Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

Pe cine ai salva de la moarte?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
60 replies to this topic

#1
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Să zicem că te plimbi cu cineva pe un pod. La un moment dat, din neatenție, acel cineva cade peste balustradă.
În care din următoarele cazuri sari după acea persoană?

1. Este vorba de unul din părinți.
2. Este fratele sau sora ta.
3. Este iubitul/iubita ta(soțul/soția).
4. Este cel mai bun prieten.
5. Este o persoană pe care abia o cunoști.
6. Îți este fiu sau fiică.

Eu am să le iau pe fiecare in parte și o să le comentez.

1. Părinții au trăit mult mai mult decât mine. Ar fi stupid să îmi risc viața în speranța de a le-o salva pe a lor.
2. Oricât de mult mi-aș iubi fratele, nu mi-aș risca viața pentru a lui. În sensul că e posibil să murim amândoi. Nici măcar nu am certitudinea că scapă el. și, oricum, DE CE, pentru care motiv aș alege să trăiască el și nu eu? Singura problemă aici este aceea că dacă sar, pe de-o parte risc sa mor și eu, însă pe de altă parte, creez șansa să scăpam amândoi. Deci se pune problema: merită să risc ca niciunul să nu trăiască în speranța de a trăi amândoi? Să gândesc obiectiv! Mama noastră m-ar arunca după el? Ar risca viața celui de-al doilea copil ca să încerce să o salveze pe a primului? Cred că nu...
3. Se poate rezolva în ideea că este sub frate ca importanță și, deci, nu sar.
4. Sub frate. Poate și sub iubită. Poate.
5. Nu!
6. Da. E singurul caz în care aș sări să ajut. Copiii mei ar fi mai importanți decât mine. Mi-aș risca viața pentru ei. Le-am dat viață și trebuie să le-o și conserv. Trebuie să fac tot posibilul ca ei să trăiască. Prin ei voi trăi și eu, oricum!


Sunt curios care ar fi răspunsurile voastre.

#2
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,149
  • Înscris: 05.12.2002
1/2/3//5/6

Acum serios, 1,3,6. Frate sau sora nu am.

#3
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
3
6
4
2
1
5

#4
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,279
  • Înscris: 28.11.2001
Păi dacă e apă jos...puțin probabil să pățească ceva, doar dacă nu știe să înnoate sau e apa foarte mică.
Oricum, nu știu cum ai putea să nu încerci să-ți salvezi părinții ?? Pesemne că nu-i iubești prea mult, nu ai fost foarte apropiat de ei...nu uita, ei ți-au dat viață, ei te-au crescut și tu îi lași să se înnece ?  :uhuhno:

#5
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Ai uitat sa bagi telefonul mobil in lista  :naughty:

#6
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
in primul rind, daca o persoana cu care umblu pe un pod ar cadea din neatentie peste balustrada, aceea persoana e timpita si atunci putem spune ca e vorba de selectie naturala.

in al doilea rind, nu stiu sa inot

si in sfirsit, era sa ma inec de citeva ori, dar am fost scos la timp, ceea ce nu pot spune ca ma bucura extraordinar pentru ca incalca convingerile mele exprimate mai sus.

in concluzie, sint un timpit care n-a fost lasat sa moara si care nu-i lasa pe ceilalti sa traiasca...

#7
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
Orice om normal ar spune "Dupa orice om, nu neaparat cei din lista". Dar unii au probleme cu apreciatul calitatii vietii, a semenilor etc etc.

Constat cu stupoare ca pe acest forum apar tot mai multi useri care creaza thread-uri idioate in care tin neaparat sa arate cat de redusi mintal sunt pentru timpurile in care traim. De ce ? Nu stiu....dar e trist....si grav de tot. Printre asemenea oameni suntem nevoiti sa ne petrecem viata  :puke:

Edited by driverx, 15 January 2005 - 13:41.


#8
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
dupa orice om ->  :lol: [gif cu un rahat imens]  :lol: [inca un gif cu o pancarda pe care scrie mare BULLSHIT]

vedea-l-as pe driverx oprindu-se din borit si sarind de pe pod in apa dupa orice om...

as sari si io numai de-al dracului sa mai faca o tura

e trist si grav intr-adevar, cind aberezi din fata tastaturii imaginindu-te batman. daca as iesi pe strada si as face pe omul beat care cade si ramine lat cred ca ar fi o inghesuiala de miini care sa ma ajute incit m-as sufoca. yeah, right, de parca nu ar avea toata lumea imprimat pe creier motto-ul acestei lumi, da nu-i nimic ca-l reamintim aici:

NOBODY GIVES A SHIT

nu exita ingeri decit inchipuiti

#9
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,891
  • Înscris: 06.10.2003
Orice viatza merita salvata....Shi sa va povestesc o intamplare reala, pe care am patzit-o:
  Mergeam pe strada, impreuna cu un american, venit in Romania cu nici doua luni inainte...La un moment dat ,cand sa intram in parc s-a auzit un copil plangand( urland chiar ).Ne-am intors shi am vazut o femeie cu un copil mic pe bicicleta. Copilul era pus pe portbagaj shi shi-a prins piciorul la roata bicicletei.Femeia, avand shi bagaje pe coarnele bicicletei, nu putea sa se descurce nicicum. Noi stateam la ea cum incearca sa scoata piciorul copilului shi sa tzina bicicleta dreapta. Americanul, dupa ce a vazut care e faza a shi sarit sa o ajute..fara sa o cunoasca, fara sa stie limba romana,..fara nici un fel de obligatzie...Mi s-a facut atunci rushine de noi..cum stam shi ne uitam la cei aflatzi in situatzii tragice fara sa schitzam un gest...
  Poate ar mai trebui meditat la subiectul: "Cat de valoroasa e viatza celui de langa mine??"

#10
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
E irelevanta povestirea. Ce risca sa piarda americanul?

#11
Akuma No

Akuma No

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.04.2004
pasaportul, dolarii si camera video.
el a fost urmarit si toata treaba aia fost un scenariu bine ticluit in care sihva l-a dus la "locul executiei" unde se miza pe reactia de "camera ascunsa" a naivului american.

#12
Jaxx

Jaxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 12.08.2003
In toate cazurile as sari de pe pod in apa, cunoscand urmatoarele:

1.Adancimea apei.(nu are rost sa iti rupi oasele in pila vreunui pod sau intr-un canal cu debit redus).
2.Temperatura apei(obligatoriu peste 5 grade, ca sa poti rezista minim 10 minute)
3.Distanta de la punctul de insertie si pana la cel mai apropiat mal, corelat cu temperatura apei (degeaba sari dupa cineva de la jumatea lui Golden Gate in apa de 1 grad celsius...pana la mal muriti amandoi de hipotermie...prin urmare nu as sari dupa nimeni in conditia data)
4.Toxicitatea apei (daca e un rau de racire a unui reactor nuclear....sa ma ierte Dumnezeu)
5. Greutatea persoanei necunoscute, ca si forma fizica in care se afla (un om disperat poate omora un inotator foarte experimentat)

Daca conditiile de mai sus pot fi indeplinite favorabil mie, as sari dupa oricine, dat fiind ca sunt un excelent inotator.

Edited by Jaxx, 15 January 2005 - 18:58.


#13
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,279
  • Înscris: 28.11.2001
Bravo Jaxx, un răspuns foarte bun !

#14
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Cred ca intrebarea era mai mult de principiu, si povestea cu podul este doar un exemplu. Intrebarea este "a cui viata o pretuiti mai mult decat pe cea proprie".

#15
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

evilone, on Jan 15 2005, 19:43, said:

Intrebarea este "a cui viata o pretuiti mai mult decat pe cea proprie".

<{POST_SNAPBACK}>

A oricarei persoane cunoscute si a multor persoane necunoscute.

#16
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001

mufa, on Jan 15 2005, 23:31, said:

A oricarei persoane cunoscute si a multor persoane necunoscute.

<{POST_SNAPBACK}>


Initial, as inclina sa dezaprob ceea ce spui, insa din moment ce poti gandi asa, pana la urma, cred ca ai dreptate: e mai pretioasa viata celorlalti decat a ta...

#17
Akuma No

Akuma No

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.04.2004

evilone, on Jan 15 2005, 19:43, said:

Cred ca intrebarea era mai mult de principiu, si povestea cu podul este doar un exemplu. Intrebarea este "a cui viata o pretuiti mai mult decat pe cea proprie".


Sebastian, on Jan 16 2005, 02:44, said:

Initial, as inclina sa dezaprob ceea ce spui, insa din moment ce poti gandi asa, pana la urma, cred ca ai dreptate: e mai pretioasa viata celorlalti decat a ta...

in aceasta maniera vom discuta de problema valorii vietii, o valoare cu referire strict relativa fata de interesul individual. sa nu ne prefacem, viata si-o pretuieste fiecare intr-o masura mai mare decit pe a unui apropiat, oricare ar fi el. apoi, in felul asta pot sa spun ca pretuiesc si viata speciilor pe cale de disparitie si ma lupt sa salvez balenele roz de apa dulce.

din exemplul lui sebastian, imi pare mie mai credibil, se doreste investigarea puterii de sacrificiu si nu aceea de martor al propriei existente sau de spectator la intimplari... nefericite.

#18
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

Jaxx, on Jan 15 2005, 08:56, said:

In toate cazurile as sari de pe pod in apa, cunoscand urmatoarele:

1.Adancimea apei.(nu are rost sa iti rupi oasele in pila vreunui pod sau intr-un canal cu debit redus).
2.Temperatura apei(obligatoriu peste 5 grade, ca sa poti rezista minim 10 minute)
3.Distanta de la punctul de insertie si pana la cel mai apropiat mal, corelat cu temperatura apei (degeaba sari dupa cineva de la jumatea lui Golden Gate in apa de 1 grad celsius...pana la mal muriti amandoi de hipotermie...prin urmare nu as sari dupa nimeni in conditia data)
4.Toxicitatea apei (daca e un rau de racire a unui reactor nuclear....sa ma ierte Dumnezeu)
5. Greutatea persoanei necunoscute, ca si forma fizica in care se afla (un om disperat poate omora un inotator foarte experimentat)

Daca conditiile de mai sus pot fi indeplinite favorabil mie, as sari dupa oricine, dat fiind ca sunt un excelent inotator.

<{POST_SNAPBACK}>

ca sa cunosti ce ai spus tu, trebuie facuta o ancheta. decizia trebuie sa o iei in 1/3 dintr'o secunda ca sa mai aiba vreo valoare. la stress, nu gandeshti obiectiv. te arunci sau nu, indiferent despre cine e vorba. daca nu te arunci nu te arunci dupa indiferent cine a cazut.

personal cred ca viatza mea valoreaza pentru mine cel mai mult in special acum (am 34 ani). daca ar fi sa aleg intre viatza mea sau a altora ash zice, "tough luck"... si ash alege pe mine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate