Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Repartitoare costuri, calorimetre, contoare energie termica

- - - - -
  • Please log in to reply
1786 replies to this topic

#1
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
Ma gandesc ca sigur s-a mai impiedicat si altcineva de problema asta, asa ca cer si eu un sfat...
Administratorul blocului ne sfatuieste sa ne punem repartitoare din astea, la un pret de 28€/buc, respectiv calorifer...
Eu am un apartament cu 3 camere (sup. utila vreo 55 mp) deci 5 calorifere. Oare merita investitia asta avnd in vedere ca ma bate gandul ca de prin vara sa imi dotez locuinta cu o centrala termica?
Am citit posturile despre centrale si mi s-a intarit convingerea ca e o investitie f.buna, asa ca pana in primavara am tot timpul sa decid ce tip de centrala si ce la ce firma...
Revenind la problema mea, stie cineva ce fac mai exact aceste repartitoare? Eu nu am fost la intalnirea organizata cu ocazia asta, iar sotia nu a inteles prea multe chestii...
Daca ma puteti ajuta, v-as ramane recunoscator!
:help:

#2
bebe STRUMF

bebe STRUMF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 23.01.2004
Pina la urma ti-ai pus repartitoare? Ca m-ar interesa si pe mine.

#3
diesel

diesel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.07.2003
nu se numesc repartitoare de caldura ci de COST. Scara trebuie sa aiba neaparat un gigacalorimetru montat. Raportarea consumului se face fata de gigacaloria consumata de toata scara timp de o luna. Repartitoarele de cost fac doar repartitia costurilor pe apartamente, nu trebuie sa fie agreate de Regia de Apa sau alt furnizor de caldura. Problema e ca trebuie sa-si monteze toti asa ceva. Mai trebuie montati si niste robineti termostatati pe fiecare calorifer pentru efectuarea reglajului caldurii.
Aceste repartitoare se amortizeaza intr-o iarna. O sa fie cu repartitoarele cum a fost si cu apometrele.
Daca mai vreti detalii, intrebati-ma.

#4
diesel

diesel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.07.2003
http://www.electra.ro/repartitor.htm si va lamuriti.

#5
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003

Quote

Originally posted by bebe STRUMF
Pina la urma ti-ai pus repartitoare? Ca m-ar interesa si pe mine.


Nu, nu am mai pus...
Ma bate gandul sa imi pun centrala, asa ca...
Bafta!

#6
cibo

cibo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 26.02.2004
am un coleg care si-a montat asa ceva in iarna. dupa cateva luni iata concluzia: daca tii la maxim adica daca iti incalzesti camera ca inainte cu gradele implicite de la RADET te costa mai mult!!!! de ce? nu stiu :(
te scoti cand inca ti se mai livreaza caldura in aprilie cand practic le tii inchise.

#7
diesel

diesel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.07.2003
pai normal sa te coste mai mult
Stii de ce?
Inainte de a se monta repartitoarele toata lumea platea la fel. ok? Dar acum fiind contorizate consumurile, de ex, cei de la ultimul etaj care erau defavorizati pt. ca nu era asa de cald la ei fata de cei de la parter platesc mai putin si automat tu vei plati mai mult daca stai la un etaj inferior si a temperatura caloriferului e mai mare.
Aceasta e o impartire echitabila a costurilor pe scara blocului. Sau, de ex unii au caloriferele infundate mai mult sau mai putin. E, inainte de contorizare ei plateau la fel ca unul care avea caloriferul spalat frumos, curatat si automat cand a pus repartitorul pe el, acesta a "simtit" ca,  caloriferul este mai rece si atunci acesta automat va plati mai putin. Dar SUMA TOTALA INREGISTRATA DE GIGACALORIMETRU VA FI MAI MICA!!! Si factura va veni mai mica, per total. Ai inteles de ce amicul tau a platit mai mult?
:)

#8
diesel

diesel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.07.2003
In actualitate. S-a dat lege in sensul asta.

#9
Cuto

Cuto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.06.2004
Eu am repartitoare, am dat pe ele vreo 35 euro/calorifer si nu am platit caldura in iarna care a trecut mai mult de 600k/luna la doua camere. Foarte bune, le recomand "cu caldura". Citirea lor se face de catre firma la inceput si sfarsit de sezon. Intre citiri platesc cu aproximatie cam cat as consuma in medie, apoi se regleaza la sfarsitul iernii. Am mai platit in plus pentru iarna trecuta 34000 lei. Robinetele au fost deschise la maxim, chiar daca am plecat mai multe zile de acasa.

#10
diesel

diesel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.07.2003
Cuto, ce marca de repartitoare ai si de care robineti ti-au montat?
35 de euro fara TVA, cred, si cu tot cu robinet, nu?

#11
Cuto

Cuto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.06.2004
103,5 euro cu tva si cu robineti pentru trei calorifere
maine iti spun si firma care a contractat si firma producatoare
o sa scanez si ultima citire

#12
Cuto

Cuto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.06.2004
Atasez o citire, nu e ultima dar e buna. Fata si verso.
Repartitoarele sunt DOPRIMO PICCO
Cel putin asa scrie pe ele
Firma nu stiu acum, trebuie sa ajung pe la administratie, aveam si un numar de telefon da' habar n-am pe unde mai e...Oricum firma e din Bucuresti...

Attached Files

  • Attached File  fata.jpg   508.3K   1796 downloads


#13
diesel

diesel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.07.2003
Are cineva montat asa ceva?
Este produs de ELECTRA si se numeste ELTERM.

Attached Files



#14
electrik

electrik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.07.2004

Quote

Originally posted by diesel
Are cineva montat asa ceva?
Este produs de ELECTRA si se numeste ELTERM.


Sunt si eu interesat de repartitoarele ELTERM. Sunt lansate pe piata de aprox 1-2 ani si doresc sa stiu parerea celor care au asa ceva montat.

#15
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
hai sa lansez si eu o discutie interesanta.

Tocmai mi-am montat acei robineti si repartitoarele si ma simteam mai fericit...
Intr-o seara insa...
m-am uitat mai atent la chestia aia electronica si mi-am pus niste intrebari pe care as vrea sa le impart cu voi...

Am observat ca, senzorul de temperatura este "lipit" de calorifer intr-un fel sau altul. deci masoara temperatura exterioara a caloriferului. Boon. Dar, exista citeva tipuri de calorifere (nu detaliez) care difera prin inertia termica. Caloriferul meu din fonta are o inertie termica mai mare, adica eu pot sa inchid apa calda si totusi el sa mai genereze caldura ceva timp.Ei bine, acea caldura este precis contorizata.

Adica eu, cu calorifer de fonta, voi plati mai mult decit cel cu calorifer de aluminiu?
Exista diferente de calibrare in functie de tipul de calorifer?

Mi-ar face placere sa-mi explice cineva avizat modul de functionare al acelui repartitor de cost...

#16
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
@Centris

Cand ti-au montat repartitoarele ei trebuiau sa constate tipul de calorifer, precum si numarul de elementi. Aparatul masoara doar caldura detectata de senzor, nu masoara cantitatea de caldura degajata de calorifer. Ei, stiind tipul de calorifer, in functie de niste formule (cu date de intrare ceea ce a masurat aparatul) iti calculeaza caldura consumata. Eu am intrebat 2 oameni chestia asta si acelasi rasnpus l-am primit.

:cya:

#17
Cuto

Cuto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.06.2004
Are dreptate. Eu am schimbat si caloriferele, tot de fonta dar alt tip si au ei o calculatie in functie de suprafata radianta. Repartitorul se monteaza la o treime de partea superioara. E un dezavantaj. Am avut o perioada returul infundat la calorifer si se incalzea NUMAI partea superioara. Bineinteles el masura temperatura de sus.
Si inca ceva...Chiar daca inchizi robinetele in toata casa, tot platesti ceva, putin, dar tot platesti...De ce? Pentru ca te incalzesti de la vecini...

#18
diesel

diesel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.07.2003
Se calculeaza o constanta C care este in functie de tipul caloriferului, nr. de elementi, materialul din ce e facut caloriferul, etc. Sunt niste STAS-uri dupa care se calculeaza aceasta constanta. Se mai ia in calcul si puterea totala din toata scara a tuturor caloriferelor din apt. plus consumul comun de pe casa scarii, uscatoare, etc.
Sa stiti ca programarea acestor Repartitoare nu este chiar asa simpla. Daca omul isi schimba caloriferul intre timp, repartitorul trebuie reprogramat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate