Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

DANEMARCA

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
648 replies to this topic

#145
3oaie

3oaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 16.12.2008

View Postvandemm, on May 24 2009, 23:08, said:

”Clima-i nasoala”

De ce nu te duci la capsuni unde ti-e locu? SAu unde vrei tu
Mda. Omul si-a spus parerea, iar tu vii cu argumente de "folbalist".
Cred ca nu sunt singurul care asteapta cat mai multe pareri, asa subiective cum sunt ele, pt a-mi face o idee generala. Tu ce crezi despre Danemarca?

#146
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009

View Post3oaie, on May 25 2009, 08:35, said:

Mda. Omul si-a spus parerea, iar tu vii cu argumente de "folbalist".
Cred ca nu sunt singurul care asteapta cat mai multe pareri, asa subiective cum sunt ele, pt a-mi face o idee generala. Tu ce crezi despre Danemarca?

Cum pot sa accept cand cineva imi jigneste una din tarile mele (pe care sunt sigur ca as iubi-o)?

Iubesc Danemarca, Suedia, Norvegia..  

Oricine compara o astfel de tara cu o alta decat Germania sau Austria o injoseste si o jigneste grav in opinia mea.
Pentru mine o tara in care vara sunt 24-29 grade este RAIUL. In care ziua e scurta..

Nu am fost acolo insa nu ma poti convinge cu 1000 de argumente de ceea ce spune donsoara enkelt &co.

Oare toti oamenii mint?
http://travel.yahoo....o4jEwZaD46fFWoL

O zi frumoasa!

#147
hugzabee

hugzabee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 07.04.2008

View Post3oaie, on May 25 2009, 09:35, said:

Mda. Omul si-a spus parerea, iar tu vii cu argumente de "folbalist".
Cred ca nu sunt singurul care asteapta cat mai multe pareri, asa subiective cum sunt ele, pt a-mi face o idee generala. Tu ce crezi despre Danemarca?

e cam absurd sa te duci in danemarca si apoi sa te plangi de clima, nu crezi ?
sa inteleg ca nu stia la ce sa se astepte ?  :rolleyes:

dupa asa ceva, eu nu pot pune vreo baza in celelalte lucruri spuse de dinsa.

Edited by hugzabee, 25 May 2009 - 20:44.


#148
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

View Postvandemm, on May 25 2009, 19:56, said:

Iubesc Danemarca, Suedia, Norvegia..  {...} Nu am fost acolo insa nu ma poti convinge cu 1000 de argumente de ceea ce spune donsoara enkelt &co.

Cum poți să iubești țări în care nu au fost&locuit ???  :huh:

Quote

Pentru mine o tara in care vara sunt 24-29 grade este RAIUL.

Problema nu e că vara sunt maxim 28-30 de grade ( asta e chiar fain ) cît că plouă tot aproape tot timpul  ...  :rolleyes:
Clima e chiar greu de suportat, inclusiv pentru danezi.  :P

#149
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,997
  • Înscris: 25.06.2007

View PostIoan76, on May 28 2009, 13:14, said:

Clima e chiar greu de suportat, inclusiv pentru danezi.  :P

Cam subiectiva afirmatia asta.
Faptul ca nu se muta in tarile mai calde (cu exceptia concediului) ma face sa cred ca dracul nu e asa de negru.
Si apoi oamenii sunt asa de diferiti...uite, eu de exemplu ma simt minunat in Finlanda (unde clima e mult mai aspra decat in DK).

#150
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

View PostBogdan R, on May 28 2009, 13:26, said:

Si apoi oamenii sunt asa de diferiti...uite, eu de exemplu ma simt minunat in Finlanda (unde clima e mult mai aspra decat in DK).

Problema nu e că ar fi prea frig în Danemarca ( din contră minimele sunt de regulă sub cele din unele zone din România ) ci că vremea e ciufută și ploioasă cam tot timpul ...  :rolleyes:

#151
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,997
  • Înscris: 25.06.2007
Vreme ploioasa e si in Olanda, UK, Irlanda etc si nu cred ca nu e un inconvenient foarte mare. Zeci de milioane de negri ar fi bucurosi sa schimbe soarele african cu ploaia vest-europeana...
Adevarul ca in orice tara ai plusuri si minusuri. Daca situatia iti convine taci din gura si inghiti, daca nu, traista-n bat si la drum...

#152
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

View PostBogdan R, on 28th May 2009, 13:47, said:

Zeci de milioane de negri ar fi bucurosi sa schimbe soarele african cu ploaia vest-europeana...

Categoric, pentru că oricum contează cît de disperat ești sau de ce oferte primești - dar ce am vrut să susțin e că, după cum bine se menționează și în alte replici, clima e totuși un inconvenient ( serios aș zice eu ).
Poate fi trecută cu vederea - dar măcar să fie menționată.  ;)

#153
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009

View PostIoan76, on 28th May 2009, 12:35, said:

Problema nu e că ar fi prea frig în Danemarca ( din contră minimele sunt de regulă sub cele din unele zone din România ) ci că vremea e ciufută și ploioasă cam tot timpul ...  :rolleyes:


Ciufuti sunt aia care se plang. Ce stai acolo atunci? Vino in RO, In Italia, in Grecia oriunde este cald.  SUnt vreo 5 tari in lume unde este mai frig si voi v-at idus acolo. Eu stiu dinainte unde ma duc nu ma duc sa ma lamentez de vreme apoi.

Voi spuneti ca 1. Lumea este asa de rea acolo, vremea rea, preturi up, etc  CLAR.
                        2.Ca lumea de acolo spune: Vino ca turist, dar nu sta aici sa ne iei locurile de munca sa

REZULTA  daca e rau de ce spune sa pleci??



TACI IS iNGHIȚI! Altfel pleci nU?

View PostBogdan R, on 28th May 2009, 12:47, said:

. Zeci de milioane de negri ar fi bucurosi sa schimbe soarele african cu ploaia vest-europeana...
Adevarul ca in orice tara ai plusuri si minusuri. Daca situatia iti convine taci din gura si inghiti, daca nu, traista-n bat si la drum...

Nu cred ca negrilro le place VREMEA. Daca unu din est in Europa se plange atat da negru care numai soare vrea?
Ca si cum ai spune ca nordicii ar vrea sa traiasca in Africa

Ceva-i putred lol

Edited by vandemm, 09 June 2009 - 12:08.


#154
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,997
  • Înscris: 25.06.2007

View Postvandemm, on 9th June 2009, 13:11, said:

Nu cred ca negrilro le place VREMEA. Daca unu din est in Europa se plange atat da negru care numai soare vrea?
Ca si cum ai spune ca nordicii ar vrea sa traiasca in Africa


Evident ca negrilor nu le place clima din Nord.
Eu ma refeream insa la altceva, mai precis la faptul ca niste inconveniente mai marunte (de exemplu clima) isi pierd cu totul importanta atunci cand le comparam cu beneficiile din aceste tari. Asta daca gandim rational...

Ca tot veni vorba de negri, ma enerveaza si pe mine cand ii vad comentand (cunosc niste africani care isi fac aici masterate/doctorate). A naibii treaba, dupa ce ca beneficiaza de scolarizare gratis si unii (majoritatea de fapt) fac ce fac si raman aici (Finlanda) dupa ce-si termina studiile, nu ii auzi sa spuna o vorba buna despre tara care ii gazduieste: clima e nasoala, limba e grea, preturile sunt mari, guvernul nu ii ajuta destul, se uita lumea urat la ei, mancarea nu e buna (de parca in Africa ar fi dus-o numai cu icre negre si sampanie frantuzeasca) etc etc
Doar comentarii lipsite de bun-simt.

#155
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

View PostBogdan R, on 9th June 2009, 13:24, said:

Eu ma refeream insa la altceva, mai precis la faptul ca niste inconveniente mai marunte (de exemplu clima) isi pierd cu totul importanta atunci cand le comparam cu beneficiile din aceste tari. Asta daca gandim rational...

Sorry - dar eu zic că, în postura de imigrant calificat care ajungi pe zonă avînd către 30 de ani și ceva experiență "în câmpul muncii la activ" beneficiile nu-s deloc așa mari. În mare aș zice chiar că vreo câțiva ani ( cam până ajung copii să-ți meargă la școală ) ești clar în postura în care cotizezi prin impozite sensibil peste cât primești.  :rolleyes:

#156
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,997
  • Înscris: 25.06.2007

View PostIoan76, on 9th June 2009, 23:24, said:

Sorry - dar eu zic că, în postura de imigrant calificat care ajungi pe zonă avînd către 30 de ani și ceva experiență "în câmpul muncii la activ" beneficiile nu-s deloc așa mari. În mare aș zice chiar că vreo câțiva ani ( cam până ajung copii să-ți meargă la școală ) ești clar în postura în care cotizezi prin impozite sensibil peste cât primești.  :rolleyes:

Nu ma refer doar la beneficiile materiale. Cu toate ca nu as crede ca vreun imigrant calificat vine in Tarile Nordice pentru un salariu identic sau doar putin mai mare decat in tara de origine (sa zicem Romania).
Trebuie sa pui la socoteala si traiul intr-o societate transparenta si cu o coruptie nesemnifivativa, mediul curat si poluarea redusa, viata linistita si fara stress...intr-un cuvant quality of life
Si la urma urmei nu ne gandim doar la ziua de azi, vor veni ei si anii in care vei beneficia de impozitele platite de altii (cu toate ca pentru multi imigranti calificati asta nu e un scop in sine).

#157
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006

View PostBogdan R, on 10th June 2009, 08:57, said:

Nu ma refer doar la beneficiile materiale. Cu toate ca nu as crede ca vreun imigrant calificat vine in Tarile Nordice pentru un salariu identic sau doar putin mai mare decat in tara de origine (sa zicem Romania).

Eu nu am spus asta ( deși dacă doar unul din membrii familiei lucrează se poate ajunge la scenarii chiar nasoale ) ci că o astfel de persoană contribuie la "sistemul" danez mai mult decât primește.  :)

Quote

Trebuie sa pui la socoteala si traiul intr-o societate transparenta si cu o coruptie nesemnifivativa, mediul curat si poluarea redusa, viata linistita si fara stress...intr-un cuvant quality of life

Corect - dar, foarte serios vorbind, eu îmi pun problema cât sunt de sustenabile pe termen mediu/lung o bună parte din aceste aspecte în condițiile unui sector bugetar hipertrofiat ( mai rău chiar ca la în România și ... nici foarte eficient nici el ), a unor politici cvasi-protecționiste ș.a.m.d.  :huh: Deja criminalitatea e o problemă în unele zone din Copenhaga - în București totuși nu am auzit de asasinate de tip mafiot în plină zi ... dar să sperăm că e doar ceva trecător.
Plus că viața fără stres ... să fim serioși - așa ceva nu prea există. Că de lucrat în sectorul privat se lucrează ... mai ales din postura de imigrant.

În fine - păreri pur personale iarăși.  :)

#158
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009

View PostBogdan R, on 9th June 2009, 12:24, said:

Evident ca negrilor nu le place clima din Nord.
Eu ma refeream insa la altceva, mai precis la faptul ca niste inconveniente mai marunte (de exemplu clima) isi pierd cu totul importanta atunci cand le comparam cu beneficiile din aceste tari. Asta daca gandim rational...

Ca tot veni vorba de negri, ma enerveaza si pe mine cand ii vad comentand (cunosc niste africani care isi fac aici masterate/doctorate). A naibii treaba, dupa ce ca beneficiaza de scolarizare gratis si unii (majoritatea de fapt) fac ce fac si raman aici (Finlanda) dupa ce-si termina studiile, nu ii auzi sa spuna o vorba buna despre tara care ii gazduieste: clima e nasoala, limba e grea, preturile sunt mari, guvernul nu ii ajuta destul, se uita lumea urat la ei, mancarea nu e buna (de parca in Africa ar fi dus-o numai cu icre negre si sampanie frantuzeasca) etc etc
Doar comentarii lipsite de bun-simt.

  
  Ai dreptate 100%. Cata nesimtire poate avea un imigrant negru care dupa ce primeste atat are tupeul sa se planga?    
Este incredibila nesimtirea unor neamuri, o intrece pe cea romaneasca, cu mult.

  Parerea mea este ca aceste neamuri contribuie considerabil la scaderea nivelului de trai si a bunastarii  tarilor in care traiesc (tari foarte dezvoltate, din pacate). Legile UE si mondiale au adus foarte  mult rau.
  Ce era GErmania, Danemarca, Suedia, Noregia si altele invadate de  musulmani murdari, crimiali etc?; care isi mai aduc si familiile cu ei

  Chiar ar fi interesant sa urmarim istoria acestor tari.. AM vorbit cu vreo 2-3 germani despre ce stiu-cred ei despre Romania. Le-am spus domnule noi suntem ce suntem pentru ca noi am aparat protile Europei de 2 mii de ani.. romanii, turcii, triburile toate au dat si au furat de al noi( doar Traian a luat 165.000 kg aur si 335.000 argint). Ganditi-va si voi ce am fi sot si noi fara acestea.. Chiar si asa in ani 1930 eram puternici.. Observ ca tarile naziste-fasciste au fost cele ariene mai mult, iar acestea si-au revenit cat de cat..
  Tarile comuniste niciodata

Edited by vandemm, 18 June 2009 - 11:28.


#159
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,997
  • Înscris: 25.06.2007
Sa nu ne antrenam totusi in comentarii cu tenta rasista si sa nici nu generalizam.
Ce am scris despre masteranzii/doctoranzii aia e bazat pe experienta mea personala si e vorba strict de persoane pe care le cunosc si cu care mai stau de vorba.
Sa inchidem deci aceste divagatii si sa ne intoarcem la tema acestei arii: emigrarea si viata in Tarile Nordice.

#160
conrad1

conrad1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 06.02.2007

View PostBogdan R, on 18th June 2009, 11:44, said:

Sa nu ne antrenam totusi in comentarii cu tenta rasista si sa nici nu generalizam.
Ce am scris despre masteranzii/doctoranzii aia e bazat pe experienta mea personala si e vorba strict de persoane pe care le cunosc si cu care mai stau de vorba.
Sa inchidem deci aceste divagatii si sa ne intoarcem la tema acestei arii: emigrarea si viata in Tarile Nordice.
Daca nu i-ai lasat cu teme naziste au amutit de tot.
Momentan stau in Copenhaga si nu mi se pare ca vremea ar fi mai urita ca in Londra unde am stat inainte ,problema e cu criza si aici,faptul ca nu se gaseste de munca nici macar cu salariul minim.

#161
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
chiar e adevarat cu criza in Danemarca, cea mai bogata tara europeana???? :huh:

#162
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View Postdave, on 1st November 2009, 23:04, said:

chiar e adevarat cu criza in Danemarca, cea mai bogata tara europeana???? :huh:
:roflmaofast:
DK cea mai bogata tara europeana? Hai ca-i fost tare! da Elvetia cum e?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate