Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Cum închiriez o mașină în străinătate

- - - - -
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#127
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009
Buna,

Va cer ajutorul.
Vreau sa inchiriez o masina de la Avis pt Belgia-Olanda
Am facut simularea folosind codurile date pe forum si e super ok.
Ce nu stiu este daca garantia se blocheaza in momentul platii on line in avans sau in momentul ridicarii masinii de la sediul de inchiriere.

Multumesc

#128
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
din cate stiu e in momentul ridicarii masinii. dar nu bag mana-n foc.

#129
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

 vladc, on 6th March 2012, 12:56, said:

din cate stiu e in momentul ridicarii masinii. dar nu bag mana-n foc.

Si inca ceva

Se merita sa platesc un plin in avans ?
Ei zic ca "la un pret preferential" :)
E adevarat ca scapi de o bataie de cap dar....

#130
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 Jerome4, on 6th March 2012, 13:59, said:

Si inca ceva

Se merita sa platesc un plin in avans ?
Ei zic ca "la un pret preferential" :)
E adevarat ca scapi de o bataie de cap dar....

Pai ei trebuie sa ti-o dea cu plinul facut, de ca sa il platesti in avans? Garantia tocmai de aia o dai, sa fie acoperiti daca o duci cu rezervorul gol, ca altfel e asigurata full.
Faci plinul inainte sa o duci si gata

#131
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

 Aprilia, on 6th March 2012, 14:08, said:

Pai ei trebuie sa ti-o dea cu plinul facut, de ca sa il platesti in avans? Garantia tocmai de aia o dai, sa fie acoperiti daca o duci cu rezervorul gol, ca altfel e asigurata full.
Faci plinul inainte sa o duci si gata

Hmm, o leaca de atentie: garantia nu-i acopera doar ca ajungi cu rezervorul gol. Poate sa-i acopere pentru chichitele care scapa la asigurarea "full", gen roti/pneuri, geamuri, pe dedesupt, accidente la betie, amenzi si taxe de autostrada, etc. Nu exista asigurare "full" in lumea asta, poate in cealalta  :notangel:.
Garantia se activeaza cand ridici masina. Pret "preferential"...este o gluma....da, este "preferential" pentru ca daca nu aduci rezervorul plin, orice litru pus de ei se suprataxeaza. Pretul pe litru este scumput rau, pentru ca fac ei "efortul" de a pune combustibil....asa incat plinul initial esta la un pret "preferential".
Fiecare firma de rent are propriul stil: unii o dau cu rezervorul plin, unii cu rezervorul gol ( suficient sa ajungi la prima pompa ) si unii cu rezervorul partial plin...regula este sa returnezi masina asa cum ai luat-o, vis-a-vis de cantitatea de combustibil.

Edited by metalactual, 06 March 2012 - 20:27.


#132
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 metalactual, on 6th March 2012, 20:23, said:

Hmm, o leaca de atentie: garantia nu-i acopera doar ca ajungi cu rezervorul gol. Poate sa-i acopere pentru chichitele care scapa la asigurarea "full", gen roti/pneuri, geamuri, pe dedesupt, accidente la betie, amenzi si taxe de autostrada, etc. Nu exista asigurare "full" in lumea asta, poate in cealalta  :notangel:.
Garantia se activeaza cand ridici masina. Pret "preferential"...este o gluma....da, este "preferential" pentru ca daca nu aduci rezervorul plin, orice litru pus de ei se suprataxeaza. Pretul pe litru este scumput rau, pentru ca fac ei "efortul" de a pune combustibil....asa incat plinul initial esta la un pret "preferential".
Fiecare firma de rent are propriul stil: unii o dau cu rezervorul plin, unii cu rezervorul gol ( suficient sa ajungi la prima pompa ) si unii cu rezervorul partial plin...regula este sa returnezi masina asa cum ai luat-o, vis-a-vis de cantitatea de combustibil.

Nu te contrazic, tot ce stiu e ca garantia pe care am platit-o eu a fost de 50 euro si am primit masina cu plinul facut (ceea ce mi se pare absolut normal, avind in vedere ca cei care inchiriaza nu sint localnici si nu fac primul drum sa caute o benzinarie). Prietenii mei de asemenea au primit masinile cu plinul facut.
Cei 50 euro nu prea acopera altceva decit un plin.

#133
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Pai 50 eur nu este "garantie"...ai platit pur si simplu pentru plinul facut si atat, daca ai returnat masina cu plinul facut primeai 50 eur inapoi. Este ok.

#134
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009
O intrebare (inca una :) )
Am facut socoteala si daca mi-as inchiria GPS de la firma de rent a car, m-ar costa vreo 130 de euro.
Mi se pare mai rezonabil sa mi-l iau pe al meu, nemaivorbind ca sunt obisnuit cu el, meniu in romana, etc.
Ma pot astepta ca neluand GPS-ul de la ei sa ma trezesc cu bricheta dezactivata ?

Multumesc

PS. Mai ales ca la Avis e si politica aia de No Smoking  :nonobad:

#135
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Nu cred, poti avea nevoie sa incarci telefonul!

#136
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

 T Irina, on 8th March 2012, 18:50, said:

Nu cred, poti avea nevoie sa incarci telefonul!



La asta nu m-am gandit  :photo:

Saru mana

#137
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Pentru cei care au e o experienta mai mare in inchirieri - cum ati calculat capacitatea masinii?
De ex - la un Mitsubishi Colt  cu 5 locuri + 1 bagaj mare si unul mic merg 3 persoane cu 2 geamantane (medii nu mari) si bagajele obisnuite de mana (rucsac)? Incarcatura asta o va avea masina numai de la/spre aeroport (Larnaca), in rest vom fi, normal, fara bagaje.
Noi am mai am mai inchiriat in Spania, fara probleme dar imi dau seama ca am incarcat mai mult masinile!

Edited by T Irina, 11 March 2012 - 12:10.


#138
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

 Jerome4, on 8th March 2012, 18:48, said:

O intrebare (inca una :) )
Am facut socoteala si daca mi-as inchiria GPS de la firma de rent a car, m-ar costa vreo 130 de euro.
Mi se pare mai rezonabil sa mi-l iau pe al meu, nemaivorbind ca sunt obisnuit cu el, meniu in romana, etc.
Ma pot astepta ca neluand GPS-ul de la ei sa ma trezesc cu bricheta dezactivata ?

Multumesc

PS. Mai ales ca la Avis e si politica aia de No Smoking  :nonobad:

Am inchiriat masina de la AVIS de 4-5 ori in tari diferite si de fiecare data ne-am dus cu GPSul de acasa, nu este nici o problema.

Cat despre garantie, noi i-am ales tocmai pentru ca nu blocau nici una (cu conditia sa faci full insuarance), singurii bani pe care i-au tinut blocati pe card au fost cei 50 euro pentru un plin de benzina. Am avut o data o situatie in care am rezervat un VW 2.0 la Milano si pentru ca nu am fost in regula cu cardul (el apartinea copilotului, nu soferului) si masina era noua si cam scumpa (30 000 euro, zicea italianul), n-au vrut sa ne dea masina pana cand, dupa lungi si aprinse parlamentari, am scos 500 euro de pe alt card (pe cel cu care rezervasem masina nu aveam decat strict costul inchirierii plus cei 50 euro) si i-am lasat garantie pana cand am returnat masina.

Sunt OK cei de la AVIS, masinile in stare excelenta, doar la italieni trebuie avut grija in zona de sud, acolo mai au zgarieturi, trebuie sa te uiti bine cand o iei pentru ca nu intotdeauna sunt marcate pe contract si risti sa ti se impute. Am inchiriat o data de la Napoli si i-am atras atentia tipului care ne-a facut actele ca masina prezenta niste zgarieturi in plus, a verificat, le-a marcat, iar la retur a fost OK. Din toate locurile, acolo au verificat minutios masina la predare si nici nu ma mir avand in vedere modul in care se circula in Napoli si in imprejurimi!

#139
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
eu cand am inchiriat din italia la europcar, nu s-a uitat nimeni la nicio zgarietura. ne-a zis doar... vedeti strada aia? mergeti pe acolo, prima la dreapta si la vreo 20m gasiti masina. daca sunt mai multe masini acelasi model, apasati pe telecomanda si vedeti care se deschide... aia e masina voastra :)


totul a fost super-ok. cand am returnat-o, intr-adevar a verificat-o de zgarieturi and shait... si a strambat din nas ca nu era spalata. era doar un pic mai murdara (tot felul de insecte mucificate pe masina) decat am luat-o. pentru ca atunci cand am luat-o, nu era spalata.

#140
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

 T Irina, on 11th March 2012, 12:09, said:

Pentru cei care au e o experienta mai mare in inchirieri - cum ati calculat capacitatea masinii?
De ex - la un Mitsubishi Colt  cu 5 locuri + 1 bagaj mare si unul mic merg 3 persoane cu 2 geamantane (medii nu mari) si bagajele obisnuite de mana (rucsac)? Incarcatura asta o va avea masina numai de la/spre aeroport (Larnaca), in rest vom fi, normal, fara bagaje.
Noi am mai am mai inchiriat in Spania, fara probleme dar imi dau seama ca am incarcat mai mult masinile!

Nici o idee despre incarcarea masinii? In seara asta am sa o rezerv, pretul creste incet dar sigur... As merge totusi pe o clasa mai mica (si din motive de costuri ulterioare - eventuala garantie, etc) - intr-o Toyota Yaris incap 3 persoane cu 2 bagaje (adica de incaput incap, stiu masina, dar o supraincarc dupa regulile lor?)?

Edited by T Irina, 12 March 2012 - 11:08.


#141
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
nu cred ca este o problema daca ai portbagajul plin, apoi mai pui si pe bancheta din spate un bagaj.
dp meu dv, eu cred ca acele date sunt mai mult orientative, pentru ca tu sa stii cat bagaj poti sa pui in acea masina. pe scurt, sunt doar informative.

nu bag mana in foc, dar eu cred ca nu este nicio problema.

#142
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Eu sper sa ai dreptate! :D

#143
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

 T Irina, on 8th March 2012, 18:50, said:

Q: Ma pot astepta ca neluand GPS-ul de la ei sa ma trezesc cu bricheta dezactivata ?
A: Nu cred, poti avea nevoie sa incarci telefonul!

Un pic de atentie. Eu la ultima inchiriere - Portugalia - am avut neplacuta surpriza sa am bricheta nefunctionala. Nu am verificat-o la receptia masinii, am fost atent la o gramada de alte detalii + am vorbit cu 3 "isteti", eu al 4-lea, de la firma de rent...am plecat un pic nervos si pe drum am constatat ca Samsung-ul S ( pe care am toata Europa + Midle East ) nu avea la ce sa fie incarcat, culmea mai era si aproape descarcat, luminozitatea la maxim a ecranului tragea tare din baterie, m-am si incurcat un pic si nu mai stiam sa reintru pe autostrada de pe care iesisem ca tembelul - f..k GPS, traiasca harta si pregatirea de acasa. Ca sa nu mai zic, ca la intoarcre in loc sa o iau pe un pod, am luat-o pe altul, fapt care m-a aruncat prin mijlocul Lisabonei, cu "GPS"-ul pe baterie...noroc cu temele facute de acasa si traficul extrem de organizat din oras.

Asa ca este bine sa le precizezi, cand rezervi masina, ca vrei bricheta functionala pentru GPS-ul propriu...eu asa voi face de acum incolo. Desi partea cu GPS-ul ma calca pe nervi dar e bine sa-l ai...cine stie, mai ales in orase mari.

 T Irina, on 12th March 2012, 11:07, said:

As merge totusi pe o clasa mai mica (si din motive de costuri ulterioare - eventuala garantie, etc) - intr-o Toyota Yaris incap 3 persoane cu 2 bagaje (adica de incaput incap, stiu masina, dar o supraincarc dupa regulile lor?)?

Eu am avut acum 3 ani un Yaris inchiriat si dupa aprecierea mea incap 3 persoane si 2 bagaje mari ( poate nu amandoua in portbagaj daca sunt mari rau ). Nu o supraincarci, este ok, doar ca o sa fie puturoasa....asta e. Daca nu ai drumuri cu multe urcusuri este ok masina.

Edited by metalactual, 14 March 2012 - 19:05.


#144
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

 metalactual, on 14th March 2012, 19:09, said:

Eu am avut acum 3 ani un Yaris inchiriat si dupa aprecierea mea incap 3 persoane si 2 bagaje mari ( poate nu amandoua in portbagaj daca sunt mari rau ). Nu o supraincarci, este ok, doar ca o sa fie puturoasa....asta e. Daca nu ai drumuri cu multe urcusuri este ok masina.

Mersi, sper sa fie ok, pe asta am luat-o! Bagajele au 44x65x31, sunt medii nu mari!

Bricheta era dezactivata sau poate doar defecta la masina respectiva? Vom verifica asta, si noi luam GPS de acasa!

Edited by T Irina, 14 March 2012 - 19:14.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate