Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Lista cu locuri unde se mananca bine, in Romania!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1982 replies to this topic

#1819
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postrichelieu, on 31 martie 2018 - 14:05, said:

Noodles-uri sunt tăieței?

Da, astia sunt din orez si luungi.
Nu fidea, ca aia la plic.

PS:
[ https://www.asiadirect.nl/wp-content/uploads/2017/10/fi-Vietnam-Vietnamese-noodle-soep-Hanoi-street-food-tour.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by don_dannielo, 31 March 2018 - 14:11.


#1820
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006
Aha...deci exista un cuvânt românesc pentru ei ;)

#1821
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
De care fac? Simpla, limpede sau cu alune? Mie imi place aia cu sos de alune
Bo inseamna vaca. Normal supa lor se cheama futai. Pho tai. Aia bo e doar cu vaca.
Preferata mea e cu vaca, tendon si burta. O chestie importanta e sa aiba busuioc vietnamez si nu coriandru si sa ai langa ardei iuti thailandezi.
Stiu, mai complicat sa le aduni pe toate.

#1822
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Celebra shaormerie Dristor de la Budapesta (Bucuresti, nu capitala Ungariei) a deschis un steakhouse level 10, chiar in aceeasi locatie.
Preturi aproape studentesti, carnea de mare exceptie.

Attached File  IMG_20180329_184322.jpg   238.9K   260 downloads

#1823
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postargentum, on 31 martie 2018 - 17:03, said:

De care fac? Simpla, limpede sau cu alune? Mie imi place aia cu sos de alune
Nu ma pricep, dar cred ca limpede. Ca aia din poza, dar cu mai multa zeama (clara), si vine cu un sos picant langa. Si ardeii sunt iuti, mie imi cau dau lacrimile. :)

Edited by don_dannielo, 31 March 2018 - 17:40.


#1824
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006

View PostLaberta, on 31 martie 2018 - 14:07, said:

Hai, ma, richelieu, nu m-asteptam sa nu stii tocmai tu ca sunt un fel de fidea de orez.
Tăieței mai precis :)
Îți dai seama ca știu ce sunt, ce nu înțeleg e...de ce trebuie sa inventam niște cuvinte pentru care avem deja sinonime.
Mai ales ca forma naturalizata deja din engleză e nudalsi, nu nudalsuri /)

#1825
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
danX, nu sunt un mare fan al shaormei de la Dristor dar merită sa dau o fugă pentru ceea ce ai expus in poza.

#1826
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postdon_dannielo, on 31 martie 2018 - 17:25, said:


Nu ma pricep, dar cred ca limpede. Ca aia din poza, dar cu mai multa zeama (clara), si vine cu un sos picant langa. Si ardeii sunt iuti, mie imi cau dau lacrimile. :)

Sosul picant sunt ardei macerati in ulei. Satay. Sate. Se amesteca in ciorba
Varianta clara e din nord si aia cu alune din sud. Sau invers :). Nu mai stiu.
Puristii considera varianta clara ca fiind superioara, desi in arome e destul de cuminte. Dar aia pun nu's ce accent pe arome subtile de zici ca fac degustari de vin si nu ciorba.
Aia cu alune se bazeaza pe alune pisata. De fapt arahide si varianta cea mai la indemana e sa adaugi unt de arahide in supa. Dar nu doar arahidele fac diferenta, mai sunt vreo doua condimente ce le'am uitat.


Vezi ca au si o varianta mai scazuta a supei, cu mai putin licgid, mai groasa cu mai multe legume, de regula morcovi. Bo kho. Daca o au pe meniu, incearca.
Mai putina lorcaiala, ca supa aia umfla stomacul.

Edited by argentum, 31 March 2018 - 20:03.


#1827
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Am fost astăzi cu niște prieteni la restaurantul Perla Dunării din Giurgiu, aveam chef de pește si am dat o fugă pana acolo, pentru mine fiind prima data, desi auzisem de la maim multe persoane tot felul de pareri.
Am comandat niste icre cu pâine prăjită si ceapa, care au mers cu un vin alb demisec, o ciorba de peste si la felul doi crap prajit cu mujdei de usturoi si mamaliga. Am plecat de acolo dându-ne de-a dura, mai aveam putin si explodam. Mancarea fff buna, la fel si servirea, desi restaurantul era plin ochi.
La început eram putin cam sictiriti pentru ca ne-au întâmpinat cu "toate mesele sint rezervate", motiv pentru care i-am explicat managerului de sala ca am sunat trei zile pe toate numerele de telefon si nimeni nu ne-a raspuns. Norocul nostru ca in timpul asta se eliberare o masa exact de 6 persoane.

#1828
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 03.11.2005
La Jar in Baneasa. Micii buni rau. Am avut emotii, fiindca n-am mai fost de multa vreme (mai mult de un an) si ma gandeam ca ma duc ca la pomul laudat. SIngura schimbare e ca in loc de painea coapta de ei, din aluat congelat, evident, au aceleasi japoneze in tipla; reci, ca doar nu ies din cuptor. Cartofii sunt insa prajiti pe loc, nu din cei congelati. Iar micii, cum ziceam, sunt grozavi.

#1829
gaby_matei

gaby_matei

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.05.2018

View PostdanX, on 31 martie 2018 - 17:12, said:

Celebra shaormerie Dristor de la Budapesta (Bucuresti, nu capitala Ungariei) a deschis un steakhouse level 10, chiar in aceeasi locatie.
Preturi aproape studentesti, carnea de mare exceptie.

Attachment IMG_20180329_184322.jpg

Recomand!
Dar nu sunt tocmai preţuri studenţeşti.

#1830
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Bun, ieftin (1/2 preturi Valea Prahovei (sau Bucuresti)) si ospitalitate (+ palinca gratis la sfarsitul mesei)!
Hunyadi Csarda Sfantu Gheorghe (Covasna):
https://ro-ro.facebo.../HunyadiCsarda/

#1831
deea_mche

deea_mche

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.05.2018
La „La Copac”, în Bucureşti, se mănâncă bine, bine de tot. Şi sunt preţuri mai mult decât ok.

#1832
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Tancabesti - Two Lakes two Brothers (specific pescăresc).

Am fost in ultimele trei săptămâni de doua ori si de fiecare data am fost super mulțumit. Mâncarea si servirea foarte ok!
Restaurantul este de tip ponton acoperit pe malul lacului.


#1833
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 16.12.2011

View PostPekiasan, on 20 iunie 2012 - 15:16, said:

Pentru cei care aveti drum prin Botosani.
Hai sa recomand si eu un restaurant unde se mananca foarte bine, mancare foarte buna, preturi mici raportat la meniu - POPAS CUCORANI.
La iesirea din Botosani spre Dorohoi, la vre-o 7km de Botosani , pe partea dreapta. Mancare excelenta, produse traditionale, o tochitura la ceaun cu mamaliguta excelenta ca sa nu mai spun de ciorba radauteana ... Plus ca meniul e aproape complet gatit cu produse din serele / grajdurile/ cotetele proprii. Probabil si de aceea preturile mai mici decat la bombele din oras. Servire de 5* , igiena maxima si promptitudine din partea personalului. Am fost impresionat de fiecare data cand le-am trecut pragul! Nota 10.
Acum cativa ani i-am laudat si, pana anul acesta le-am trecut cu placere pragul. Dar au de la mine o mare bulina neagra !

Prin februarie am oprit si am luat o ciorba de perisoare. Perisoarele aveau un gust dubios de ceapa semistricata ! Apoi , dupa cateva saptamani m-am oprit iar pe la ei. Ciorba radauteana popas...preferata mea... am ramas uimit sa constat ca era o reteta complet schimbata fata de cea pe care o mancasem cu placere de zeci de ori. Ceva, un lichid care parea sa fie cu gelatina  si care semana doar la aspect cu vestita lor ciorba. Am crezut ca a fost poate doar un accident. In urma cu 2 saptamani le-am trecut iar pragul impreuna cu sotia. Sotia a comandat paste care au venit cu cateva fire de par printre ele iar eu am comandat iarasi favorita mea ...ciorba radauteana care  a fost la fel de prost facuta. Mujdeiul de usturoi apos l-a varsat ospatarita pe farfuria cu care l-a adus la masa. Ce am remarcat iar ca preturile au crescut cu vreo 50 %  iar chelnerii nu mai sunt decat 2-3 din cei care erau in anii din urma. Au fost inlocuiti cu niste specimene  plictisite si care servesc in siktir ...

Deci, din partea mea, POPAS CUCORANI nu mai reprezinta un loc unde sa ma duc cand mi-e foame si vreau ceva bun de mancare.

#1834
Sotz_MasterChef

Sotz_MasterChef

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 08.07.2018
Un TOP 3 al celor mai bune gogoserii din Bucuresti?

Mulțumesc, seara faina

#1835
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
1. Poiana lui Iocan ( iti vand colegii de forum niste gogosi de nici lor nu le vine sa creada ce spun)
2. Nu prea mai gasesti asa ceva in Bucuresti
3. punctul 2

#1836
Sotz_MasterChef

Sotz_MasterChef

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 08.07.2018
Mulțumesc oricum

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate