Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!
 zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15

La ce ora se deschid urnele ?
 Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!
 Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...
 

Cum ar fi lumea cu free energy si perpetuum mobile ?

- - - - -
  • Please log in to reply
264 replies to this topic

#55
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005

Quote

Presupunand ca nu se poate replica principiul fara incalcarea drepturilor, nu ne spui despre ce dimensiuni si puteri e vorba pentru alimentarea unei gospodarii cu 5000Eu ?

Nu vrea, e secretos si s-a suparat pe noi ca suntem prea curiosi :)

Ori poate nu stie, ca inca nu e gata masinaria.

Sau poate scoate cam putin si crede ca se face de ras pe aici... ;)

Edited by flaviand, 20 November 2008 - 15:10.


#56
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 25.02.2007

View Postflaviand, on Nov 20 2008, 16:08, said:

Nu vrea, e secretos si s-a suparat pe noi ca suntem prea curiosi :)

Ori poate nu stie, ca inca nu e gata masinaria.

Sau poate scoate cam putin si crede ca se face de ras pe aici... ;)
hehe :)
Am un amic, zice ca pe un PM de 10kw ar da 5000Eu.
Poate ne-apucam si facem bursa PM-urilor inainte sa le avem  :lol:
Ne si vezi, ca la piata - 5kw - 10.000Eu ? nope. 7.5 cu 7.5. eeeii.. te tiganesti.. hihi :D

Edited by theMisuser, 20 November 2008 - 15:50.


#57
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View PosttheMisuser, on Nov 19 2008, 11:31, said:

Cu 'putin modificate' principiile fizicii n-o sa mearga doar PM-ul tau, or sa mearga multe altele in multe alte feluri. Greu e primul.. restul sunt floare la ureche. Adica n-o sa ramana al tau 'singurul PM real'.
Pentru mine este o dilema ce anume ar putea obine cine face modificarea principiilor fizicii facand posibil un PM. Poate un premiu Nobel pentru fizica.. altfel am dubii serioase ca se alege cu ceva. Dar poate sunt eu pesimist..  :huh:

Din cand in cand mai apare cate unul care crede ca l-a prins pe Dumnezeu de picior, dar cand colo e un mare fas. Poate nici macar principiile de baza ale fizicii nu le intelege.

... si sa raspund la intrebarea topicului "Cum ar fi lumea cu free energy?" Pai la fel cum ar fi si cu conexiune wireless gratis la internet B)

Edited by soarce, 20 November 2008 - 16:00.


#58
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Eu as vrea sa vad un PM instalat pe o masina, ca desi factura la curent si incalzire nu-i de colo, tot transporturile ne omoara ;)

soarce - deci lumea cu free energy ar fi un fel de McDonalds ? :D

#59
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View Postflaviand, on Nov 20 2008, 21:25, said:

soarce - deci lumea cu free energy ar fi un fel de McDonalds ? :D
Nu am scris pana la capat... acces wireless gratis la internet din orice loc si la orice ora, deci nu va fi ca la Mcdonalds ca astia mai inchid din cand in cand sa faca curatenie  :D

#60
popescu_pope

popescu_pope

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 17.11.2008
probabil ca cunosc principiile fizici cu 25 de ani de scoala 2 fac masterat si altele si am avut tupeul sa ma adresez presedintelui academiei romane si presedintelui romaniei nu credeti nu mai faci misto ca veti ramane cu asa ceva

#61
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Facem si noi haz de necaz, ca la buda in care ne aflam ce mai avem de pierdut.

N-a zis nimeni ca nu te crede, dar pana nu aduci si ceva dovezi concrete sau date suplimentare despre fenomenul pus in discutie iti dai seama ca nu trebuie sa luam de bune orice afirmatii.

Pentru un om cu atatia ani de scoala ar trebui sa fii un pic mai atent cu gramatica, chiar daca nu te omori cu forumurile si calculatoarele ;)

#62
popescu_pope

popescu_pope

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 17.11.2008
nu prea am chef sa scriu la calculator oricum nu mint

cum credeti ca va fi lumea dupa ce o sa aibe enrgie gratuita ma refer la marii smecheri

#63
Roget

Roget

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 28.08.2008
AR fii totul gratis, daca ar exista energie gratuita.

#64
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 25.02.2007

View Postpopescu_pope, on Nov 21 2008, 12:51, said:

nu prea am chef sa scriu la calculator oricum nu mint
daca minti e problema ta noi suntem curiosi ce putere oferi la 5000Eu :)

si cat ai cerut pe inventia ta ? ca presupun ca daca o dai gratis te iau in seama. le lasi dispozitivul cu documentatia tehnica la usa, mai o pui si pe net si o sa tot fii luat in seama.
(macar ca-i bomba si tot o sa se uite-n jucaria ta)

#65
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 25.02.2007

View PostRoget, on Nov 21 2008, 14:41, said:

AR fii totul gratis, daca ar exista energie gratuita.
Am vazut filmu ala, Wall-e. Dragut. Oameni care nu faceau nimic si erau ca niste saci de cartofi. Sau ca un cartof. Legume oricum :)
Dar nu mai ramane chiar nimic de facut daca energia o sa fie gratis ? Nimic nimic ?  :unsure:
Ce-i drept, putem face roboti pentru orice, indiferent cat de eficienti sunt.. Ia un MWh sa faca un cartof ? Who cares.. ce-are de facut tot anu, right ?
Si noi ce-o sa facem ? Vegetam asea, la soare ? :icecream:  :weight_lift:  :photo:  :smoke:  :cheers:

#66
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Acuma depinde ce-ti place, ca daca e sa o luam asa, nici aia de pe enterprise nu faceau mai nimic... :D

N-o sa existe roboti pentru orice pentru simplul fapt ca multe chestii nu le pot face robotii.

Iar ei oricum vor trebui proiectati, controlati, supravegheati si reparati de catre altcineva. Ca pana o sa inventam noi roboti care sa aiba singuri grija de ei, nivelul de civilizatie si inteligenta general va trebui sa treaca muuult de media din ziua de azi.

De fapt eu sper ca tocmai asta sa facem cu timpul liber: sa ne dezvoltam pe plan personal, sa interactionam mai mult, sa cunoastem mai multe, sa avem acces la resurse si tehnologii la care foarte putini au acces in ziua de azi.

#67
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007
daca pamantul ar fi rotund, am merge la vale, in orice directie, insa adevarul este ca :
pamantul este ca o franzela!

:lol:

asa ca nu ma prea incred in povestea asta cu gravitatia, insa as putea sa imi schimb parerea, daca domnul inventator Popescu, ar putea sa ne explice niste principii ale functionarii izvoarelor din varf de munte, sa zicem.

Edited by baldovica, 21 November 2008 - 20:01.


#68
krvllon

krvllon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 21.08.2008

View Postbaldovica, on Nov 21 2008, 20:55, said:

asa ca nu ma prea incred in povestea asta cu gravitatia, insa as putea sa imi schimb parerea, daca domnul inventator Popescu, ar putea sa ne explice niste principii ale functionarii izvoarelor din varf de munte, sa zicem.

Pai acolo e simplu. Termodinamica pamantului bat-o vina. Avem atata energie in atmosfera asta incat mai nou a aparut conceptul de incalzire globala. Asta oare de ce o fi aparut, chiar ?

#69
popescu_pope

popescu_pope

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 17.11.2008
idea e ca mi sa propus sa nu vand instalatiile la populatie ci sa vand energie dar nu o sa fac asa ceva o sa vand instalatiile la toata lumea mi sa sugerat sa o vand scump dar nu o so fac o sa caut un investitor ca sa se multumeasca cu mai putini bani ca majoritatea vor foarte multi bani
e o intreprindere care trebuie sa intre in faliment as dori sa pun mana pe ea dar smecheri sau prins si o vor ei o sa incerc altceva poate ma ajuta presedintele daca nu o sa ma vedeti in presa
pentru a incepe sa o produc imi trebuie aproximativ 200000 euro

#70
popescu_pope

popescu_pope

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 17.11.2008
tocmai am aflat ca presedintele ma poate ajuta cu informatii nu cu bani
statul roman e interesat doar dupa ce am brevetat totul sa astepte ei ca poate nu le mai dau nimic

#71
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 25.02.2007

View Postpopescu_pope, on Nov 25 2008, 08:43, said:

pentru a incepe sa o produc imi trebuie aproximativ 200000 euro
prototipu ? sau tu vrei bani de fabrica. ia un credit de la o banca ?
si tot nu ne-ai spus - ce putere oferi tu la 5000Eu ?
eu deja incep sa am dubii despre tine..

#72
popescu_pope

popescu_pope

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 17.11.2008
5 kw nu ma intereseaza ca ma crezi tu sau nu

protectia internationala si fabrica fac atat
instalatia costa in jur de 5000

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate