Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Repartitoare costuri, calorimetre, contoare energie termica

- - - - -
  • Please log in to reply
1786 replies to this topic

#1639
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,159
  • Înscris: 19.09.2005
Nene sunt batrani efectiv disperati, sunt apartamente nelocuite, abandonate, parasite unde mai lasa si gemul pe batant ca sa se aeriseasca.....
Daca tu, eu, noi suntem civilizati nu inseamna ca toti sunt civilizati.
Mai de mult se plagea o colega ca aveau o  vecina care inchisese caloriferele si se incalzea cu aragazul deschis la maxim si apa calda data drumu (nu avea apometre). Erau disperati ca la bloc de 10 etaje aveau pierdere de sute de mc apa calda.

#1640
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,334
  • Înscris: 13.01.2011
Probabil, cazuri extreme, batrini cu scleroza, Alzheimer, etc.
Aia pot la fel de bine să fie condiționați pe robinet, dar sa deschide ușa de la intrare și toate geamurile, că dileala este dileală.
Ce le faci, legal ?!

#1641
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,334
  • Înscris: 13.01.2011
Ceva în strânsã legãturã cu subiectul, doar facem parte din acest sat planetar.
Mor ursii polari, știre de acum cîteva minute în urmã.

Attached Files



#1642
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 crisstonne, on 31 decembrie 2016 - 14:10, said:

....
Au fost destule ierni, chiar multe, ĂŽn care calendarul arată ceva, dar nu este necesar să dai drumul la căldură.

asta se aplica numai la bloc, numai la etaje intermediare si numai daca frigul de afara tine doar 2-3 zile consecutiv
in rest... dormi cu ciorapi si caciula

Edited by aeon, 31 December 2016 - 20:43.


#1643
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005

 crisstonne, on 31 decembrie 2016 - 14:10, said:

,,Ca si cum ar sta cu geamul deschis."
Se duce prea în extrema totul, teoretic.
Cine stă cu 15° în casă, dacă nu este eschimos ?!
Să îl văd cum trăiește, sănătos.
De la un moment dat (in cazuri de astea, pe care le consider extrem de rare si pentru care nu poți să inventezi reguli noi pentru majoritate) căderea termica in acel apartament este oprită, de ,,suportul " termic oferit de apartamentele vecine si de anvelopare, dacă există.
O să zici ca nu este corect să plătească restul, suplimentul de căldură necesar de difuzat de la apartamentele vecine, către cel mai rece, dar suma aia împărțită la mai multi, plus ierni blinde, egal mărunțiș, în cîteva luni de iarna.
Au fost destule ierni, chiar multe, în care calendarul arată ceva, dar nu este necesar să dai drumul la căldură.

Probabil nu e cazul tau particular, dar nu e relevant pentru foarte multi. Blocurile din beton, pe langa faptul ca pierd foarte multa caldura oricum, o si echilibreaza foarte repede intre unitati. Acolo sunt cele mai mari inechitati, de obicei, intre aia care stau cu dintii la gard si platesc mai nimic, si aia care vor o temperatura decenta, dar nu o pot obtine inainte sa se incalzeasca indirect si prin vecini.
Ce e si mai urat la astea izolate prost e ca nu se poate obtine confort termic decat la temperaturi nefiresc de mari, care sunt si mai greu de atins, cat timp incalzesti si in jur.

Ca sa iti dau un exemplu concret, am ceva rude care platesc de 3-4 ori cat proportia ce le-ar reveni din factura totala a blocului, in timp ce aproximativ 1/4 din vecinii lor au facturi derizorii, gen casa pasiva.

#1644
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 sebulbus, on 01 ianuarie 2017 - 16:55, said:


.........
Ca sa iti dau un exemplu concret, am ceva rude care platesc de 3-4 ori cat proportia ce le-ar reveni din factura totala a blocului, in timp ce aproximativ 1/4 din vecinii lor au facturi derizorii, gen casa pasiva.
Si asa ajungem la concluzia ca plata , repartizarea facturii , se facea mai corect inainte , dupa nr de elementi ..
Atita timp cit un apartament este parte dintr-o locuinta colectiva , este normal ca toti sa sustina incalzirea ei ...
...dar iese cu discutii ...

#1645
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005
Se poate si cu repartitoare, dar cu o cota comuna foarte mare, care sa corespunda unei temperaturi comfortabile de garda pe tot imobilul.
Asa se face in Cehia, din experienta mea personala. Undeva la 50-60% se repartizeaza direct dupa suprafata, si restul dupa citire. Si atunci daca vreun idiot si-a inchis caloriferele si n-a disipat cota aia comuna practic doneaza bani vecinilor care sunt nevoiti sa-l tina incalzit indirect. Win-win.

#1646
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,334
  • Înscris: 13.01.2011
La ultima întreținere am plătit 227 lei, la două camere, caldura data pe mediu la calorifere, 26° constant în casă, dacă bate soarele în geamuri chiar și 28°, cum a fost azi, am zis că mă sufoc, am dat caldura mai încet și periodic am ventilat prin geamuri.
Foarte sumar îmbrăcat :)
Dar... în fine...

#1647
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,159
  • Înscris: 19.09.2005
Dute si vorbeste cu vecinul de la parter si cu cel de la ultimul etaj.
Daca la tine este cald nu inseamna ca este si la ei.

#1648
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,334
  • Înscris: 13.01.2011
Nu vorbește nimeni, dar nimeni, despre diferențele biologice, de la om la om, poate unul sta in cojoc și cu 38° în casă, altfel moare de frig, altul în slip la 27° cu limba scoasă.

 arg, on 02 ianuarie 2017 - 01:44, said:

Dute si vorbeste cu vecinul de la parter si cu cel de la ultimul etaj.
Daca la tine este cald nu inseamna ca este si la ei.

Pai daca am spus că blocul este anvelopat... Am fost în subsol si este cald, de la conducte, terasa are juma de metru, izolație si sapa, in plus, de la momentul anveloparii.

 arg, on 02 ianuarie 2017 - 01:44, said:

Dute si vorbeste cu vecinul de la parter si cu cel de la ultimul etaj.
Daca la tine este cald nu inseamna ca este si la ei.

Ori pot să îți fac poza, cu ce plătesc ei la întreținere, că este afișat.

#1649
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005

 crisstonne, on 02 ianuarie 2017 - 01:41, said:

La ultima întreținere am plătit 227 lei, la două camere, caldura data pe mediu la calorifere, 26° constant în casă, dacă bate soarele în geamuri chiar și 28°, cum a fost azi, am zis că mă sufoc, am dat caldura mai încet și periodic am ventilat prin geamuri.
Foarte sumar îmbrăcat Posted Image
Dar... în fine...

"Daca eu am ce manca nu exista foamete in lume", realizezi ca asa suna, nu?

#1650
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,334
  • Înscris: 13.01.2011

 sebulbus, on 02 ianuarie 2017 - 08:01, said:

"Daca eu am ce manca nu exista foamete in lume", realizezi ca asa suna, nu?

Pai după logica de mai sus ;)
Are nu are ce mînca, să plătească tot amaritul la căldură, forțat, cit vrem noi, cu aparatura pe care o vrem noi.

Interesant că ai făcut abstracție de toate argumentele mele și ai extras ceva din context, ceva ce crezi tu că te coafeaza, ajungând de fapt să intaresti ce spun eu :)
Am spus despre DIFERENTELE BIOLOGICE, nu ai văzut :naughty: ?!

#1651
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 crisstonne, on 02 ianuarie 2017 - 11:44, said:

Pai după logica de mai sus Posted Image
Are nu are ce mînca, să plătească tot amaritul la căldură, forțat, cit vrem noi, cu aparatura pe care o vrem noi.
...........
Din pacate , asa stau lucrurile .
Eu am repetat de n-spe ori , dar lumea trece peste , nu citeste si nici nu vrea sa inteleaga ...
Apartamentul la bloc este locuinta la comun , unde trebuie sa participi cu bani la toate cheltuielile ei . Poti , ok , nu poti ...te exmatriculeaza ....

#1652
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,334
  • Înscris: 13.01.2011
Vezi @sebulbus ce zice @maximg ? :D
Mă acuzai pe mine.

#1653
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,159
  • Înscris: 19.09.2005

 crisstonne, on 02 ianuarie 2017 - 12:11, said:

Vezi @sebulbus ce zice @maximg ? Posted Image
Mă acuzai pe mine.
Din pacate maximg are dreptate.
Problema este ca foarte multi care stau la bloc se cred la vila si uita/ignora ca sunt intr-o proprietate comuna.

Edited by arg, 02 January 2017 - 12:30.


#1654
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,334
  • Înscris: 13.01.2011
Or fi si dinastia, la noi este cald si bine, LA TOTI, la TOATE ETAJELE, în TOATE apartamentele.

#1655
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,159
  • Înscris: 19.09.2005

 crisstonne, on 02 ianuarie 2017 - 12:56, said:

Or fi si dinastia, la noi este cald si bine, LA TOTI, la TOATE ETAJELE, în TOATE apartamentele.

Asta presupui tu.

#1656
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005

 crisstonne, on 02 ianuarie 2017 - 12:56, said:

Or fi si dinastia, la noi este cald si bine, LA TOTI, la TOATE ETAJELE, ĂŽn TOATE apartamentele.
Omg, cui ii pasa? Sa se sesizeze cineva sa iti dea o diploma si un buchet de flori, zic.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate