Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Cum închiriez o mașină în străinătate

- - - - -
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#1
MmeButterfly

MmeButterfly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 08.04.2007
Ieri am primit pe mail de la un prieten din Timisoara urmatorul mail - aviz amatorilor de rent-a-car:

Weekend in Bruxelles… Vrei sa vizitezi imprejurimile, sa iei pulsul Belgiei, sa profiti de un weekend insorit (raritate!) in tara care gazduieste sediul general al Uniunii Europene, la care am aderat acum mai bine de un an… Este si acesta un hobby – sa vizitezi, rand pe rand, capitalele europene, sa iei pulsul fiecareia, sa vii in contact cu o Europa spre care aspiram cu totii!

Europa vizitata la pas este extrem de agreabila, daca ai nervii sa ignori semnele romanesti care-ti amintesc de origine – cersetorii din mai toate marile orase europene, stirile locale despre bande de romani care profita de prezumtia de nevinovatie acordata celor care vin sa viziteze, dar uita sa mai plece. Nu ma refer la milioanele de romani care muncesc cinstit si nu ies in evidenta, ci de acele mii de compatrioti care au sesizat oportunitati de “afaceri” mai profitabile intr-o Europa mai bogata si – in majoritatea situatiilor – mai naiva, dupa standardele “smecherilor” romani.

Ce ar face un European? Bilete de avion (low cost, buget limitat, in definitiv sunt angajat in Romania) si aranjamente locale, din care nu trebuie sa lipseasca masina inchiriata, daca vrei sa vizitezi imprejurimi. Nu e prima data – am inchiriat masini de la Avis, Europcar, Sixt sau alte companii mici, locale, ori de cate ori am avut prilejul sa evadez dintr-un oras European. De data asta am ales Hertz, unul din cei mai mari jucatori mondiali din respective piata. Rezervare pe Internet, cu plata anticipata, de pe cardul de credit, asa cum procedeaza oricine vrea sa fie sigur de timpul limitat avut la dispozitie.

Sambata dimineata ma infatisez la Agentia Hertz de adresa Lemonnierlaan 8, Bruxelles, sa-mi ridic masina platita anticipat. Voucherul e pregatit pe numele meu, inaintez actele cerute (ID national si permis de conducere), si aici idila se rupe. Cu o expresie afectata, functionarul Hertz ma incunostiinteaza ca nu poate sa ma serveasca, chiar daca toate actele sunt pregatite conform cerintelor. “De ce?”… “Pentru ca sunteti roman”.

Nu stiu cum ar fi reactionat altii insa eu am protestat: sunt cetatean European (desi puteam sa fiu si din Uzbekistan – atata timp cat mi-au acceptat plata si ma identific cu acte, n-au ce sa zica), asta e discriminare, vreau sa vorbesc cu sefu’ etc. Sefu’ e in weekend, normal ca nu pot sa-l sun, ei au o dispozitie interna prin care nu pot inchiria masini romanilor si cu asta, basta! Incerc sa-mi imaginez ce as putea face intr-o situatie ca asta, in care planurile bine ticluite se lovesc de incapatanarea unui functionar si de o politica discriminatorie ilegala. “In acest caz, trebuie sa-mi redactati o hartie oficiala Hertz, cu antetul firmei, semnata de dumneavoastra, in care imi prezentati motivul nerespectarii unei plati!”. “Ne pare rau, dar nu putem sa va oferim aceasta hartie”. “De ce?”. “Trebuie sa vorbiti cu seful despre asta…”. Dupa alte cateva parlamentari, functionarul dispare si-mi aduce o hartie, fara antet de firma, fara sa specifice vreun nume, semnata, in care sunt asigurat ca o sa-mi primesc banii inapoi… Deci sunt luat de prost, lucru care m-a enervat teribil – am rupt hartia si I-am comunicat respectivului ca urmatoarea mea oprire va fi la cea mai apropiata statie de politie.

Zis si facut: la receptia celei mai apropiate sectii de politie sunt informat ca aceasta este o chestiune civila si ei nu se implica in astfel de situatii. Totusi, cucoana pune mana pe telefon si suna la respectivul birou. Dupa o scurta conversatie in franceza, cu acelasi functionar Hertz, politista imi reproseaza mie ca nu trebuia sa ma enervez si sa rup respectiva hartie!!! Adica discriminarea si practicile ilegale nu conteaza, singurul lucru important e ca i-am stricat weekendul domnului localnic, si ca nu trebuia sa rup acea hartie oficiala! “Nu era oficiala, n-avea antet, ca daca era oficiala o pastram, era exact ceea ce am cerut!!!”. “Va rugam sa parasiti sectia de politie acum!” Cum nu vroiam sa adaug niste catuse acestui weekend deja compromise, m-am conformat.

Intors in Romania, sun la Hertz Helpdesk, sa aflu ce e de facut. Iarasi am fost asigurat ca imi voi primi banii inapoi, insa deja acest lucru ma intereseaza mai putin. Mi se comunica adresele de email la care pot sa fac plangere, si numarul de telefon al managerului de la respectivul birou Hertz. Il sun pe sefu’, si mi se relateaza o poveste halucinanta: o banda de romani au furat 5 masini de la Hertz, si ei se protejeaza astfel. “Este o pozitie oficiala a Hertz?” “Nu, binenteles, nu putem avea o astfel de pozitie oficiala, este o recomandare interna.” “Dar cum puteti fi siguri ca respectivii sunt romani?” “Pai au inchiriat masini de la noi cu acte de identitate romanesti”… Adica iarasi sunt luat de naiv… Cine pleaca la furat cu buletinul??? “Si ce treaba am eu cu asta? Cum credeti ca vin sa inchiriez o masina la voi, arat un act de identitate cu poza, si apoi dispar cu masina??? In plus, masinile astea nu sunt asigurate???” Insist ca vreau respectiva hartie de la Hertz, prin care sa mi se comunica motivele respectivului refuz! “Trebuie sa vorbesc cu managementul meu, nu pot sa eliberez o astfel de hartie”. Ii comunic un numar de fax, si termenul limita pana la care astept hartia, indicandu-i consecintele pe care le va avea Hertz de suportat: plangeri la institutiile de protectie a consumatorului ale UE si Belgiei, scandal in presa, invadarea forumurilor romanesti din diaspora si din tara.

Au trecut doua zile de atunci, si n-am primit niciun raspuns. Nici banii nu mi s-au returnat inca. Ma tin de cuvant, si protestez pe orice cale impotriva unei discriminari crase, care daca nu e stopata, se poate extinde catre alte domenii, si chiar legiferata! Haideti sa nu ne fie rusine ca suntem romani! In aceste doua zile, am aflat si de alte cazuri in care romanii n-au putut inchiria masini de la Hertz, deci discriminarea tinde sa devina o politica oficiala a Hertz!

Marius
[email protected]

#2
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007
Mda, am citit si eu prin ziare chestia asta. Am inteles ca s-au sesizat si vreo doi europarlamentari romani, va fi alarmata si Comisia Europeana. Dar asta nu prea ne inclazeste cu nimic. Daca toata tarasenia este adevarata, Herzu' ar trebui dat in judecata pentru discriminare pe motiv de nationalitate care este ceva foarte grav. Cine se pricepe mai bine la trebile juridice poate ne spune si noua ce daune morale s-ar cadea sa le fie cerute in instanta, ca sa se invete minte.

#3
Marius_RO

Marius_RO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.02.2008
Va sigur ca nu ma opresc aici, insa nu stiu daca ajung la judecata cu ei. Partea materiala ma intereseaza mai putin decat neperpetuarea astor practici. Cert e ca lucrurile se misca, au mai fost sesizate si alte institutii care activeaza exact in domeniul protectiei consumatorului...

#4
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007

View PostMarius_RO, on Feb 2 2008, 15:50, said:

Va sigur ca nu ma opresc aici, insa nu stiu daca ajung la judecata cu ei. Partea materiala ma intereseaza mai putin decat neperpetuarea astor practici. Cert e ca lucrurile se misca, au mai fost sesizate si alte institutii care activeaza exact in domeniul protectiei consumatorului...

Deci dumneavoastra ati fost cel discriminat. Incantat de cunostinta! De acord, partea financiara nu are un rol foarte important, dar ma tem ca pentru a opri aceste practici si pentru a descuraja si alte firme sa adopte aceeasi politica, este necesar sa-i speriati cerandu-le niste daune morale serioase.

Ce alte institutii ati mai sesizat?

#5
Marius_RO

Marius_RO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.02.2008

View Postmihairosioru, on Feb 2 2008, 15:58, said:

Deci dumneavoastra ati fost cel discriminat. Incantat de cunostinta! De acord, partea financiara nu are un rol foarte important, dar ma tem ca pentru a opri aceste practici si pentru a descuraja si alte firme sa adopte aceeasi politica, este necesar sa-i speriati cerandu-le niste daune morale serioase.

Ce alte institutii ati mai sesizat?

Procurorul Regal al Belgiei
Centrul pentru egalitatea de sanse (prin intermediul Ambasadei RO)
MAE belgian (Ambasada RO a facut-o)
Inspectoratul general al politiei BRX (Ambasada RO)
European Consumers Center
Reprezentanta RO pe langa UE
Centrul de informare al RO in BRX

#6
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007

View PostMarius_RO, on Feb 2 2008, 17:20, said:

Procurorul Regal al Belgiei
Centrul pentru egalitatea de sanse (prin intermediul Ambasadei RO)
MAE belgian (Ambasada RO a facut-o)
Inspectoratul general al politiei BRX (Ambasada RO)
European Consumers Center
Reprezentanta RO pe langa UE
Centrul de informare al RO in BRX

Oho, destule. Dar poate n-ar strica sa aruncati un ochi si la DG Consumer Protection de la Comisia Europeana. Sunt convins ca o reclamatie acolo ar mai misca niste rotite: http://ec.europa.eu/...er/index_en.htm

#7
Marius_RO

Marius_RO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.02.2008

View Postmihairosioru, on Feb 2 2008, 17:26, said:

Oho, destule. Dar poate n-ar strica sa aruncati un ochi si la DG Consumer Protection de la Comisia Europeana. Sunt convins ca o reclamatie acolo ar mai misca niste rotite: http://ec.europa.eu/...er/index_en.htm

scuze, am uitat de ei. luni dimineata, un fax va poposi si pe biroul doamnei Meglena Kuneva ;)

#8
MmeButterfly

MmeButterfly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 08.04.2007
Pentru cei care s-au confruntat cu patanii similare si doresc sa depuna plangeri oficiale, Marius mi-a trimis pe mail o lista cu institutii si adrese de contact pe care o puteti descarca de aici. Indrazniti, deja exista un precedent, acum e momentul sa va faceti auziti!

http://www.fileshare.ro/484451289.92

#9
Marius_RO

Marius_RO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.02.2008
Dragii mei,

Dupa cum am mai promis, va tin la curent cu evolutia demersurilor impotriva discriminarilor romanilor in Europa. In acest caz particular, este vorba despre “evitarea” clientilor romani de catre companiile de rent-a-car, insa tendinta este, se pare, generalizarea in mai multe domenii.

In primul rand, o enumerare a demersurilor actuale:
- Centrul European al Consumatorilor are in analiza dosarul inaintat, si o solutie se va da in curand.
- Scrisoarea de protest a celor 35 de europarlamentari romani a fost trimisa catre Hertz Corporation. Se asteapta raspuns oficial, care probabil va fi publicat.
- Saptamana viitoare va fi facuta o interpelare in Parlamentul European pe tema discriminarii consumatorului roman in Europa.

Din cate probabil stiti, au aparut intre timp multe semnale in media, orientate pe acest subiect (Academia Catavencu, Gandul, Pro TV, Prima TV, BBC, Evenimentul Zilei, Realitatea, Money Channel, Ziua, Banateanul, Click, diverse canale media locale etc.).

In plus, m-am intalnit aseara, in Timisoara, cu reprezentantii firmei romanesti care detine franchiza Hertz in Romania. Si dansii sunt contrariati si foarte preocupati de reactiile si semnalele repetate avute pe aceeasi tema, si doresc sa se alature eforturilor de a face presiuni asupra Hertz Corporation, mai ales ca acestia din urma inca nu au prezentat o pozitie oficiala! Aceasta atitudine afecteaza atat consumatorul roman, cat si pozitia franchizei Hertz pe piata romaneasca, iar un demers suplimentar oficial din partea dansilor este, zic eu, binevenit!

Concluzia intalnirii a fost ca orice demers trebuie sustinut, si dansii pregatesc un dosar care sa cuprinda mai multe evenimente similare, care sa aiba drept numitor comun refuzul sau tratarea necorespunzatoare a oricarui cetatean roman, la orice birou Hertz din Europa.

Dorinta mea, si a dansilor, este ca oricare dintre dumneavoastra, care s-a aflat intr-o situatie similara, sau cunoasteti situatii similare in care au fost implicate cunostinte de-ale dumneavoastra, sa contactati direct AAA Autorent SRL la adresele:
- Jean Alain Grumbach (Administrator): [email protected]
- Dragos Matei (Operations Manager): [email protected]

Binenteles, un simplu forward la acest mail catre contactele dumneavostra va ajuta la identificarea altor cazuri. Nu-i un spam, e o incercare de protejare a tuturor consumatorilor romani in Europa! Avem aceasta unealta, hai s-o folosim!

Marius

#10
Marius_RO

Marius_RO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.02.2008
http://www.euractiv....articleID=12549

#11
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007

View PostMarius_RO, on Feb 15 2008, 18:01, said:


Ok. Bine ca scandalul continua. Dar sa vedem ce se poate face concret.

#12
McNight

McNight

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.12.2004
Cred ca ar trebui sa stim si daca sunt consecinte ale acestor actiuni...am citit in jurnalul despre aceasta si eram curios daca este acest protest si pe acest forum care-l citesc des...Sa vedem daca se schimba ceva.

Edited by McNight, 19 February 2008 - 11:56.


#13
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 04.04.2003
Va rog sa ma ajutati cu ceva sfaturi, sugestii pentru inchirierea unei masini in locatia de mai sus. Rezervari&plati online, ce companii, ce conditii etc., la ce trebuie avut grija, tips&tricks.
Companii ca europacar.com, kemwel.com sunt OK?

Mersi!

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
vezi și http://www.holidayautos.co.uk sau http://www.carrentals.co.uk/

#15
yvonna

yvonna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 29.01.2008

View Postbyteworks, on Apr 4 2008, 09:49, said:

Va rog sa ma ajutati cu ceva sfaturi, sugestii pentru inchirierea unei masini in locatia de mai sus. Rezervari&plati online, ce companii, ce conditii etc., la ce trebuie avut grija, tips&tricks.
Companii ca europacar.com, kemwel.com sunt OK?

Mersi!
Europecar-ul e fff bun. verificat!

#16
Demoniks

Demoniks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 23.01.2006
Pana la urma s-a rezolvat cu hertz? Ca am inchiriat si eu in iulie o masina de la autoeurope (in Brusseles) si nu vreau sa am surprize.

#17
viorel.stanculescu

viorel.stanculescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.07.2005
In luna Martie, locatia Copenhaga - Danemarca, persoana cu domiciliul in Bucuresti a putut inchiria fara probleme (evident cu rezervare inainte de plecare) masina.

Nu a fost nici un fel de problema. :coolspeak:

#18
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Am inchiriat de la Hertz de n ori si din Munich si din Budapesta. Nu stiu de ce atata scandal. Aia e o firma privata si daca nu vrea sa inchirieze la negri bantu, nu inchiriraza si nu trebuie sa se justifice oficial. De aia exista concurenta: mergi la Avis, la Budget, etc. si nu mai mergi niciodata la Hertz daca sunt marlani.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate