextul social, iar TPB face ce ar trebui sa faca fiecare din noi: sa contrabalanseze interesele financiare ale mpaa/riaa si ale omologilor din alte tari si sa promoveze interesele publice care in acest moment sint in evidenta contradictie.
O lege care nu mai raspunde realitatilor sociale va trebui mai devreme sau mai tirziu sa fie schimbata, dar pina atunci nu poti decit sa te supui ei si sa incerci, eventual, sa o schimbi. (ce frumos suna)
Daca pentru asta vrei sa faci tracker, mult succes, daca vrei doar sa fii la moda, zic ca n-are sens.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate