Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...
 Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...
 Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!
 La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...

Tencuiala exterioara casa caramid...
 

Pe cine ai salva de la moarte?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
60 replies to this topic

#19
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Akuma No, te exprimi tu cam pretentios, dar esti baiat destept. Ai surprins foarte bine problema!
Asa ca nu va sfiiti! Continuati discutia in acesti parametrii!

Edited by Sebastian, 16 January 2005 - 21:02.


#20
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Fara intentia de intra in offtopic sau de a duce la FUN...

Eu chiar am cazut de pe un pod (scandura lipsa, o singura scandura lipsa pe tot podul, fara gluma )!
Eram copil, nu am fost atent (admiram un avion cu reactie), si am cazut printre scandurile podului (unde era lipsa)
Lungime pod cam 8-9M
Inaltime pod aprox. 2M
Apa sub 1M (50-60cm)
Reactia profesorului cat si colegilor a fost imediata si prompta... nu a sarit nimeni ,din instinct sau altceva, ci au au alergat repede pana la capatul podului iar apoi au coborat la apa (destul de dificil accesul... panta abrupta) unde au intrat fara sa mai stea pe ganduri... ca s-ar uda la picioare sau e prea rece.
A fost o reactie normala, zic eu, si cred ca asa as proceda si eu, daca e vorba de un pod/apa mai mica!
Acum, timpurile sunt altele... in primul rand, as da telefon la 112 (daca e vorba de un pod/inaltime/apa mai mare), si abia apoi as incerca sa cobor la mal (eventual interveni, daca consider ca sunt conditii ok)
Deci, rezulta de aici, ca si viata mea e importanta (apelare 112 atat pentru victima cat si eventual pentru mine)
Stiu ca sunt sanse mici, uneori, sa vina rapid o echipa de salvatori profesionisti, dar nu trebuie ignorata o astfel de varianta!

#21
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Daca ar fi nevasta-mea si ar impinge-o vreun obsedat ia-si da branci lui ala in apa in 1 secunda si apoi asi sari dupa ea, pentru ca ea nu sare de pe pod decat daca o impinge vreun alienat mintal. Daca o salvez ok, daca nu tot ok, ne intalnim in heaven amandoi cu numere de intrare apropiate. Cealalta varianta nu vreau sa mi-o imaginez.
Daca ar fi restul grupului (poll-ului) la fel asi sari pt. ca stiu sa inot foarte bine. Daca ala din apa s-ar agata de mine si instinctual s-ar catara pe mine ca pe o pluta de salvare sa ma bage la fund, sorry, l-as abandona.

#22
magister

magister

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 25.12.2003
@Inginerul: pana sa-l impingi pe ala in apa mai bine sari dupa nevasta daca tot vrei sa risti...e posibil ca secunda aia (desi, cu siguranta, ar fi mai multe) sa fie mai mult decat decisiva. cu respectivul rezolvi dupa ce iesi din apa, daca mai iesi.
problema cu "inotatorul foarte bun" e una foarte delicata...o persoana panicata si disperata iti pune foarte multe probleme intr-o situatie reala de salvare; exista posibilitatea sa nu te mai poti dezlipi de ea oricat ai incerca.

si ca sa raspund la intrebare: cred ca instinctul de conservare ar prima (adica nu as risca)

Edited by magister, 16 January 2005 - 22:21.


#23
philo

philo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2004
Eu sunt destul de prost cât să sar după oricine fără a-mi pierde timpul cu evaluări filosofice. Am mai făcut-o, chiar pentru persoane pe care nu le cunoșteam și al căror nume, astăzi, nu mi-l mai amintesc. Sunt mutant?

Nu cred că cineva, pus realmente în fața unei astfel de probleme, stă ardelenește să cugete dacă e sau nu cazul să se implice. Cel puțin, mie nu mi s-a întâmplat. Normal că n-o să sari în apă în ajutorul cuiva dacă nu știi să înoți suficient de bine încât să ai convingerea că poți fi de ajutor. Altminteri, așa-zisa acțiune de salvare se transformă într-un act de tembelism. Care tembelism nu e scuzabil decât dacă e provocat de pericolul în care se află o persoană iubită.

#24
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
eu am sarit dupa cineva, si aproape am vazut lumina alba pt ca respectiva persoana in disperarea ei m-a prins cu ambele maini pe langa corp (ai fi uimit sa vezi cata forta iti da disperarea)  ... asa ca m-as mai gandi odata inainte sa sar...

BTW...  am scapat ca i-am dat una si am luat-o de par si instinctiv si-a pus mainile pe cap si am tarat-o pana aproape de mal, de par...

#25
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
Si eu am patit la fel! O persoana disperata se prinde de salvator si nu il lasa! Asta am patit eu! Am intrat la fund si mi-a dat drumul! Tipul dupa care am a sarit zice ca si-a dat seama ce face si mi-a dat drumul cand eu am inceput sa ma trag in jos. Eu nu as zice asta dar oricum.... am scapat! Am avut noroc ca nu era departe de mal si am intrat sub el si l-am impins in sus unde a reusit sa ia o gara de aer dupa care a iesit cumva la mal!

Cred ca as sarii dupa orisicine in ajutor dar nu de pe un pod inalt cu apa mica! Sigur as alerga la baza podului de unde as intra in apa sa incerc sa salvez!

Daca stii sa inoti nu cred ca poate rezista o persoana sa nu sara dupa alta mai ales daca este o perosana cunoscuta (prieten/ruda/iubit). Poate la o persoana necunoscuta  as incerca sa evit intrarea in apa in sensul ca as lasa pe altcineva dar in ultimul caz as sarii...

Asa zic eu acum ... spre sa nu fie cazul!

:peacefingers:

#26
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
fi atent aici, din ciclul pe cine atzi salva.... privitzi cetatzeanul de pe dreapta, parca il si aud fluierand...

cel de pe bordura, este zahei, de aici de pe forum. a scapat ca prin minune, datorita echipamentului de protectzie.

Attached Files



#27
sir.roko

sir.roko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 20.09.2004
fantastic ... cat de relaxat poate sa fie tipu de langa gard  :w00t:  :nonobad:

#28
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Adevărul e că nu o să înțeleg niciodată rostul motocicletei!  :naughty:

#29
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

Sebastian, on Jan 20 2005, 00:06, said:

Adevărul e că nu o să înțeleg niciodată rostul motocicletei!  :naughty:

<{POST_SNAPBACK}>

thats sad... feelingul e mai tare decat orgasmul cu 90% din femeile cu care ai fost vreodata...

#30
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
referitor la sex, eu am fost de citeva ori ca si pasager si m-am simtit sodomizat

#31
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001

arty, on Jan 20 2005, 11:26, said:

thats sad... feelingul e mai tare decat orgasmul cu 90% din femeile cu care ai fost vreodata...

<{POST_SNAPBACK}>


Well, prezervativul iti da mai multe sanse decat casca! Nu?

#32
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
de prezervativ ai nevoie obligatoriu, ca sa evitzi ceva. nu e obligatoriu sa cazi cu motocicleta. sunt sigur ca tzie nu tz'ar placea senzatzia de viteza de 200 km/h cu o motocicleta. mie imi place... oamenii sunt diferitzi, dar o luam pe aratura...

ideea era salvatul de la moarte...

trecatorul este in atentzia mea :)

#33
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
Tare de tot problema; mi-a rupt dintele din fata (sus). Deoarece situatia este dramatica si deosebit de inteligenta m-am decis sa ma autoprovoc intelectual si sa ma impusc in pelvis; initial. Pe urma am decis sa ma arunc de pe un pod. Am ochit unul in timp ce ma intorceam de la barul din colt. Podul este destul de frumos si are 3 arcade. Ca si date tehnice sau ale problemei, pentru ca multi nu ar sari pana nu le-ar cunoaste, se dau 13 yarzi pana la malul drept si 9 yarzi pana la cel stang, masurate din centru. Inaltimea podului e de 7 feets si 13 inches, masurate de la creasta superioara a valurilor. E cu fata spre Vest. M-am gandit s-o fac dis de dimineata sa nu-mi bata soarele in ochi. Cu siguranta se vor gasi macar 2..3 salvamari care sa se arunce din cei 10..12 matoli permanenti care il folosesc in scop de ususrare a vezicai. De bucurie, salvatorului ii voi propune sa facem impreuna o casuta de piatra. Si copii la fel. Pe shea incalecam mai incolo.

cheers, LIR :vampire:

P.S. sper ca n-am uitat din graba sa mentionez ca podul este peste calea ferata (linie dubla)?

#34
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
pai si tu vrei sa te arunci acolo unde matolii permanenti isi usureaza vezica? vrei sa te sinucizi prin inec cu urina? ce low au ajuns unii...

#35
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004

Mosotti, on Jan 21 2005, 15:44, said:

pai si tu vrei sa te arunci acolo unde matolii permanenti isi usureaza vezica? vrei sa te sinucizi prin inec cu urina? ce low au ajuns unii...

<{POST_SNAPBACK}>


am ras de m-am  spart... :coolspeak:   "inec cu urina "....buna treaba

`@ lady in red,  du-te sa-ti faci o encefalograma si daca cumva te opresc aia acolo venim noi sa te salvam.... :naughty:

Edited by toyomi, 21 January 2005 - 09:52.


#36
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

Mosotti, on Jan 20 2005, 22:44, said:

ce low au ajuns unii...

<{POST_SNAPBACK}>

ca bine zici ... low..

te sinucizi sarind de la aproape 3 metri :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate