Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX

Istoric Google
 Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...
 La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!
 Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST
 

Amenda 1500 lei pt parcat pt locul vecinului (distribuit de ADP)

- - - - -
  • Please log in to reply
193 replies to this topic

#145
QuasimodoJ

QuasimodoJ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 01.12.2009
Toata lumea trebuie sa inteleaga ca nu trebuie sa parcheze pe locurile platite oricat de absurd sunt ele alocate si chiar daca nu sunt locuri pentru toti. Pune-te in situatia aluia care ajunge tarziu acasa, toate trotuarele sunt pline de masini si-si gaseste locul ocupat in conditiile in care el plateste chiria pentru acel loc!

Desigur, mai sunt mwisti care fac scandal ca parchezi pe "locul lor" dar "locul lor" este pe trotuar si au senzatia ca daca ei isi tin masina acolo de cand lumea si oricum nu si-o muta decat din an in Paste sunt cumva indreptatiti sa agate de un gard o placuta cu "rezervat" sau cu numarul masinii.

Cel mai rational lucru ar fi ca Politia, atunci cand este sesizata de ocuparea unui loc platit, sa identifice posesorul masinii si sa-i dea un telefon. Mie mi s-a intamplat. Locul nu era marcat corespunzator si nu mi-am dat seama ca este un loc platit. Am coborat, mi-am cerut scuze si am mutat-o in alta parte.

In sectorul II, unde stau eu, situatia este tragica si comica. Am doua masini si, conform HG-ului, n-am voie sa am decat un loc de parcare platit. La ora la care ajung eu acasa nici pe trotuar nu mai gasesc loc. Parchez pe unde apuc. Cand prind locul vreunui vecin cu simtul "proprietatii" exacerbat, parchez pe el, ala ma blocheaza, imi ridica stergatoarele, ma duc dimineata la el la usa, il mwiesc si tot asa.

Edited by QuasimodoJ, 08 December 2009 - 18:30.


#146
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007
faza cu cartea de vizita in geam e bestiala
eu am parcat cam de 10 ori pe locuri platite si imediat la beep inchid si sun eu si in 3 minute mut masina .
pana acum nu ma injurat nimeni si nici nu m-am trezit cu vreo zgarietura

#147
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

 aalinn, on 8th December 2009, 20:42, said:

faza cu cartea de vizita in geam e bestiala
eu am parcat cam de 10 ori pe locuri platite si imediat la beep inchid si sun eu si in 3 minute mut masina .
pana acum nu ma injurat nimeni si nici nu m-am trezit cu vreo zgarietura

Oricine s-ar comporta altfel n-ar fi o persoana normala.
Si totusi, daca functioneaza, de ce nimeni (sau aproape nimeni) nu aplica aceasta metoda?
Ok, nu ne-am format obiceiul, poate nu toti ne-am gandit la aceasta optiune; si totusi, nu-mi aduc aminte ca, spre exemplu, ridicatul stergatoarelor sau "flashul de prioritate" sa fie niste chestii impamantanite la romani, in trecut.
Cu toate astea, astazi cam toata lumea le practica, parca este chiar natural sa ridici stergatorul celui de pe locul tau de parcare.
Concluzia este ca, daca-ti pasa, se poate, iar daca functioneaza, se replica natural, fara eforturi deosebite; ceea ce ma duce mai departe, cel care imi ia locul de parcare, marcat pe asfalt, o face in mod constient, nu se deranjeaza sa mazgaleasca numarul de telefon pe un colt de servetel, deci o face OSTENTATIV si in fapt i se rupe ca mi-a luat locul de parcare.
Vi se mai pare chiar asa o chestie mare sa va treziti cu masina blocata, amenda acasa sau ocazional stergatoarele innodate/botul umflat? Mie, sincer nu, desi evident nu sunt atitudini normale.
Am insa curaj sa pariez pe faptul ca din ce in ce mai multe masini vor fi "dotate" in parcare cu carti de vizita sau cartonase cu numarul de telefon.

 cristi83, on 8th December 2009, 16:31, said:

Neicusor ce ai mai facut cu amenda? Si eu sunt in aceeasi situatie. Se pare ca in 28.02.2009 as fi parcat pe locul unuia in sect 2, care a chemat politia si mi-a aplicat amenda. Cert e ca am descoperit asta  acum o saptamana cand am fost sa platesc impozitul la casa...deci baiestii se misca repede cand e vorba de incasat bani. Sunt curios ce ai mai facut pana la urma? Eu unu ma gandesc sa-i dau in judecata mai ales ca nu mi-a venit niciun proces verbal acasa.
Mai nou procedurile se filmeaza, cu echipament autorizat; nu cred ca te ajuta sa-i dai in judecata.

#148
tutu_zurlu

tutu_zurlu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.12.2009
eu m-am gandit bine asupra faptului ca jegu meu de vecin a chemat politia ,care binentzeles mia lasat in geam o chestie pe care era scris la calculator avertisment dar taiat de ei cu pixu si scirs amenda si am ajuns la concluzia k echivalentu a 1500 roni platiti de mine (ink nu i-am platit si probabil n-am sa-i platesc) sunt vreo 4 cauciucuri taiate si putin acid de baterie pe capota masinii (cred ca depaseste 1500 roni el avand o Honda, dar nu conteaza, daca te mananc sa dai telefoane la politie atunci scarpinate pe la service-ul auto)

#149
edddie_m

edddie_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 07.03.2008
Vezi ca poate pe urma te scarpina pe tine baietii la fundulet prin parnaie. :lol:

#150
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,112
  • Înscris: 24.02.2006

 tutu_zurlu, on 14th December 2009, 13:01, said:

eu m-am gandit bine asupra faptului ca jegu meu de vecin a chemat politia ,care binentzeles mia lasat in geam o chestie pe care era scris la calculator avertisment dar taiat de ei cu pixu si scirs amenda si am ajuns la concluzia k echivalentu a 1500 roni platiti de mine (ink nu i-am platit si probabil n-am sa-i platesc) sunt vreo 4 cauciucuri taiate si putin acid de baterie pe capota masinii (cred ca depaseste 1500 roni el avand o Honda, dar nu conteaza, daca te mananc sa dai telefoane la politie atunci scarpinate pe la service-ul auto)


si cand vecinul respectiv o sa-ti depuna plangere penala pentru distrugere si o sa-si repare masina pe CASCO (asta insemnand ca te vei trezi pe cap cu cei de la CASCO, care or sa vrea sa-si recupereze paguba si care au timp berechet de procese), sa vezi ce mica ti se pare amenda de 1500 ron :)

#151
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007

 tutu_zurlu, on 14th December 2009, 13:01, said:

eu m-am gandit bine asupra faptului ca jegu meu de vecin a chemat politia ,care binentzeles mia lasat in geam o chestie pe care era scris la calculator avertisment dar taiat de ei cu pixu si scirs amenda si am ajuns la concluzia k echivalentu a 1500 roni platiti de mine (ink nu i-am platit si probabil n-am sa-i platesc) sunt vreo 4 cauciucuri taiate si putin acid de baterie pe capota masinii (cred ca depaseste 1500 roni el avand o Honda, dar nu conteaza, daca te mananc sa dai telefoane la politie atunci scarpinate pe la service-ul auto)
probabil are casco deci nu il doare.
probabil are leasing deci casco nu creste nu scade indiferent de paguba si fara franciza.
probabil se duce la asko care e singurul service de nota 10 , deci nu prea il intereseaza.
probabil el nu a gasit nici un nr de telefon de al tau lasat la vedere
probabil tu esti magarul si nu el ... atata timp cat isi plateste locul
probabil va depune reclamatie si atunci probabil o sa regreti

#152
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,488
  • Înscris: 05.08.2002
reclamatie impotriva cui?
de unde are dovezi cine a produs daunele? banuieli? egal cu 0, orice aurolac putea sa faca asta

eu am loc de parcare platit, il gasesc ocupat de multe ori, dar pana acum nu am sunat la politie pentru asta
de ce? pentru ca, cu rare exceptii, cei mai multi dispar in 1-2 ore si nu ii mai vad vreodata; probabil vin in vizita la cineva, au ceva de rezolvat in zona
unii lasa bilet in geam, altii nu
s-a intamplat ca unul sa stea acolo 2 zile, i-am lasat bilet si s-a carat, altadata, timp de cateva zile, unul tot venea-pleca-venea-pleca..bineinteles ca eu cand ajungeam acasa, locul era ocupat; totusi am incercat sa ii anunt eu intai sa elibereze locul
cel putin in ultimii 2 ani nu am avut probleme sau scandaluri
dar ca sa dai telefon la politie ca cineva a parcat 10 min acolo, mi se pare nesimtire majora

cu ocazia votarii, avand aproape o sectie, cred ca au parcat pe lcoul meu 30-4o de masini, eu iesind putin cu masina de dimineata
trebuia sa sun la politie? sa dea amenda la fiecare?

#153
abunea

abunea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 23.11.2007

 aeon, on 16th December 2009, 14:22, said:

dar ca sa dai telefon la politie ca cineva a parcat 10 min acolo, mi se pare nesimtire majora
Corect, insa cand dai de un nesimtit parca iti vine sa dai. Eu am un vecin, care in mod constant parcheaza pe unde ii tuna. I-am lasat de 4 ori pana acum bilet in geam, si l-am rugat sa lase macar un numar in geam. L-am avertizat ca amenda e de 1500Ron. Crezi ca se simte? Masina e nemiscata de 2 zile, cu stergatoarele ridicate. Diseara cand ajung, daca nu a mutat-o sun la Politie. Nici eu nu sun aiurea, pentru ca e mare amenda si multi nu stiu. Dar unii mai sunt si nesimtiti si chiar o merita.

Edited by abunea, 17 December 2009 - 16:39.


#154
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 04.03.2006

 abunea, on 17th December 2009, 16:39, said:

Corect, insa cand dai de un nesimtit parca iti vine sa dai. Eu am un vecin, care in mod constant parcheaza pe unde ii tuna. I-am lasat de 4 ori pana acum bilet in geam, si l-am rugat sa lase macar un numar in geam. L-am avertizat ca amenda e de 1500Ron. Crezi ca se simte? Masina e nemiscata de 2 zile, cu stergatoarele ridicate. Diseara cand ajung, daca nu a mutat-o sun la Politie. Nici eu nu sun aiurea, pentru ca e mare amenda si multi nu stiu. Dar unii mai sunt si nesimtiti si chiar o merita.
In sect. 6 poti suna si de 1000 ori fara niciun rezultat, e doar chestie de noroc daca vin sau nu, asa ca nu iti fa prea mari sperante...se pare ca statul nu are asa mare nevoie de bani.

#155
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

 neicusor, on 22nd December 2008, 23:31, said:

am pierdut chiar si o chiriasa... care nu avea unde parca,
care a patit-o urat si rusinos de la babuinii de cartier si care
s-a saturat sa parcheze la urmatorul semafor pe strada mai importanta.
Pai sa privim si altfel.. aia s-a saturat sa parcheze la urmatorul semafor dar unu care are locul cumparat cum crezi ca se simte cand vine acasa si vede pe altu la el in parcare si trebuie sa mearga chiar el la urmatorul semafor.
Eu am 2 auto, 1 loc cumparat, cateodata nu gasesc loc liber pentru a 2-a asa ca o duc la bulevard, de parcat pe locul altuia insa nu as parca, daca as face-o as intelege sa suport consecintele.

Si cand aud pe unii care mai sunt si nesimtiti cand parcheaza pe locul altuia si incaseaza amenda si apoi vor sa se razbune ca niste redusi mental distrusi dobitoci ce sunt, mi se pune pata, si cred ca astfel de jeguri umane ar trebui sa ajunga macar o luna la parnaie daca isi pun vorbele in fapta, ca sa le largeasca sefu de celula teava de esapament.

Edited by onlyone, 22 December 2009 - 00:07.


#156
konis

konis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.01.2005
or fi aia jeguri dar nu cu mult fata de cei care care cred ca pentru 88 de lei au inchiriat o bucatica de rai. sa ai pretentii cand dai 1000 de euro pe an pe loc. bosorogii de la mine de la bloc aia care au o rabla si tin nu o folosesc, sunt traumatizati ca  de anul asta pretul pentru un loc de parcare de resedinta a ajuns la 170 de lei sau 180, cat ma?  180 ? sa-l faca domne 3000-4000 de lei sa simti cand chemi militienii comunitari.

#157
zavaidok

zavaidok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 29.12.2003

 konis, on 18th January 2010, 19:10, said:

sa-l faca domne 3000-4000 de lei sa simti cand chemi militienii comunitari.
sa simti tu cand o sa fi amendat... ar trebui defapt sa fi amendat numai pentru felul in care gandesti. discutia era pana la urma despre bunul simt. tu esti pe ideea ai masina mai scumpa, esti mai respectat. cam la asta te rezumi.

#158
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
am vazut ca s-a mentionat faza cu cartea de vizita in geam.
Eu am trecut putin la nivelul urmator, dupa vreun an de folosit cartea de vizita, si am printat o foaie cu o masinutza suparata sub care scrie "nu ma strica, stapanul nu sta mult, ii pare rau daca ti-a luat locul si ma muta daca il suni la XXXXX. Multumesc". Am avut cateva cazuri in care am parcat in timpul zilei pe locuri rezervate pentru chestii care niciodata nu mi-au luat mai mult de o ora. Si nu am dat decat peste oameni de inteles.

In general, daca vad loc platit, nu parchez pe el, dar daca nu am alta solutie (nimic disponibil pe o arie larga in jur) las biletul si tin telefonul aproape.

Mi se pare aberant sa mai treci la represalii dupa ce tu parchezi pe locul altuia si iti iei amenda. Ideea e ca si omul ala care a sunat la politie, nu a facut-o de nebun, ci turbat de turma de nesimtiti care parcheaza fara jena acolo unde au chef. Am fost martor la un caz din asta la mine pe strada, unde sunt locuri de parcare amenajate de primarie pe spatiu verde, inchiriate la vecinii mei, si locuri de parcare carca la marginea drumului. Un gigel a venit el sa parcheze cat mai aproape de scara unde avea treaba, motiv pentru care a ocupat un loc platit de altul. La ora 21:00 cand am trecut eu pe acolo, era deja politia acolo, tocmai ii dadea procesul verbal.

Putin bun simt din partea fiecaruia si putem face tara asta mai buna.

#159
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,696
  • Înscris: 13.12.2006

 zavaidok, on 18th January 2010, 18:37, said:

sa simti tu cand o sa fi amendat... ar trebui defapt sa fi amendat numai pentru felul in care gandesti. discutia era pana la urma despre bunul simt. tu esti pe ideea ai masina mai scumpa, esti mai respectat. cam la asta te rezumi.
nu cred....ce vroia el sa spuna e ca ori toate locurile la liber ori cine vrea loc de parcare dedicat sa plateasca o suma mult mai mare decat se plateste acum, pentru ca atunci cand chemi comunitarii sa stii de ce ii chemi. adica dai un ban....dar ai locu liber.

#160
zavaidok

zavaidok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 29.12.2003

 VipeR85, on 19th January 2010, 23:41, said:

adica dai un ban....dar ai locu liber.
Pai tocmai, ca dai un ban si trebuie sa-l ai liber. De ce ar trebui sa il ai "mai liber" daca platesti mai mult ? Repet nu e vorba de bani si in plus de asta ai vreo placere sa dai multi bani la stat pentru nimic ?

#161
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,696
  • Înscris: 13.12.2006

 zavaidok, on 20th January 2010, 13:04, said:

Pai tocmai, ca dai un ban si trebuie sa-l ai liber. De ce ar trebui sa il ai "mai liber" daca platesti mai mult ? Repet nu e vorba de bani si in plus de asta ai vreo placere sa dai multi bani la stat pentru nimic ?
o data ce platesc 10milioane pe an pt locul de parcare, cat CASCO...mi s-ar parea normal sa chem de fiecare data politia comunitara sa-si faca treaba chiar daca respectivul a parcata pe locul meu de 2 minute si mai statea doar 1 minut. asta responsabilizeaza cetateanul sa nu isi faca dreptate singur adica sa sune la serviciile competente si pe care se lauda cu fiecare ocazie ca le plateste din impozitul lui, si in aceeasi masura responsabilizeaza si pe cel care ii ocupa locul de parcare...il face mai civilizat.

#162
zavaidok

zavaidok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 29.12.2003

 VipeR85, on 20th January 2010, 15:49, said:

o data ce platesc 10milioane pe an pt locul de parcare, cat CASCO...mi s-ar parea normal sa chem de fiecare data politia comunitara sa-si faca treaba chiar daca respectivul a parcata pe locul meu de 2 minute si mai statea doar 1 minut. asta responsabilizeaza cetateanul sa nu isi faca dreptate singur adica sa sune la serviciile competente si pe care se lauda cu fiecare ocazie ca le plateste din impozitul lui, si in aceeasi masura responsabilizeaza si pe cel care ii ocupa locul de parcare...il face mai civilizat.
Pai exact despre asta este vorba. Si eu care platesc 70 de lei pe an sunt la fel de indreptatit sa sun la comunitari daca cineva imi ocupa locul. E bine ca ne-am inteles. Credeam ca si tu esti de parere ca cei care platesc mai putin pt. loc, au mai putine drepturi ca ce care platesc mai mult. Respect !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate