Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...
 

Pentru filme HD (x264) în format MKV

- - - - -
  • Please log in to reply
652 replies to this topic

#577
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,181
  • Înscris: 16.10.2008
Esti chiar amuzant!
Imi dai linkul cu placa ia de baza antica. Chipsetul ala grafic Intel Graphics Media Accelerator 950  e printre cele mai modeste ,poate sa-ti spuna oricine asta(ti-a zis si colegul mai devreme) , e mult sub un Intel x3000 ,care nici asta nu stie DXVA. De abia de la Intel GMA 45 in sus si deci si la noile platforme Sandy Bridge putem vorbi de accelerare video la astfel de chipseturi grafice.
La laptopul Acer e cu totul alta treaba. Chipsetul grafic onboard de acolo( Intel GMA X4500 ) "stie" DXVA pe W7 si Vista ,de fapt e tot un GMA 45.
Iar la placi AMD/ATI si Nvidia uite tabelele de mai jos:
In rest ,la nicio placa video dedicata sau nu Nu apare la MPC-HC acolo jos DXVA.

Quote

In alta ordine de idei, pacat ca nu mai am calculatorul (l-am dat la schimb) sa ti-l desfac si sa-l filmez, in timp ce merge win, ca sa te convingi
Interesant! L-ai dat de la pranz cand ai pus screenshoturile pana acum seara....

Attached Files


Edited by edigee, 10 January 2012 - 00:37.


#578
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Sa-mi bag picioarele!
Deci eu ii dau link lui Adi si el o sa-si aleaga de acolo. Pe mine m-ati zapacit cu cearta. Oricum, nu ma pasioneaza mare lucru, la ce sistem hardware am, inafara de kmplayer nu instalez nimic, imi merge orice, fara sa-mi sacadeze nicio secunda (Phenom II x4 960t, gainward gts450, 4 gb ddr3 etc). Eram curios sa fi instalat pe Asus-ul sotiei softurile respective, poate aveam vreo sansa sa-mi mearga fisierele video in 720p. Cu bsplayer sunetul si subtitrarea ruleaza ok, insa vineo nu, ramane in urma. Se vede clar, frumos, dar decalat. Cred insa ca ma las pagubas, pana nu ajungeti la un consens nu ma apuc de umblat la netbook.

#579
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,789
  • Înscris: 25.11.2009
Edigee are dreptate, Mihai nu stiu ce vrei sa demonstrezi, ca ai DXVA pe ceva ce nici CEO de la Intel nu stie ca merge ? :) Pune screenshot cum am zis mai sus sa se vada clar cine face decodarea si te cred dar pana atunci nu.

#580
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

View PostLucian_M, on 10th January 2012, 02:54, said:

Sa-mi bag picioarele!
Deci eu ii dau link lui Adi si el o sa-si aleaga de acolo. Pe mine m-ati zapacit cu cearta. Oricum, nu ma pasioneaza mare lucru, la ce sistem hardware am, inafara de kmplayer nu instalez nimic, imi merge orice, fara sa-mi sacadeze nicio secunda (Phenom II x4 960t, gainward gts450, 4 gb ddr3 etc). Eram curios sa fi instalat pe Asus-ul sotiei softurile respective, poate aveam vreo sansa sa-mi mearga fisierele video in 720p. Cu bsplayer sunetul si subtitrarea ruleaza ok, insa vineo nu, ramane in urma. Se vede clar, frumos, dar decalat. Cred insa ca ma las pagubas, pana nu ajungeti la un consens nu ma apuc de umblat la netbook.

Spune-i prietenului tau sa faca cum am zis mai sus si nu va regreta +setarile prezentate de mine si ii va merge CEAS!

1. FFDSHOW rev3611_20101006 (cu optiunile default)
2. MatroskaSplitter cu optiunile default
3. DirectX june 2010
4. Media player Home Cinema

....In plus imi vei da dreptate dupa...Lasa-i in pace pe necredinciosi...daca vrei mai multe detalii imi poti da PM, ca aici nu mai postez,  orice viitor post va fi trecut la ignore, deoarece vad ca se da cu presupusul fara a sti cum sta treaba.... Crede-ma, nu as fi nebun sa sustin ceva ce nu nu exista!

La o disputã îndelungatã înseamnã cã ambele pãrþi greºesc - Voltaire

#581
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,181
  • Înscris: 16.10.2008
Nu zice nimeni ca esti nebun ,Doamne fereste . Doar dezinformezi grav ,ti-a zis si Remicade ca nu se poate ceea ce sustii tu. Adica se poate dar doar cu o placa video ce stie decodaree hardware si nu placa aia onboard de care zici tu. Ti-am zis ca la laptopul cu Intel GMA 45 se poate. Dar la sistemul de care zici tu primesti premiul Nobel pt. asa ceva. Si ti-a zis si colegul ca e o prostie sa folosesti decoderul ala  ffdshow in MPC-HC.
In plus umbli cu fofarlica ,ieri aveai sistemul la pranz ,seara nu mai era ,pui un screshot in care apare videoul integrat din placa de baza dar nu pui ce te-a rugat Remicade sau un screenshot din device manager cu video adapters.
Zici ca nu ma pricep ,nu-i nimic ,atunci inseamna ca am aberat vreo 30-40 de posturi cate am eu numai in topicul asta de vreo 2-3 ani ,si ar trebui sa ma dea astia afara de la servici pt. ca (si) cu asta ma ocup.
Si esti si arogant si incepi cu chestii gen "ignore" sau alte copilarii caracteristice varstei ,in loc sa iti sustii punctul de vedere cu argumente tehnice ,nu cu "asa merge la mine"

Attached Files


Edited by CristianAdrian, 10 January 2012 - 13:07.
scos citat inutil


#582
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
mihalexmihalex, din moment ce baietii iti cer sa demonstrezi cele spuse de tine, nu vad ce te deranjeaza. Ti-au cerut doar un screenshot, nu e mare lucru. Asa cum le-ai facut pe cele dinainte, asa poti sa mai faci unul sa le demonstrezi ca ei gresesc. Nu merge cu "am dat sistemul" in cateva ore de la primul mesaj.
Eu vad 2 variante: ori demonstrezi, ori dezinformezi, care din ele este?

#583
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Am vrut sa nu va spun..dar se pare ca m-ati prins ...am o placa video HD 9999 de 500 giga fabricata in 2014 de NASA...hahaha...hai ca sunteti patetici...probati intai ce am zis eu, vedeti daca merge au ba,  si dupa aia comentati fratilor!

Nu uitati sa instalati DirectX june 2010...

#584
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,789
  • Înscris: 25.11.2009
Cred c-am reusit sa am accelerare pe madVR, eu stiam ca nu se poate  :wacko:

Attached Files


Edited by Remicade, 10 January 2012 - 19:23.


#585
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,181
  • Înscris: 16.10.2008
Am mai vazut chestia asta la cineva pe doom 9 forum. O sa pun din nou madVR sa incerc. Ce placa video e aia exact? Drivere? Ce versiune de MPC-HC?
Inca o intrebare. Ajuta asa mult LAV la alte formate(containere) decat matroska?

#586
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,789
  • Înscris: 25.11.2009
Sincer am pus LAV splitter ca asa am vazut pe doom la baietii mai mari  :rolleyes: Nu vad absolut nici o diferenta, nada, niente, zero dar obsedatii aia zic ca e peste Haali. Din pacate am ATI deci nu pot folosi LAV CUDA (care merge cu accelerare DXVA si in madVR daca bine am citit eu). LAV Audio nu are atatea setari ca si AC3 Filter deci nu prea-l folosesc, daca as face bitstreaming ar ajuta.
Referitor la madVR+Cyberlink, am pus Cyberlink PowerDVD am inregistrat CLCvd.ax , am pus ca filtru extern Cyberlink Video Decoder si am incercat. Placa e ATI 4670 cu driverele din decembrie, MPC HC e ceva versiune de la inceputul lui ianuarie. Momentan nu stiu ce e HAM probabil ceva Hardware Acceleration dar mai studiez vad ca in domeniul asta al HTPC nu se poate iesi la pensie tot timpul apare ceva nou.
[ http://img440.imageshack.us/img440/9403/67153521.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Eu am o problema pe care am expus-o aici in rezumat e acea sacadare care apare cand camera video se misca stanga dreapta daca LCD-ul e pus pe 60 Hz, am facut mai multe experimente si madVR+Reclock se pare ca functioneaza excelent, problema e ca pierd DXVA (multumesc ATI pentru suport :cursing:). Intre noi fie vorba n-ar fi nici o problema pentru ca Phenom II duce 1080p dar parca ma doare sufletul ca nu apare jos DXVA :). Asa-i ca ma intelegi ? :D

#587
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,181
  • Înscris: 16.10.2008
Cyberlink decoder de unde il iei ,din HD Pack?
Am renuntat ,am uitat ca madVR face ca procesorul sa mearga in blana. Calculatorul puternic(i3)-laptop e indisponibil pt. teste.
Bietul "HTPC" cu E1600 si HD3650 nu prea poate face fata la asemenea sarcini. Asa ca "i'm stick with the DXVA"....

#588
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,789
  • Înscris: 25.11.2009
Nope, am instalat Cyberlink Power DVD 11. Am mai cautat in stanga/dreapta si se pare ca acest HAM de la Cyberlink este la fel ca si CUDA.

When you configure it, select the HAM radio button.
This will give you GPU decoding on AMD hardware.  On slower machines, this can make the difference between being able to use madVR for rendering or not.


LAV CUVID is a CUDA decoder that Nevcairiel wrote for nVidia cards. Cyberlink Video Decoder has HAM mode for AMD cards. That offloads all video decoding to the GPU's but still brings the decoded frames back into system memory for madVR to do its rendering magic. Best of both worlds.

For ATI cards and madVR best decoder is Cyberlink (10) in HAM mode

So basically CyberLink HAM Decoder uses UVD, but does not use AMD's hardware deinterlacer. Edit: This is not correct. CyberLink HAM Decoder simply uses GPU's stream processors to decode compressed video (i.e. UVD is irrelevant). But it does not have any fine deinterlacing algorithm equivalent to AMD's Vector Adaptive.

#589
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,181
  • Înscris: 16.10.2008
Am facut si eu proba cu PDVD10 decoder din HD pack  care are HAM. Intr-adevar consumul de resurse e mai mic dar mi se pare ca nu mai e aceiasi calitate a imaginii ca atunci cand se foloseste alt decoder(ex Microsoft DTv-DVD decoder) ,adica dispar tocmai avantajele madVR. Poate e doar o impresie...

#590
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,789
  • Înscris: 25.11.2009
O sa fac maine screenshoturi sa vad. Alta solutie decat PrintScreen stii ptr madVR ?

#591
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,181
  • Înscris: 16.10.2008
Eu folosesc Snipping Tool din W7/Vista pt. screen shot -ri.

#592
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,789
  • Înscris: 25.11.2009
Eu nu vad nici o diferenta. (ecran HD Ready)
Ptr un film 1080p ocuparea procesorului a fost ~ 30% madVR singur si ~ 15% madVR+Cyberlink, deci ceva face.

Cineva pe avsforum a fost dragut si mi-a raspuns la 1 minut dupa ce am intrebat:
HAM does not use UVD but just the GPU's general-purpose stream processors to decode videos. This can be called hardware "acceleration" because it does not use "host" (= CPU). The main drawback of HAM decoder is that it always deinterlaces interlaced contents by either weave or bob so that AMD's excellent deinterlacer will not be used. So I don't recommend it unless you are sure all video contents you play are progressive.
Deci la mkvurile noastre merge.

Edited by Remicade, 11 January 2012 - 18:35.


#593
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,789
  • Înscris: 25.11.2009
Vesti bune ptr ATI users:
nevcairiel a lansat primul LAV Video Decoder cu suport DXVA pentru ATI. E la inceput evident dar viitorul suna bine.

#594
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,181
  • Înscris: 16.10.2008
Am vazut ca a sesizat cineva pe doom 9 forum o imbunatatire a capabilitatii de decodare a placilor ATI HD4xxx pt H264/AVC incepand cu Catalyst 11.12. Am facut teste cu o placa si mai veche (HD3650) si intr-adevar video-ri 720p cu profil @L4.1 si 16 ref.frames merg brici cu DXVA .Inainte mergeau dar cu imagine corupta. Asta cu MPC decoder. La fel si cu DTV-DVD decoder de la MIcrosoft. La fel si video-ri cu [email protected] sau 5.1 merg ceva mai bine. Sample-ul ala celebru Planet Earth_From Pole to Pole cu pasarile in zbor merge ceva mai bine cu DXVA. Ceva coruptie dar nu se mai blocheaza . Am facut teste cu Catalyst 12.1 beta ,W7 32bit. In Splash Player aceste imbunatatiri nu se simt.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate