Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

SUEDIA

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
1366 replies to this topic

#91
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Succes. Sper ca suedeza ta sa fie foarte fluenta pana atunci. Daca jobul necesita interactiunea cu clientii si nu stii limba ... as zice la perfectie nu prea ai sanse. Dar daca te tii de ea e ok. Poti sa pleci cand vrei tu, nu are importanta luna.

#92
businessFLO

businessFLO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 19.07.2007

View PostMembruAnonim, on 4th December 2011, 19:52, said:

Succes. Sper ca suedeza ta sa fie foarte fluenta pana atunci. Daca jobul necesita interactiunea cu clientii si nu stii limba ... as zice la perfectie nu prea ai sanse. Dar daca te tii de ea e ok. Poti sa pleci cand vrei tu, nu are importanta luna.
Multumesc.. locul unde lucrez acum (Stefanini) are si o ramura in Stockholm (desi nici nu visez sa ma transfere sau ceva) deci macar e o companie cat de cat recunoscuta. O sa cer sa ma bage si pe suedeza in cateva saptamani, ca sa am si exercitiu in vorbit calumea (telefoane intra pe suedeza din joi in paste dar merita incercat).

Intrebasem de iunie/august pentru ca am citit in cateva forumuri de expats ca ei isi iau concediu in masa in iunie, si cam totul ia o mare pauza pana prin august asa.
Nu ar fi prima oara cand ma mut intr-un oras nou, si am invatat niste lectii grele din acea prima experienta (bursa Erasmus in Las Palmas, in Spania), de genul sa caut job din timp si sa intru intr-o stare de aplicatie frenetica imediat cum cobor din avion, la orice loc in care mi-ar placea chiar si temporar sa lucrez sa ma duc cu zambetul pe buze si cu CV-ul in mana. Pentru lectiile astea am platit prin mancat ca la ratii 3 sandvisuri pe zi ca sa am bani sa platesc chiria in apartamentul in care dormeam pe canapeaua din living.. sunt pregatit pentru (aproape) orice deci :)

aici am inteles ca nu jobul e marea problema (daca stii suedeza bine) ci gasitul unui apartament bun? in cazul asta e o situatie inversa fata de cu ceea ce sunt obisnuit, dar pot sta in couchsurfing/pe la prieteni si la hosteluri fara nici o problema pe timp nelimitat. intr-un fel stiu ca experientele subiective ale unora si altora sunt diferite dar acum eu vreau sa aplic filosofia "hope for the best, prepare for the worst".

#93
pifexx

pifexx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 17.10.2007
Uite, gandeste-te asa: O chirie ieftina gasesti mai greu, dar daca e ieftina o sa ai mai mult timp sa-ti cauti job. In schimb, o chirie scumpa o gasesti mai usor, insa daca e scumpa o sa ai mai putin timp pentru job. Tu decizi.

Eu recomand asta: Mergi in Iunie, fiindca in August vin toti studentii si toti vor chirie si o sa ai sanse minime spre zero cu toti acolo. In schimb, in Iunie pleaca toti deci e altfel situatia. Studentii vin in August fiindca in Suedia facultatea incepe la 1 Septembrie nu la 1 Octombrie ca in Romania.

Deasemenea, iti recomand sa cauti chirie la 20 - 30km de Stockholm. Mai ieftin nu iesi (chiria e mai ieftina dar ai nevoie de abonament de transport care e in jurul la 80 de euro, depinde de unde faci naveta), dar in schimb gasesti mai repede.

Zeci de mii de oameni fac naveta zilnica spre Stockholm, e ceva foarte obisnuit in Suedia. Am prieteni care lucreaza in Stockholm si locuiesc in Uppsala (care e la 70km distanta). Ei se trezesc la 6, la 7 sunt pe tren si la 8 sunt in Stockholm. In teorie e simplu dar iarna e trist rau sa faci asta.

Ah si cat despre telefon de Suedia etc... e ca in RO, iti iei un PrePay si gata. In schimb pentru cont bancar ai nevoie de numar personal, ceea ce o sa te tina aici cel putin 2 luni pana il primesti... (Eu am asteptat 3 saptamani dupa decizia de la Migrationsverket pe care am folosit-o pentru aplicatia de personnummer dupa care am mai asteptat inca 3 saptamani dupa decizia de la Skatteverket, adica personnummer-ul).

Edited by pifexx, 05 December 2011 - 04:48.


#94
businessFLO

businessFLO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 19.07.2007

View Postpifexx, on 5th December 2011, 04:46, said:

Uite, gandeste-te asa: O chirie ieftina gasesti mai greu, dar daca e ieftina o sa ai mai mult timp sa-ti cauti job. In schimb, o chirie scumpa o gasesti mai usor, insa daca e scumpa o sa ai mai putin timp pentru job. Tu decizi.

Eu recomand asta: Mergi in Iunie, fiindca in August vin toti studentii si toti vor chirie si o sa ai sanse minime spre zero cu toti acolo. In schimb, in Iunie pleaca toti deci e altfel situatia. Studentii vin in August fiindca in Suedia facultatea incepe la 1 Septembrie nu la 1 Octombrie ca in Romania.

Deasemenea, iti recomand sa cauti chirie la 20 - 30km de Stockholm. Mai ieftin nu iesi (chiria e mai ieftina dar ai nevoie de abonament de transport care e in jurul la 80 de euro, depinde de unde faci naveta), dar in schimb gasesti mai repede.

Zeci de mii de oameni fac naveta zilnica spre Stockholm, e ceva foarte obisnuit in Suedia. Am prieteni care lucreaza in Stockholm si locuiesc in Uppsala (care e la 70km distanta). Ei se trezesc la 6, la 7 sunt pe tren si la 8 sunt in Stockholm. In teorie e simplu dar iarna e trist rau sa faci asta.

Ah si cat despre telefon de Suedia etc... e ca in RO, iti iei un PrePay si gata. In schimb pentru cont bancar ai nevoie de numar personal, ceea ce o sa te tina aici cel putin 2 luni pana il primesti... (Eu am asteptat 3 saptamani dupa decizia de la Migrationsverket pe care am folosit-o pentru aplicatia de personnummer dupa care am mai asteptat inca 3 saptamani dupa decizia de la Skatteverket, adica personnummer-ul).
intre timp m-am decis sa merg in August (mai pe la mijloc, ceva gen 14 august asa, ca e ceva mai "ieftin" la SAS), ca sa am timp sa strang mai multi bani, iti multumesc pentru informatii.

Eu inteleg riscul dar cum prioritatea mea este sa imi gasesc ceva de lucru cat mai rapid cu putinta (dupa aia apartamentul nu o sa mai fie o problema), August e alegerea mea.. cand o sa fiu pe acolo in Iunie o sa fac tot posibilul sa vad apartamente si chestii in ideea ca o sa ma intorc in August sa ma instalez (stiu, dar speranta moare ultima :P ).. voi spama grupurile de yahoo, facebook si couchsurfing la greu in privinta asta si toti oamenii cu care macar am vorbit pe net ca na, nu stii de unde sare iepurele, ca si blocket, easyroom, craigslist, thelocal, etc.

cat despre suburbii, stiu, am observat pe net ca aproape nimeni nu sta in Stockholm (desi Uppsala sau Vasteras cum am mai vazut pe net mi s-ar parea chiar exagerat de departe) din cauza chiriilor mari, iar cum Pendeltag face 10 minute din Sodertalje pana la Centralen, SL-kort fiind valabil si pe Pendeltag si pe T-bana si pe autobuze si tramvaie absolut tot, e o simpla fitza sa stai in oras in sine cand poti sa dai jumate din pret in Sodertalje, Upplands, etc. si faci maxim 20 de minute pana in centru (mai putin decat fac eu in Bucuresti, si stau intr-o zona cat de cat centrala).. deci o sa ma orientez si eu spre una din locatiile astea. am mai vorbit cu lumea de pe net si unu mi-a zis ca sta in Sodertalje si da 3100 SEK pe luna, ceea ce mi se pare foarte ok pt mine.

Edited by businessFLO, 05 December 2011 - 10:21.


#95
pifexx

pifexx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 17.10.2007

View PostbusinessFLO, on 5th December 2011, 11:19, said:

intre timp m-am decis sa merg in August (mai pe la mijloc, ceva gen 14 august asa, ca e ceva mai "ieftin" la SAS), ca sa am timp sa strang mai multi bani, iti multumesc pentru informatii.

Eu inteleg riscul dar cum prioritatea mea este sa imi gasesc ceva de lucru cat mai rapid cu putinta (dupa aia apartamentul nu o sa mai fie o problema), August e alegerea mea.. cand o sa fiu pe acolo in Iunie o sa fac tot posibilul sa vad apartamente si chestii in ideea ca o sa ma intorc in August sa ma instalez (stiu, dar speranta moare ultima :P ).. voi spama grupurile de yahoo, facebook si couchsurfing la greu in privinta asta si toti oamenii cu care macar am vorbit pe net ca na, nu stii de unde sare iepurele, ca si blocket, easyroom, craigslist, thelocal, etc.

cat despre suburbii, stiu, am observat pe net ca aproape nimeni nu sta in Stockholm (desi Uppsala sau Vasteras cum am mai vazut pe net mi s-ar parea chiar exagerat de departe) din cauza chiriilor mari, iar cum Pendeltag face 10 minute din Sodertalje pana la Centralen, SL-kort fiind valabil si pe Pendeltag si pe T-bana si pe autobuze si tramvaie absolut tot, e o simpla fitza sa stai in oras in sine cand poti sa dai jumate din pret in Sodertalje, Upplands, etc. si faci maxim 20 de minute pana in centru (mai putin decat fac eu in Bucuresti, si stau intr-o zona cat de cat centrala).. deci o sa ma orientez si eu spre una din locatiile astea. am mai vorbit cu lumea de pe net si unu mi-a zis ca sta in Sodertalje si da 3100 SEK pe luna, ceea ce mi se pare foarte ok pt mine.

Eu sper doar sa gasesti unde sa dormi.... eu sunt aici din August, caut chirie din Aprilie (inainte sa plec din RO), acu e Decembrie si inca tot n-am gasit. Stau in debaraua asta fara baie, fara curent... si asta doar fiindca am gasit pe cineva, prin facultate, care mi-a zis "frate, dormi la mine-n debara daca chiar n-ai unde sa stai".

Rezolva cu chiria aia ca hotelu nu e o optiune.... dar cum crezi.
Si, la fel ca orice roman, inainte sa plec din RO ziceam "lasa-ma ca io ma descurc, romanii is descurcareti, avem scoala vietii" si ma prosteam singur si ma amageam singur, si am ajuns aici si am vazut ca nu e chiar asa...

si in fiecare zi sunt pe craiglist, thelocal, studentboet, blocket, easyroomate, couchsurfing, grupuri de facebook si yahoo. postez zi de zi, am cerut ajutor la facultate, la coordonatori, la student union, la fratii, la prieteni... peste tot. am scris 327 de e-mailuri (atatea am la sent cu label-ul "rent") si am dat peste o suta de telefoane, zi de zi. Degeaba.

Nu sunt pretentios. As fii acceptat orice, in oras sau in afara, la tara sau la un subsol. O debara mai mica, orice. Doar sa am curent in ea, caldura si access la baie si bucatarie....
Sincer, ma simt ca intr-o tara din lumea a 3-a, nu in Suedia. Inca tot nu-mi vine sa cred ca astia chiar n-au case si job-uri.... Adica ei, suedezii au, dar pentru imigranti... e dificil.

#96
businessFLO

businessFLO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 19.07.2007

View Postpifexx, on 6th December 2011, 02:20, said:

Eu sper doar sa gasesti unde sa dormi.... eu sunt aici din August, caut chirie din Aprilie (inainte sa plec din RO), acu e Decembrie si inca tot n-am gasit. Stau in debaraua asta fara baie, fara curent... si asta doar fiindca am gasit pe cineva, prin facultate, care mi-a zis "frate, dormi la mine-n debara daca chiar n-ai unde sa stai".

Rezolva cu chiria aia ca hotelu nu e o optiune.... dar cum crezi.
Si, la fel ca orice roman, inainte sa plec din RO ziceam "lasa-ma ca io ma descurc, romanii is descurcareti, avem scoala vietii" si ma prosteam singur si ma amageam singur, si am ajuns aici si am vazut ca nu e chiar asa...

si in fiecare zi sunt pe craiglist, thelocal, studentboet, blocket, easyroomate, couchsurfing, grupuri de facebook si yahoo. postez zi de zi, am cerut ajutor la facultate, la coordonatori, la student union, la fratii, la prieteni... peste tot. am scris 327 de e-mailuri (atatea am la sent cu label-ul "rent") si am dat peste o suta de telefoane, zi de zi. Degeaba.

Nu sunt pretentios. As fii acceptat orice, in oras sau in afara, la tara sau la un subsol. O debara mai mica, orice. Doar sa am curent in ea, caldura si access la baie si bucatarie....
Sincer, ma simt ca intr-o tara din lumea a 3-a, nu in Suedia. Inca tot nu-mi vine sa cred ca astia chiar n-au case si job-uri.... Adica ei, suedezii au, dar pentru imigranti... e dificil.
nu pot decat sa ma identific cu chestia asta cu "lasa-ma ca ma descurc".. chestia e ca e cum a zis mai sus xwh, cand esti student e alta treaba, cand intr-o alta tara cu alte preturi nu ai prea multi bani sa te sustii, la supermarket parca mai faci niste socoteli si niste chestii "non-esentiale" gen biscuitii care iti plac sau o sticla de cola le scoti din cos si le pui inapoi in raft, apoi mergeam pe jos jumatate de ora (ca nu imi permiteam atatea drumuri cu autobuzul) si ajungeam acasa unde imi faceam "ceva" de mancare, stateam la laptop vreo cateva ore (nu puteam sa ma duc la bar chiar prea des) si dupa aia ma culcam pe canapea, crede-ma ca stiu cum e, acum aproximativ un an asta era o zi tipica din viata mea. nu stiu daca mai sunt dispus sa fac asemenea sacrificii dar acum pot sa zic ca sunt mult mai pregatit din toate punctele de vedere.

acum insa nu mai sunt student, am un job cat de cat bun aici si daca strang bani pana in vara, o sa am posibilitatea sa platesc depozitele si chiria in avans si toate alea.

dupa ce am citit mai multe bloguri de expats, cred ca am gasit principalele ofuri legate de suedia:

-oamenii sunt in general distanti si isi vad de treaba lor (chestie care pe mine realmente "ma lasa rece", fii sigur ca socuri culturale le ai peste tot, pur si simplu asa sunt oamenii si nu ai ce sa le faci),

-e greu de gasit un job fara sa stii suedeza, dar asta mi se pare complet normal in orice colt al lumii, scuza ca "toti vorbesc engleza" nu e acceptabila de nici o culoare. nu e nimeni obligat (chiar daca vorbeste engleza perfect) sa interactioneze intr-o limba straina doar pentru ca vine cineva acolo si le cere asta. mi se pare de un "americanism" jenant faptul ca multi se plang din acest motiv. acum intr-un fel nici unii suedezi nu sunt nevinovati, dar in general eu zic ca asta ar trebui luat in calcul oriunde ai merge.

cu apartamentele, culmea e ca pe forumurile de expats (unde in general intra americani, australieni si britanici cu bani dar fara sa stie limba suedeza), aproape nimeni nu se plange de apartamente pe forumul thelocal.se. e un caz se pare (threadul "Apartment in andra hand in Sweden"), tot cu un student in Uppsala, daca nu l-ai citit uite-l aici http://www.thelocal....s...c=46858&hl=

dar asta e tot. se pare ca cu niste banuti in banca apartamentul se rezolva foarte usor. daca ar fi intr-adevar o chestie atat de generalizata in Sthm ar geme forumul ala de plangeri.

#97
businessFLO

businessFLO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 19.07.2007

View PostMembruAnonim, on 19th November 2011, 13:56, said:



... acum dacã te iei dupã vorbe e treaba ta. O prietenã de-a mea care locuieºte în Stockholm din Iunie 2011 ºi-a gãsit chirie în cca. 10 zile neajutatã de nimeni, online. S-a relocat acolo cu locul de munca, organizeazã excursii la mal pentru o companie de croaziere.

http://www.hemnet.se/
http://bovision.se/
http://www.booli.se/

Astea trei sunt siteurile pe care a cãutat ºi a gãsit în 10 zile. Chirie în avans 3 luni de zile ºi 3 luni garanþie. Stã foarte aproape de staþia Skanstull din Stockholm. ªi nu, nu sunt poveºti mai cunoaºte ºi alþi români acolo cae ºi-au gãsit la fel de simplu, online fãrã aºteptãri fabuloase de ani de zile.
wow, m-am uitat pe net sa vad cam unde e statia asta si se pare ca e la doar 2 statii de Gamla Stan in Sodermalm, cu alte cuvinte intr-o zona excelenta. pot sa intreb cat plateste pe luna pentru apartamentul/camera asta?

avand in vedere ce sistem bun de transport in comun exista acolo (si faptul ca orice ai face tot trebuie luat SL-kort pentru transport in comun) eu as fi mai mult decat deschis sa imi caut un apartament intr-una din suburbii, la aproape orice departare (acum un an faceam 1 ora cu metroul si autobuzul de aici pana la munca deci sunt obisnuit), chiria sa fie ieftina (pana pe la 3000-3500 sek) :P

#98
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
@Flo:
In general pe la 3000/3500kr gasesti o camera dintr-un apartament. Dar e bataie pe ele.
Eu am facut cont cu person nummer provizoriu. Cat timp ai pasaport UE nu ar trebui sa iti faca probleme.

Vad ca ai prins destul de bine realitatea.
P.S: Dc ai 10-15000Kr de dat pe o garsoniera, gasesti usor cazare. Problema apare cand devii rational. (+3 Chirii depozitul).

@pifexx: Cunosc f bine situatia ta. Am Trait'o. Din pacate este o realitate dureroasa.

Edited by vladdy99, 06 December 2011 - 19:06.


#99
businessFLO

businessFLO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 19.07.2007

View Postvladdy99, on 6th December 2011, 19:04, said:

@Flo:
In general pe la 3000/3500kr gasesti o camera dintr-un apartament. Dar e bataie pe ele.
Eu am facut cont cu person nummer provizoriu. Cat timp ai pasaport UE nu ar trebui sa iti faca probleme.

Vad ca ai prins destul de bine realitatea.
P.S: Dc ai 10-15000Kr de dat pe o garsoniera, gasesti usor cazare. Problema apare cand devii rational. (+3 Chirii depozitul).
am inteles.. ce documente ti-au trebuit pentru acest personnummer provizoriu? (din cate stiu daca nu te prezinti cu oferta de munca trebuie sa te inregistrezi ca persoana cu fonduri proprii.. dovedesti la migrationsverket ca ai fondurile minime sa te sustii, ceva de genul 7300 sek/luna, ceea ce ar insemna ca as avea personnummerul respectiv doar pentru 2 luni..)

faza cu garantia am citit-o si pe aici.. momentan imi fac calculele pentru o chirie de 3000 SEK departe prin suburbiile orasului, cu 3 luni garantie si 3 luni plata in avans, SL-kort (790 sek) si vreo 2000 sek ar fi mancarea pe o luna din cate am inteles (desi de aici mai pot sa "strang cureaua"). de-asta zic ca mi-ar ajunge restul de bani doar pentru 2 luni (din punctul de vedere al migrationsverket)

sincer 7300 sek mi se pare "destul" doar pentru Stockholm, in restul oraselor din cate observ se poate trai lejer si cu mai putin. dar na, nu noi facem regulile :P

Edited by businessFLO, 06 December 2011 - 19:30.


#100
zobarr69

zobarr69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 10.04.2011

View Postpifexx, on 20th November 2011, 04:03, said:

Dap, viata de noapte e diferita.
Apropo de chefuri, ma simt penibil de fiecare data cand ma duc cu alcoolu in mana. Fiecare aduce ce bea si bea doar ce aduce...
Sa nu mai zic de prima iesire-n "club". Fiind si oras studentesc ma asteptam la cine stie ce. La 21 erau toti in club. La 23 erau toti manga. La 1:30-2 se pleca acasa. Am ramas prost. Chestia se repeta in fiecare vineri de atunci. Ma obisnuiesc eu. Singura impresie de care nu pot sa scap e ca astia merg doar sa se imbete si atat. Inca se pregatesc de acasa. "Let's meet at my place to drink something before we go out drinking tonight."

N-am vizitat nimic de cand am venit. Program prea incarcat, in RO aveam cursuri din ani in paste si timp liber cat vroiam eu. Aici au astia un sitem super incarcat dar usor in acelasi timp. Invatamant de calitate si nu poti sa chiulesti orice ai face. Oricum, si timp daca as avea, n-as avea bani de calatorii.

Singuru lucru care l-am vazut a fost Gamla Uppsala, niste dealuri dom'le.
Acum de Craciun planuiesc Kiruna sa vad si eu ice hotel-ul ala odata, da nu cred zau ca si dorm acolo, iar pe Februarie am zis ca ma duc si eu cu croaziera pana la Helsinki si Talinn & return pe un weekend.
adica de fapt la club trebuie sa mergi ca la slujba,este chiar de mirare daca te imbeti,ce Dumnezeu,tinand cont ca in Romania nu se imbata nime prin cluburi,nu stiu cum indraznesc sa faca asta suedezii,sa le fie rusine!

#101
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Refa Calculele:

SL este 1200 cu naveta 790 fara!

Chiria la 3000 nu prea ai sanse! La 4000+ mai degraba.

2000Kr e la limita pt mancare/restul cheltuielilor!

Person nummer provizoriu am primit automat cand am fost admis la masterat.

Person nummer permanent am primit facand dovada banilor si a asigurarii medicale!

#102
zobarr69

zobarr69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 10.04.2011

View Postpifexx, on 20th November 2011, 04:03, said:

Dap, viata de noapte e diferita.
Apropo de chefuri, ma simt penibil de fiecare data cand ma duc cu alcoolu in mana. Fiecare aduce ce bea si bea doar ce aduce...
Sa nu mai zic de prima iesire-n "club". Fiind si oras studentesc ma asteptam la cine stie ce. La 21 erau toti in club. La 23 erau toti manga. La 1:30-2 se pleca acasa. Am ramas prost. Chestia se repeta in fiecare vineri de atunci. Ma obisnuiesc eu. Singura impresie de care nu pot sa scap e ca astia merg doar sa se imbete si atat. Inca se pregatesc de acasa. "Let's meet at my place to drink something before we go out drinking tonight."

N-am vizitat nimic de cand am venit. Program prea incarcat, in RO aveam cursuri din ani in paste si timp liber cat vroiam eu. Aici au astia un sitem super incarcat dar usor in acelasi timp. Invatamant de calitate si nu poti sa chiulesti orice ai face. Oricum, si timp daca as avea, n-as avea bani de calatorii.

Singuru lucru care l-am vazut a fost Gamla Uppsala, niste dealuri dom'le.
Acum de Craciun planuiesc Kiruna sa vad si eu ice hotel-ul ala odata, da nu cred zau ca si dorm acolo, iar pe Februarie am zis ca ma duc si eu cu croaziera pana la Helsinki si Talinn & return pe un weekend.
traiasca juice-ul de portocale!(bineinteles insotit de stalinskaya!)

Edited by zobarr69, 06 December 2011 - 20:00.


#103
businessFLO

businessFLO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 19.07.2007

View Postvladdy99, on 6th December 2011, 19:48, said:

Refa Calculele:

SL este 1200 cu naveta 790 fara!

Chiria la 3000 nu prea ai sanse! La 4000+ mai degraba.

2000Kr e la limita pt mancare/restul cheltuielilor!

Person nummer provizoriu am primit automat cand am fost admis la masterat.

Person nummer permanent am primit facand dovada banilor si a asigurarii medicale!
hmm, eu stiu ca m-am uitat bine pe site-ul lor si uite ce am gasit: Du får resa hur mycket du vill med SL-trafiken i hela Stockholms län under den tid biljetten gäller. (poti sa calatoresti cat vrei cu sl-trafik in tot Stockholms Län in timpul cat biletul e valabil).. link: http://sl.se/sv/Rese...eriodbiljetter/ si acolo e 790kr.. pe pagina cu zonele specifica de asemenea ca zonele respective sunt valabile doar daca ai un singur bilet dus/dus-intors, deci daca ai 30-dagarsbiljett e valabil peste tot :confuzzled:

cu privire la personnummer suntem in situatii diferite(as fi putut sa aplic sa studiez acolo dar mi-e ca sunt bani dati cam degeaba pe application fee)

#104
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Ai dreptate. Am facut o confuzie.

#105
businessFLO

businessFLO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 19.07.2007
*phew* am zis ca am dat de dracu, si chiria si mancarea si transportul si tot, am zis ce naiba stiu ca e scump dar chiar asa urat o fi :lol:

oricum multumesc mult pentru informatii.

Edited by businessFLO, 06 December 2011 - 20:26.


#106
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,008
  • Înscris: 25.06.2007

View Postpifexx, on 6th December 2011, 02:20, said:

Stau in debaraua asta fara baie, fara curent...

Nasol. In locul tau mi-as cumpara o autorulota ieftina (sa zicem pana in 50.000 kronor). Ai sta la un camping cu utilitati, ai avea libertate de miscare etc...
Nu cred ca e o solutie rea.

#107
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007
Flo, fii antena ca am inteles ca astia au cam inceput sa schimbe regulile jocului. La migration iti cere sa faci dovada unei sume de bani (fir-as al dreaq ca nu stiu exact cati, dar daca aflu iti spun) si a unei asigurari medicale valabile pe 1 an. Teoretic merge cu cardul european, dar singura buba este ca e valabil doar 6 luni. Raspunsul il poti primi cam intr-o luna de la migration. POATE mai devreme daca stai pe capul lor. Buba este ca am inteles ca dupa ce te obtii uppehållsrätt-ul trebuie sa te duci cu toate la Skate care a inceput sa aiba prostul obicei sa iti ceara aceleasi documente ca si migration, ca cica sunt doua institutii diferite si au dreptul, chiar obligatia sa le verifice si ei. Cu mentiunea ca intre timp, tu mai cheltui din bani asa ca soldul nu mai arata la fel ca atunci cand te-ai dus la migration, plus ca asigurarea medicala este si mai aproape de expirare. Poti insa sa ai noroc si sa nimeresti la skate peste cineva pe care il poti face sa iti acorde personnummer-ul fara sa mai ceara actele alea. Sincer, nu stiu cum e cu inchirierile in STHLM dar fie ca iti gasesti la o firma, fie la un particular, sunt destul de mofturosi cand vine vorba de straini. Mutatul la ei este un fel de sport national. Este singura tara in care am vazut atat de multe mutari in week-end-uri pe timpul verii. Deci teoretic sunt apartamente libere si cu siguranta camere in apartament gasesti. Cele mai bune conditii de inchiriere sunt cu 2 luni de chirie (atentie sunt ultimele doua nu primele doua) si o luna garantie. Daca insa iti gasesti pe termen scurt, o luna sau doua, nu cred ca se mai cer atatea luni in avans. Sfatul meu este sa vi la inceputul verii cand multi pleaca si gasesti mai usor o chirie. Pe langa faptul ca sommar jobb-ul este raspandit aici, iar pe asta il gasesti la inceputul verii nu la sfarsit. Iti urez mult succes.

#108
businessFLO

businessFLO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 19.07.2007

View Postpierre_de_timp, on 7th December 2011, 00:30, said:

Flo, fii antena ca am inteles ca astia au cam inceput sa schimbe regulile jocului. La migration iti cere sa faci dovada unei sume de bani (fir-as al dreaq ca nu stiu exact cati, dar daca aflu iti spun) si a unei asigurari medicale valabile pe 1 an. Teoretic merge cu cardul european, dar singura buba este ca e valabil doar 6 luni. Raspunsul il poti primi cam intr-o luna de la migration. POATE mai devreme daca stai pe capul lor. Buba este ca am inteles ca dupa ce te obtii uppeh?llsrätt-ul trebuie sa te duci cu toate la Skate care a inceput sa aiba prostul obicei sa iti ceara aceleasi documente ca si migration, ca cica sunt doua institutii diferite si au dreptul, chiar obligatia sa le verifice si ei. Cu mentiunea ca intre timp, tu mai cheltui din bani asa ca soldul nu mai arata la fel ca atunci cand te-ai dus la migration, plus ca asigurarea medicala este si mai aproape de expirare. Poti insa sa ai noroc si sa nimeresti la skate peste cineva pe care il poti face sa iti acorde personnummer-ul fara sa mai ceara actele alea. Sincer, nu stiu cum e cu inchirierile in STHLM dar fie ca iti gasesti la o firma, fie la un particular, sunt destul de mofturosi cand vine vorba de straini. Mutatul la ei este un fel de sport national. Este singura tara in care am vazut atat de multe mutari in week-end-uri pe timpul verii. Deci teoretic sunt apartamente libere si cu siguranta camere in apartament gasesti. Cele mai bune conditii de inchiriere sunt cu 2 luni de chirie (atentie sunt ultimele doua nu primele doua) si o luna garantie. Daca insa iti gasesti pe termen scurt, o luna sau doua, nu cred ca se mai cer atatea luni in avans. Sfatul meu este sa vi la inceputul verii cand multi pleaca si gasesti mai usor o chirie. Pe langa faptul ca sommar jobb-ul este raspandit aici, iar pe asta il gasesti la inceputul verii nu la sfarsit. Iti urez mult succes.
of.. eu incepusem cu mult entuziasm demersul asta si acum vad ca tre sa reduc din toate partile...  :thumbdown:

e chiar asa de raspandit sommar jobb-ul asta? crezi ca as avea sanse la ceva de genul macar lucrat prin mec sau vreun bar? :confuzzled:  stiu ca nu ar trebui sa ma indoiesc dar vad din spusele voastre ca Stockholm e un pic peste puterile mele... decat daca reusesc sa fac cumva sa ma bag la un post acolo la aceeasi firma la care sunt aici (care sunt sigur ca ar fi platit cu cel putin 14-16000 SEK net), ceea ce e cat de cat posibil cu niste perseverenta, dar nu vreau in nici un caz sa ma bazez doar pe asta (ceea ce ma aduce inapoi la "square one".. :( ).

il mai stiu pe un tip care sta in Sk?ne (Helsingborg mai exact) si am vorbit ca e posibil sa ne mutam de anul viitor (dar din nou, nici o chestie sigura), chiriile sunt incomparabil mai mici pe-acolo dar sunt ceva mai putine oportunitati de a lucra si abonamentul pentru intregul lan(nu mai zic de cel pentru Copenhaga) e mult mai scump.. i can't have 'em all :lol:

Edited by businessFLO, 07 December 2011 - 12:35.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate