Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Repartitoare costuri, calorimetre, contoare energie termica

- - - - -
  • Please log in to reply
1786 replies to this topic

#1657
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

 arg, on 02 ianuarie 2017 - 15:16, said:



Asta presupui tu.

Pai si tu știi clar ?! :roflmaofast:

 sebulbus, on 02 ianuarie 2017 - 15:20, said:


Omg, cui ii pasa? Sa se sesizeze cineva sa iti dea o diploma si un buchet de flori, zic.

Ca nu am interese ?!
Nu am nevoie, sint eroul anonim ;)

#1658
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Te presupui eronat vreun om de mare calitate morala. In fond esti doar ignorant si bruiezi aiurea discutia.


#1659
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Dar nu sint de la dîlga, să jignesc :) iar asta este o calitate în sine.
Ce bruiez, că nu am ințeles, am adus o tonă de argumente din viata reală, am primit exemple teoretice si abureli de la vinzatorii de ,,ceva ".
Nu am fost mai off decit alții.

Sau poate nu se vorbește despre repartitoare de căldură, pe aici :)

Edited by crisstonne, 02 January 2017 - 15:49.


#1660
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
E bine ca ai o impresie buna despre tine, macar tu. Moving on?

#1661
Visatoru'

Visatoru'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 30.05.2006
Salut, pana la urma exista vreo solutie legala de a pastra plata la pausal?  Cum poate proceda o asociatie de proprietari care doreste ca plata caldurii sa se faca la pausal dar in acelasi timp doreste sa se afle in legalitate, pentru a nu fi pasibili de amenda? Vorbim bineinteles de un bloc de locuinte.

#1662
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
http://www.cdep.ro/i...2014/r3199A.pdf

#1663
enduro9

enduro9

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.03.2016

 Visatoru, on 03 ianuarie 2017 - 16:33, said:

Salut, pana la urma exista vreo solutie legala de a pastra plata la pausal?  Cum poate proceda o asociatie de proprietari care doreste ca plata caldurii sa se faca la pausal dar in acelasi timp doreste sa se afle in legalitate, pentru a nu fi pasibili de amenda? Vorbim bineinteles de un bloc de locuinte.
  
Nu exista..poate prin North Koreea:))?

#1664
enduro9

enduro9

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.03.2016

 arg, on 05 ianuarie 2017 - 15:44, said:

Ne place sau nu avand in vedre ca suntem membrii UE suntem obligati sa respectam directiva UE care spune ca repartizarea individuala a costurilor in locuinte gen bloc este obligatorie si nu discutabila..
.Ne invartim in jurul cozii problema principala este  jaful si incompetenta celor de la companii gen RADET..GIGACALORIA la 150 ron ca sa poata sta iubitorii de pausal cu geamurile deschise credeti ca e sustenabila?nu e.
.Gaura de 1 miliard de euro se acopera anual de la buget adica din impozitul tuturor si creste de la an la an..Va asigur ca daca imediat dupa revolutie s-ar fi actionat dupa un plan de eficientizare si mai ales modernizare a acestor furnizori alta era situatia acum..Acum eu stiu ca pe aici misuna tot felul de trimisi ai acestor furnizori care fac atmosfera si mai ales manipuleaza dar imp e cine le da credit?Cum se spune viata bate filmul..

#1665
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Repartitia corecta a costurior chiar e o chestiune importanta. Cuvantul cheie e corecta. E ireal sa consideri ca diferente de ordinul a 5-10 ori intre facturile unor apartamente identice sunt justificate doar prin obiceiurile de consum individual, atat timp cat unitatile permit transferul termic intre ele prin constructie.

Cand si daca se va duce la final ce zice ala acolo in raspuns, probabil vom ajunge la un rezultat aproximativ similar cu ce ziceam anterior.

Deja din start asta va "regla" in cateva feluri societatea. Aia care-si permit sa mai locuiasca "la bloc" strict multumita subventiei si a facturilor aproape inexistente suportate mai mult de vecini se vor duce unde stiu ei, fie de drag, fie in urma executarii silite, iar aia care ar fi platit mult mai mult decat necesar ca sa-si asigure o temperatura decenta vor simti o usurare palpabila si va fi mai putin interesant sa se debranseze de la reteaua comuna si sa-si umpla casa de tevi si tevisoare.
Ar mai ramane de rezolvat problema apei calde, dar aici in multe locuri deja se instaleaza inapoi sistemul de recirculare iar altii mai gospodari isi izoleaza chiar si coloanele din imobil si problema e practic rezolvata.

#1666
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005

 Visatoru, on 03 ianuarie 2017 - 16:33, said:

Salut, pana la urma exista vreo solutie legala de a pastra plata la pausal?  Cum poate proceda o asociatie de proprietari care doreste ca plata caldurii sa se faca la pausal dar in acelasi timp doreste sa se afle in legalitate, pentru a nu fi pasibili de amenda? Vorbim bineinteles de un bloc de locuinte.

In principiu puteti instala repartitoarele si sa va stabiliti propriile reguli de repartizare a costurilor in cadrul asociatiei de proprietari. Eu va recomand varianta in care considerati ca si cota comuna minim 50% din total, iar restul se repartizeaza proportional cu numarul de unitati citite pe repartitoare.

Daca vreti sa fiti rigurosi, faceti un audit termic si vedeti necesarul termic al cladirii, apoi stiti precis ce % sa repartizati ca si cota comuna din fiecare factura ca sa corespunda unei temperaturi de garda de minim bun simt (aia obligatorie legal de 18 grade, sau alta pe care o decideti voi ca necesara), si apoi va repartizati ce ramane, ca si consum pe care l-ati inregistrat ca sa urcati local de la acea temperatura la cat ati dorit fiecare.

In orice caz, reteta sigura ca sa aveti certuri si debransari ulterioare e sa repartizati intreaga factura dupa citirile repartitoarelor, o chestie care nu corespunde nici realitatii, si e usor de constatat de catre cei care au facut un minim de fizica in liceu. Daca vreodata apar normele din sesizarea aia de mai sus, de altfel, nici nu va mai fi posibil acest lucru.

#1667
enduro9

enduro9

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.03.2016
,,'reguli de repartizare a costurilor in cadrul asociatiei de proprietari. Eu va recomand varianta in care considerati ca si cota comuna minim 50% din total"

astea se fac conform unor legi in vigoare nu dupa  bunul plac al unora sau altora. fani de sistem pausal..poate se trezeste asociatia ca vrea 75% la comun si 25% pe repartitoare..normele aflate in vigoare acum sunt astea
http://www.ludus.ro/...e-L230-2007.pdf

si aia din parlament ar face mai bine sa opreasca jaful de la RADET nu sa caute cai rromesti de oprire a debransarilor,cand aia vor fi eficienti debransarile vor dispare de la sine..sunt curios cat mai tin gigacaloria la 150 pt bucuresteni..o tin,o tin ca au pusculita acolo:)

Edited by enduro9, 05 January 2017 - 20:05.


#1668
geopalade

geopalade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.11.2004

 enduro9, on 05 ianuarie 2017 - 19:55, said:

sunt curios cat mai tin gigacaloria la 150 pt bucuresteni..o tin,o tin ca au pusculita acolo:)
Mult si bine o s-o tina;
Beneficiile lor sint mult mai mari decit costul subventiilor.
Daca n-ar fi cine ar fi fraier sa subventioneze de dragul saracilor?

Edited by geopalade, 07 January 2017 - 01:32.


#1669
filip01

filip01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 12.05.2007
este cineva care s-a ocupat/investigat problema consumului coloanelor la calculul ISTA? mie imi iese ca fac un calcul aberant si as vrea sa discut cu cineva care s-a preocupat eventual de aceasta problema
merci

#1670
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Va salut!

Stimati colegi forumisti, problema ce o ridic aici se adreseaza acelora dintre dvs care stiu sa interpreteze o foaie de calcul a costurilor de caldura in apartamentele contorizate cu repartitoare de costuri caldura.

FEG (factorul de evaluare global) este calculat de firma specializata (in cazul meu, ISTA) in functie de calorifer (dimensiune, material, nr elementi, putere calorica etc). Acest factor se inmulteste cu numarul de unitati consumate afisate de repartitor si influenteaza drastic costul.
Pt garsoniera mea am urmatorii FEG: baie 0.2; bucatarie 0.375; sufragerie 1.2 (!) Astfel incat ~2/3 din caldura pe care o platesc este cea inregistrata in sufragerie.

Vecinul meu de dedesubt are pe foaia de calcul aceeasi factori, mai putin in sufragerie, 1.5 (!)
Amandoi am cumparat anul trecut, am desfiintat radiatoarele de fonta, inlocuindu-le cu altele din otel, pe care am remontat repartitoarele vechi existente.
In timpul iernii ce a trecut, desi cel putin jumatate de zi au stat oprite, am avut printre cele mai mari costuri la caldura din bloc si ne-am dat seama de curand ca aceasta s-ar putea datora faptului ca suntem inca inregistrati cu FEG-uri pentru radiatoare de fonta.

Am facut niste cercetari in urma carora am ajuns la situatia paradoxala pe care chiar nu o inteleg:
Un alt vecin din bloc, pe care il cunosc de multi ani, are in balcon un radiator de otel de 800x600, cu un FEG de 0.375, iar pe partea cealalta, in sufragerie unul de fonta de aceleasi dimensiuni, cu un FEG de 0.925. Il tine, bineinteles deschis pe cel de pe balcon, si costul e de aproape 3 ori mai mic decat daca l-ar tine deschis pe cel de fonta din interior.

Afland aceste aspecte am presupus in mod logic ca FEG al meu si al vecinului de dedesubt (1.2, respectiv 1.5) sunt atat de mari deoarece sunt considerati pentru calorifere de fonta, si am luat tzeapa iarna asta, dar nu-i o problema, vom solicita incadrarea la otel, ca sa beneficiem de un FEG mai mic.
DAR! in urma unor cercetari pe alte forumuri, toata lumea spune ca un radiator de otel va avea un FEG mult mai mare, de peste 2 chiar, datorita puterii calorice mult mai mari decat al unuia de fonta.

Ceea ce ne-a dat peste cap...oare daca facem aceasta cerere o sa cadem din lac in putz si vom plati chiar mai mult iarna viitoare?? Dar cum se explica FEG-ul atat de redus al vecinului cu caloriferul de otel din balcon?? A fost o greseala la el?
La ce sa ma astept pt un Purmo 1000x600x22 de 2257W? Sa ma multumesc cu FEG-ul inregistrat de 1.2 ca sa nu ma pomenesc cu altul mai mare?

Mentionez ca amandoi suntem la etaje intermediare (7, respectiv 8. Din 10). Blocul este reabilitat, daca are vreo relevanta.
Imi cer scuze daca v-am bulversat, sper ca m-am facut cat de cat inteles si sper ca macar cineva sa-mi poate da un raspuns relevant.

#1671
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
...trebuia sa ceri si sa platesti recalcularea coeficientilor.....

e cam cea mai mare bascalie cu acele repartitoare... sunt de multe feluri si au multe moduri de iregistrare asa ca in mare sunt doar povesti....

Edited by Daco_Get, 05 May 2017 - 10:03.


#1672
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 dimripper, on 05 mai 2017 - 09:46, said:

Pt garsoniera mea am urmatorii FEG: ......; bucatarie 0.375; .....................

Un alt vecin din bloc, pe care il cunosc de multi ani, are in balcon un radiator de otel de 800x600, cu un FEG de 0.375, ......

Ce radiator ai tu in bucatarie ?
O fi oare la fel de mare cit si cel al vecinului ? Sau egal ? Sau mai mic ?


 dimripper, on 05 mai 2017 - 09:46, said:

Pt garsoniera mea am urmatorii FEG: ......; .......; sufragerie 1.2

Un alt vecin din bloc, .... in sufragerie unul de fonta ..... cu un FEG de 0.925
Pai radiatorul de fonta pe care-l are vecinul tau in sufragerie, nu cumva este mai mic decit radiatorul tau din sufragerie ?
Din cite povestesti, radiatorul de fonta al vecinului are cam 80cm, pe cind radiatorul tau de otel din sufragerie este de 1 metru (Purmo 1000x600x22 de 2257W)

#1673
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007

 florin71_skoda, on 05 mai 2017 - 10:05, said:

Ce radiator ai tu in bucatarie ?
O fi oare la fel de mare cit si cel al vecinului ? Sau egal ? Sau mai mic ?



Pai radiatorul de fonta pe care-l are vecinul tau in sufragerie, nu cumva este mai mic decit radiatorul tau din sufragerie ?
Din cite povestesti, radiatorul de fonta al vecinului are cam 80cm, pe cind radiatorul tau de otel din sufragerie este de 1 metru (Purmo 1000x600x22 de 2257W)

In bucatarie am si eu tot 800x600. Nu mai stiu ce era anterior.

Da, radiatorul meu de otel este un pic mai mare decat al lui de fonta, cu 20 cm mai lung. Dar conteaza materialul...de la 0.375 la 1.2 parca e ceva...
Ce ma intereseaza cel mai mult e la ce FEG sa ma astept la noul meu Purmo de otel...

Edited by dimripper, 05 May 2017 - 10:11.


#1674
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Pai cand a-ti schimbat caloriferele nu iai mai chemat pe cei de la ISTA?
Baiatul care venea nota ce calorifer ai cumparat si sigila aparatul repartitor.
Nu ai cum sa te pacalesti in felul acesta.

Am schimbat si eu caloriferele de fonta cu cele de tabla.
La cele vechi nu a fost coeficientul mai mare de 1.
Nici la cele noi nu este. La baie am luat portprosop, ei stiu cum le calculeaza, dar nu a fost diferenta mare fata de cel de fonta.
E normal sa vina si sa vada ce ai pus, ca tu poti sa iei un calorifer cat tot peretele si sa platesti ca pt cel vechi.

Este si un coeficient de amplasament al camerei, pe colt este subunitar.
Eu am asa ceva.
La blocurile anvelopate nu stiu daca se mai tine cont de asta, in mod normal, peretele e izolat.
la fel si parterul si ultimul etaj.

Eu unul sunt multumit de repartitoare.
Fiind plecat la serviciu si daca mai plec si in w-e pe undeva, le inchid.
Nu are rost sa platesc aiurea caldura.
In martie si aprilie era soare afara si tevile ardeau, de ce sa platesc degeaba.
Geamul deschis si caloriferul sa arda, e aiurea.
Sa zicem ca eu am orientarea pe sud si am soare, e un avantaj.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate