Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Trenul trece - bariera ramane ridicata

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Ce parere aveti? In Romania se intampla , localitatea Tasca, jud. Neamț

Attached Files



#2
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
te asteptai sa se coboare? :huh:
in anglia trebuie sa porti vesta reflectorizanta daca stationezi in jurul liniei ferate si in romania nu se coboara nici bariera.
porci.porci.porci.

#3
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 22.08.2006
Ce parere sa mai avem? Astia trebuie inchisi pentru tentativa de omor!  :angry2:

#4
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003
Da' macar ati anuntat Politia/CFR-ul?  ;)

Mecanismele alea se mai si defecteaza...sau le mai fura una-alta hotii de fier vechi...

#5
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
Eu am patit ca nu se mai ridica bariera. Am stat 30-40 de minute si m-am coborat sa vad ce sa intampla. Mai in stanga lucrau aia de la cfr cu un carucior. Nici macar unul sa vina sa anunte ca se lucreaza, sa nu mai stai ca boul. BUN, am patit apoi la o bariera , a trecut trenul si bariera s-a ridicat insa becul si sirena mergeau inca. Am stat in coloana cu alti soferi pana cand a venit un localnic si i-a dat una la bariere, dupa care si-a revenit

#6
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Se stie dintotdeuna ca lucrurile in Romania nu merg cum ar trebuii sa mearga (asta dacar ar trebuii sa mearga :lol: )
Nu stiu ce pretentii aveti atat timp cat la unele bariere am vazut ca lucreaza betivani :cheers: (mai ales in week-end cand se cinstesc si ei cu ceva)

Eu frecventez DN10 (bz-bv) si la iesire din localitatea vernesti este o trecere la nivel cu calea ferata. Desii mereu au pus bariera , ma gandesc ca uneori v-or uita sa o mai puna (din cauza aburilor de vin ) sau ca se va strica .....
Mereu sunt atent acolo si ma asigur .....cred ca sunt printre putinii care o fac , restul nici macar nu reduc viteza,se bazeaza doar pe bariera si angajati CFR :deadtongue:  :deadtongue:  :deadtongue:

P.S. Neasigurarea la trecere fie ea cu bariera sau fara ,mi se pare la fel de riscanta ca si intratu primul in intersectie pe culoare verde , desii tu nu te-ai asigurat initial, daca vreun `cascat-kamikaze` forteaza culoarea rosie cu 100km/h

Edited by cosmin_miu, 26 October 2008 - 15:52.


#7
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
La  mine este lege, nu trec pina nu ma asigur chiar daca exista bariera la trecerea respectiva.
Si uite ca am dreptate, este prima data cand aud despre ce a ce se vorbeste aici, imi doream sa nu am dreptate, adica sa nu se coboare bariera si sa treaca trenul.    :confuzzled:

#8
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006
Cosmine, MAK, nu oriunde va puteti asigura :)
- Exista situatii in care cosmelia ceferistului este construita FIX in imediata vecinatate a intersectiei.
- Exista treceri la nivel, unde calea ferata este in curba si in 20-30m dispare dupa tufisuri.

Multe intersectii la nivel cu calea ferata sunt adevarate capcane, si sunt absolut convins ca multe dintre accidentele din aceste zone NU sunt neaparat cauzate din vina soferilor. Am mai povestit pe undeva pe forum, cum intr-o noapte a trecut un tren prin spatele meu in conditiile in care m-am asigurat temeinic! ....

http://forum.softped...m...t&p=2562705

Edited by NightShift, 27 October 2008 - 02:27.


#9
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
Exista treceri la nivel cu calea ferata pe drumuri europene, unde ar trebui sa reduci viteza de la 100 la ora pana aproape de zero ca sa te asiguri... Cum ar fi daca toata lumea ar opri sa se asigure, chiar daca barierele sunt ridicate? Ce rost mai au acestea daca nu poti avea incredere in ele?!
Este evident faptul ca acestea nu sunt sigure, dovada fiind primul post din acest thread, si ca cineva nu isi face treaba corect.
Cei ce fura din subansambluri si cei ce nu asigura verificarea lor periodica ar trebui sa faca puscarie, fara drept de apel.

#10
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Bariera asta, din cite se vede in poza, nu e automata, e manuala. Nu cred ca s-a furat ceva, cel mai probabil e o eroare umana, probabil nici macar imputabila cantonierului. Din cite stiu, pe liniile cu bariere manuale, trenul nu pleaca pina cind seful de gara, sau impiegatul de miscare, sau care o avea treaba asta, nu se asigura telefonic ca toate barierele de pe tronsonul urmator sunt coborite. Deci ori a mintit cantonierul (da domle drumul la tren ca am coborit-o!) - ceea ce pare improbabil si aberant, ori a uitat ala sa il sune sa coboare bariera. Pare sa fie tren de marfa, care nu are orar fix si zilnic, ca sa zici ca ar fi trebuit sa stie cantonierul cind trece.

Dar mai e o posibilitate, cea mai probabila de altfel. Sa fi fost ceva defect si cantonierul sa fi oprit el insusi masinile, cel care a facut poza neavind cum sa observe acest lucru (este mai in spate in coada, mascat de furgonete, si sigur a ajuns in coada dupa ce primele masini au fost oprite). Cred ca asta e adevarul.

Edited by abancor, 27 October 2008 - 11:10.


#11
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005
Vai de lume și de lume!!
Ca să facem haz de necaz, la o fază din asta ce să faci? Oprești mașina, te dai jos, ciulești urechea, eventual o lipești de șina de cale ferată, ca în western-urile alea cu indieni și cowboy...
Râsu-plânsu, România în secolu' 21 :death: :death: :death:

#12
SweetRevenge

SweetRevenge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 22.07.2008
Noroc ca majoritatea trecerilor peste calea ferata cu bariere de genul asta in localitati uitate de lume sau cartiere rau famate sunt  inabordabile la viteze de peste 30-40 km/h. :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate