Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Nucul: plantare si intretinere - topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6824 replies to this topic

#4663
ghedanro

ghedanro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 23.03.2007
Cand ma duc la piata sa iau pepene..ma uit la el. E lucios...nu e lucios, codita cat de rasucita a fost, partea care-a stat pe pamant...si cumpar...sau nu.
Cand ma duc la librarie, iau cartea, ma uit la autor..la cuprins..si la prefata...de cine e scrisa. Si cumpar...sau nu.
Ghidul asta are prefata? De cine e scrisa?
De dl. Botu?...ntz..e pensionar...dl. Achim?...ntz...prea aproape de pensie..Dl. Stanica?...nu cred...Dl Hoza?
..ca o cumpar...:)

#4664
gaby76

gaby76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 07.12.2010
Parerea mea e ca dvs. ati gresit topicul.Eu cand vad ca este o notificare pe acest topic ma uit sa vad daca cineva spune ceva nou despre nuci sau daca cere un ajutor de care sunt sau nu capabila sa-l dau.Topicul este si asa destul stufos ,va rog sa aveti respect pt. cei care chiar ii intereseaza cultura nucului sa nu fie nevoiti sa citeasca si fantaziile dvs. la cumparaturi.Nu v-a obligat nimeni sa cumparati acea carte ,iar noi ceilalti suntem majori si stim cum sa mergem la cumparaturi ,asa ca nesatisfacttile dvs. manifestatile va rog in alta parte.Din respect pt. cei care vor sa afle noutati despre nuci va rog sa scrieti doar ce are legatura cu acest topic.Va multumesc in numele tuturor pt. intelegere.   
Ps. la un pepene cel mai important e codita sa fie verde ,nu  are importanta cat de rasucita sau nu e...

Edited by scaiba, 12 August 2015 - 18:48.
am eliminat citarea inutila


#4665
ghedanro

ghedanro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 23.03.2007
Parerea...altora e ca ar trebui sa bebeficiati de consultanta gratuita..Posted Image

Edited by ghedanro, 12 August 2015 - 21:02.


#4666
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

View Postghedanro, on 12 august 2015 - 16:22, said:

Cand ma duc la piata sa iau pepene..ma uit la el. E lucios...nu e lucios, codita cat de rasucita a fost, partea care-a stat pe pamant...si cumpar...sau nu.
Cand ma duc la librarie, iau cartea, ma uit la autor..la cuprins..si la prefata...de cine e scrisa. Si cumpar...sau nu.
Ghidul asta are prefata? De cine e scrisa?
De dl. Botu?...ntz..e pensionar...dl. Achim?...ntz...prea aproape de pensie..Dl. Stanica?...nu cred...Dl Hoza?
..ca o cumpar...Posted Image

Dl Hoza a fost indrumătorul meu la licenţă iar domnul Stănică a fost indrumătorul la  lucrarea de disertaţie. Ambele despre nuc. Ultima chiar cu o temă destul de interesantă, care are tangenţă cu studiul unor descendenţe  din soiurile cu fructificare laterală, care ar trebui să se finalizeze cu omologarea unor soiuri de nuc  cu fructificare laterală şi rezistenţă naturală crescută la bacterioză şi antracnoză. Că am luat nota maximă la ambele, e mai puţin relevant. Relevant e că am  abordat chestiuni care până acum nu au fost abordate la noi în ţară. Si da, nu am pus nici coada la mătură şi nici codiţa la cireaşă sau la prună. Dacă am vorbit aici despre nuci, am făcut-o doar pentru a aduce un pic de lumină în rândul celor care scriu pe aici şi nu au vreun fel de studii în domeniu.  Dacă mai sunt doritori care să scrie, pot să o facă liniştiţi. Şi chiar pot să dea consultanţă gratuită cât vor ei, pe timpul lor . Doar să ştie despre ce vorbesc în fiecare caz în parte.

PS. Despre dl Achim, care una spune la TV şi alta în studiile pe care le publică in afară, prefer să mă abţin, iar dl Ion Botu, da, e la pensie, iar munca sa a fost canalizată în mod special pe soiurile cu fructificare terminală de provenienţă autohtonă.

Edited by iosif73, 14 August 2015 - 08:25.


#4667
sava1979

sava1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 20.11.2014
Astazi am facut cateva poze ale livezii pentru un site web iar cateva le atasez acestui post.

Dar ceea ce vreau sa impartasesc este experienta primului an de la infiintare. In primul rand costurile puietilor reprezinta doar putin peste 30% din investitia in livada. In al doilea rand cultura nucului este cel putin la fel de dificila ca ale oricarei alte specii pomicole. Concret nu exista nici o diferenta cu privire la lucrari agricole/munca/timp intre livada de nuc si cea de meri (cateva tratamente mai putin, dar nu seminificativ).
Si mai important decat asta este faptul ca rentabilitatea economica a unei livezi de nuci nu este nici pe departe atat de mare cat pare la prima vedere. Eu am calculat ca ar fi nevoie de o productie de 1200 kg nuci/ha anual doar pentru a acoperi cheltuielile uzuale (gen ingrasaminte/tratamente) fara a lua in calcul plata salariilor, a apei de irigat etc.

Attached Files



#4668
ghedanro

ghedanro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 23.03.2007
Calculele le-ai facut, si concluziile le-ai tras, inainte sau dupa primul an ..de experienta?

#4669
sava1979

sava1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 20.11.2014

View Postghedanro, on 19 august 2015 - 14:21, said:

Calculele le-ai facut, si concluziile le-ai tras, inainte sau dupa primul an ..de experienta?
:) din pacate dupa. Inainte de a planta toate calculele erau roz. Acum au tendinte gri. Si asta in conditiile in care am avut un procent de prindere de aproape 100%, nucii s-au dezvoltat bine, cca 80% au avut fructe (pe care le-am indepartat). Dar investitia este foarte mare, iar pretul mare al nucilor pe piata nu este dat de faptul ca exista un deficit ci mai ales de productivitatea scazuta la Ha.

#4670
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010
lucrez in uk la o ferma cu peste 200 de hectare zmeura ,capsuni, afine, mure , din care 42 de hectare de cires la care eu lucrez la formarea coroanei, taieri,etc, anul acesta pe o parcela de 2,5 ha in anul 4 de la plantare , merchant, teclovan, vanda, hertford, belise bedel am cules 27 de tone , faceti si voi un calcul

#4671
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
spune-ne despre fertilizare irigatii, tratamente fitosanitare, am cules 8tone de cirese de pe 2,5 ha amplasate pe un teren cu fertilitate scazuta, fara fertilzare

nucul nu este o cultura grea, in comparatie cu marul chiar usoara, dar atentie mare la pregatirea teoretica, si mai ales la interactiunile mediu-agotehnica-soi pe care iosif le subliniaza des in acest topic

#4672
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010
ce soiuri, ce densitate,varsta, si ce portaltoi ,forme de coroana, de care ai? poi se face fertilizare normal prin apa de irigatii,

Attached Files



#4673
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
coroana piramidala cu ax, dist 4/5, Van, Hedelfinger, Germensdorf, Rosu de Bistrita, fara irigare, altoit pe franc, teren in panta in Salaj, slab fertil, livada de 6ani, fara posibilitate de fertirigatie
te rog cateva informatii despre stropiri, calendar, pesticide, daunatori si boli, daca se poate,
multumesc!

Edited by ionathan, 19 August 2015 - 20:49.


#4674
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012
Io inteleg ca si ciresele-s rotunde...da' pe topicul asta sunt ca...nuca-n perete! Posted Image   Asa ca...valea!

#4675
undac

undac

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.08.2015
Salutare,
Știe cineva care este cauza acestui atac , mai exact ce ar putea fi? Am dus probe la analize la direcția agricolă și cei de acolo nu mi-au dat un răspuns concret. Au zis foc bacterian, antracnoza iar altcineva a zis că are nucul ceva deficit dar nimic mai mult. Tratamente am făcut pentru foc bacterian și antracnoza. Pozele sunt față/verso.
Mulțumesc

Attached Files



#4676
sava1979

sava1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 20.11.2014

View Postundac, on 20 august 2015 - 09:34, said:

Salutare,
Știe cineva care este cauza acestui atac , mai exact ce ar putea fi? Am dus probe la analize la direcția agricolă și cei de acolo nu mi-au dat un răspuns concret. Au zis foc bacterian, antracnoza iar altcineva a zis că are nucul ceva deficit dar nimic mai mult. Tratamente am făcut pentru foc bacterian și antracnoza. Pozele sunt față/verso.
Mulțumesc
e afectat tot copacul sau doar frunzele de la baza ramurei?

#4677
undac

undac

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.08.2015

View Postsava1979, on 20 august 2015 - 09:42, said:


e afectat tot copacul sau doar frunzele de la baza ramurei?

La câțiva nuci toate ramurile iar la altii ramurile secundare (laterale) , cele principale sunt neatinse.

#4678
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
sibisel sa ne mutam pe alt topic, are niste maniere claudia, deosebite

cu ce ai facut stropirile, produse, tehnica de aplicare, ore de aplicare

Edited by ionathan, 20 August 2015 - 18:37.


#4679
alexandru68

alexandru68

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 287
  • Înscris: 15.06.2011
Ghedanro pana acum nu am invatat nimic de la tine,de la iosif asa acid cum e uneori,am invatat mult.

#4680
ghedanro

ghedanro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 23.03.2007

View Postalexandru68, on 21 august 2015 - 14:36, said:

Ghedanro pana acum nu am invatat nimic de la tine,de la iosif asa acid cum e uneori,am invatat mult.

Daca ma adresam dumitale...invatai ceva...dar, mesajul meu a fost pt iosif care sunt sigur ca l-a inteles.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate