Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

Apocalipsa studiu biblic si interpretare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
408 replies to this topic

#163
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 zexelica, on 4th September 2009, 01:07, said:

Deci tu cand citesti IUDEU, imediat concluzionezi ca sunt isrelienii...... :lol:  Foarte tare!!!  De fapt, stiu ca nici macar nu te-ai obosit sa dechizi interliniara sa verifici versurile citate, darmite sa le mai si studiezi. Ai copiat en-gros dupa brosurica bisericii.... :lol:

Hai sa-ti PROBEZ ca IUDEU inseamna SALVAT. Iudeea REPREZINTA spiritual IMPARATIA lui Dumnezeu, fie ea eterna sau externa.

Romani 2

28Iudeu nu este acela care se arată pe dinafară că este Iudeu; și tăiere împrejur nu este aceea care este pe dinafară, în carne.

29Ci Iudeu este acela care este Iudeu înlăuntru; și tăiere împrejur este aceea a inimii, în duh, nu în slovă; un astfel de Iudeu își scoate lauda nu dela oameni, ci dela Dumnezeu.

Galateni 3

29Și dacă sînteți ai lui Hristos, sînteți ,,sămînța`` lui Avraam, moștenitori prin făgăduință.

Iar, "al lui Hristos" inseamna sa ai Duhul Lui

Romani 8

9Voi însă nu mai sînteți pămîntești, ci duhovnicești, dacă Duhul lui Dumnezeu locuiește în adevăr în voi. Dacă n'are cineva Duhul lui Hristos, nu este al Lui.

Asadar, ce te faci cu versurile astea? Le ignori, cum fac teologii tai? Desigur, e mai simplu decat sa pui mana pe carte si sa verifici.

Mai zexe, in Matei 24 Domnul Isus nu vorbea de toti credinciosii din lume, nici nu se punea inca problema de a numi pe neamuri Iudei, fii ai lui Avraam. El face o profetie mult mai la obiect, direct la Necazul cel Mare care va veni peste Israel. Inca odata, El zice: Atunci, cei ce vor fi in Iudeea sa fuga in munti... . Se intelege ca profetia se refera direct la Iudeea, la locul unde  se va instala Antihrist. Pentru ca ei vor vedea ''uraciunea pustiirii asezata in Locul Sfant'' si sunt avertizati ca atunci sa fuga, pentru ca va incepe acea perioada foarte grea pentru ei.
Inapoi la motivul pentru care discutam acest verset, indemnul ca acei din Iudeea ''sa fuga in munti'' nu se refera la Biserica, deci consider ca inca nu ai dovedit baza scripturistica pentru a nu merge la adunare. Biserica trebuie sa fie unita, cred ca in fiecare epistola gasesti indemnul asta...este ca un ''trup cu mai multe madulare''. Nici un madular nu poate spune altuia: nu am nevoie de tine ....iar sufera unul, toate sufera impreuna cu el. (1 Corinteni 12:12-31).

#164
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

Quote

Atunci, cei ce vor fi in Iudeea sa fuga in munti... . Se intelege ca profetia se refera direct la Iudeea, la locul unde se va instala Antihrist. Pentru ca ei vor vedea ''uraciunea pustiirii asezata in Locul Sfant''  si sunt avertizati ca atunci sa fuga, pentru ca va incepe acea perioada foarte grea pentru ei.
Inapoi la motivul pentru care discutam acest verset, indemnul ca acei din Iudeea ''sa fuga in munti'' nu se refera la Biserica, deci consider ca inca nu ai dovedit baza scripturistica pentru a nu merge la adunare. Biserica trebuie sa fie unita, cred ca in fiecare epistola gasesti indemnul asta...este ca un ''trup cu mai multe madulare''. Nici un madular nu poate spune altuia: nu am nevoie de tine ....iar sufera unul, toate sufera impreuna cu el. (1 Corinteni 12:12-31).

corect ...

ptr ca vorbirea Domnului profetica ...are dublu inteles ...una fireasca ptr pop ales firesc si una ptr pop .ales duhovnicesc ...a nu se amesteca paiele cu graul !

Capitolul șapte este ușor de înțeles. În prima parte ne este descrisă pecetluirea celor 144.000 din cele douăsprezece seminții ale Israelului, iar în a doua jumătate gloata cea mare, nenumărată, dintre neamuri care va trece prin necazul cel mare. În vers. 1 ne sunt arătați cei patru îngeri, gata pentru judecată care țin cele patru vânturi, și care vor fi dezlegați numai la trâmbița a șasea (cap. 9, 14+15).

„După aceea am văzut patru îngeri, care stăteau în picioare în cele patru colțuri ale pământ ului. Ei țineau cele patru vânturi ale pământ ului, ca să nu sufle vânt pe pământ , nici pe mare, nici peste vreun copac.” (vers. 1).

Vânturi și viscole vorbesc despre pustiire și distrugere. Așa o găsim confirmat și în Cuvântul profetic (Zah. 6, 5).

Mai întâi este vorba despre pecetluirea celor 144.000 din cele douăsprezece seminții ale Israelului. Ei vor fi însemnați pe frunte cu pecetea lui Dumnezeu. Cei ce fac parte din Biserică poartă pecetea Duhului, care este pecetea lui Dumnezeu. Conform Ef. 1, 13; 4, 30 și alte texte, pecetea lui Dumnezeu este Duhul Sfânt. Așa cum a venit Duhul lui Dumnezeu după botez peste Fiul lui Dumnezeu (Mat. 3, 16 ș. a.), „... căci Tatăl, adică însuși Dumnezeu, pe El L-a însemnat cu pecetea Lui” (Ioan 6, 27b), tot așa vine același Duh peste fiii și fiicele lui Dumnezeu în care El Își găsește plăcerea (Fap. 2, 38-39; 2. Cor. 1, 21-22 ș.a.).

La cei 144.000 acest eveniment este simbolizat printr-un înger care este trimis de la răsăritul soarelui și care a concretizat pecetea lui Dumnezeu. Proorocul Ezechiel a văzut că acei din Ierusalim care suspină și gem din pricina tuturor urâciunilor, vor fi însemnați pe frunte (Ez. 9, 1-6). Din descrierea din Ezechiel și din Apocalipsa, rezultă clar că mai întâi trebuie să aibă loc pecetluirea. Abia după aceasta pot să-și îndeplinească îngerii judecății însărcinarea lor.

#165
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,112
  • Înscris: 10.09.2008

 zexelica, on 4th September 2009, 01:07, said:

Le ignori, cum fac teologii tai? Desigur, e mai simplu decat sa pui mana pe carte si sa verifici.

zexelica, si tu cam ignori obiectiile incomode... De doua ori te-am intrebat pana acum: Cand exact au parasit Biserica cei salvati de care ziceai, in raport cu reperele din pilda neghinei pe care ai folosit-o ca dovada? Dar tacere...

#166
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 logic1, on 4th September 2009, 23:33, said:

zexelica, si tu cam ignori obiectiile incomode... De doua ori te-am intrebat pana acum: Cand exact au parasit Biserica cei salvati de care ziceai, in raport cu reperele din pilda neghinei pe care ai folosit-o ca dovada? Dar tacere...
Daca tu nu studiezi, ce sa-ti fac? Nu scrie "cand veti vedea uaraciune pustiiri stand in templul sfant"? Scrie. Unde se da o data exacta pt acest lucru, IN SCRIPTURA?

 kruger, on 4th September 2009, 08:41, said:

Se intelege ca profetia se refera direct la Iudeea, la locul unde  se va instala Antihrist.
Te rog PROBEAZA, fara sa-mi spui, pe cuvantul tau, la ce "se refera". Cu versuri-proba, nu interpretari personale.

#167
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,112
  • Înscris: 10.09.2008

 zexelica, on 5th September 2009, 00:22, said:

Daca tu nu studiezi, ce sa-ti fac? Nu scrie "cand veti vedea uaraciune pustiiri stand in templul sfant"? Scrie. Unde se da o data exacta pt acest lucru, IN SCRIPTURA?

Acum ai lasat pilda neghinei pentru ca stii ca te-ai incurcat si ai trecut la uraciunea pustiirii ca proba pentru parasirea bisericii... Daca nu vrei sa recunosti, asta e...

#168
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008
Trambita a 7-a

15. Îngerul, al șaptelea a sunat din trîmbiță. Și în cer s'au auzit glasuri puternice, cari ziceau: „Împărăția lumii a trecut în mînile Domnului nostru și ale Hristosului Său. Și El va împărăți în vecii vecilor.“
Trambita a 7-a contine  viziuni suplimentare inainte ca sa vina judecata potirelor
-unii imparati au incercat fara succes sa uneasca toata lumea,Anticristul va fi primul care va reusi
-urmeaza cap 12 care este considerat coloana vertebrala a apocalipsei

1. În cer s'a arătat un semn mare: o femeie învăluită în soare, cu luna supt picioare, și cu o cunună de douăsprezece stele pe cap.
2. Ea era însărcinată, țipa în durerile nașterii, și avea un mare chin ca să nască.
3. În cer s'a mai arătat un alt semn: iată, s'a văzut un mare balaur roș, cu șapte capete, zece coarne, și șapte cununi împărătești pe capete.
4. Cu coada trăgea după el a treia parte din stelele cerului, și le arunca pe pămînt.
Balaurul a stătut înaintea femeii, care sta să nască, pentruca să-i mănînce copilul, cînd îl va naște.
5. Ea a născut un fiu, un copil de parte bărbătească. El are să cîrmuiască toate neamurile cu un toiag de fer. Copilul a fost răpit la Dumnezeu și la scaunul Lui de domnie.
6. Și femeia a fugit în pustie, într'un loc pregătit de Dumnezeu, ca să fie hrănită acolo o mie două sute șase zeci de zile.
7. Și în cer s'a făcut un război. Mihail și îngerii lui s'au luptat cu balaurul. Și balaurul cu îngerii lui s'au luptat și ei,
8. dar n'au putut birui; și locul lor nu li s'a mai găsit în cer.
9. Și balaurul cel mare, șarpele cel vechi, numit Diavolul și Satana, acela care înșeală întreaga lume, a fost aruncat pe pămînt; și împreună cu el au fost aruncați și îngerii lui.
10. Și am auzit în cer un glas tare, care zicea: „Acum a venit mîntuirea, puterea și împărăția Dumnezeului nostru, și stăpînirea Hristosului Lui; pentrucă pîrîșul fraților noștri, care zi și noaptea îi pîra înaintea Dumnezeului nostru, a fost aruncat jos.
11. Ei l-au biruit, prin sîngele Mielului și prin cuvîntul mărturisirii lor, și nu și-au iubit viața chiar pînăla moarte.

-interpretarile la acest capitol sunt diferite si fiecare dintre ele au argumente acceptabile,deci trebuie sa alegem cea mai buna interpretare
-una dintre interpretari este ca aici in cap 12, nu se scrie doar de perioada necazului cel mare ci cuprinde toata istoria(dar eu nu cred asa ceva)
-la jumatatea necazului cel mare Satan este aruncat pe pamant.
-interpretari cu privire la copilul de parte barbateasca;
-la prima vedere pare simplu,si majoritatea interpreteaza ca ar fi Domnul Isus...dar vom vedea
-altii vad in acest copil nascut biserica care va fi rapita ( parga,sau biruitorii)(cea mai buna interpretare)
-cine este femeia care naste copilul???
-daca copilul este Domnul Isus,atunci femeia este ori Maria, ori Israelul,dar aceasta interpretare scartie, Maria nu are 12 stele pe cap,iar Domnul a venit din semintia lui Iuda
-daca se interpreteaza ca femeia este biserica (ceea ce este adevarat) atunci cine este copilul??? deoarece nu poate fi Isus,
- ca nu biserica la nascut pe Isus, ci El a intemeiat si nascut biserica...
-asa ca interpretarea plauzibila este ca femeia este biserica, iar copilul sunt parga,biruitorii, care vor fi rapiti la mijlocul necazului cel mare
-iar femeia,adica ramasita bisericii ramane pe pamant si vor tine marturia lui Isus ...cand fiara pune pecetea ei se vor impotrivi si vor muri ca martiri in necazul cel mare
-ii gasim in cap.7, gloata cea mare cu ramuri de finic in mana, si ii gasim si in cap 20;4 au inviat si imparatesc cu Hristos 1000 de ani
-o alta interpretare este ca femeia reprezinta pe Israel...iar copilul va fi aceea ramasita care nu se va inchina fiarei si nici Anticristului
-este o interpretare destul de apropiata cu argumente bune, de aceea eu consider ca apocalipsa cap. 12 se refera si la Israel (femeia)si ramasita(copilul nascut)
-dar oricum noi nu putem sa plasam evenimentele din cap 12 in urma cu 2000 de ani cand Domnul sa inaltat, nicidecum nu a fost rapit
-inca un argument definitoriu ca femeia este biserica si copilul sunt biruitorii care vor fi rapiti este versetul 11 din cap.12,acolo deja se vorbeste despre biruitori,
-de asemenea  scrie ca acest copil ,va carmui neamurile si le va zdrobi cu un toiag de fier.
--ori acest lucru este promis si pentru cei ce vor birui citat;

26. Celui ce va birui și celui ce va păzi pînă la sfîrșit lucrările Mele, îi voi da stăpînire peste Neamuri.
27. Le va cîrmui cu un toiag de fer, și le va zdrobi ca pe niște vase de lut, cum am primit și Eu putere dela Tatăl Meu.

-confuzia cu copilul vine de acolo ca este la singular,de aceea majoritatea interpreteaza ca este Domnul Isus
-dar este un copil corporativ,asa cum si femeia,nu este una singura ci corporativa,iar in Israel intaiul nascut de parte barbateasca mostenea cel mai mult
-apoi vedem ca femeia dupa ce a nascut copilul care a fost rapit la tron, ea fuge in pustie sa fie hranita acolo 3 ani si jumatate...cum interpretam asta???
-daca ne referim la Israel , ramasita care nu se va inchina Anticristului,va fugi in pustie(la Petra un oras sapat in stanca)
-daca ne referim la biserica care ramane pana la sfarsitul necazului, spiritual intelegem ca aceasta nu va primi semnul fiarei pe frunte si pe mana
- si vor fi scosi in afara legii si omorati

va urma

#169
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 logic1, on 5th September 2009, 22:12, said:

Acum ai lasat pilda neghinei pentru ca stii ca te-ai incurcat si ai trecut la uraciunea pustiirii ca proba pentru parasirea bisericii... Daca nu vrei sa recunosti, asta e...
Nu am lasat nimic. Insa uiti ca TU m-ai inrebat CAND au parasit biserica cei credinciosi?

Faptul ca au parasit-o, este in vers direct:

Apocalipsa 18

23Lumina lămpii nu va mai lumina în tine, și nu se va mai auzi în tine glasul mirelui și al miresei, -pentrucă negustorii tăi erau mai marii pămîntului, pentrucă toate neamurile au fost amăgite de vrăjitoria ta,

Stiu ca in hermeneutica ta, lumina lampii trebie sa fie de la o lampa reala :lol:

Nu se vor MAI gasi. Deci ERAU.

Neeext!!!!

#170
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,112
  • Înscris: 10.09.2008

 zexelica, on 6th September 2009, 05:24, said:

Nu am lasat nimic. Insa uiti ca TU m-ai inrebat CAND au parasit biserica cei credinciosi?

Faptul ca au parasit-o, este in vers direct:

Apocalipsa 18

23Lumina lămpii nu va mai lumina în tine, și nu se va mai auzi în tine glasul mirelui și al miresei, -pentrucă negustorii tăi erau mai marii pămîntului, pentrucă toate neamurile au fost amăgite de vrăjitoria ta,

Stiu ca in hermeneutica ta, lumina lampii trebie sa fie de la o lampa reala :lol:

Nu se vor MAI gasi. Deci ERAU.

Neeext!!!!

Acum ai trecut la Apocalips! Ideea era nu ca au parasit biserica, ci ca au parasit-o ca si graul din pilda neghinei. Afirmatia ta. Iar eu te-am intrebat unde arata aceasta pilda ca graul paraseste lanul si lasa in urma neghina? E asa greu de inteles?

#171
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 logic1, on 6th September 2009, 21:56, said:

Acum ai trecut la Apocalips! Ideea era nu ca au parasit biserica, ci ca au parasit-o ca si graul din pilda neghinei. Afirmatia ta. Iar eu te-am intrebat unde arata aceasta pilda ca graul paraseste lanul si lasa in urma neghina? E asa greu de inteles?
Eu stiu ca tu intrebi multe, deoarece nu-ti place sa studiezi, ci doar sa preiei idei de la biserica ta.
Faptul ca tu consideri Scriptura o carte omeneasca, interpretarea ta fiind omeneasca, nu spirituala, se vede. Exista definirea invataturii, c eea ce nu te-au invatat la biserica:

Isaia 28

9Ei zic: ,,Pe cine vrea el să învețe înțelepciunea? Cui vrea să dea învățături? Unor copii înțărcați de curînd, luați dela țîță?

    10Căci dă învățătură peste învățătură, învățătură peste învățătură, poruncă peste poruncă, poruncă peste poruncă, puțin aici, puțin acolo.`` -

Deci, da, am trecut la Apocalipsa.

#172
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 zexelica, on 5th September 2009, 00:22, said:

Te rog PROBEAZA, fara sa-mi spui, pe cuvantul tau, la ce "se refera". Cu versuri-proba, nu interpretari personale.

Prietene, textul din Matei 24 nu necesita vreo interpretare complicata. Ia-l asa cum se citeste, cand cei din Iudeea vor vedea ''uraciunea pustiirii'' stand in Locul Sfant, sa fuga in munti. Nu fac nici o interpretare, acelasi text spune ca e vorba de profetia lui Daniel cu privire la Antihrist. Nici vorba ca acel text sa transmita credinciosilor din zilele noastre sa plece din adunari...e complet aiurea, scuza-ma. Ai ignorat toate versetele pe care le-am dat si care sustineau unitatea credinciosilor iar asta imi spune ca nu vrei sa discuti o tema, crezi ca stii deja tot si doar combati pe altii...

Daca pe acest forum se genereaza discutii inutile si se manifesta orgolii si dezinteres pentru adevar...spuneti-mi si mie, ca ma retrag.

#173
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

 enohabel, on 6th September 2009, 00:42, said:

Trambita a 7-a

15. Îngerul, al șaptelea a sunat din trîmbiță. Și în cer s'au auzit glasuri puternice, cari ziceau: „Împărăția lumii a trecut în mînile Domnului nostru și ale Hristosului Său. Și El va împărăți în vecii vecilor.“
Trambita a 7-a contine  viziuni suplimentare inainte ca sa vina judecata potirelor
-unii imparati au incercat fara succes sa uneasca toata lumea,Anticristul va fi primul care va reusi
-urmeaza cap 12 care este considerat coloana vertebrala a apocalipsei

1. În cer s'a arătat un semn mare: o femeie învăluită în soare, cu luna supt picioare, și cu o cunună de douăsprezece stele pe cap.
2. Ea era însărcinată, țipa în durerile nașterii, și avea un mare chin ca să nască.
3. În cer s'a mai arătat un alt semn: iată, s'a văzut un mare balaur roș, cu șapte capete, zece coarne, și șapte cununi împărătești pe capete.
4. Cu coada trăgea după el a treia parte din stelele cerului, și le arunca pe pămînt.
Balaurul a stătut înaintea femeii, care sta să nască, pentruca să-i mănînce copilul, cînd îl va naște.
5. Ea a născut un fiu, un copil de parte bărbătească. El are să cîrmuiască toate neamurile cu un toiag de fer. Copilul a fost răpit la Dumnezeu și la scaunul Lui de domnie.
6. Și femeia a fugit în pustie, într'un loc pregătit de Dumnezeu, ca să fie hrănită acolo o mie două sute șase zeci de zile.
7. Și în cer s'a făcut un război. Mihail și îngerii lui s'au luptat cu balaurul. Și balaurul cu îngerii lui s'au luptat și ei,
8. dar n'au putut birui; și locul lor nu li s'a mai găsit în cer.
9. Și balaurul cel mare, șarpele cel vechi, numit Diavolul și Satana, acela care înșeală întreaga lume, a fost aruncat pe pămînt; și împreună cu el au fost aruncați și îngerii lui.
10. Și am auzit în cer un glas tare, care zicea: „Acum a venit mîntuirea, puterea și împărăția Dumnezeului nostru, și stăpînirea Hristosului Lui; pentrucă pîrîșul fraților noștri, care zi și noaptea îi pîra înaintea Dumnezeului nostru, a fost aruncat jos.
11. Ei l-au biruit, prin sîngele Mielului și prin cuvîntul mărturisirii lor, și nu și-au iubit viața chiar pînăla moarte.

-interpretarile la acest capitol sunt diferite si fiecare dintre ele au argumente acceptabile,deci trebuie sa alegem cea mai buna interpretare
-una dintre interpretari este ca aici in cap 12, nu se scrie doar de perioada necazului cel mare ci cuprinde toata istoria(dar eu nu cred asa ceva)
-la jumatatea necazului cel mare Satan este aruncat pe pamant.
-interpretari cu privire la copilul de parte barbateasca;
-la prima vedere pare simplu,si majoritatea interpreteaza ca ar fi Domnul Isus...dar vom vedea
-altii vad in acest copil nascut biserica care va fi rapita ( parga,sau biruitorii)(cea mai buna interpretare)
-cine este femeia care naste copilul???
-daca copilul este Domnul Isus,atunci femeia este ori Maria, ori Israelul,dar aceasta interpretare scartie, Maria nu are 12 stele pe cap,iar Domnul a venit din semintia lui Iuda
-daca se interpreteaza ca femeia este biserica (ceea ce este adevarat) atunci cine este copilul??? deoarece nu poate fi Isus,
- ca nu biserica la nascut pe Isus, ci El a intemeiat si nascut biserica...
-asa ca interpretarea plauzibila este ca femeia este biserica, iar copilul sunt parga,biruitorii, care vor fi rapiti la mijlocul necazului cel mare
-iar femeia,adica ramasita bisericii ramane pe pamant si vor tine marturia lui Isus ...cand fiara pune pecetea ei se vor impotrivi si vor muri ca martiri in necazul cel mare
-ii gasim in cap.7, gloata cea mare cu ramuri de finic in mana, si ii gasim si in cap 20;4 au inviat si imparatesc cu Hristos 1000 de ani
-o alta interpretare este ca femeia reprezinta pe Israel...iar copilul va fi aceea ramasita care nu se va inchina fiarei si nici Anticristului
-este o interpretare destul de apropiata cu argumente bune, de aceea eu consider ca apocalipsa cap. 12 se refera si la Israel (femeia)si ramasita(copilul nascut)
-dar oricum noi nu putem sa plasam evenimentele din cap 12 in urma cu 2000 de ani cand Domnul sa inaltat, nicidecum nu a fost rapit
-inca un argument definitoriu ca femeia este biserica si copilul sunt biruitorii care vor fi rapiti este versetul 11 din cap.12,acolo deja se vorbeste despre biruitori,
-de asemenea  scrie ca acest copil ,va carmui neamurile si le va zdrobi cu un toiag de fier.
--ori acest lucru este promis si pentru cei ce vor birui citat;

26. Celui ce va birui și celui ce va păzi pînă la sfîrșit lucrările Mele, îi voi da stăpînire peste Neamuri.
27. Le va cîrmui cu un toiag de fer, și le va zdrobi ca pe niște vase de lut, cum am primit și Eu putere dela Tatăl Meu.

-confuzia cu copilul vine de acolo ca este la singular,de aceea majoritatea interpreteaza ca este Domnul Isus
-dar este un copil corporativ,asa cum si femeia,nu este una singura ci corporativa,iar in Israel intaiul nascut de parte barbateasca mostenea cel mai mult
-apoi vedem ca femeia dupa ce a nascut copilul care a fost rapit la tron, ea fuge in pustie sa fie hranita acolo 3 ani si jumatate...cum interpretam asta???
-daca ne referim la Israel , ramasita care nu se va inchina Anticristului,va fugi in pustie(la Petra un oras sapat in stanca)
-daca ne referim la biserica care ramane pana la sfarsitul necazului, spiritual intelegem ca aceasta nu va primi semnul fiarei pe frunte si pe mana
- si vor fi scosi in afara legii si omorati

va urma


Partea a doua (vers. 11-14) este deja trecut. Acolo este vorba de repetate ori despre deschiderea mormintelor: „Așa vorbește Domnul Dumnezeu: Iată vă voi deschide mormintele, vă voi scoate din mormintele voastre, poporul Meu, și vă voi aduce iarăși în țara lui Israel. Voi pune Duhul Meu în voi, și veți trăi; vă voi așeza iarăși în țara voastră, și veți ști că Eu, Domnul, am vorbit și am și făcut, zice Domnul.” (vers. 12+14).

Aceasta s-a întâmplat la învierea Domnului nostru conform Mat. 27, 51-56 și se referă la toți sfinții aleși din timpul Vechiu-lui Testament. „... mormintele s-au deschis și multe trupuri ale sfinților care muriseră, au înviat. Ei au ieșit din morminte, după învierea Lui, au intrat în Sfânta cetate, și s-au arătat multora.”

Conform Apoc. 20, 4 martirii sunt morții din necazul cel mare care nu învie din morminte, ci primesc viață și iau parte la împărăția de o mie de ani.

La sfârșitul acestui capitol se scoate în evidență încă o dată ca dovadă legământul cu Israelul. În cap. 10 Îngerul legământ ului s-a pogorât. Aici devine vizibil în cer chivotul legământ ului:

„Și Templul lui Dumnezeu, care este în cer, a fost deschis: și s-a văzut chivotul legământ ului Său, în Templul Său. și au fost fulgere, glasuri, tunete, un cutremur de pământ , și o grindină mare.” (cap. 11,

#174
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,112
  • Înscris: 10.09.2008

 zexelica, on 6th September 2009, 22:25, said:

Eu stiu ca tu intrebi multe, deoarece nu-ti place sa studiezi, ci doar sa preiei idei de la biserica ta.
Faptul ca tu consideri Scriptura o carte omeneasca, interpretarea ta fiind omeneasca, nu spirituala, se vede...
Deci, da, am trecut la Apocalipsa.

zexelica, a cincea oara te eschivezi, desi puteai recunoaste simplu ca ai gresit. "Toti gresim in multe feluri", deci nu este o rusine. Cat despre sofismul cu incerci sa te acoperi cand zici:

Quote

"Nu-ti place sa studiezi, ci doar sa preiei idei de la biserica ta. Faptul ca tu consideri Scriptura o carte omeneasca, interpretarea ta fiind omeneasca, nu spirituala, se vede..."
nu ti-l poti aplica decat tie, pentru ca in realitate nu te cunosti decat pe tine in aceste privinte.
Adica daca ideile tale sunt rezultatul studiului independent sau le-ai "ciugulit" de la altii si apoi te-ai "independizat" ca unul care stie toate lucrurile de la Duhul.
Din nefericire navodul crestin este plin de dogmatici care isi predica ideile cu degetele in urechi!

#175
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 kruger, on 7th September 2009, 13:10, said:

Prietene, textul din Matei 24 nu necesita vreo interpretare complicata. Ia-l asa cum se citeste,
Adica, tu sustii ca Scriptura este o parabola NUMAI CAND scrie ca "IATA O PARABOLA"?

Poti sustine hermeneutica asta cu Scriptura, sau doar asa crezi tu?

#176
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Maine este 09.09.09 care citit invers este 666. E clar, maine e apocalipsa.

#177
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 don_dannielo, on 8th September 2009, 17:30, said:

Maine este 09.09.09 care citit invers este 666. E clar, maine e apocalipsa.
Daca 09.09.09 nu reiese dintr-un vers al scripturi, SIGUR nu se va intampla nimic. Pun pariu?

#178
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 zexelica, on 7th September 2009, 23:58, said:

Adica, tu sustii ca Scriptura este o parabola NUMAI CAND scrie ca "IATA O PARABOLA"?

Poti sustine hermeneutica asta cu Scriptura, sau doar asa crezi tu?

Nu ma lua cu intrebari de astea, sunt certuri de cuvinte si nu ma intereseaza...era un text, Biblia spune ca se refera la profetia lui Daniel despre Necazul cel Mare si Domnul Isus ii avertizeaza pe cei din Iudeea ca instalarea lui Antihrist in Templu va fi inceputul. Ce e asa greu de inteles, ca ai inceput cu niste interpretari care, culmea, duceau la concluzia sa nu mai mearga oamenii la adunare.   :huh:

#179
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 kruger, on 9th September 2009, 00:59, said:

Nu ma lua cu intrebari de astea, sunt certuri de cuvinte si nu ma intereseaza...era un text, Biblia spune ca se refera la profetia lui Daniel despre Necazul cel Mare si Domnul Isus ii avertizeaza pe cei din Iudeea ca instalarea lui Antihrist in Templu va fi inceputul. Ce e asa greu de inteles, ca ai inceput cu niste interpretari care, culmea, duceau la concluzia sa nu mai mearga oamenii la adunare.   :huh:
Este o problema foarte grava pt ca tu, ca si iubitii tai teologi, considerati Scriptura lesne de inteles si considerati ca este o parabola exact cand si unde vreti voi.
Departe de mine sa ma cert, insa cer PROBA biblica. Inexistenta, in cazul tau, care raspunzi ce versul "se refera la", asa sec, fara dovezi.

#180
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008
Capitolul 14 apocalipsa

Ca sa revenim putin si sa recapitulam despre cele 2 fiare din cap 13 observam ca prima fiara care este conducatorul economico-politic al imperiului roman reinviat
-si a doua fiara care avea coarne ca de miel,asta e o aluzie clara ca acesta este conducatorul religios al vremurilor din urma
-vine cel mai intunecat ceas al istoriei omenirii si cine nu-i interesat sa studieze si sa auda interpretarea apocalipsei va fi cu siguranta inselat.
-cei mai multi se leagana in iluzia desarta ca biserica(adica ei) vor fi rapiti si nu vor trece prin necaz...mare amagire,mare inselare
-la mijlocul necazului cel mare va fi intradevar o rapire dar cati oare vor fi rapiti???
-au fost si descoperiri in privinta asta,si vor pleca cam 4 la 1000(vb de crestini nascuti din nou, nu de cei din babilon cu numele)
- in capitolul urmator apare din nou o ceata de 144000 care sunt cel dintai rod pentru Dumnezeu si pentru Miel.
-majoritatea interpreteaza aici ca aceasta ceata este aceasi  care e descrisa in cap 7 dintre semintiile lui Israel...
-dar eu personal ma indoiesc de lucrul acesta,deoarece scrie ca au fost rascumparati dintre oameni, nu din Israel,deci ar fi 2 cete una dintre neamuri si una din Israel
-despre aceasta ceata scrie ca ei sunt verguri si nu s-au intinat cu femei
-dar aceasta are un inteles spiritual nu fizic, ei nu s-au intinat cu culte sau secte religioase lumesti(aluzie la femeia din cap.17 si fiicele ei)
-apoi in continuare in cap 14 mai apar niste evenimente; sa citam;

6. Și am văzut un alt înger care sbura prin mijlocul cerului, cu o Evanghelie vecinică, pentruca s'o vestească locuitorilor pămîntului, oricărui neam, oricărei seminții, oricărei limbi și ori cărui norod.
Apoi a urmat un alt înger, al doilea, și a zis: „A căzut, a căzut Babilonul, cetatea cea mare, care a adăpat toate neamurile din vinul mîniei curviei ei!“
9. Apoi a urmat un alt înger, al treilea, și a zis cu glas tare: „Dacă se închină cineva fiarei și icoanei ei, și primește semnul ei pe frunte sau pe mînă,
10. va bea și el din vinul mîniei lui Dumnezeu, turnat neamestecat în paharul mîniei Lui; și va fi chinuit în foc și în pucioasă, înaintea sfinților îngeri și înaintea Mielului
. Și fumul chinului lor se suie în sus în vecii vecilor. Și nici ziua, nici noaptea n'au odihnă cei ce se închină fiarei și icoanei ei, și oricine primește semnul numelui ei!

- aici Babilonul reprezinta sistemele religioase omenesti, si ce trist este ca multi sunt trup si suflet pentru aceste sisteme dracesti
-iar pentru cei care se inchina fiarei si primesc semnul ei nu mai este pocainta nici cale de intoarcere
-apoi urmeaza secerisul pamantului care ar reprezenta viata economico-politica
-si culesul strugurilor viei pamantului...aici poate fi vb de cei credinciosi care vor muri ca martiri(alta interpretare ar fi ca aceasta vie este sistemul religios)
-apoi acesti struguri sunt aruncati in teascul maniei Lui Dumnezeu

va urma

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate