Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Apocalipsa studiu biblic si interpretare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
408 replies to this topic

#145
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postzexelica, on 27th August 2009, 15:20, said:

Stimabile, este idolatrie sa interpretezi, respectiv sa spui tu, pe cuvantul tau ca "se refera" la ceva anume fara SA PROBEZI afirmatia cu Scriptura.

Altfel, faci ca nea Enoh aici, copiezi fara sa stii ce..........

Apocalipsa este o profetie, prezinta o intreaga istorie pe care o are inainte intreaga lume...acum iti dai seama ca nu am inceput sa prezint tot ce inteleg eu din ea, pentru ca ar parea copy/paste, ca la pretenu Enoh. Daca nu esti de acord ca in textul pe care l-ai citat Biserica reprezinta obstacolul in calea Antihristului (mie asa imi reiese), n-are rost sa incep sa te contrazic. Raspunde-mi la intrebarea mult mai clara de la sfarsit...Se poate ca Domnul Isus sa nu mai fie cu noi? Ne-a lasat el singuri?
Iar daca inca e cu noi, de ce nu te duci la o adunare?

#146
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008
16. Necazul cel mare( partea a 4-a)


-caracterul si sfintenia Lui Dumnezeu trebuie sa pedepseasca nelegiuirea si pacatul,dar deasemenea El pazeste pe cei alesi
- la pecetluirea celor 144000 dintre semintiile lui Israel lipsesc 2,Dan si Efraim,motivele ar fi ca in timpul lui Ieroboam sau facut 2 vitei de aur,
-unul l-au pus la Betel in Efraim, si altul in Dan, si au fost o pricina de pacatuire pentru tot poporul
-cum observam dupa ruperea pecetii a sasea avem aceasta pauza paranteza cap. 7 din apocalipsa,care ne transpune deja la sfarsitul veacului
-si incheierea necazului cel mare,deoarece cei 144000 sunt pecetluiti cand Anticristul rupe legamantul cu Israel si incepe persecutia si omorarea evreilor
-de asemenea apare si gloata cea mare de rascumparati, semn  ca cei care au biruit in necazul cel mare au fost inviati
-observam ca evenimentele descrise nu se succed conform desfasurarii capitolelor din apocalipsa
-prima paranteza in desfasurarea evenimentelor apare in cap 4 si 5 din apocalipsa
-in cap.4 Ioan vede 24 de batrani in jurul scaunului de domnie...aici sunt multe interpretari,m-am oprit doar la una;
-acesti batrani sunt special alesi de pe pamant ,este sfatul batranilor,un fel de parlament ceresc daca vreti si 12 sunt dintre neamuri iar 12 din Israel.
-mai apar acolo si 4 fapturi vii, aici nu comentam nimic ca nu avem ce.
-in cap.5 cel ce sta pe scaunul de domnie avea o carte in mana pecetluita cu 7 peceti, si un inger a intrebat; cine este vrednic sa deschida cartea si sa-i rupa pecetile???
-iar unul din cei 24 de batrani a zis; Leul din semintia lui Iuda(Domnul Isus) este vrednic sa deschida cartea si sa-i rupa pecetile
-aici cind apare gloata cea mare imbracati in alb,este o problema de interpretare referitor la rapirea bisericii,
-deoarece cei mai multi interpreti sustin ca biserica v-a fi rapita inainte de necazul cel mare, ori gloata vine tocmai din necaz
-raspunsul este simplu deoarece inainte de aceasta gloata la jumatatea necazului cel mare biserica biruitorii au fost deja rapiti,
-si pe acestia ii gasim in apoc. cap 12, copilul de parte barbateasca care l-a nascut femeia si care a fost rapit la cer
-in concluzie femeia a ramas in necazul cel mare si ea este aceea gloata cu haine albe si ramuri de finic in mana
-asa ca avem 2 reveniri ale Domnului si 2 cete de rascumparati, despre asta vom vb mai mult la capitolul;rapirea bisericii"
-la ruperea pecetii a 7-a apar 7 ingeri care suna din trambita unul dupa altul si dupa fiecare sunat apar urgiile incepand cu versetul 5 (cap.8)

#147
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postkruger, on 27th August 2009, 15:53, said:

Apocalipsa este o profetie, prezinta o intreaga istorie pe care o are inainte intreaga lume...acum iti dai seama ca nu am inceput sa prezint tot ce inteleg eu din ea, pentru ca ar parea copy/paste, ca la pretenu Enoh. Daca nu esti de acord ca in textul pe care l-ai citat Biserica reprezinta obstacolul in calea Antihristului (mie asa imi reiese), n-are rost sa incep sa te contrazic. Raspunde-mi la intrebarea mult mai clara de la sfarsit...Se poate ca Domnul Isus sa nu mai fie cu noi? Ne-a lasat el singuri?
Iar daca inca e cu noi, de ce nu te duci la o adunare?
Dumnezeu nu MAI este in biserica, dupa cum nu mai este nici in sinagoga, in sensul binecuvantarii propovaduirii si a salvarii. Cei salvati, mireasa, nu mai sunt acolo, au ascultat porunca de a iesi de acolo.

Apocalipsa 18

23Lumina lămpii nu va mai lumina în tine, și nu se va mai auzi în tine glasul mirelui și al miresei, -pentrucă negustorii tăi erau mai marii pămîntului, pentrucă toate neamurile au fost amăgite de vrăjitoria ta,

Daca ai fi studiat Biblia, ai fi vazut ca via care este "data ALTOR lucratori", in Isaia 5 este DISTRUSA.

Iar, in Matei 13 se arata mecanismul plantarii nesalvatilor in biserici care astfel ajung sa fie "moarte", pana la parasirea lor completa de catre El.

Apocalipsa 2

5Adu-ți dar aminte de unde ai căzut; pocăiește-te, și întoarce-te la faptele tale dintîi. Altfel, voi veni la tine, și-ți voi lua sfeșnicul din locul lui, dacă nu te pocăiești.

Si cum voi, bisericosii, nu vreti sa va CORECTATI doctrinele, va da si El la fel: REJECT.
Ma bucur ca va face asa pt ca n-aveti pic de respect pt Scriptura si bagati numai din capul vostru.

Edited by zexelica, 28 August 2009 - 22:52.


#148
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,094
  • Înscris: 10.09.2008

View Postzexelica, on 28th August 2009, 23:51, said:

Dumnezeu nu MAI este in biserica, dupa cum nu mai este nici in sinagoga, in sensul binecuvantarii propovaduirii si a salvarii. Cei salvati, mireasa, nu mai sunt acolo, au ascultat porunca de a iesi de acolo.
Iar, in Matei 13 se arata mecanismul plantarii nesalvatilor in biserici care astfel ajung sa fie "moarte", pana la parasirea lor completa de catre El.

In Matei 13 graul nu fuge dintre neghina, nici nu este luat pana la sfarsitul veacului. Coexista si este tot grau de calitate pana in final. Atunci ce este luat prima data este neghina. Afara numai daca nu a inceput sfarsitul veacului...

#149
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 29th August 2009, 08:33, said:

In Matei 13 graul nu fuge dintre neghina, nici nu este luat pana la sfarsitul veacului. Coexista si este tot grau de calitate pana in final. Atunci ce este luat prima data este neghina. Afara numai daca nu a inceput sfarsitul veacului...
Neghina este legata de MESAGERI (AGGELOS=mesager) prin Cuvant, care este o sabie cu 2 taisuri (Evrei 4:12): o parte salveaza, alta judeca. Spunandu-le ca au doctrina falsa, ii judeci.

Iar diferenta dintre grupurile de salvati, una pana la inceperea judecatii, alta dupa inceperea judecatii o veri in Apoc 7

2Și am văzut un alt înger, care se suia dinspre răsăritul soarelui, și care avea pecetea Dumnezeului celui viu. El a strigat cu glas tare la cei patru îngeri, cărora le fusese dat să vatăme pămîntul și marea,

    3zicînd: ,,Nu vătămați pămîntul, nici marea, nici copacii, pînă nu vom pune pecetea pe fruntea slujitorilor Dumnezeului nostru!``

     9După aceea m-am uitat, și iată că era o mare gloată, pe care nu putea s'o numere nimeni, din orice neam, din orice seminție, din orice norod și de orice limbă, care stătea în picioare înaintea scaunului de domnie și înaintea Mielului, îmbrăcați în haine albe, cu ramuri de finic în mîni;

    10și strigau cu glas tare, și ziceau: ,,Mîntuirea este a Dumnezeului nostru, care șade pe scaunul de domnie, și a Mielului!``

    13Și unul din bătrîni a luat cuvîntul, și mi -a zis: ,,Aceștia, cari sînt îmbrăcați în haine albe, cine sînt oare? Și de unde au venit?``

    14,,Doamne``, i-am răspuns eu, ,,Tu știi``. Și el mi -a zis: ,,Aceștia vin din necazul cel mare; ei și-au spălat hainele, și le-au albit în sîngele Mielului.`

Deci, DUPA ACEEA si PANA CAND releva perioade de timp determinate. templul sau locul sfant este biserica. Acolo Scriptura scrie ca va domni satan.

Iudeea este reprezentarea imparatiei lui Dumnezeu, care, de la Pentecost a fost biserica. Ierusalimul devine Sodoma-Egipt care sunt spiritual echivalente cu Babilonul, faraonul si regele Babilonului reprezentand spiirtual pe satan (Isaia 14).

Apocalipsa 11

8Și trupurile lor moarte vor zăcea în piața cetății celei mari, care, în înțeles duhovnicesc, se cheamă ,,Sodoma`` și ,,Egipt``, unde a fost răstignit și Domnul lor.

Domnul lor a fost rastignit in IERUSALIM, care este numit spiritual Sodoma si Egipt. Iar, Ierusalimul este reprezentarea bisericii.

Evrei 12

22Ci v'ați apropiat de muntele Sionului, de cetatea Dumnezeului celui viu, Ierusalimul ceresc, de zecile de mii, de adunarea în sărbătoare a îngerilor,

23de Biserica celor întîi născuți, cari sînt scriși în ceruri, de Dumnezeu, Judecătorul tuturor, de duhurile celor neprihăniți, făcuți desăvîrșiți,

Ierusalim=biserica.

Insa sunt DOUA Ierusalim: ceresc si cel de acum.

Galateni 4

    24Lucrurile acestea trebuiesc luate într'alt înțeles: acestea sînt două legăminte: unul depe muntele Sinai naște pentru robie și este Agar, -

    25căci Agar este muntele Sinai din Arabia; -și răspunde Ierusalimului de acum, care este în robie împreună cu copiii săi.

    26Dar Ierusalimul cel de sus este slobod, și el este mama noastră.

Cel ceresc nu are cum sa fie populat de nesalvati, pt ca ceisalvati nu merg in imparatia lui Dumnezeu, deci singurul Ierusalim=biserica ce devine Sodoma este biserica/adunarea pamanteasca.

#150
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,094
  • Înscris: 10.09.2008

View Postzexelica, on 29th August 2009, 10:15, said:

Neghina este legata de MESAGERI (AGGELOS=mesager) prin Cuvant, care este o sabie cu 2 taisuri (Evrei 4:12): o parte salveaza, alta judeca. Spunandu-le ca au doctrina falsa, ii judeci.

zexelica, sa nu fim evazivi...
Chiar daca neghina este legata de mesageri umani, corect, dar nu asta era discutia, ea e totusi cea care paraseste ogorul prima, nu graul! Or tu ziceai ca graul este cel care paraseste ogorul/biserica in care au fost semanati necredinciosi... scartie ceva cu "proba directa"...

Edited by logic1, 29 August 2009 - 22:54.


#151
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 29th August 2009, 23:53, said:

zexelica, sa nu fim evazivi...
Chiar daca neghina este legata de mesageri umani, corect, dar nu asta era discutia, ea e totusi cea care paraseste ogorul prima, nu graul! Or tu ziceai ca graul este cel care paraseste ogorul/biserica in care au fost semanati necredinciosi... scartie ceva cu "proba directa"...
Unde scrie ca neghina PARASESTE ogorul? Versul, please.

28El le -a răspuns: ,Un vrăjmaș a făcut lucrul acesta.` Și robii i-au zis: ,Vrei dar să mergem s'o smulgem?`

    29,Nu`, le -a zis el, ,ca nu cumva, smulgînd neghina, să smulgeți și grîul împreună cu ea.

    30Lăsați-le să crească amîndouă împreună pînă la seceriș; și, la vremea secerișului, voi spune secerătorilor: ,Smulgeți întîi neghina, și legați -o în snopi, ca s'o ardem, iar grîul strîngeți -l în grînarul meu.`

Eu nu am decat proba ca va fi LEGATA pt judecata. Iar judecata incepe de la casa lui Dumnezeu, sau, ne ascundem ca strutul de versuri care acuza biserica?

1 Petru 4

17 Caci suntem in clipa cind judecata sta sa inceapa de la casa lui Dumnezeu. Si daca incepe cu noi, care va fi sfirsitul celor ce nu asculta de Evanghelia lui Dumnezeu?

Iar, Dumnezeu nu-i judeca inca odata pe cei carora le-a platit TOATE greselile.

#152
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,094
  • Înscris: 10.09.2008

View Postzexelica, on 30th August 2009, 00:32, said:

Unde scrie ca neghina PARASESTE ogorul? Versul, please.

Chiar tu ai dat versetul:
"La vremea secerișului, voi spune secerătorilor: ,Smulgeți întîi neghina, și legați -o în snopi, ca s'o ardem, iar grîul strîngeți -l în grînarul meu.`"

Graul deci nu este secerat primul; ramane in lan chiar pana dupa smulgerea neghinei...

Dar tu contrazici versetul cand zici:

Quote

Dumnezeu nu MAI este in biserica, dupa cum nu mai este nici in sinagoga, in sensul binecuvantarii propovaduirii si a salvarii. Cei salvati, mireasa, nu mai sunt acolo, au ascultat porunca de a iesi de acolo. Iar, in Matei 13 se arata mecanismul plantarii nesalvatilor in biserici care astfel ajung sa fie "moarte", pana la parasirea lor completa de catre El.

S-ar cere sa te explici... Cand exact au parasit Biserica cei salvati de care zici, in raport cu reperele din pilda neghinei?

#153
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008
17.Primele 4 trambite


Ruperea pecetii a saptea contine cele 7 trambite

6. Și cei șapte îngeri, cari aveau cele șapte trîmbițe, s'au pregătit să sune din ele.
7. Îngerul dintîi a sunat din trîmbiță. Și a venit grindină și foc amestecat cu sînge, cari au fost aruncate pe pămînt: și a treia parte a pămîntului a fost ars, și a treia parte din copaci au fost arși, și toată iarba verde a fost arsă.
8. Al doilea înger a sunat din trîmbiță. Și ceva ca un munte mare de foc aprins a fost aruncat în mare; și a treia parte din mare s'a făcut sînge;
9. și a treia parte din făpturile, cari erau în mare și aveau viață, au murit; și a treia parte din corăbii au pierit.
10. Al treilea înger a sunat din trîmbiță. Și a căzut din cer o stea mare, care ardea ca o făclie; a căzut peste a treia parte din rîuri și peste izvoarele apelor.
11. Steaua se chema „Pelin“; și a treia parte din ape s'au prefăcut în pelin. Și mulți oameni au murit din pricina apelor, pentrucă fuseseră făcute amare.
12. Al patrulea înger a sunat din trîmbiță. Și a fost lovită a treia parte din soare, și a treia parte din lună, și a treia parte din stele, pentruca a treia parte din ele să fie întunecată, ziua să-și piardă a treia parte din lumina ei, și noaptea de asemenea.
13. M'am uitat, și am auzit un vultur, care zbura prin mijlocul cerului, și zicea cu glas tare: „Vai, vai, vai de locuitorii pămîntului, din pricina celorlalte sunete de trîmbiță ale celor trei îngeri, cari au să mai sune.“

-aici avem textul biblic,sunetul trambitei il putem asocia in scriptura cu transmiterea unui mesaj sau semnal de lupta sau desteptare.
-aceste trambite pun in miscare judecata lui Dumnezeu impotriva locuitorilor pamantului
-unii incearca sa spiritualizeze aceste urgii,dar se intelege literar,asa cum Dumnezeu a pedepsit cu plagi Egiptul.
-la trambita a doua un munte mare ca de foc poate fi un mare asteroid care inta in atmosfera si se aprinde
-la fel la trambita a treia poate fi o cometa cu gaze toxice
-la trambita a 4-a un nor dens de praf sau gaze acopera atmosfera de lumina soarelui lunii si stelelor este intunecata
-avem o stire din ziar potrivit careia un asteroid cu diametrul de 2 km se indrapta spre pamant si e posibil sa loveasca pamantul in anul 2018
-consecintele unui astfel de impact sunt fantastice; valuri uriase,schimbarea configuratiei tarmurilor si mutare muntilor,inclusiv schimbarea axei pamantului si a climei
-imi amintesc de niste descoperiri la un cerc de rugaciune unde era aratat in vedenie ploaie cu foc, acestia pot fi asteroizi mai mici care se aprind cand intra in atmosfera

VA URMA

#154
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postzexelica, on 28th August 2009, 23:51, said:

Dumnezeu nu MAI este in biserica, dupa cum nu mai este nici in sinagoga, in sensul binecuvantarii propovaduirii si a salvarii. Cei salvati, mireasa, nu mai sunt acolo, au ascultat porunca de a iesi de acolo.

Deci Domnul Isus ne-a parasit si ne-a spus sa nu mai mergem la adunare...

Dimpotriva, repet, ne-a promis ca e cu noi pana la sfarsit...si in Epistola lui Petru scrie sa nu parasim strangerea laolalta.. (scuze, sunt la servici si nu pot sa dau referinte clare). Ce ai citat mai sus sunt texte amestecate, vizand teme diferite. Ia-o simplu, sa vezi ca Scriptura te contrazice clar (nu exista porunca de a parasi adunarile, nici nu s-au ''plantat'' nesalvati in biserici - sunt doar lasati acolo pana la o vreme)

#155
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008
continuare

18.Urmatoarele 3 trambite.


- cum am mai amintit este o singura judecata impartita in 3 segmente; peceti,trambite,potire
-la peceti sunt urgii si necazuri provocate de om
-la trambite Satan primeste putere sa aduca nenorociri si necazuri
-la potire Dumnezeu insusi intervine si aduce  nenorociri
-primele patru trambite cum am observat formeaza un grup,apoi urmeaza trambita a 5-a

1. Îngerul al cincelea a sunat din trîmbiță. Și am văzut o stea care căzuse din cer pe pămînt. I s'a dat cheia fîntînii Adîncului
....și a deschis fîntîna Adîncului. Din fîntînă s'a ridicat un fum, ca fumul unui cuptor mare. Și soarele și văzduhul s'au întunecat de fumul fîntînii.
3. Din fum au ieșit niște lăcuste pe pămînt. Și li s'a dat o putere, ca puterea pe care o au scorpiile pămîntului....
.....
-aici la trambita a cincea, steaua care o cazut din cer reprezinta un personaj avem nenumarate pasaje cu personaje denumite stele
-intre; adanc,iad,iazul de foc si intunericul de afara exista diferente(a se studia pasajele respective)
-in adanc sunt demoni legati carora li se da drumul sa-i chinuiasca pe oameni
-aici avem o precizare extrem de importanta;aceste lacuste chinuie doar pe cei care n-au pecetea Lui Dumnezeu
-aici e o referire cu siguranta la pecetea Duhului Sfant
-la aparitia lacustelor exista unele interpretari, unii aseamana asta cu un razboi modern in limbajul de atunci.
-o alta interpretare este ca aceste lacuste sunt demoni intrupati in niste fiare deosebite
-ingerul al 6-lea a sunat din trambita...

14. și zicînd îngerului al șaselea, care avea trîmbița: „Desleagă pe cei patru îngeri, cari sînt legați la rîul cel mare Eufrat!“
15. Și cei patru îngeri, cari stăteau gata pentru ceasul, ziua, luna și anul acela, au fost deslegați, ca să omoare a treia parte din oameni.

-ingerii legati sunt mesagerii lui Satan
-in spatele unor conducatori de imperii sunt capetenii demonice(din vedenia lui Daniel)
-pamantul este teatrul de lupta dintre ingerii lui Dumnezeu si  demoni
\-cele 4 imperii apuse sunt legate de istoria raului Eufrat
-raul Eufrat va fi punctul de intalnire ale 4 imperii;
-imperiul Roman  renascut,imperiul de miazanoapte Rusia,imperiul de miazazi Arabii si imperiul de rasarit Orientalii
-China va avea un rol foarte mare la sfarsitul vremurilor, este uriasul adormit care se ridica
-dupa peceti si trambite pier aprox. jumatate din omenire
-dupa trambita a sasea avem din nou o paranteza ,inainte de trambita a 7-a
-e posibil ca in acest punct sa fim doar la mijlocul necazului cel mare...inceputul durerilor
-rolul acestei paranteze este sa fim deplin incredintati ca Dumnezeu tine situatia sub control si totul este dupa planul Lui
-in aceasta paranteza apare un inger cu o carticica in mana, acest inger striga si atunci se aude glasul a 7 tunete
-Ioan era gata sa scrie ce au zis cele 7 tunete dar un glas venit din cer ia zis sa pecetluiasaca mesajul tunetelor;

5. Și îngerul, pe care-l văzusem stînd în picioare pe mare și pe pămînt, și-a ridicat mîna dreaptă spre cer,
6. și a jurat pe Cel ce este viu în vecii vecilor, care a făcut cerul și lucrurile din el, pămîntul și lucrurile de pe el, marea și lucrurile din ea, că nu va mai fi nicio zăbavă,
7. ci că în zilele în cari îngerul al șaptelea va suna din trîmbița lui, se va sfîrși taina lui Dumnezeu, după vestea bună vestită de El robilor Săi proorocilor

-aici urmeaza in continuare  cap 11 tot o paranteza dintre trambita a 6-a si a 7-a...

va urma

#156
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postenohabel, on 1st September 2009, 05:15, said:

continuare

/\/\/\/\

va urma

Serios acum, nimeni nu sta sa citeasca o carte pe sarite, dupa cum dai tu copy/paste. Da linkul cu toata cartea, daca e asa buna, intelege si tu ca ti-au spus mai multi. Sau da torrentul cu filmul, daca a aparut.

#157
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View Postkruger, on 1st September 2009, 10:21, said:

Serios acum, nimeni nu sta sa citeasca o carte pe sarite, dupa cum dai tu copy/paste. Da linkul cu toata cartea, daca e asa buna, intelege si tu ca ti-au spus mai multi. Sau da torrentul cu filmul, daca a aparut.

Nu exista
nici cartea nici link
sunt studii biblice personale cu extragerea ideilor principale
o sa citeasca studiul cei interesati de lucrurile spirituale
si cei care predica,este un studiu folositor pentru ei

dar sa mergem mai departe;

20. Cei 2 martori

1. Apoi mi s'a dat o trestie asemenea unei prăjini, și mi s'a zis: „Scoală-te și măsoară Templul lui Dumnezeu, altarul și pe cei ce se închină în el.
2. Dar curtea de afară a Templului lasă-o la o parte nemăsurată; căci a fost dată Neamurilor, cari vor călca în picioare sfînta cetate patruzeci și două de luni.
3. Voi da celor doi marturi ai mei să proorocească, îmbrăcați în saci, o mie două sute șase zeci de zile.

O profetie importanta apare aici Ioan primeste sarcina sa masoare Templul si altarul si pe cei ce se inchina in el
-aici sunt 2 interpretari de baza, una materiala si alta spirituala
-Templul din viziunea lui Ezechiel are dimensiuni uriase si nu incape in tot Ierusalimul de azi.
-daca luam in considerare interpretarea literara atunci este vb despre viitorul templu fizic care se va connstrui, iar cei ce se inchina nu pot fi decat evreii ultraortodoxi
-eu personal nu ader la aceasta interpretare si consider ca este vb de Templul spiritual biserica, si findca aici suntem la mijlocul necazului cel mare...
-templul este masurat in vederea rapirii bisericii a biruitorilor,
-cei 2 martori;
-aici sunt multe interpretari, dar sa vedem ce simboluri au acesti martori
-ei sunt asemanati cu 2 maslini si 2 sfesnice, niste simboluri deosebite, si stau inaintea Domnului
-in Zaharia 4;1-14 cei 2 maslini simbolizeaza 2 unsi,iar sfesnice este un simbol pentru calauzire si lumina
-in acest moment la mijlocul necazului cel mare cand nelegiuirea este la culme, Dumnezeu trimite 2 unsi si 2 sfesnice ca marturie pentru El
-de asemenea acestia 2 sunt numiti martori, adica care marturisesc si condamna nelegiuirile vremii din urma
-de asemenea putem lua literar si imbracamintea lor, adica saci" de panza, care reprezinta cea mai fidela pozitie de smerenie
-din cauza acestei pozitii smerite dar si puterii de care dispun vor fi invidiati si urati de moarte
-acesti martori ai lui Dumnezeu vor fi cei mai urati oameni de pe pamant, si in final fiara care se ridica din adanc ii va omori.
-referitor la identitatea acestor 2 martori interpretarile coincid, ar fi Enoh si Ilie reintrupati din nou, ei nu au gustat moartea fizica
-o alta interpretare plauzibila este ca cei 2 martori vor fi 2 persoane din vremea sfarsitului care vor lucra in duhul si puterea lui Moise si Ilie
-cei 2 martori dupa ce isi termina marturisirea vor fi omorati

. Și trupurile lor moarte vor zăcea în piața cetății celei mari, care, în înțeles duhovnicesc, se cheamă „Sodoma“ și „Egipt“, unde a fost răstignit și Domnul lor.
9. Și oameni din orice norod, din orice seminție, de orice limbă și de orice neam, vor sta trei zile și jumătate, și vor privi trupurile lor moarte, și nu vor da voie ca trupurile lor moarte să fie puse în mormînt.
10. Și locuitorii de pe pămînt se vor bucura și se vor veseli de ei; și își vor trimete daruri unii altora, pentrucă acești doi prooroci chinuiseră pe locuitorii pămîntului.
11. Dar după cele trei zile și jumătate, duhul de viață dela Dumnezeu a intrat în ei, și s'au ridicat în picioare, și o mare frică a apucat pe ceice i-au văzut.
12. Și au auzit din cer un glas tare, care le zicea: „Suiți-vă aici!“ Și s'au suit într'un nor spre cer; iar vrăjmașii lor i-au văzut.
13. În clipa aceea s'a făcut un mare cutremur de pămînt, și s'a prăbușit a zecea parte din cetate. Șapte mii de oameni au fost uciși în cutremurul acesta de pămînt. Și cei rămași, s'au îngrozit și au dat slavă Dumnezeului cerului.
14. A doua nenorocire a trecut. Iată că a treia nenorocire vine curînd.

va urma

#158
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postkruger, on 31st August 2009, 17:54, said:

Deci Domnul Isus ne-a parasit si ne-a spus sa nu mai mergem la adunare...

Dimpotriva, repet, ne-a promis ca e cu noi pana la sfarsit...si in Epistola lui Petru scrie sa nu parasim strangerea laolalta.. (scuze, sunt la servici si nu pot sa dau referinte clare). Ce ai citat mai sus sunt texte amestecate, vizand teme diferite. Ia-o simplu, sa vezi ca Scriptura te contrazice clar (nu exista porunca de a parasi adunarile, nici nu s-au ''plantat'' nesalvati in biserici - sunt doar lasati acolo pana la o vreme)
Care NOI? Restul Scripturii spune ca numai cu cei salvati ramane. iar, cei salvati daca inainte erau in sinagogi, dupa aceea in biserici, daca nu mai sunt bisericile ei tot exista si nu sunt parasiti de El.

"Fugiti din Iudeea" din Matei 24 inseamna sa iesiti din biserici, ca doar Hristos stie clar ca sunt crestinisi in China si in America, deci Iudeea este spiritual biserica, Ierusalimul fiind tot biserica.

Stiu ca nu vrei sa citesti despre asta in Scriptura, insa...... ai cui sa raspunzi la final.

#159
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,094
  • Înscris: 10.09.2008

View PostFrom 30th August 2009, 23:22:

Unde scrie ca neghina PARASESTE ogorul? Versul, please.


"La vremea secerișului, voi spune secerătorilor: ,Smulgeți întîi neghina, și legați -o în snopi, ca s'o ardem, iar grîul strîngeți -l în grînarul meu.`"

Graul deci nu este secerat primul; ramane in lan chiar pana dupa smulgerea neghinei...

S-ar cere sa te explici... Cand exact au parasit Biserica cei salvati de care zici, in raport cu reperele din pilda neghinei?

#160
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postzexelica, on 2nd September 2009, 11:12, said:

Care NOI? Restul Scripturii spune ca numai cu cei salvati ramane. iar, cei salvati daca inainte erau in sinagogi, dupa aceea in biserici, daca nu mai sunt bisericile ei tot exista si nu sunt parasiti de El.

Da, cu cei salvati, eu ma consider a fi printre ei (de fapt, sunt sigur de asta). Si inca nu inteleg de unde ai inteles tu ca bisericile (adunarile locale) nu mai exista.



View Postzexelica, on 2nd September 2009, 11:12, said:

"Fugiti din Iudeea" din Matei 24 inseamna sa iesiti din biserici, ca doar Hristos stie clar ca sunt crestinisi in China si in America, deci Iudeea este spiritual biserica, Ierusalimul fiind tot biserica.

Stiu ca nu vrei sa citesti despre asta in Scriptura, insa...... ai cui sa raspunzi la final.

Citeste si versetul precedent celui pe care l-ai citat, respectiv v.15 din Matei 24. Deci: cand veti vedea uraciunea pustiirii despre care a vorbit profetul Daniel, asezata in Locul Sfant...trebuia sa stii despre ce e vorba aici, va fi unul care se va instala in Templul de la Ierusalim si se va proclama salvatorul lumii. Mai departe: atunci, cei ce vor fi in Iudeea sa fuga in munti..  Spune clar, cei din Iudeea, pentru ca dupa instalarea Antihristului in Locul Sfant, vor incepe cei 3 ani si jumatate de Necaz pentru Israel. De fapt, va fi o perioada grea pentru toata lumea, dar Necazul cel Mare va viza in primul rand pe evrei (Ieremia cap. 30 si 31) din cauza asta spune: cei din Iudeea.

Concluzia, inca nu imi dau seama ce text imi spune sa plec din adunare...dimpotriva: Evr. 10:25: Să nu părăsim adunarea noastră, cum au unii obicei; ci să ne îndemnăm unii pe alții, și cu atît mai mult, cu cît vedeți că ziua se apropie.

#161
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

Quote

De fapt, va fi o perioada grea pentru toata lumea, dar Necazul cel Mare va viza in primul rand pe evrei (Ieremia cap. 30 si 31) din cauza asta spune: cei din Iudeea.

corect .... :D

#162
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

Quote

dar Necazul cel Mare va viza in primul rand pe evrei (Ieremia cap. 30 si 31) din cauza asta spune: cei din Iudeea.
Deci tu cand citesti IUDEU, imediat concluzionezi ca sunt isrelienii...... :lol:  Foarte tare!!!  De fapt, stiu ca nici macar nu te-ai obosit sa dechizi interliniara sa verifici versurile citate, darmite sa le mai si studiezi. Ai copiat en-gros dupa brosurica bisericii.... :lol:

Hai sa-ti PROBEZ ca IUDEU inseamna SALVAT. Iudeea REPREZINTA spiritual IMPARATIA lui Dumnezeu, fie ea eterna sau externa.

Romani 2

28Iudeu nu este acela care se arată pe dinafară că este Iudeu; și tăiere împrejur nu este aceea care este pe dinafară, în carne.

29Ci Iudeu este acela care este Iudeu înlăuntru; și tăiere împrejur este aceea a inimii, în duh, nu în slovă; un astfel de Iudeu își scoate lauda nu dela oameni, ci dela Dumnezeu.

Galateni 3

29Și dacă sînteți ai lui Hristos, sînteți ,,sămînța`` lui Avraam, moștenitori prin făgăduință.

Iar, "al lui Hristos" inseamna sa ai Duhul Lui

Romani 8

9Voi însă nu mai sînteți pămîntești, ci duhovnicești, dacă Duhul lui Dumnezeu locuiește în adevăr în voi. Dacă n'are cineva Duhul lui Hristos, nu este al Lui.

Asadar, ce te faci cu versurile astea? Le ignori, cum fac teologii tai? Desigur, e mai simplu decat sa pui mana pe carte si sa verifici.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate