Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Problema de anagramare

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Problema:
Ce cuvânt puteți forma din literele RABVEI?

Cum rezolv? O soluție ar fi să închipui în gând câteva combinații și până la urmă să nimeresc cuvântul. Dar, dacă nu-l nimeresc?
Sunt 6 litere, numărul teoretic de posibilități este permutări de 6, deci 720. Greu pe nimerite.
Întrebarea e tipică și apare în majoritatea testelor IQ. Ce modalitate de abordare putem găsi? Pe nimerite încearcă orice Gigel...

Edited by dobrotescunicol, 21 December 2008 - 00:10.


#2
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

View Postdobrotescunicol, on Dec 21 2008, 00:06, said:

Problema:
Ce cuvânt puteți forma din literele RABVEI?

Cum rezolv? O soluție ar fi să închipui în gând câteva combinații și până la urmă să nimeresc cuvântul. Dar, dacă nu-l nimeresc?
Sunt 6 litere, numărul teoretic de posibilități este permutări de 6, deci 720. Greu pe nimerite.
Întrebarea e tipică și apare în majoritatea testelor IQ. Ce modalitate de abordare putem găsi? Pe nimerite încearcă orice Gigel...
VRABIE? :)

#3
Taquito

Taquito

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 497
  • Înscris: 18.10.2007
o varianta ar fii sa te gandesti la posibilitati astfel incat consoanele si vocalele sa se intercaleze.. in putine cuvinte ai 3 consoane consecutive, cam la fel si cu vocalele.

#4
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
Ca sa vezi ce cuvinte se pot forma ai nevoie de un dictionar. In general problema nu are "solutie simpla", trebuie sa generezi toate permutarile si sa cauti fiecare cuvant in dictionar.
O solutie alternativa permutarilor ar fi cautarea in dictionar a cuvintelor care contin literele respective (indiferent de ordine). S-ar putea ca gradul de complexitate sa fie acelasi ca si in cazul permutarilor.

#5
manchimen

manchimen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 26.05.2003

View PostTaquito, on Dec 25 2008, 21:28, said:

o varianta ar fii sa te gandesti la posibilitati astfel incat consoanele si vocalele sa se intercaleze.. in putine cuvinte ai 3 consoane consecutive, cam la fel si cu vocalele.
Asta deja tine de cunostiinte, de cultura generala, de cat ai invatat la scoala .. nu de cat de inteligent esti. Si din cate vad, intrebarea e intr-un test de IQ.

#6
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Sau cauti pe gugal "anagram generator" si te inspiri de acolo

#7
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View Postmanchimen, on Jan 2 2009, 14:52, said:

Asta deja tine de cunostiinte, de cultura generala, de cat ai invatat la scoala .. nu de cat de inteligent esti. Si din cate vad, intrebarea e intr-un test de IQ.

niciun test de iq nu face abstractie de scoala.

ia gandeste-te la alte tipuri de intrebari. de exemplu cele cu patrate si triunghiuri diferit aranjate. nu tot la scoala inveti ce-i triunghiul si ce-i patratul?

mai sunt intrebari in care un numar e diferit de celelalte - de exemplu toate-s prime, in afara lui. unde-ai invatat ce inseamna un numar prim?

#8
manchimen

manchimen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 26.05.2003

View Postcharme, on Jan 2 2009, 15:43, said:

niciun test de iq nu face abstractie de scoala.

ia gandeste-te la alte tipuri de intrebari. de exemplu cele cu patrate si triunghiuri diferit aranjate. nu tot la scoala inveti ce-i triunghiul si ce-i patratul?

mai sunt intrebari in care un numar e diferit de celelalte - de exemplu toate-s prime, in afara lui. unde-ai invatat ce inseamna un numar prim?
Gresesti. Matematica e o stiinta exacta. Limba (romana) spre deosebire nu. De aia s-a si exprimat cel la care i-am dat prima oara quote asa: "in putine cuvinte ai 3 consoane consecutive, cam la fel si cu vocalele".
Ideea la testele de IQ (o explicatie de-a mea, nu stiu cat de buna e, asa imi vine acum) e sa se poata puncta cat de repede si cat de bine poti tu sa faci legatura intre cele cateva litere si cuvinte care sunt in memoria ta. La fel si cu figurile geometrice de care zici tu. Cat de bine poti sa faci legatura intre cele existente si cea care ar urma din punct de vedere logic. Intrebarile nu au nicio legatura cu regulile gramaticale si fonetice existente in limba in care dai testul. Capisci ?

#9
mnemonic

mnemonic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 30.09.2003

View Postmanchimen, on 4th January 2009, 01:29, said:

Gresesti. Matematica e o stiinta exacta. Limba (romana) spre deosebire nu. De aia s-a si exprimat cel la care i-am dat prima oara quote asa: "in putine cuvinte ai 3 consoane consecutive, cam la fel si cu vocalele".
Ideea la testele de IQ (o explicatie de-a mea, nu stiu cat de buna e, asa imi vine acum) e sa se poata puncta cat de repede si cat de bine poti tu sa faci legatura intre cele cateva litere si cuvinte care sunt in memoria ta. La fel si cu figurile geometrice de care zici tu. Cat de bine poti sa faci legatura intre cele existente si cea care ar urma din punct de vedere logic. Intrebarile nu au nicio legatura cu regulile gramaticale si fonetice existente in limba in care dai testul. Capisci ?

Incearca aici :

http://www.bistritza.ro/isc.html

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate