Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Nucul: plantare si intretinere - topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6824 replies to this topic

#3241
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010

 vasiliugeo, on 27 septembrie 2014 - 21:08, said:

Foarte frumosi. Sunt in forma de vas nu?

da,

#3242
rusnae

rusnae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 11.09.2011
Foarte frumosi, felicitari Sibisel.

#3243
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
daca am 2-3 puieti de nuc la un la cuib, trebuie neaparat mutati astfel incit sa ramina unul singur?

despre prun unde sa intreb?

ma confrunt cu urmatorul fenomen: in conditiile in care nu ma pricep la pomi, la horticultura, nu inteleg ce se intimpla. din mijlocul verii le-au cazut toate frunzele, indiferent de marime, de la puieti, la cit casa, doar la lastari au mai ramas cam 3-10 frunze pe lastar, cite 1-5 lastari pe pom.
la fel cu ciresul, doar ca are mai multi lastari.
si visinul , dar fara lastari.

ce se intimpla, se usuca? la primanvara, adio si gata? de ce nu infrunzesc? din muguri. normali, pe orice ramura. a fost si este destul de cald. din mijlocul verii si pina acum, aveau timp. doar 1-5 lastari noi pe pom?

marul si gutuiul inca mai merg. inca.

multumesc.

Edited by bogdanb1, 27 September 2014 - 22:27.


#3244
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 bogdanb1, on 27 septembrie 2014 - 22:26, said:

...despre prun unde sa intreb?...
Cam pe aici ori aici.

#3245
bandi2a

bandi2a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.01.2014

 mr_ady_bmw, on 21 septembrie 2014 - 12:19, said:

As dori sa stiu daca gunoiul de oaie e bun pentru plantare. In sensul ca, e ok pus pe fundul gropii in momentul plantării?
Mersi

aici : rosafruct.ro/prod/sfaturiutile/sfaturiutile.htm
scrie ca: "Foarte important! La plantare nu folosiţi gunoi proaspăt sau îngrăşăminte chimice, deoarece compromiteţi prinderea plantei."

#3246
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010
))))))))pagina 181,acum vorbim de plantare)))))))))))))))) ,,,,,foarte important  se poate folosi linistit si gunoi de oie si se poate si chimikale , foarte important , cand vad ce intrebari si ce raspunsuri imi vine sa arunc laptopu pe geam, bandi mi se pare ca faci reclama )))))))))

#3247
userLIBER

userLIBER

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.09.2014
Sibisel, stil propriu... :)
..se poate folosi gunoi de oaie la plantare însă nu la mocirlire

Scaiba, am citit ca erai tentat sa încerci in ale nucului, te-ai hotărât?..sursa de informatie o ai îndeaproape �� ��✌

#3248
userLIBER

userLIBER

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.09.2014

 sibisel44, on 27 septembrie 2014 - 18:45, said:

livada 2010

Frumosi!!Ce părere ai despre soiurile franceze ca livezi in Romania. Ai experimentat?

#3249
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 userLIBER, on 29 septembrie 2014 - 22:05, said:

...Scaiba, am citit ca erai tentat sa încerci in ale nucului, te-ai hotărât?...
Încă nu.
La fel cum nu sunt hotărât încă dacă să-ți banez clona și să-ți dau și cele cincisprezece zile de suspend prevăzute de regulament, pe contul vechi.
Mai cuget.
La nuci bineînțeles, mâine mă ocup de clonă și de m_maru.

#3250
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010

 userLIBER, on 29 septembrie 2014 - 22:23, said:

Frumosi!!Ce părere ai despre soiurile franceze ca livezi in Romania. Ai experimentat?

poi nu am avut timp de experimente , cred ca soiurile frantuze folosite de cine si unde trebuie sant bune, daca o sa am cand si cum o sa plantez cativa fernor, oricum la noi in dealurile de vest iernile sant blinde , nu prea este seceta ,doar solul este un pic mai sarac , probabil ar merge dar nu sant sigur pina nu-i vad eu, oricum nuci selectionati sant destul de uniformi in livada, nucile sant destul de calitative, asta raportat cu nucii maidanezi de la mine din sat, milotai sant muuult mai rezistenti la boli decat m_am  asteptat , fructele  de la alsoszentivani 117 sant destul de ciudate, iar despre pescianskii , miroslava si ovidiu au doar un an si am cate 1 nu pot sa zic nimic despre ei doar ca nu s-au uscat desi calitatea puitilor din rm este muuuuuuuuuuult inferioara puietilor din ungaria
c

Edited by sibisel44, 30 September 2014 - 15:55.


#3251
COSTY36

COSTY36

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.09.2014
A incercat cineva sa aduca puieti de nuc din R.Moldova?Sunt greu de trecut la vama?multumesc

#3252
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006

 COSTY36, on 30 septembrie 2014 - 20:28, said:

A incercat cineva sa aduca puieti de nuc din R.Moldova?Sunt greu de trecut la vama?multumesc
Se pare ca deocamdată doar Dna Lenuța, de pe pomifructiferibt.ro reușește sa aducă. Doar ea stie cum.
Am mai contactat pepiniera AMG KERNEL, mi-au dat un număr de contact de la o persoana care cică se ocupa cu distribuirea Puietului lor in România, insa telefonul este deranjat.
Daca stie cineva o alta varianta, si eu as fi interesat.

#3253
COSTY36

COSTY36

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.09.2014
Eu am luat legatura cu pepiniera voinesti din RM ,dar nu stiu cat de usor e sa-i treci la vama.

#3254
COSTY36

COSTY36

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.09.2014
mai este si pepiniera voinesti,dar nu stiu cat de usor e sa treci de vama.eu m-as duce personal pana acolo.

#3255
alexandrusas

alexandrusas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.02.2010
Buna ziua

Am 500 kg de miez de nuca. Stiti cumva unde le-as putea vinde? Oare ce pret pot primi ?
Multumesc

#3256
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010
puiet de nuc ungaria vs moldova

Attached Files



#3257
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

 sibisel44, on 01 octombrie 2014 - 09:54, said:

puiet de nuc ungaria vs moldova


Sibisel,

Singura mea intrebare este la comparatia asta este daca ai comparat doi pomi cu vigoare similara? e doar cu titlu informativ. :)

Ce scriu mai jos nu are nicio legatura cu Sibisel, dar musai sa precizez:
Anul trecut la protv era un nene din alba care facea comparatie intre un soi cu vigoare mijlocie de origine francez si unul cu vigoare mare de la noi si a ajuns la concluzia ca ala cu vigoare mare e mai bun ca ala cu vigoare mijlocie. Nici vorba de tip de fructificatie, de scheme  de plantare, de obiective de productie, etc. :) Si la ala chiar m-am enervat ca tragea concluzii fara sa aiba  habar pe ce planeta e.

 alexandrusas, on 01 octombrie 2014 - 09:40, said:

Buna ziua

Am 500 kg de miez de nuca. Stiti cumva unde le-as putea vinde? Oare ce pret pot primi ?
Multumesc


Ai grija cum il pastrezi pana la comercializare. Daca nu il usuci corespunzator iti apar mucegaiurile si cand ai aflatoxine in miez... "gudbai America",! Nici la animale nu va mai fi bun pt ca le ataci ficatul si dau coltul .

#3258
bala86

bala86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 04.11.2011
Cred ca se refera la calitatea puietului pt. plantare.
Eu am cumpărat puieti din Romania, Moldova, Ungaria iar cei din Ungaria sunt net superiori calitativ celorlalti prin diametru, inaltime, radacina si aspect sănătos.
Anul trecut am cumpărat de la d'na Lenuta zece fire de Miroslava si pesciansky pe care le-am plătit cu 70 lei/puiet 1 an~50 cm inaltime + taxe curierat, puieti cu crestere slaba si ciudata...s-ar putea ca astea sa se datoreze cantitatii mici comandate, puietii i-am plantat in ghivece pentru a fi sigur de prindere si i-am translplantat in vara.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate