Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

Cum închiriez o mașină în străinătate

- - - - -
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#109
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Da... numai ca noi ajungem pe 24 dimineata in Genova... la Sixt nu este deschis nici un birou, la Hetrz nu au masini  disponibile, iar la Avis, desi pretul e bun (mai ales cu codul de mai sus!), ca la majoritatea firmelor din Italia (cel putin din ce am citit eu) nu exista politica de 0 Excess, ci doar o asigurare care iti garanteaza returnarea acestei sume in caz de accident (o platesti tu si apoi ceri despagubire...). Noi am ajuns de mai multe ori cu masina noastra prin Italia si nu am patit nimic, dar....

#110
danamarcel

danamarcel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.06.2006
buna ziua!
sunt la prima inchiriere de masina pe care trebuie sa o fac în bruxelles!
sunt un pic cam disperata!!!!! de fapt mai mult !!!!!!
m-am hotarat sa fac asigurarea la AVIS pe net datorita acelor coduri si cu plata online ca e mai ieftin !
am cateva intrebari !!!
1. nu inteleg ce e cdw , imi mai trebuie ceva pe langa ea adica un super cdw ca sa nu platesc nimic indiferent ce se intampla ?
2. daca imi trebuie super cdw cum obtin asa ceva , ca la rezervare online nu am posibilitatea sa aleg!
3. se ia garantie la avis si cam ce suma aproximativ . mentionez ca vreau o masina din categoria cea mai mica pentru 14 zile !

va rog sa ma ajutati cu ceva informatii utile si pe intelesul meu ! Am vazut ca ati mai fost iar mie mi se pare tare complicat , e adevarat ca nici nu vreau sa am probleme!

#111
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 17.04.2006
Scriu aici, nu mai raspund in p.m.

CDW este un acronim - pentru a intelege ce este apasa aici.

Eu nu am folosit niciodata AVIS, nu te pot ajuta.
Poate te ajuta @xwh, el a folosit de multe ori si cunoaste politica anti-fransiza la AVIS.

#112
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 danamarcel, on 13th January 2012, 12:11, said:

buna ziua!
sunt la prima inchiriere de masina pe care trebuie sa o fac în bruxelles!
sunt un pic cam disperata!!!!! de fapt mai mult !!!!!!
m-am hotarat sa fac asigurarea la AVIS pe net datorita acelor coduri si cu plata online ca e mai ieftin !
am cateva intrebari !!!
1. nu inteleg ce e cdw , imi mai trebuie ceva pe langa ea adica un super cdw ca sa nu platesc nimic indiferent ce se intampla ?
2. daca imi trebuie super cdw cum obtin asa ceva , ca la rezervare online nu am posibilitatea sa aleg!
3. se ia garantie la avis si cam ce suma aproximativ . mentionez ca vreau o masina din categoria cea mai mica pentru 14 zile !

va rog sa ma ajutati cu ceva informatii utile si pe intelesul meu ! Am vazut ca ati mai fost iar mie mi se pare tare complicat , e adevarat ca nici nu vreau sa am probleme!

1. Collision Damage Waiver (CDW)

CDW is designed for accidental damage caused to the Avis vehicle other than by theft or attempted theft and includes the cost of repairing or replacing the vehicle, towing, storage charges, loss of use and administrative costs.
There is a policy excess responsible to the renter. CDW is mandatory if the renter is aged between 23-25 and paying by cash or cheque. If CDW is declined, the renter will be their own insurer. If the vehicle gets damaged and there is no CDW cover, the renter will be responsible for the cost of repair of damages up to the replacement value of the car.

Este ok sa alegi o asigurare extra Super Cover sau cum mai este denumita pentru ca acopera si anvelopele, sticla si alte chestii pe care asigurarea de baza nu le acopera. Este un full casco si nu te doare capul de masina in orice situatie.

2. Se obtine pe loc atunci cand inchiriezi masina, nu o poti selecta online, afli la fata locului costurile in functie de perioada inchirieri, clasa masinii si asa mai departe.

3. Se ia garantie in principiu inca odata suma inchirierii. Daca ai platit 300 EUR pentru o saptamana la o masina de clasa Mini sau Compact, depozitul (garantia) va fi cam la fel sau maxim 150% din suma inchirierii (cam astea sunt statisticile mele din inchirierile trecute), dar informatia o poti afla si daca trimiti un mail companiei si le explici situatia ta, vreau sa inchiriez o masina X zile in locul X.

#113
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Cam la ce pret se gaseste de inchiriat o masina in Italia in vara? In Sardenia mai exact. Cati euro e pe zi? Evident,o masina modesta,nu am pretentii.

#114
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce ar fi sa cauti singur in functie de datele calatoriei ?

http://www.sixt.it
www.avisautonoleggio.it/default.aspx
http://www.hertz.it/...nOnHomepage.jsp
http://italy.holiday...e...ITA&lang=IT
http://www.carrentals.co.uk/

Conteaza varsta pasagerului, locatia (aeroport/gara sau alta locatie), perioada, clasa masinii si asa mai departe.

Edited by MembruAnonim, 24 January 2012 - 02:07.


#115
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007

 boy4ever, on 24th January 2012, 01:59, said:

Cam la ce pret se gaseste de inchiriat o masina in Italia in vara? In Sardenia mai exact. Cati euro e pe zi? Evident,o masina modesta,nu am pretentii.

Pentru a va face o idee, o masina in Sardinia pentru saptamana 12-19.07.2012 v-ar costa intre 161€ si 385€:

Attached File  Sardegna.JPG   120.76K   22 downloads


Zero franchise, cu asigurare si pentru pneuri+geamuri. O masina modesta, asa cum ati scris dumneavoastra. Evident ca pretul se reduce daca nu doriti aceste asigurari.

De fapt, cred ca v-ar interesa numai Alghero, Cagliari, Olbia si in aceste localitati sunt preturi bune.


Sa incerc o clarificare si pentru "Cati euro e pe zi?"
Dumneavoastra solicitati pretul pe zi, dar trebuie sa stiti ca pretul per zi multiplicat cu 7 nu este egal cu pretul per saptamana. V-am dat pretul pentru o saptamana, cel mai bun pret pentru o vacanta. Cei 189€/saptamana ar insemna 27€/zi (189:7=27), dar lucrurile nu stau asa daca vreti sa inchiriati masina numai pentru o zi. In aceeasi perioada o zi costa 52€. Iar pentru 3 zile s-ar putea sa platiti mai putin decat pentru 2 zile.

Si ma opresc. "Jucati-va" cu link-urile date de <xwh> ca sa descoperiti toate aceste lucruri. Ca sa vedeti cat de putine detalii ati furnizat.

#116
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Da,va multumesc pt. raspunsuri. Intr-adevar,nu ma prea pricep,nu am inchiriat niciodata o masina in strainatate. M-ar interesa sa inchiriez de oriunde e mai ieftin: Alghero, Olbia, Oristano, Calgliari etc. Ma voi folosi de linkurile de mai sus. Va multumesc inca o data.

#117
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Inca ceva, sper ca ai card de CREDIT nu debit

#118
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Trebuie neaparat card? Nu imi zic exact cat face (atatia euro),le platesc si gata? Fratilor,vreau sa inchriez o masina,nu un yacht!  :huh:

#119
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nici vorba fara.

#120
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011
Obligatoriu card de credit altfel pa-pa masinutza!
Atentie pentru cei care inchiriaza cu carhire3000(nu recomand)! Taxa de drum nu e inclusa in costul masinii :confuzzled: (asta pentru Italia) si dupa ce returnati masina o sa vedeti ca va iau bani de pe card(mie mi-au luat vreo 18 euro pt 8 zile). Deci nu va bucurati daca gasiti preturile cele mai mici ca sunt inselatoare si cu costuri extra.
Garantia pt masina a fost 1000 euro. Ulterior am aflat ca daca se inchiriaza masina direct de la un operator mare garantia poate fi mai mica, adica in jur de 300-400 euro.

#121
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Banuiesc ca aveai idee ca autostrazile se platesc in Italia, nu ? Unele companii ofera Telepass pentru masina care o inchiriezi si debiteaza dupa sumele necesare.

#122
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011
Daca te uitai mai atent la ce am scris vedeai ca n-am pomenit de taxa de autostrazi ci de cea de drumuri, taxa care la alte companii(ex autoeurope) n-am platit-o. Oricum m-am lecuit cu carhire3000!

#123
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ciudat :) Aceasta taxa nu e pomenita nici la Avis, Hertz sau Sixt separat

L.E.: M-am uitat pe www.sixt.it si aici este trecuta intr-adevar ca Oneri Stradali

Edited by MembruAnonim, 25 January 2012 - 13:54.


#124
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011
Stiu, e prima oara cand ma lovesc de asa ceva si am inchiriat ceva masini la viata mea. Le-am scris celor de la carhire3000 despre asta si mi-au trimis o copie a facturii cu taxa de drum care nu era stipulata in contract. Cine dreaq sta sa citeasca 4-6 pagini la inchiriere inainte sa semneze? Asta e, am semnat ca primarul, m-au ars dar m-au pierdut de client pe mine si pe cei cu care am fost. Singurul lucru bun i s-a intamplat unui amic dintre cei cu care am fost, el luase Astra sau ceva similar si aia n-au avut nimic, s-au dat peste cap juma de ora sa le gaseasca masina si pana la urma a plecat cu un A5 Sportback full :)

#125
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asa da upgrade :-) Ce companie a fost la inchirieri ?

#126
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011
Nu mai retin exact, Locauto sau Europcar pt ca o parte din grup au calatorit inaintea noastra si el a facut parte din acel grup. Oricum mie de foarte multe ori mi-au dat masina din clasa superioara fata de cea contractata. De exemplu ultima oara am avut Punto sau similar si mi-au dat o Ibiza Station Wagon cu 1400 km iar amicului meu in loc de Punto i-au dat un A Klasse pe benzina dar cu vreo 20000 km.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate